Etkili SEO Raporu Nasıl Hazırlanır?

SEO uzmanları bir web siteyle ilgili seo çalışmasına başlamadan önce müşterilerine sitenin seo analizini yaparak seo raporu hazırlamaktadır. SEO uzmanları hazırladıkları seo raporları doğrultusunda yapacakları seo işlemlerinin maliyetini ve sitenin ihtiyaçlarını belirliyor.

Sitenizle ilgili SEO uzmanları gibi seo raporu nasıl hazırlanır diye merak ediyorsanız web siteleri için seo raporları oluşturmak ile ilgili hazırladığımız yazıda sitenizin seo raporunu detaylı bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

SEO Raporu Nedir?

SEO Raporu, SEO uzmanları tarafından müşterilere web siteleri ile ilgili yaptıkları seo analizleri doğrultusunda elde ettikleri verileri rapor haline getirerek sunmaktadır.

SEO raporu için google search console, google analytics, ahrefs ve semrush gibi oldukça kaliteli ve güvenilir seo analiz araçları kullanılmaktadır.

SEO uzmanları seo raporlarını yıllık, aylık ve haftalık olarak hazırlamaktadır. Raporlardaki verileri sunmanın asıl amacı web site ile ilgili bilgileri müşterilere anlatmak ve yapılacak işlemler hakkında bilgiler sunmaktır. Raporlarda analiz yapmak web sitenin aylık olarak karşılaştırması ile site başarısını ortaya çıkartabilir.

Trafik Kaynakları

Bir sitenin en önemli kazancı sahip olduğu trafik ve dönüşümdür. Web siteler pek çok farklı kaynaktan trafik elde edebilir sosyal medya, direkt trafik, referans ve organik trafik gibi kaynaklar bulunuyor buralardan elde ettiği trafik sitenin hedef kitlesinin nerede olduğu ve sitenin hangi trafik kanalın da eksik kaldığı üzerinde SEO stratejisi üretilebilir.

Trafik kanalları ile ilgili hazırlayacağınız SEO raporuna sitenin trafik aldığı kanalların adlarını ve bu kanallardan ne oranda ve hangi sayfalar üzerinden trafik aldığını ekleyebilirsiniz.

Mobil Uyumluluk

Bir web sitenin mobil ve masaüstü olarak iki farklı hali bulunmaktadır. Web siteler genellikle masaüstü format üzerinde yaptığı yayıncılıklardan dolayı mobil uyumluluğu çok fazla önemsemiyor fakat google yaptığı güncellemelerle mobil uyumluluğu adeta bir sıralama kriteri haline getirdi.

seo-raporu-nasil-hazirlanir-2
SEO Raporu nasıl hazırlanır

SEO Raporu hazırlarken sitenin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir mobil uyumluluğa sahip olan url adresleri içerisinde “amp” kelimesi geçmektedir. amp, sayfanın mobil uyumlu bir url adresine ve mobil uyumlu olduğunu göstermektedir. Mobil uyumlulukla ilgili seo raporunu hazırlarken mobil uyumluluğun sıralama kriteri olduğunu ve siteden hemen çıkma oranı gibi önemli etkileri bulunduğunu belirtin.

Site Hızı

Her geçen gün gelişen teknoloji mobil cihazlarında önemi arttırdı web siteler sadece masaüstünde değil mobil cihazlardan da trafik elde edebiliyor bu yüzden mobil cihazlar da en çok dikkat edilen husus site hızıdır. Site hızı genellikle masaüstü cihazlar da nadiren düşük oluyor fakat mobil cihazlarda durum farklı bu yüzden site hızı mobil cihazlar üzerinde kaç saniyede açılıp açılmadığına dikkat edin. Sitenin açılma süresini raporlayın ve sitenin hangi sayfalarda yavaş açıldığına dair detaylı bir rapor çıkartın.

İlginizi Çekebilir: Web Site Hızı Yükseltme

Kırık Linkler

Kırık linkler web siteyi tarayan googlebotlar ve siteyi ziyaret eden kullanıcıların karşılaştığında siteden hemen çıkmasını etkilemektedir. SEO raporu hazırlarken kırık linkleri yani 404 sayfaları eklemeniz gerekiyor. 404 sayfaları hakkında detaylı bilgi vererek siteye ne kadar zarar verdiğini ve bu zararın diğer etkilerinden bahsedebilirsiniz.

404 sayfaları dışında yanlış yapılan yönlendirmeleri de eklemek sitenin genel sağlık durumu hakkında bilgi vermenize yardımcı olabilir. Yönlendirme yapılan sayfaların açılıp açılmadığını kontrol edebilir seo raporuna ekleyebilirsiniz. Kırık linklerle ilgili seo raporu nasıl hazırlanır sorusunun en kolay cevabı screaming frog seo aracını kullanarak kırık linkleri tespit edebilirsiniz.

seo-raporu-nasil-hazirlanir-1

İlginizi Çekebilir: Kırık Link Nasıl Düzeltilir?

Anahtar Kelime

Bir web sitenin arama sonuçlarında ön sıralarda yer alabilmesi için içeriklerinin hedef kitle tarafından kullanılan anahtar kelimeleri içermesi gerekmektedir. Anahtar kelime sitenin seo çalışmasının temelini oluşturuyor çünkü bir sitenin kimliğini site içerisinde kullanılan anahtar kelimeler belirliyor ve google bu kelimelerle siteyi tanıyor, site hakkında bilgi edinebiliyor.

seo-raporu-nasil-hazirlanir-3
SEO Raporu Nasıl Hazırlanır

SEO raporu içerisinde anahtar kelimeler hakkında şöyle bilgi verebilirsiniz: site içerisinde yer alan içeriklerin arama sonuçlarında hangi anahtar kelimelerde yer aldığı hakkında bilgi verebilirsiniz. Sitenin hangi anahtar kelimelerde rakiplerinden eksik kaldığını tespit edebilirsiniz. Anahtar kelimeyle ilgili hazırladığınız seo raporunda anahtar kelimelerle ilgili nicel bilgiler ekleyin aranma sıklığı, anahtar kelime zorluğu, gibi önemli detayları ekleyin.

İlginizi Çekebilir: ücretsiz anahtar kelime bulucu

Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı site hakkında pek çok bilgi vermektedir. Hemen çıkma oranı sitenin sahip olduğu içeriklerin kalitesi içeriklerin hedef kitleye uyumlu olup olmadığı sitenin hızı vb pek çok şey hakkında detaylı bilgiler vermektedir. Siteden hemen çıkma oranı hangi sayfalarda yüksek olduğunu seo raporuna ekleyebilirsiniz.

Hemen çıkma oranı hakkında nasıl iyileştirmeler yapılabileceği ve hemen çıkma oranını arttıran etkenleri seo raporuna ekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Siteden Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Robots.txt

Sitenizi tarayacak olan googlebotlara sitenin nasıl taranıp taranmayacağı hakkında rapor veren robots.txt dosyası sitenizin önemli ve önemsiz taranması gereken bölgeleri belirlerken kullanılmaktadır. Robots.txt dosyasının içerisinde sitenin taranıp taranmayacağına dair kodların olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Site Haritası

Site haritası siteyi tarayacak olan botlara rehberlik etmektedir. Site taranırken post, görsel, kategori gibi sayfaların linklerini tarayarak içeriklerinizi dizine ekleyebilir. Site haritası sitenin taranması için önemli. Site haritasını google search console dan ve link üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Backlink Analizi

Backlink, bir web sitenin diğer web siteyi referans olarak göstermesi ya da bağlantı vermesi olarak adlandırılmaktadır. Backlinkler arama sonuçlarında ön sıralara çıkabilmek için çok sık kullanılan bir yöntem fakat backlinkler gelişigüzel olarak alındığında google tarafından geliştirilen algoritmalar ile kolaylıkla tespit edilip siteye büyük cezalar verilmektedir.

seo-raporu-nasil-hazirlanir-1
SEO Raporu Nasıl Hazırlanır

SEO raporlarında backlink ile ilgili bilgiler verirken sitenin sahip olduğu backlinkleri listelemelisiniz. Sitenin uzantılara göre sahip olduğu edu, gov, net, org, com ve co gibi uzantılı sahip olduğu backlinkleri listelemeli bunların hangilerinin zararlı olup olmadığı hakkında bilgi verebilirsiniz. Backlinklerin sahip oldukları dr puanını seo raporlarına ekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Zararlı Backlink Nasıl Temizlenir

Http Sayfalar

Http sayfalar google ve siteyi ziyaret eden kullanıcılar açısından olumsuz bir deneyim yaşatabilir. Sitenin https sayfalarına sahip olması sitenin “güvenli” olduğunu google ve ziyaretçilere işaret vermektedir. Https sayfa yapılarına sahip olabilmek için ssl sertifikasına sahip olmak gerekiyor. Sitenin ssl sertifikasına sahip olması durumunda da http sayfalar bulunabilir bunları analiz edip httpsye geçirmekle ilgili seo raporu çıkartabilirsiniz.

Link Yapısı

SEO çok fazla yaygınlaşmadan önce pek çok web site seo uyumlu link yapısından bir haberdi ve kafalarına göre rakamlı, tarihsel link yapıları kullanarak içeriklerini paylaşmaktaydı SEO önemi her geçen gün arttıkça SEO uyumlu link yapısına sahip olmayan içerikler arama sonuçlarında sıralama kaybetmeye başladı ve link yapısı önemli bir seo kriteri haline geldi.

Seo raporların da site içerisinde ki içeriklerin sayfaların vb sahip oldukları link yapıları hakkında müşterilerinize bilgi vermelisiniz. Link yapılarının uzunluğu ve seo uyumlu olup olmadığı hakkında raporlarınızda link yapısı hakkında detaylı bilgi vermek seo çalışması sırasında ön sıralara çıkabilmek için önemlidir.

İlginizi Çekebilir: SEO Uyumlu URL Nedir

BONUS

SEO Raporu hazırlamak için içerik okumakla uğraşmak istemiyorsanız SEO sektörünün en çok bilinen seo uzmanı ayhan karamanın youtube kanalında yer alan seo raporu nasıl hazırlanır videosunu izleyerek kaliteli seo raporu hazırlayabilirsiniz.

Kaynak

SEO Raporu Nasıl Hazırlanır Yazımızda Kullandığımız Kaynaklar

seo raporu nasıl hazırlanır

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.