Web Site Hızı Arttırma Nasıl Yapılır? Web Site Hızı Arttırma Teknikleri

Site içi seo çalışmaları arasında yer alan web site site hızı arttırma , sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin sitenizde gezinmesini sitenize giriş yapmasını belirleyen ilk adımdır. Web siteniz 1-3 saniye arasında açılmalıdır bundan daha uzun süren siteleri ziyaretçiler terk etmektedir siteniz yavaş açılıyorsa sitenizde ki içeriklerin veya backlinklerin önemi kalmıyor bu yüzden sitenizin hızlı olması ziyaretçilerin ve google içinde değerini arttırır.

6 Adımda Web Site Hızı Arttırma

Web site hızı arttırma tekniklerini kullnarak sitenizi kullanıcılara ve google uygun bir şekilde optimize edebilirsiniz. Web site hızını optimize ederek sitenize trafik elde edebilir arama dizininde ön sıralara çıkabilirsiniz.

Web sitenizin hızını optimize etmek kullanıcı memnuniyetini arttırmakla kalmaz siteye olası geri dönüşlerin yaşanmasınıda sağlayabilir. Web site hızı arttırma optimizasyonu hakkında hazırladığımız bu yazımızda video ve görsellerde yer alan bilgileride takip ederek olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz şimdi adım adım ilerleyerek web site hızı arttırma optimizasyonu yapalım.

1. Görselleri Optimize Edin

Web sitenizin hızlı açılmasını istiyorsanız sitenize yüklediğiniz görsellerin kapladığı alana ve boyutlarına dikkat etmelisiniz. Sitenize görselleri yüklemeden önce boyutlandırıp sıkıştırarak yükleyin. Sitenize yüklediğiniz görselleri optimize ederek site hızı arttırma da hız puanınızı arttırabilirsiniz. Sitenize yükleyeceğiniz görselleri yüklemeden önce veya yükledikten sonra onların boyutlarını eklentiler veya programlar aracılığıyla boyutlandırabilirsiniz.

2. Siteyi Oluşturan Dosyaları Küçültün

Web sitenizi oluşturan kod dosyalarını optimize etmek siteniz açılırken gereksiz yüklemelerle sunucunuzu uğraştırmadan hızlıca sitenizin açılmasını sağlayabilir. Html ve javascript gibi dosyaları sıkıştırarak sitenizin açılma süresini artırabilirsiniz. Gereksiz kodlar ve başlıklarla sitenin açılışında yer kaplayan dosyalardan kurtulmayı ihmal etmeyin eğer wordpress kullanıyorsanız bir kaç eklenti ile bu sorunları çözebilirsiniz.

3. Hosting Seçimi

Web sitenizi barındıracağınız hosting, sitenizin açılma hızını etkilemektedir. Sitenizi optimize etmiş ve hala site hızı sorgulamaların da düşük puan alıyorsanız sitenizin hızlı yüklenmesinde ki sorun hosting firmasıdır. Türkiyede yer alan hosting seçerek sitelerinizin açılış süresini arttığını gözlemeyebilirsiniz.

4. Tarayıcı Önbellekleme

Önbellekleme kullanarak sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerinizin tekrar ziyaret ettiklerinde yükleme hızını yarı yarıya düşürebilir çok beklemeden sitenizin açılma hızı arttırma yolunda başarı kaydedebilirsiniz. WordPress tabanlı bir web site hızı arttırma için bir kaç kaliteli eklenti kullanarak aradaki farkı gözlemleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Twitter Kodları

5. Güncel Olun

Web site hızı arttırma teknikleri olarak düşünüldüğünde en kolay yöntem güncel olmanızdır. Güncellik sitenizin altyapısı sitenizin kullandığı scriptin güncel olmasına önem verin. Sitenizin altyapısının güncel olması internetin değişimlerinde ayak uydurmasını sağlayabilir ve sitenizin hızında olumlu değişimler yaşanabilir.

6. İlk Sıraya Öncelik Verin

Siteniz yüklenirken sitenin ön kısmında açılacak olanlara öncelik verirseniz kullanıcılar sitenizi daha hızlı erişebilir ve görmeleri gereken resim içerik gibi unsurlara hızlıca ulaşabilir. Kullanıcılar sitenizde gezindikçe yüklenen ögelerle karşılaşırsa sitenizin hızı da artmış olur bunun için lazy load eklentisini kullanarak sitenizi ziyaret edenler dolaşım yaptıkça görseller ve içerikler yüklenecektir.

web-site-hizi-arttirma-teknikleri-1
Web Site Hızı Yükseltme Nasıl Yapılır?
Web Site Hızı Yükseltme Nasıl Yapılır?
Web Site Hızı Yükseltme Nasıl Yapılır?

Site Hızı Sorgulama Araçları

Site hızı arttırma için sitenizin hızının ne durumda olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Site hızı ölçen farklı araçlar bulunmaktadır. Bu araçlar uyguladıkları kriterlere göre sitelerin puanlarını belirlemektedir. Bu araçlar sayesinde sitenizin durumunu öğrenebilirsiniz site hızı sorgulama araçları nasıl site hızınızı optimize edeceğiniz konusunda eklenti, kod gibi önerilerde bulunmaktadırlar.

 • GT Matrix
 • Google Page Speed
 • Pingdom

WordPress Site Hızı Arttırma Eklentileri

Web sitelerin web site hızının ne kadar önemli olduğunu yukarıda bahsetmiştik. Web site alt yapınız eğer wordpress ise kod bilgiis olmadan da web site hızını arttırma tekniklerini kullanabilirsiniz. Öncelikle weordpress web site hızı ölçme araçlarını kullanın.

SEO Uyumlu Tema Seçin

wordpress sitenizin hızlanmasını istiyorsanız ilk önce sitenizin seo uyumlu bir temaya sahip olmasına dikkat edin. Web Site hızı arttırma teknikleri arasında ilk sırada bunu uygularsanız bundan sonra uygulayacağınız diğer işlemler de sitenizin hızını arttırma konusunda size kolaylık sağlayabilir.

Önbellekleme Eklentileri Kullanın

Önbellekleme eklentileri kullanarak sitenizi ziyaret eden ziyaretçiler tekrar ziyaret ettikleri sırada daha hızlı bir site açılış hızına ulaşabilirsiniz. web Site hızını arttırma ve ziyaretçilerinize uygun bir sayfa deneyimi yaşatmak için önbellekleme eklentilerini kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: WordPress Cache Eklentileri

 • Lite Speed Cache
 • WP Fastest Cache
 • Hyper Cache
 • WP Rocket

İlginizi Çekebilir: WordPress Cache Eklentileri

Görselleri Optimize Eden Eklentiler

WordPress tabanlı bir web sitenin içerisindeki görselleri optimize etmek için bir kaç eklenti kurmanız gerekmektedir. Kuracağınız bu eklentiler sayesinde sitenizdeki görsellerin kapladığı alanlar ve boyutlarda daha az yer kaplayacak ve böylece sitenizin açılma hızı yükselebilecektir. web Site hızı arttırma için kullanacağınız bu eklentiler sadece görsel sıkıştırma seçenekleri sunmamaktadır. Lazy load, cache gibi özellikleride içerlerinde barındırmaktadırlar.

 • Imagify Image Optimizer
 • Smush Image Compression and Optimization
 • Compress JPEG & PNG images
 • WP-Rocket

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır Yazımız ilginizi Çekebilir

Core Web Vitals Güncellemesine Dikkat Edin

Web siteler arama sonuçlarında sıralama elde edebilmek için web site hızını yükseltmesi gerekmektedir. Google web sitelerin hızlarını yükseltmesinde yardımcı olabilecek page speedi güncelledi ve beraberinde yeni metrikler getirdi. Core web vitalis saha ve kullanıcı verilerini bir araya getirerek web sitenizin hızını iyileştirmeniz ile ilgili size uyarıda ve öneriler sunmaktadır.

BONUS: Page Speed İle Analiz Ederek Site Hızlandırın

Web sitenizi google tarafından geliştirilmiş olan site hızı analiz aracı olan “page speed” ile ölçerek sitenizin hızı ile ilgili geliştirmeler yapabilirsiniz. Aşağıda yer alan video size sitenizin hızını arttırmak için yardımcı olabilir.

Kaynaklar

Kitaplar

 • Sorularla Seo – Kaan Gülten
 • Uzmanından Seo – Kaan Gülten
 • Stratejik Seo – Enver Çakır
 • Kültür Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği Ders Notları
 • İstanbul Üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri Ders Notları

Web Site

seodefteri
Author