SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? SEO Yazarlığı Rehberi

SEO uyumlu makale yazarak web sitenizie ziyaretçi çekebilir ve google arama dizininde ön sıralara çıkabilirsiniz fakat google istediği seo uyumlu makale yazarlığı belli kurallar içermektedir bu yazımızda seo uyumlu makale nasıl yazılır açıklıyoruz.

1. Anahtar Kelime Araştırması

Web sitesi için makale yazmak istiyorsanız seo uyumlu makale kriterlerine uygun olması gerekiyor bunun için makaleniz içerisinde aranma hacmine uygun anahtar kelimelere yer vermek zorundasınız. Anahtar kelimeler kullanıcıların arattığı kelimelerden veya benzer anahtar kelimelerden oluşması gerekmektedir. Anahtar kelime seçerken rekabet oranı yüksek olanları değil orta seviye olanları seçmenizi öneriyoruz. Seo uyumlu makale yazmak için anahtar kelime analizi yapmanız gerekiyor.

Seo Uyumlu Makale İçin Anahtar Kelime Aracı

 • Keyword Tool
 • Ubersuggest
 • Google Anhtar Kelime Planlayıcı
 • Google Arama Dizini
 • Ahrefs

2. Rakiplerinizi Analiz Edin

Seo uyumlu makale yazmak için anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra rakiplerinizi analiz etmeniz gerekiyor. Rakip analizi neden önemli? rakiplerinizi analiz ederek onlardan daha zengin ve daha iyi içerikler üretebilmenizi sağlayacak çözümler üretebilirsiniz. Seo uyumlu makale hazırlarken rakiplerinizin eksiklerine odaklanın makale içerisinde ki görseller, anahtar kelime yoğunluğu, başlıklara dikkat edin ve buna göre içerikler üretin.

Rakip Analiz Araçları

 1. Secreming Frog Spider
 2. Ubersuggest

3. Başlıklar ve Heading Etiketleri

Seo uyumlu bir makale hazırlıyorsanız başlıklar kısmında odak anahtar kelimeyi geçirmeniz gerekiyor. İçeriğinizi aratan kullanıcılar başlık kısmında anahtar kelimeyi görmesi tıklama oranını artırabilir google tarafından da sıralamanızı etkileyebilir. İçeriğin alt başlıklarında h1-h2-h3-h4 başlıklarını hiyerarşik bir yapı içerisinde kullanın.

4. Akıcı Anlatım Kullanın

İçeriğinizi uzun veya kısa hazırlayabilirsiniz önemli olan içeriğinizin kullanıcılar tarafından okunabilmesini sağlamaktır. Hazırladığınız içerik akıcı bir üslup içeriyorsa kullanıcılar tarafından okunanabilecek veya paylaşılabilecektir bu tarz hazırlanan içerikler dönüşüme sürekli açıktır. İçeriğiniz içerisinde ziyaretçinize samimi bir şekilde ve bilgilendirici bir anlatım dilini kullanırsanız faydalı olabilir.

5. URL Yapısı

İçeriğinizin başlıkları, anahtar kelimeleri, rakip analizleri gibi pek çok kriteri tamamladıktan sonra içeriğinizi tarayacak olan botların göreceği kısım olan url yapısı içinde bazı düzenlemeler yapmak gerekir. Url yapısı içerisinde anahtar kelime yer almalı, url çok uzun olmamalı, url türkçe karakterler barındırmamalı.

İlginizi Çekebilir: Adobe Sistem Gereksinimleri

6. İçerik Uzunluğu

Seo’ya uyumlu makale için belli bir uzunluk bulunmamaktadır. Uzmanlar 350 kelime ile 650 arasında dese de kelime sayısı sektörlere göre farklılık göstermektedir. içeriklerinizin uzunluğunu rakiplerinizi analiz ederek belirlemeniz gerekmektedir. Rakiplerinizin kullandığı kelime sayısına dikkat edin ve içerik içerisinde kullandığınız görseller, videolarıda rakiplerinizi analiz ederek kullanın.

7. İç Linkleme Hiyerarşisi

Seo uyumlu makale yazarlığının en önemli kısımı iç linklemedir. İç linkleme site içerisinde trafik sağlar, ziyaretçilerinizin diğer içerikleri görmesini sağlayarak sitenizi keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Sadece ziyaretçi açısından değil google botlarının sitenizi tararken eksik taraması gibi sorunlarla karşılaşmanın önüne geçebilirsiniz. İç linkleme inşasını yaparken makalenizin kategorisin ve makalenizin kategorisi içerisinde yer alan diğer bir makaleye link vererek düzgün bir hiyerarşi yaratabilirsiniz.

8. Özgün İçerikler Üretin.

Yazılan her makalenin değeri özgünlüğü ile ölçülmektedir. Seo uyumlu makale nasıl yazılır diye merak ediyorsanız öncelikle özgün olmayı aklınızdan çıkartmayın. Özgün makale yazmak sizi arama sıralamasında ön sıralara çıkartabilir. Özgün içerikler kullanarak rakiplerinizi geçebilir ve referans bağlantılar elde edebilirsiniz. Referans bağlantılar elde etmek içeriğinizin google’a güvenilir olduğu sinyalini vermektedir bu web siteniz için de yararlı olacaktır.

9. Soru-Cevap Şeklinde İçerikler

İçeriklerinizi soru cevap şeklinde üretirseniz kullanıcıların aranmalarında daha çok karşılarına çıkabilirsiniz bu tıklanma oranını artırabilir. Kullanıcılar genellikle google soru sormaktadır içeriğinizi hazırlarken anahtar kelimeyi soru cevap şeklinde kurgulayarak hazırlayın. Kullanıcıların sorularına cevap verecek içerikler üretmek paylaşılmayı ve ön sıralara çıkmanızı sağlayabilir.

10. Zengin İçerikler

Kullanıcılara uygun seo uyumlu makale de rakiplerinizden farkınız olması gerekmekte bunun için zengin bir içerik üretmelisiniz bu içeriğinizin görseller, videolar gibi zenginleştirilmiş bir yapı içerisinde bulunması gerekiyor bu yapı sizin rakiplerinizden farkınızı ortaya koyar google sitenizi ön sıralara çıkartabilir.

11. Güncel Olun

Makale yazdığınızda onu yıllarca aynı şekilde saklayamazsınız makalenizi güncelleyerek onu google gözünde aktif halde tutmanız gerekiyor makale içerisinde yer alan bilgiler ürün bilgiler değil blog ise makalenize yeni bilgiler yeni şemalar ekleyebilir trafiğini artırabilirsiniz. Güncellenmiş içerik google için önemlidir içeriğin doğruluk oranını artırır.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Olmalı?

Uyumlu makale nasıl olmalı diye soruyorsanız aşağıda hazırladığımız seo uyumlu makaleniz nasıl olmalı listesine göz atabilirsiniz aşağıda yer alan listeye dikkat ederek seo’ya uyumlu makale hazırlayabilir kullanıcılara uygun içerikler üretebilirsiniz.

 • Özgün Olmalı
 • Anahtar Kelime Yoğunluğu Uygun Olmalı
 • İç Linkleme Hiyerarşisi Uygun Olmalı
 • Akıcı Anlatıma Sahip Olmalı
 • Heading Başlıkları Düzgün Olmalı
 • 350-600 Kelime Arasında Olmalı
 • URL Yapısında Anahtar Kelime Geçmeli

seo-uyumlu-makale-nasil-yazilir-1

Seo Uyumlu Makale Fiyatları

Web sitelerin özgün içeriklere ihtiyaç duyması seo  uyumlu makale yazarlığı mesleğininde ortaya çıkmasını sağlamıştır. Seo’ya uyumlu makale yazarlığı ile 350-700 kelimeler arasında içerikler üreterek makaleler satılmaktadır. Bu makalelerin önemi google için önemlidir google için bu makaleler eğer kopya değilse sıralamanızı yükseltmektedir. Uyumlu makale fiyatları 1-10 lira arasında değişkenlik göstermektedir. Uyumlu makale satan pek çok firma bulunmakta bu firmaların kalitesine göre seo uyumlu makalede fiyatları değişmektedir. Uyumlu makale için en önemli şey sektörünüzde ki rakiplerinizden daha iyi makalelere sahip olmaktır. Seo’ya uyumlu makale fiyatları araştırıyorsanız anahtar kelime, başlıklar, özgünlük gibi faktörlere dikkat edin.

Seo Uyumlu Makale Örnekleri

Uyumlu makale yazmak istiyorsanız sitemizde hazırladığımız anahtar kelime aracı adlı yazımızın yapısını inceleyerek uygulayabilirsiniz. Diğer yazdığımız yazılarada göz atabilir anahtar kelime yoğunluğu, başlık kullanımı, heading kullanımına göz atarak kendi içeriklerinizi üretebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Twitter Kodları

Seo Uyumlu Makale Ne İşe Yarar?

Seo’ya uyumlu makale web sitenizin değerini ve trafiğini artırır. Uyumlu makale nasıl yazılır yazımızı uygulayarak sitenizin trafiğini artırabilirsiniz. Sitenizin trafiğini uygun içerikler oluşturmak için öncelikle özgün olmanız gerekiyor. Özgünlük google için çok önemli özgün olan uyumlu makale google’da ön sıralara çıkabilmektedir. Rakiplerinizi geçerek ön sıralara çıkmak için Uyumlu makalelere ihtiyacınız her zaman var.

ilginizi çekebilir Siyah şapka seo nedir black hat seo teknikleri 

Kaynaklar

Kitaplar

 • Sorularla Seo – Kaan Gülten
 • Uzmanından Seo – Kaan Gülten
 • Stratejik Seo – Enver Çakır
 • Kültür Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği Ders Notları
 • İstanbul Üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri Ders Notları

Web Site

seodefteri
Author