2023 Yılının En İyi Ücretsiz Anahtar Kelime Bulucu Rehberi

Web sitelerin arama sonuçlarında rakipleriyle rekabet edebilmek için seo uyumlu makaleler üretmek ve bu makaleler de kullanılacak anahtar kelimeleri anahtar kelime aracı kullanarak bulmaları gerekmektedir.

Anahtar kelime aracı kullanmak ve anahtar kelime analizi yapmak için kullanabileceğiniz pek çok araç mevcuttur bu anahtar kelime bulucu araçları size rakip anahtar kelime analizi yapmanızı da sağlamaktadır. SEO uyumlu makale üretmek için kullanabileceğiniz ücretsiz anahtar kelime aracı listesini sizler için hazırladık.

1. Google Anahtar Kelime Planlayıcı – Anahtar Kelime Bulucu

Anahtar kelime araçları arıyorsanız sizin için en güvenilir ve en doğru aracı ilk sıraya koymayı doğru bulduk. Google anahtar kelime aracı ile anahtar kelimelerin rekabet durumunu tespit edebilirsiniz. Anahtar kelimelerin aylık aranma hacimlerine göre analiz yaparak size uygun olan en iyi anahtar kelimeyi seçebilirsiniz. Google anahtar kelime bulucu tahmini olarak da anahtar kelime vermektedir bunları kullanarak da içeriklerinizi üretebilirsiniz.

en-iyi-10-ucretsiz-anahtar-kelime-araci-1
En İyi Ücretsiz Anahtar Kelime Bulucu

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz

2. Google Arama Dizini – Anahtar Kelime Bulucu

Google arama dizinini kullanarak anahtar kelimelerden hangilerinin aratıldığını hangi anahtar kelimelerin en çok aratıldığını görebiliriz. Google arama kısmına anahtar kelimeyi girdikten sonra alt sırada açılan listeyi inceleyerek en çok aranan anahtar kelimeleri ve diğer ilgili anahtar kelimeleri görebilirsiniz google arama dizini ilgili anahtar kelime bulma aracı olarak en iyi ücretsiz anahtar kelime aracıdır.

İlginizi Çekebilir: İnstagram Toplu Takip Etme Kodu

3. KeywordTool.io Anahtar Kelime Aracı

Keyword tool anahtar kelime bulucu aracı sadece anahtar kelime aracı olarak düşünmemelisiniz kendi içerisinde birden fazla seçeneği bulundurmaktadır. Anahtar kelime aracı olarak içerisinde instagram, hastagh, öneriler, sorular gibi seçenekleri barındırmaktadır. Sosyal medya için anahtar kelime arıyorsanız burayı kullanarak anahtar kelime bulabilirsiniz. Keyword tool aracı tamamen ücretsiz bir araç değil anahtar kelimelerin aranma hacimleri hakkındaki verileri öğrenmek için ücret ödemeniz gerekmektedir fakat bu anahtar kelime aracı sayesinde öneriler, soruları, analiz ederek anahtar kelime üretebilirsiniz.

4. Ubersuggest Anahtar Kelime Aracı

Ubersuggest internet ve seo alanında en çok bilinen araçlar arasında yer alıyor. Ubersuggest sitesine girdiğinizde sadece anahtar kelime aracı olarak değil birden fazla şey için kullanacaksınız. Ubersuggest aracı sayesinde anahtar kelime fikirleri ve  anahtar kelimelerin seo zorluğunu tespit edebilirsiniz. Aradığınız anahtar kelime ile ilgili rakiplerinizin ürettiği içerikleri görerek onlardan daha iyi nasıl içerik üreteceğinizi tespit edebilirsiniz. Ubersuggest anahtar kelime bulucu site içi seo çalışması yaparken de size yardımcı olacaktır.

en-iyi-10-ucretsiz-anahtar-kelime-araci-1
Ücretsiz Anahtar Kelime Bulucu

5. Link Sleuth – Anahtar Kelime Aracı

Anahtar kelime analizi yaparken en önemli şey rakiplerinizin anahtar kelimeleri ve meta etiketlerinde kullandığı uzun kuyruklu anahtar kelime ve yan anlamlı anahtar kelimeleri tespit etmektir. Link sleuth anahtar kelime aracı bu konuda size oldukça yardımcı olacaktır. Hem kendi sayfanızı hemde rakip sayfayı analiz ederek hangi anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz.

6. Keyword Finder Anahtar Kelime Aracı

Keyword finder anahtar kelme aracı hem domain içerisinde ki anahtar kelimeleri hemde uygun anahtar kelimelerle ilgili araştırma yapmanızı sağlar. Keywordfinder anahtar kelime bulma, anahtar kelime üretmek, web sitede ki anahtar kelimeleri analiz etmek için uygun ücretsiz bir anahtar kelime aracı.

7. SEOMonitor Anahtar Kelime Bulucu

Seo monitor anahtar kelime aracı bu araçların popülerliği sayesinde gözden kaçıyor fakat seo monitor aracı kullanarak anahtar kelime bulma aracı ihtiyacınızı ortadan kaldırabilirsiniz bununla birlikte web siteniz içerisinde yapmanız gereken işlemleri de seo monitor aracı ile halledebilirsiniz. Seo monitor, anahtar kelime bulma aracı olmasının dışında organik trafik tespiti gibi pek çok yöntemi sizlere sunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: SEOmonitor Nedir?

8. Google Trends Anahtar Kelime Bulucu

Google trends daha çok haber sitelerin anlık haber girişleri yaparak sıcak seo alanında kullandıkları bir araçtır fakat soğuk seo olarak adlandırdığımız uzun vadeli anahtar kelime içeren içerikler yazıyorsanız google trends anahtar kelime araçları kullanarak aranmanın yoğunluğunu öğrenebilirsiniz anahtar kelime aratanların konumlarını görüntüleyebilirsiniz. Google trends anlık gündem sayfasını takip ederek anlık olarak en çok aratılan anahtar kelimeleri tespit edebilir içerikler üretebilirsiniz.

9. Semrush – Anahtar Kelime Aracı

Semrush çok kapsamlı bir analiz aracıdır. Semrush sayesinde anahtar kelimeler, backlink gibi pek çok şeyi tespit edebilirsiniz. web sitenizin rakipleriniz arasında ki durumunu ölçerek eksik olduğunuz anahtar kelimelere içerik üretebilirsiniz. Anahtar kelime araçları olarak düşünülmemesi gereken semrush çoğunlukla analiz olarak da kullanılması gerekir.

en-iyi-10-ucretsiz-anahtar-kelime-araci-4
Ücretsiz anahtar kelime bulucu 

9. WordStream – Anahtar Kelime Aracı 

SEO uyumlu makalelerinizde kullanacağınız anahtar kelimeyi belirlemek için yapacağınız en önemli şey seçeceğiniz anahtar kelime aracı altyapısının kendine ait veri tabanının olup olmadığını kontrol etmektir. Kendi veri tabanına sahip olan ve kendini sürekli geliştiren güncelleyen wordstream düzenli olarak internetten veri çekmektedir.

Wordstream basit bir ara yüze sahip olmasından dolayı en çok kullanılan anahtar kelime aracı olarak bilinmektedir. Hedeflediğiniz anahtar kelimeleri search kısmına yapıştırın ve arayın karşınıza aranma hacmi ve anahtar kelime ile ilgili veriler çıkacaktır.

Ahrefs Anahtar Kelime Bulma Aracı

Ahrefs ücretli bir analiz aracıdır fakat bu aracın 7 günlük deneme sürümünü kullanarak ücretsiz bir şekilde web sitenizi analiz edip web sitenize uygun anahtar kelimeleri üretebilirsiniz. Ahrefs aracı ile anahtar kelime seçerken aranma hacimlerine ilgili anahtar kelimelerine erişim sağlayarak kullanıcı odaklı seo uyumlu makaleler üretebilirsiniz. Ahrefs analiz aracı ile web sitenize gelen dr puanı düşük backlinkleri kaldırabilirsiniz.

en-iyi-10-ucretsiz-anahtar-kelime-araci-1
En İyi Ücretsiz Anahtar Kelime Aracı

10. Word Stream Anahtar – Kelime Bulma Aracı

Bu anahtar kelime aracı çok detaylı bir altyapıya sahiptir. Aylık bazda düzenli anahtar kelime taraması yapan bir alt yapısı sayesinde pek çok e ticaret sitesine hizmet vermektedir. bu aracı kullanarak sitenize uygun anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Burada anahtar kelimelerin aranma hacimlerine göre içerikler üretmeye dikkat edin.

11. KeySearch Anahtar – Kelime Bulma Aracı

Keysearch anahtar kelime aracı aslında ücretlidir fakat günlük 3 sorgu hakkı ile anahtar kelime bulma aracı olarak kullanılabilir. Bu anahtar kelime bulma aracını kullanarak üretmek istediniz içerikleri uygun anahtar kelimeleri ekleyerek üretebilirsiniz.

12. SEOChat Suggestion – Anahtar Kelime Bulucu

İçeriklerinizi doğru anahtar kelimelerle oluşturmak için pek çok anahtar kelime aracı mevcuttur. Anahtar kelime analizi yapabilmeniz için diğer önerimiz seochat suggestion aracı. Bu araç sayesinde hedeflediğiniz anahtar kelimeleri girerek bu anahtar kelimelerden ne kadar verim alabileceğiniz ile ilgili size araştırma yaparak veri sunar.

13. Trellian Keyword Discovery – Anahtar Kelime Aracı 

Anahtar kelime analiz yapabilmek için kullanabileceğiniz diğer anahtar kelime aracı önerimiz trellian keyword discovery. Bu anahtar kelime bulucu ile doğru anahtar kelimeleri analiz ederek kendinize en uygun anahtar kelimeyi seçebilirsiniz. Bu anahtar kelime bulucu sahip olduğu en önemli özellik kendine ait veri tabanına sahip olması kelimeleri gruplara ayırarak aylık aranma hacimleri hakkında size bilgi vermesidir.

14. Moz Keyword Explorer – Anahtar Kelime Aracı

SEO ile ilgilenen herkesin mozu duymaması imkansızdır. Moz seo sektöründe en önemli analiz ve anatar kelime aracı teknolojisine sahiptir. Moz anahtar kelime aracı ile tek tıklama da anahtar kelime analizi yapabilir anahtar kelime aranma hacmi, anahtar kelime rekabet düzeyi gibi önemli veriler elde edebilirsiniz.

en-iyi-10-ucretsiz-anahtar-kelime-araci-3
En İyi Ücretsiz Anahtar Kelime Bulucu

15. Ranksonic.com – Anahtar Kelime Aracı

Ranksonic.com, spesifik ve az bilinen bir anahtar kelime aracı olarak kullanılmaktadır fakat sadece anahtar kelime analizi için değil anahtar kelime bulma dışında içerik, rakip analizi, site içi seo düzenlemeleri ile ilgili oldukça fazla bilgiyi ücretsiz olarak vermektedir.

İlginizi Çekebilir: Twitter Kodları

BONUS: Ücretsiz Anahtar Kelime Bulucu Listesi

Yukarıda hazırladığımız ücretsiz anahtar kelime bulucu listesinde yer alan anahtar kelime bulucu araçları dışında diğer işinize yarayabilecek farklı yazılımcılar tarafından geliştirilmiş ücretsiz anahtar kelime bulucu listesi.

 •   wordstat.yandex.com.tr
 •   bing.com/toolbox/keywords
 •   try.alexa.com/keyword-research
 •   soovle.com
 •   semrush
 •   Ahrefs
 •   kwfinder
 •   serpstat.com
 •   kparser.com
 •   keywordshitter.com
 •   wordstream.com
 •   hittail.com
 •   jaaxy.com
 •   longtailpro.com
 •   lsigraph.com
 •   wordtracker.com
 •   answerthepublic.com

Kaynaklar

Kitaplar

 • Sorularla Seo – Kaan Gülten
 • Uzmanından Seo – Kaan Gülten
 • Stratejik Seo – Enver Çakır
 • Kültür Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği Ders Notları
 • İstanbul Üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri Ders Notları

Web Site

 • neilpatel.com
 • Vikipedi.org
seodefteri
Author