Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Bulunur?

SEO uyumlu içerik yazarken kullandığımız anahtar kelimeler genellikle tek cümleden oluşur ve rakiplerimizde genellikle bu tarz anahtar kelimeler üzerinden içeriklerini kurgularlar. Fakat içeriklerinizi tek cümle yerine uzun kuyruklu anahtar kelime ile kurgularsanız serp sonuçlarında yer alabilme ihtimaliniz daha fazla olabilir. Uzun kuyruklu anahtar kelime ile içerikler yazmak istiyorsanız uzun kuyruklu anahtar kelime nedir ve uzun kuyruklu anahtar kelime nasıl bulunur adlı yazımız işinize yarayabilir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nedir?

Uzun kuyruklu anahtar kelime, tek bir kelime yerine 2-3 kelimenin birleşmesinden meydana gelmektedir. örnek olarak: seo çalışması, ayakkabı satın al, gibi kelimeler long tail keywords örnek verilebilir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler rekabet oranın düşük olmasından dolayı her geçen gün önemi artmaktadır.

SEO uzmanları ve SEO uyumlu içerik yazarları genellikle sitede yer alan içerikleri tek kelime üzerinden kurguluyor fakat bu tek kelimeden oluşan anahtar kelimelerde rekabet oranını çok fazla artmasının sebebini oluşturuyor. Rekabetten uzak bir şekilde ön sıralara çıkabilmek için long tail keywords olarak adlandırılan uzun kuyruklu anahtar kelimeler serp sonuçlarında ön sıralara çıkmak için daha sık tercih edilme sebebi haline geldi.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Neden Önemli?

Arama sorgularının %70 i uzun kuyruk anahtar kelimeler üzerinden yapılmaktadır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile en çok sesli aramalar yapılmaktadır bu yüzden sesli aramalar her geçen gün değeri artmaktadır. Long tail keywords, günlük hayatta konuşurken konuşurken kullandığımız kelimeler gibidir bu yüzden sesli aramaların artması bu anahtar kelimelerin değerini de arttırmaktadır.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile sorgulama yapan kullanıcılar genellikle “satın al, izle, nasıl yapılır, nedir,” gibi sorgular yapmaktadır içeriklerinizin anahtar kelimeleri kuyruğunda bu tür soru ekleri veya kelimeler yer alıyorsa serp sonuçlarında ön sıralarda yer alabilme ihtimaliniz de artmaktadır.

Uzun kuyruk anahtar kelime rekabet oranın az olması ve benzer anahtar kelimeden farklı olarak uzun bir eke sahip olması bir çok farklı arama sorgusunda yer alabilmesini sağlamaktadır. Ön sıralarda yer alabilmek isteyen e-ticaret siteleri seo çalışmalarını uzun kuyruklu anahtar kelimeler üzerinden gerçekleştirmektedir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Serp sonuçlarında ön sayfalarda yer alabilmek için SEO uyumlu içerikler üretmek zorundasınız fakat üreteceğiniz içeriklerin sahip olacağı anahtar kelimenin uzun kuyruk yada tek kelimeden olup olmayacağına karar vermeniz gerekiyor. En önemli bilmeniz gereken bilgi uzun kuyruk anahtar kelimelerde rekabet oranın az olduğu gerçeğidir. Uzun kuyruklu anahtar kelime bulabilmek için aşağıda ki adımları izleyebilirsiniz.

Google Arama Sonuçları

Google arama kısmında seo nedir diye yazdığınız da alt kısımda yer alan anahtar kelimeler genellikle kullanıcıların yaptığı uzun kuyruklu anahtar kelime yer almaktadır.. Bu anahtar kelimeleri seçerek içeriklerinizi kurgulayabilirsiniz. Kullanıcıların yaptığı tek bir sorgudan tek bir içerik oluşturmak yerine yaptıkları ilgili sorguları bir araya toplayarak içerik oluşturmanızı öneriyorum pek çok farklı sorgu yapıldığında serp yani arama sonuçlarında yer alabilmeniz daha da kolaylaşıcaktır.

uzun-kuyruklu-anahtar-kelime-nedir-1

 

Google Analytics

Google analytics aracı ile siteniz hakkında pek çok bilgiyi elde edebilirsiniz fakat analtycis sadece belirli metrikleri takip etmek için kullanılmaz. Uzun kuyruklu anahtar kelime google analytics aracı ile tespit edebilmek mümkün. Sitenize gelen arama sorgularını analytics üzerinden tespi ederek içeriklerinizi oluşturabilirsiniz.

Google İlgili Aramalar

Google arama sonuçlarının yanında ilgili aramalar kısmını da serp kısmında yer vermektedir burada genellikle uzun kuyruklu anahtar kelime yer almaktadır. Potansiyel ziyaretçiler ne hakkında ve nasıl arama yaptığını ilgili aramalar kısmında öğrenebilir içeriklerinizi oluşturabilirsiniz.

Ne, Nasıl, Satın al, Kelimelerini Kullanın

SEO uyumlu içerikler oluşturulurken genellikle pek bir ekleme yapılmadan anahtar kelimeler seçilmektedir. Seçeceğiniz anahtar kelimelerin yanına ne, nedir, nasıl, kimdir, gibi sorgular ekleyerek içeriklerinizin arama sonuçlarında yer alabilme olasılığını artırabilirsiniz.

Rakiplerinizin Anahtar Kelimelerini Analiz Edin

İçeriklerinizi oluşturmadan ilk önce yapmanız gereken rakip içerikleri analiz etmeniz gerektiğidir. Rakiplerinizin içerikleri içerisinde kullanılan anahtar kelimelerin uzun kuyruk anahtar kelime olup olmadığını kontrol etmelisiniz eğer rakiplerinizin kullandığı stratejiden daha iyi bir strateji kurgulamazsanız içeriğiniz arama sonuçlarında ön sayfada yer alamayabilir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Araçları

Uzun kuyruk anahtar kelime bulabilmenizi kolaylaştıracak anahtar kelime araçlarını sizler için aşağıda listeledik. Bu anahtar kelime araçlarını kullanarak içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. Anahtar kelime seçimlerinizde rekabet oranı ve aranma sıklığına dikkat etmenizi öneriyoruz ve içeriklerinizin anahtar kelimesinin yanında özgün ve kaliteli olmasına dikkat edin.

Semrush

Dünyanın en çok bilinen seo analiz aracı olan semrush, anahtar kelime bulabilmek içinde kullanılmaktadır. İçerikleriniz için oluşturacağınız anahtar kelimeyi semrush anahtar kelime aracını kullanarak aranma sıklığı kelime zorluğu gibi pek çok şey hakkında bilgi edinerek içeriklerinizi oluşturabilirsiniz.

Ubersuggest

Ubersuggest, popüler bir SEO analiz aracıdır. Chrome eklentisi olarak da kullanılabilme imkanı sunmaktadır. Ubersuggest anahtar kelime analizi yapabilme imkanı sunuyor analiz aracının “keywords” kısmında anahtar keliem aratarak ilgili anahtar kelimeler, öneriler, rakip içerikler, gibi pek çok şey hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Google Keyword Planner

Google tarafından geliştirilmiş olan en güvenilir anahtar kelime aracıdır. Google arama sonuçlarından elde edilen bilgileri kolaylıkla ve en doğru bir şekilde karşınıza çıkarmaktadır bu araç aranma sıklığı ve ilgili anahtar kelimeler hakkında da bilgiler vermektedir.

Long Tail Pro

Long tail pro, en ünlü anahtar kelime aracıdır. Bu anahtar kelime adında da anlaşılacağı üzere uzun kuyruklu anahtar kelime bulabilmek için geliştirilmiştir bu araç ile anahtar kelime zorluğu reklamlı anahtar kelimelerde tbm oranları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Keyword Finder

Keyword Finder, eğer seo uyumlu içerik üreten biriyseniz her zaman karşınıza çıkan ünlü bir anahtar kelime aracıdır. Bu anahtar kelime aracı tıpkı diğer anahtar kelime araçları gibi üstün özelliklere sahiptir. ilgili anahtar kelime,er sorgular, ve aranma sıklığı hakkında bilgi vermektedir.

Google Trends

Google trends, günlük ve yıllık olarak popüler aramalar hakkında anlık bilgiler vermektedir bu aramalar direkt kullanıcıların yaptığı arama sorgularında kullandığı anahtar kelimeler hakkında bilgi vermektedir. Bu anahtar kelimeleri google trends aracı ile tespit edebilirsiniz bunun yanında coğrafi konumları hakkında da bilgi edinebilme imkanı sunmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız

 

 

Kaynak

Ahrefs Blog: Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.