App Store Optimizasyonu ASO Nedir? Nasıl Yapılır?

Mobil cihazların gelişmesiyle telefon uygulamalarının önemini arttı bu uygulamalar genellikle app store ve google play store marketlerinde yer alıyor ve buradan indirilebiliyor. İnternette rakipler olduğu gibi uygulama mağazalarında da arama sonuçlarında rekabet bulunmaktadır. App store arama sonuçlarında ön sıraya çıkabilmek için App store optimizasyonu yapmak gerekiyor bu yüzden doğru bir şekilde adım adım uygulamanız gereken işlemlerin listesini hazırladık.

App Store Optimizasyonu ASO Nedir?

App store optimizasyonu ASO, Google play store ve Apple app store uygulama mağazaları içerisinde bulunan uygulamaları arama sonuçlarında ön sıraya çıkartabilmek ASO kriterlerine uygun olarak yapılan optimizasyon çalışmasıdır.

App store Optimizasyonu ASO için her uygulama mağazasının belirlediği kriterlere uygun olarak çalışma yapmak oldukça önemlidir. App Store Optimizasyon ASO, App store seo, google play seo ve mobil seo olarak da bilinmektedir.

App Store Optimizasyonu ASO Sıralama Kriterleri

App Store Optimizasyonu ASO için aşağıda yer alan kriterler bulunmaktadır. Google pley store ve apple app store arama sonuçlarında ön sıraya çıkabilmek için bu kriterlere çok fazla dikkat edilmektedir.

 • Uygulama Adı
 • Kategori
 • Uygulamayı Anlatan Açıklama
 • Resimler ve Videolar
 • Anahtar Kelime
 • Sayfa Başlıkları
 • Önizlemeler
 • Uygulama görseli favicon
 • Yorumlarlar
 • Değerlendirmeler
 • Güncellik
 • Geri Bildirim
 • Uygulama hızı ve sorunlar
 • Yükleme Sayısı.
 • Uygulama Büyüklüğü.
 • Kullanıcı Deneyimi.
 • Güncellemelerle Değişen Diğer Faktörler.

App Store Optimizasyonu ASO Nasıl Yapılır?

Google play ve apple store mağazalarında uygulamalarınızı arama sonuçlarında ön sıralara çıkartmak ve indirme sayılarınızı arttırmak istiyorsanız aşağıda hazırladığımız maddeleri inceleyerek kendi uygulamalarınız ile ilgili app store optimizasyonu yapabilirsiniz.

Rakip Analizi

Uygulamanız ile ilgili ASO çalışmalarına başlamadan önce yapmanız gereken en önemli şey rakiplerinizi tanımaktır. Çünkü rakipleriniz sizin stratejinizi belirleyecek ve gözden kaçan pek çok noktayı keşfetmenizi sağlayacaktır.

Rakiplerinizi incelerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey açıklamalar da kullandıkları anahtar kelimeler, açıklama uzunluğudur bunun yanında resimler ve videolarda mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor rakiplerinizin hedef kitleye ulaşabilmek için uyguladıkları stratejileri mutlaka takip edin ve sizde uygulayın.

Uygulama Adı ve Alt Başlık

App store optimizasyonunda ilk optimize edilecek alan uygulama adıdır. uygulama adı bir kullanıcıların dikkatini çekmeyi sağlayabilir bu yüzden uygulama adı seçerken uygulamanın işlevi ile ilgili bir ad seçmeli ve kısa ve benzersiz olmasına dikkat edin.

Kolay ve benzersiz bir isim seçmenin yanında uygulamanın hangi işlevi yerine getireceğine dair kullanıcı aklında bir şeyler oluşturacak bir sayfa başlığı seçmenizi öneriyoruz.

Google play storeda uygulama alt başlıklar için 50 karaktere kadar sınır bulunmaktadır.

Apple App Store da ise alt başlıklar 30 karaktere kadar izin bulunmaktadır.

 • Semboller kullanmayın.
 • Benzer adlar kullanmayın.
 • Anahtar kelime ile doldurma yapmayın.
app-store-optimizasyonu-aso-nedir-2
App Store Optimizasyonu ASO

Uygulama Açıklaması

Apple app store ve google play store da arama sonuçlarında ön sıralara çıkabilmek için pek çok farklı kriter bulunuyor bunlar arasında uygulama açıklamasının yeri oldukça büyüktür çünkü uygulama açıklaması kısmını genellikle geliştiriciler tarafından boş bırakılıyor.

Uygulama açıklaması bölümünde 4000 karaktere kadar sınır bulunmaktadır. Web site optimizasyonu ile kıyaslandığında oldukça geniş bir alan olduğunda doğru anahtar kelimeler ile kullanarak iyi bir açıklama yazarsanız app store optimizasyonunda başarı sağlarsınız.

Uygulama açıklaması bölümüne uygulamanın ne işe yaradığını ne fayda sağlayacağı ile ilgili bilgiler eklemenizi öneriyoruz bunun yanında uygulamanın aldığı ödüller ve uygulamanın faydalarını maddeler halinde eklerseniz mutlaka ilgi çekecektir.

Uygulama ile ilgili açıklama yaparken anahtar kelime kullanmaya mutlaka dikkat edin. Konunuz ile ilgili bir anahtar kelime belirleyin ve bu anahtar kelimeyi spama düşmemek şartı ile uygun şekilde kullanın. Konu ile ilgili yan anahtar kelime ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerden mutlaka faydalanın.

app-store-optimizasyonu-aso-nedir-3
App Store Optimizasyonu ASO

Google play store da açıklama bölümü 4000 karakter ile sınırlıdır uygulamanız ile ilgili detaylı bir bilgi verebilmek için 4000 karakterli bir alanı uygun anahtar kelime ve yan anahtar kelimeler ile kurgularsanız mutlaka arama sonuçlarında ön sıralarda çıkabilmenizi sağlayabilir.

Apple store da ise açıklama bölümü yani description 170 karakter ile sınırlıdır bu yüzden tıpkı web siteler için description hazırlar gibi anahtar kelime ve yan anahtar kelimeler eşliğinde uygulamanızın amacını anlatan kısa bir metin yazmanız gerekmektedir.

Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Google play ve apple app store da kullanıcılar genellikle arama yaparken tıpkı google da arama yaptıkları anahtar kelimeleri arama eylemi göstermektedir. Bu yüzden seçeceğiniz anahtar kelimenin aranma hacmi ve uygulama ile alakalı olmasına dikkat edin.

Öncelikle anahtar kelime araştırması yapın bunun için app store ve google play da seçtiğiniz anahtar kelimeleri aratın daha sonra semrush, ahrefs ve google da bu anahtar kelimeleri aratın semantik aramalar ile kıyaslayıp aranma hacimleri ve alaka olarak sizle uyumlu olanları kendi uygulamanızın açıklama bölümüne ekleyin.

Apple store mağazası için seo yapıyorsanız dikkat etmeniz gerekenler

 1. Anahtar kelimenin çoğul ve tekil varyasyonları sürekli kullanıp spama düşmeyin.
 2. Kategori isimleri belirtmeyin.
 3. Anahtar kelimeleri tekrarlarından kaçının.
 4. Özel semboller ve anlamsız simgeler kullanmaktan kaçının.
 5. Aynı anahtar kelimeleri uygulama adı ve sayfa başlığında kullanmaktan kaçının.

 

İlginizi Çekebilir: Ücretsiz Anahtar Kelime Bulucu

Geliştirici Firmayı Belirtin

Google play ve app store da yer alan uygulamalar pek çok farklı yazılım şirketi tarafından geliştirilmektedir. Bu yazılım şirketlerinin popülerliği veya bilinirliği her zaman uygulamaya katkı sağlar özellikle oldukça popüler bir şirket tarafından geliştirilen bir uygulama ise şirketin logosunun gözükmesi veya adının geçmesi kullanıcıda güven oluşturmaktadır.

Uygulama Görseli Favicon Ekleyin

Google play store app store mağazalarında uygulama aramak için veya keşfetmek için gezinen kullanıcıların dikkatini çekebilmenin tek yolu uygulamanızın dikkat çekici bir favicon yani görsele sahip olmasını sağlamaktır. Bunun için grafik tasarım uzmanlarından faydalanmanızı öneriyoruz çünkü dikkat çekici ve uygulamayı anlatacak bir favicon hazırlamak zor ve profesyonel bir çalışma gerektirebilir.

app-store-optimizasyonu-aso-nedir-1
App Store Optimizasyonu ASO

Görseller ve Videolar Kullanın

Uygulamalarınızın indirilmesini sağlamak için öncelikle onları tanıtacak onların ne işe yaradığını anlatacak görsel ve videolara ihtiyacınız gerekiyor bu yüzden en az 3 video ve en az 10 görsel eklemenizi öneriyoruz.

Ekleyeceğiniz videonun uygulamanın kullanımı ve ne işe yaradığı ile ilgili bir video olmasını öneriyoruz bu bir oyun ise oynanış şekli veya bu sosyal uygulama ise kullanım sırasında ne işe yaradığını anlattığını sağlayan bir video olmalı. Video süresinin çok uzun olmamasını ve video girişinde etkili akıcı anlatıma sahip olmasını sağlayın.

 1. Video süresi 30 saniyeden uzun olmamasını sağlayın.
 2. Video içerisinde indirmeyi teşvik eden mesajlar verin.
 3. Dikey videolar kullanın.
 4. Karanlık mod destekliyorsa mutlaka belirtin.

Uygulamanız ile ilgili ekleyeceğiniz görseller ile ilgili öneride bulunmak gerekirse en fazla 10 tane görsel ekleyebileceğinizi unutmayın bu görsellerin mutlaka uygulamanın arayüzü ile ilgili olmasını ve uygulamanın kullanım sırasındaki faydalarını belirten görseller olmasına dikkat edin.

 1. Görseller içerisinde uygulamayı indirmeyi teşvik edecek mesajlar verin.
 2. Uygulamanın sağladığı faydayı görsel içerisinde mutlaka ekleyin.

Değerlendirme ve Yorumlar

Uygulamanız ile ilgili değerlendirme ve yorumlara mutlaka dikkat edin çünkü sizin ile ilgili görüş ve önerilerde bulunan kullanıcılar mutlaka size değer verdiğini ve uygulamanızın geliştirilmesi ile ilgili olumlu yorumlarda bulunmanız konusunda tavsiyede bulunurlar.

Apple Store da bulunan uygulamaların kullanıcılardan yorum ve değerlendirme yapmasında istek bulunma hakkı 365 gün içerisinde 3 keredir. Bu yüzden bu hakkı uygulamanızın en çok kullanıldığı dönemlerde kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Yorumlar da tıpkı değerlendirmeler kadar önemlidir çünkü yorumda bulunan bir kullanıcı mutlaka uygulamanın gelişmesini istediği eksiklerin kapatılması adına yorum yapıyordur. Mutlaka kullanıcıların yorum yapmasını teşvik edecek mesajlarda bulunan ve yorumlara pozitif geri dönüşlerde bulunun.

Kategori Seçin

App store optimizasyonu ile ilgili yapılan en büyük hatalardan birisi kategori seçimi sırasında yaşanmaktadır. Uygulamanızın hizmet verdiği kategoriyi seçmek arama sonuçlarında ve kullanıcıların gezinme sırasında karşısına çıkabilmenizi sağlayacaktır.

Uygulamanız birden fazla kategoride hizmet veriyorsa birincil ve ikincil kategori atamasında bulunabilirsiniz unutmayın en çok birincil kategoride gösterimde bulunacak ve arama sonuçlarında sıralanacaksınız.

Uygulamalarınızı Güncelleyin

Uygulama güncelliği özellikle apple store ve google play store için çok etkili bir kriterdir. Uygulamanızın güncel olması arama sonuçlarında sizi ön sıralara çıkartabileceği gibi uygulamanızın indirilme oranlarını ve güvenilirliğini de olumlu etkilemektedir.

Kaynak

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.