En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri 2023

Stok fotoğraflar web sitelerde, makalelerde ve logolarda oldukça fazla kullanıma ihtiyaç duyulmaktadır. Ücretsiz Stok fotoğraf siteleri arıyorsanız internet içerisinde ücretli veya ücretsiz stok fotoğrafları  mevcuttur bu telifsiz fotoğraf siteleri herkesin aradığı fotoğraf konseptine göre değişmektedir çok bilinen ücretsiz stok fotoğraflarının aksine bilmediğiniz ve en çok kullanılan ücretsiz stok fotoğrafları siteleri listesini hazırladık.

Ücretsiz Telifsiz Fotoğraf Siteleri

 1. Unsplash
 2. Gratisography
 3. Morguefile
 4. Pixabay
 5. Stockvault
 6. Pexels
 7. Picjumbo
 8. Pikwizard
 9. Rawpixel
 10. Reshot
 11. FoodiesFeed
 12. Kaboom Pics
 13. New Old Stock
 14. Styled Stock
 15. Flickr

En İyi Stok Fotoğraf Siteler

Ücretli veya ücretsiz stok fotoğraflar arıyorsanız aşağıda yer alan listede bulunan stok fotoğraf siteleri sizin işinize yarayabilir özellikle aradığınız konseptlere uygun olarak fotoğraflar bulabileceğiniz sitelerde listemizde yer almaktadır.

Ücretsiz stok fotoğrafları listesi içerisinde yer alan siteler sadece fotoğraf indirmek için değil fotoğraf yükleyerek para kazanabileceğiniz, stok fotoğraf satabilmek içinde kullanabileceğiniz sitelerdir.

ucretsiz-stok-fotograf-siteleri-4 (1)
Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Freepik

Freepik, grafik tasarımcılar ve fotoğrafçıların vazgeçilmezdir. Freepik adını grafikerlerin belki de en çok kullandığı ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında yer almaktadır. Çünkü sahip olduğu fotoğraf koleksiyonu ve geniş konseptler web tasarımcı ve grafik tasarımcılar için oldukça değerlidir.

 Free Images

Free images, ücretsiz stok fotoğraf siteleri arayanlar için gerçekten de ücretsiz stok fotoğrafları sunmaktadır. Site içerisinde yer alan tüm stok fotoğraflar indirilebilmekte ve kullanılabilmektedir hepsi ücretsizdir.

Styled Stock

Styled Stock, ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında özellikle kadınların en çok kullandığı ücretsiz telifsiz fotoğraf siteleri arasında yer almaktadır. Styled stock stok fotoğraf sitesi en çok trafiği kadın ziyaretçilerden almaktadır çünkü site içerisinde paylaşılan ve satın alınan stok fotoğraflar genellikle sağlıklı yaşam, ev yemekleri, detox tarifleri, çerçeveler, yenilyıl ile ilgili fotoğraf yer almaktadır.

Eğer kadınlar ile ilgili bir yazı veya ürünler hazırlıyorsanız styled stock sitesi içerisinde yer alan stok fotoğraflar işinize yarayabilir.

Styled Stock web sitesine giriş yaptığınız da karşınıza “feminen fotoğraf sitesi” yazısı çıkacaktır bu yazıya bakıldığında bu sitenin daha çok kadınlar tarafından kullanıldığını anlamak mümkün. 🙂

ucretsiz-stok-fotograf-siteleri
ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

The Stocks

The Stocks, stok fotoğraf arayanlar için kullanıcı deneyimini en iyi şekilde sunar diğer ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında en basit ve en çok işe yarayan siteler arasında yer almaktadır.

Stocks, tüm ücretsiz stok fotoğraf siteleri tek bir site içerisinde toplar arama yapmanız dahilinde tüm ücretsiz stok fotoğraf siteleri içerisinde bulunan stok fotoğrafları çekerek karşınıza sıralamaktadır,  indirebilme imkanını ve gezinme imkanını sunmaktadır.

New Old Stock

New Old Stock, stok fotoğraf siteleri arasında özellikle geçmişe ilgi ve sevgi duyanların en çok uğrayacağı ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında yer alan bir sitedir. Bu sitenin en büyük özelliği site içerisinde yer alan telifsiz stok fotoğrafları vintage konsept ile ilgili fotoğraflar yer alıyor burada isterseniz hazırladığınız reklam metinlerinde veya içeriklerinizde bu vintage stok fotoğrafları kullanabilirsiniz.

Site içerisinde yer alan fotoğrafları incelerseniz fotoğraflar geçmişe ait ve tarihleri bulunan belgelerdir özellikle tarih ile ilgili araştırma yapan akademisyenler bu siteden yararlanabilmektedir.

ucretsiz-stok-fotograf-siteleri-3
Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız

Morguefile

Morguefile, profesyonel fotoğrafçılar ve stok fotoğraf satın alanlar tarafından kullanılmaktadır. Ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında yer alan bu site 1996 yılından beri hizmet vermektedir özellikle ücretsiz telifsiz fotoğraf siteleri arayanların en sık uğradığı kaliteli fotoğraf siteleri arasında yer alır.  Site içerisinde sadece stok fotoğraflar bulunmuyor stok videolar, vektörler ve şablonlar yer almaktadır.

Sitenin genel tasarımına bakıldığında oldukça profesyonel durmasa da eski olması ve kullanıcılar tarafından güvenilir bulunmasından dolayı kendine ait bir kemik kitlesi bulunmaktadır. Fotoğraf satışları için oldukça sık tercih edilmektedir.

ucretsiz-stok-fotograf-siteleri-2
Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Kaboom Pics

Kaboom Pics stok fotoğraf sitesi özellikle şehir hayatı ile ilgili konular üzerine stok fotoğrafları içerisinde barındırmaktadır. Şehir hayatından bulunan fotoğraflar arasında manzara fotoğrafları, yiyecek fotoğrafları, ve şehir ile mimarlık fotoğrafları bulunmaktadır. Kaboom pics kullanıcılarının bu siteyi tercih etmesinde en önemli sebep satın alınan ve yüklenen fotoğrafların yüksek kaliteli olabilmesidir.

Stocksnap.io

Stokcsnap.io, diğer ücretsiz stok fotoğraf siteleri gibi profesyonel ve amatörler tarafından kullanılmaktadır. Ücretli ve ücretsiz olarak kullanılma imkanı sunmasının yanında tasarlama ve düzenleme imkanı da sunan ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında yer almaktadır.

Pixabay

Pixabay, fotoğrafçılıkla veya video tasarımlarıyla ilgilenenlerin adını sıklıkla duyduğu kendi içerisinde ücretsiz kaliteli fotoğraf siteleri arasında yer almaktadır. Dünyanın her yerinden fotoğrafçıları kendi içerisinde barındıran pixabay sitesi uygulama olarak da hizmet vermektedir.

Dünyanın her tarafından kullanıcıya sahip olması ve bloggerlar, içerik yazarları ve tasarımcıların sıklıkla kullanmasından dolayı çok geniş bir fotoğraf veri tabanına sahiptir. Ücretsiz olarak vektörlerleride içerisinde barındırmasından dolayı en çok tercih edilen ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında yer almaktadır.

Pexels

Pexels, ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında adını en çok duyduğumuz kaliteli ve güvenilir stok fotoğraf siteleri arasında yer almaktadır. Dünyanın her tarafından kullanıcıya sahip bu sitenin en önemli özelliği ücretsiz stok fotoğraflar ve ücretsiz stok videoları içerisinde barındırmasıdır.

Ücretsiz kaliteli fotoğraf siteleri arasında yer alan pexels özellikle bloggerlar ve fotoğrafçılar tarafından kullanılmaktadır. Burada yer alan fotoğraflar profesyonel ve amatörler tarafından paylaşılabilmekte ve indirilebilmektedir.

FoodiesFeed

FoodiesFeed, stok fotoğraf siteleri arasında kendine has bir konsepti bulunan bir ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında yer almaktadır. Bu sitenin genel olarak konsepti yemek fotoğrafları üzerine edit yapılan veya konsept olarak çekilen fotoğrafların yüklenmesini sağlamaktadır.

Yiyecekler ile ilgili fotoğraflar paylaşmak veya editlemek istiyorsanız bu sitenin uygulaması olan foodie uygulamasını da kullanarak çektiğiniz yemek fotoğraflarını düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

Foodie fotoğraf uygulaması içerisinde bulunan renk filtreleri yiyecek fotoğraflarına uygun soft filtreler bulunmaktadır.

Gratisography

Gratisography, adını duyuran diğer büyük stok fotoğraf siteleri gibi ücretsiz kaltieli fotoğraf siteleri arasında yer almaktadır. Bu site içerisinde ilginç ücretsiz stok fotoğrafları bulabilirsiniz. Ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında yer alan bu site kullanıcıları genellikle blogger ve sosyal medya hesapları yöneticileri tarafından kullanılmaktadır çünkü bu site içerisinde yer alan ilginç fotoğraflar sosyal medyada like ve yorum kazandırmaktadır.

Little Visuals

Little Visuals, listemizde yer alan diğer ücretsiz stok fotoğraf siteleri ile kıyaslandığında çalışma dinamiklerinin oldukça farklı olduğunu fark edeceksiniz. Bu site içerisinde bir stok fotoğraf bulduğunuzda bu stok fotoğrafı herhangi bir görüntü kaybı olmadan mail olarak alabilir veya mail olarak bir başkasına gönderebilirsiniz diğer ücretsiz stok fotoğraf siteleri içerisinde bu tarz bir özellik bulunmamaktadır.

Picjumbo

Picjumbo, bu fotoğraf sitesinin oldukça ilginç bir kuruluş öyküsü bulunmaktadır. Bu sitenin kurucusu zamanın ünlü ücretsiz stok fotoğraf siteleri kullanmak için fotoğraf yüklediğinde sürekli reddedildiği için kendi ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasına girebilmek için kendi sitesini kurmuştur. Her türlü konsept ve konu ile ilgili stok fotoğraf bulabileceğiniz oldukça profesyonel ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında yer almaktadır.

Stockvault

Stockvault, stok fotoğraf siteleri arasında diğer ücretsiz stok fotoğraf sitelerine göre içerisinde çok fazla ücretsiz telifsiz fotoğraf siteleri yer almaktadır. Stok fotoğraf siteleri arasında en çok tercih edilen siteler arasında olmasının en önemli nedeni içerisinde duvar kağıtları, stok fotoğraflar, desenler bulunmaktadır.

Özellikle tasarımlar tarafından kullanılmaktadır çünkü desenler ve duvar kağıdı için kullanılmaktadır. Biz seo uzmanlarının da ilgisini çekiyor çünkü arama motorunun çok gelişmiş olması anahtar kelime girdiğinizde karşınıza istediğiniz fotoğrafı çıkartmaktadır.

Reshot

Reshot, profesyonel ve amatörler içim basit bir arayüz ve kullanım imkanı sunmaktadır. Reshot diğer ücretsiz stok fotoğraf siteleri ile kıyaslandığında daha basit durduğu için kendine has bir kullanıcı kitlesi bulunmaktadır. Site içerisinde amatör fotoğrafçıların daha çok bulunması basit ve ücretsiz bir topluluk olmasından kaynaklanmaktadır.

Rawpixel

Rawpixel, fotoğrafçıların adını duymaması imkansız olan bir site olan rawpixel profesyonel ve amatör fotoğrafçılar tarafından çok fazla kullanılmaktadır. Ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında yer alan raw pixel ücertsiz vektörleri ve pds örneklerini içerisinde barındırmaktadır.

Rawpixel tıpkı diğer ücretsiz stok fotoğraf siteleri sahip olduğu ücretli bir özellik imkanı da sunmaktadır. Bu uygulamayı ücretli kullanmanız takdirinde HFP adlı kuruma yardım edebilmektesiniz.

Flickr

Flickr, profesyonel fotoğrafçıların ve stok fotoğraf ile yoğun olarak ilgilenen kullanıcıların en çok ziyaret ettiği adını dünyanın her yerinde duyurmuş bir sitedir. Ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında yer alan flickr yahoo tarafından geliştirilmektedir.

Bu platformda fotoğraf paylaşmanın belli başlı kuralları bulunmaktadır bunlar arasında en önemlisi fotoğrafın sahibini yani kaynağını belirtmeniz gerektiğidir. Bazı fotoğraflar bu platform içerisinde indirmek için uygun olabilir bazıları ise olmayabilir kullanıcıların izinlerine bağlı olarak değişmektedir.

Flickr diğer ücretsiz stok fotoğraf siteleri ile kıyaslandığında ilk sıralarda gelmektedir çünkü ücretsiz kaliteli fotoğraf siteleri arasında yüksek kalite, profesyonel çekimler en çok bu site içerisinde toplanmaktadır.

Unsplash

Unsplash, ücretsiz kaliteli fotoğraf siteleri arasında yer alan unsplash sitesini fotoğraf ile yakından uzaktan ilgilenen duymayan yoktur. Dünyanın en büyük fotoğraf kütüphanesi denilebilir çünkü fotoğrafçılıkla uğraşan herkesin özellikle de profesyonellerin bu platformda yer aldığı göze çarpmaktadır bunun yanında ücretli ve ücretsiz olarak fotoğraf satma ve indirme imkanı sunmaktadır.

Unsplash uygulama olarak da kullanım imkanı sunması kullanıcıların bu platforma her yerden ulaşabilmesini kolaylaştırmaktadır. Ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında yer almasının en büyük sebebi yüksek kalitede çözünürlüğe sahip fotoğrafları bünyesinde barındırmasıdır.

Pikwizard

Pikwizard, listenin belki de en az adı bilinen ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında yer alan bu sitenin en önemli ve dikkat çeken özelliği platform içerisinde yer alan fotoğrafları indirebilme ve indirirken bunlar içerisine metin ekleyebilme imkanı sunmaktadır.

Fotoğraf üzerinde metin ekleme ve tasarım yapmak isteyenler için oldukça kullanışlı bir web sitedir. Ücretsiz stok fotoğrafları içerisinde barındırması bu siteyi tasarımcılar ve içerik editörleri için cazip kılıyor.

Kaynak

 

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.