Güvenilir ve Ücretsiz Dosya Paylaşım Siteleri Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesiyle eskisi gibi dosya paylaşma teknikleri kullanılmamakta artık dosya paylaşım siteleri eski tekniklerin yerini aldı. Dosya paylaşım siteleri ister bireysel ister şirket olsun pek çok kişi ve kurum tarafından kullanılmaktadır. Dosya paylaşım siteleri genellikle home-office ortamında çalışmalar yapan büyük şirketler tarafından yoğun olarak kullanılıyor fakat bunun yanında kişisel olarak kullanımının da yoğun olduğu söylenebilir bu hazırladığımız yazımızda ücretsiz dosya indirme siteleri ve güvenli dosya transfer siteleri listesini hazırladık.

Dosya Transferi Nedir?

Dosya transferi, iki bilgisayar arasında birbirlerine gönderdikleri resim, video, ses ve benzeri verileri birbirlerine aktarması olarak adlandırılmaktadır. Dosya transferi, dosya transfer protokolü olarak isimlendiriliyor. Dosya transferi genellikle çok yüksek boyuta sahip dosyaları göndermek için kullanılıyor.

İnternet dünyasının her geçen gün büyümesi dosya paylaşım sitelerinin de artmasını sağladı bununla birlikte bir sektörün büyümesinin önünü açtı ücretli hizmet veren dosya transfer sitelerinin yanında ücretsiz dosya transfer hizmeti veren sitelerde bulunmaktadır. Bu ücretli ve ücretsiz dosya paylaşım siteleri güvenlik özelliklerine göre değerleri değişmektedir aşağıda hazırladığımız dosya transfer listesinde bunları da detaylı olarak belirteceğiz.

En İyi Dosya Paylaşım Siteleri 2023

Dosya paylaşım siteleri diye arama yapma oranları her geçen gün arama sonuçları istatistiklerinde dikkat çekiyor. Arama sonuçlarında çok fazla dosya paylaşım siteleri sorgusuna cevap verebilmek için kullanabileceğiniz en iyi dosya paylaşım siteleri listesini hazırladık. Hazırladığımız ücretsiz dosya transfer listesini isteklerinize uygun olarak dosya paylaşım sitelerini seçebilirsiniz.

Dropbox Dosya Paylaşım Sitesi

Dropbox, dosya paylaşım siteleri arasında en çok bilinen sitedir. Dropbox uygulama olarak da hizmet vermektedir. Dropbox servisi ücretsiz ve ücretli olarak kullanım farklılıkları sunmaktadır. Ücretsiz olarak 2gb kadar alan sunmaktadır. Dropbox uygulamasının en önemli özelliği güvenlik olarak en iyileri arasında gösterilmektedir.

Amazon Drive – Dosya Paylaşım Sitesi

Amazon her geçen gün adını farklı bir sektörde duyuruyor ve karşımıza çıkıyor. Amazonun kendisine ait olan amazon drive uluslararası bir dosya paylaşım sitesidir. Amazon drive dosya transfer sitesinin ücretsiz olarak 5 gb saklama alanı sunmaktadır. Dünyanın en çok bilinen markası olmasından dolayı amazon hem güvenlik hem de kalite açısından kullanıma değer bir dosya transfer sitesidir.

Yandex Disk – Dosya Paylaşım Sitesi

Rus arama motoru yandex tarafından geliştirilmiş saklama alanı yandex disk ücretsiz olarak tam 10 gb kadar saklama alanı imkanı sunmaktadır. Sıklıkla kullanılan yandex disk verdiği 10 gb dolayısıyla daha çok büyük dosyaları bünyesinde barındırmaktadır. Yandex ülkemizde de yoğun olarak kullanılan bir arama motoru olduğundan güvenilir ve saklama hizmeti olarak kalitelidir.

Google Drive Dosya Paylaşım Sitesi

Google internet dünyasının en büyük arama motoru, arama motoru pazarının en büyük lideri google kullanıcılarına saklama hizmeti de sunmaktadır. Google drive adında hizmete sunulan dosya transfer sitesi ücretsiz olarak tam 15 gb’lık saklama alanı imkanı sunmaktadır. 15 gblık saklama alanı sunan google drive video, uygulama, dosya gibi pek çok farklı dosya formatının paylaşılmasında kolaylık sağlamaktadır. Dünyanın en büyük arama motoru google güvenlik açısından da çok güçlü olduğu için en çok tercih edilen dosya transfer sitesidir.

WeTransfer – Dosya Paylaşım Sitesi

Dosya paylaşım siteleri arasında en çok kullanılan we transfer, ücretli ve ücretsiz kullanım farklılıkları bulunmaktadır. We transfer 2gb kadar dosya paylaşım hizmeti sunmaktadır. Dosyayı paylaştığınız da alıcı eğer dosyayı indirmezse dosya silinmektedir. E-posta servisi ile dosya gönderme imkanı sunmaktadır.

dosya-paylasim-siteleri-1

Ücretli versiyonda ise anlık olarak dosya silme ve şifre koyma sistemi bulunmaktadır bu yüzden kullanıcılar genellikle ücretli versiyonu daha sık tercih etmekte. Ücretli versiyonda diğer değerli özellik ise 1tb kadar saklama alanı sunuyor bunun yanında 20 gblık bir dosyanın tek seferde gönderilmesi gibi değerli özellikleri kullanıcılarına sunmaktadır.

Firefox Send Dosya Paylaşım Sitesi

Firexfox adını duyduğunuz da aklınıza hemen web tarayıcısı mozilla gelecektir. Mozilla diğer tarayıcıların da içerisinde bulunduğu dosya transfer ve dosya paylaşım sektörüne girmiştir. Ücretli ve ücretsiz olarak kullanımı bulunuyor ücretsiz versiyonunda 2.5 gb saklama alanı sınırı bulunmaktadır. Fakat firefox send içerisinde en fazl1 hafta kadar dosya barındırabilirsiniz. Firefox send tıpkı diğer tarayıcılar gibi güvenlik açısından gelişmiş uçtan uca şifreleme ve dosya silme komutlarını içerisinde barındırıyor.

İlginizi Çekebilir: Operaya Chrome Eklentisi Yükleme Nasıl Yapılır

OneDrive Dosya Paylaşım Sitesi

Dünyanın en büyük bilgisayar markası olan microsfot tarafından geliştirilmiş onedrive dosya transferi sektöründe diğer dosya paylaşım siteleri kadar değerlidir. Onedrive dosya paylaşım sitesi genellikle office uygulamaları ile bağlantılı olarak çalışmasından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Microsoft işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcıları tarafından yoğun olarak kullanılan onedrive ücretli ve ücretsiz versiyonu bulunuyor. Ücretsiz versiyonunda 5Gb saklama alanı sunuyor güvenlik önlemleri açısından da kullanıcılarından şikayet almamaktadır.

MediaFire Dosya Paylaşım Sitesi

Mediafire dosya paylaşım uygulaması, Ücretli ve ücretsiz olarak versiyonları bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonunda ise 10 gblık bir saklama alanı sunuyor. Ücretli versiyonunda dosya transferlerinde 200 mblık dosya transfer imkanı sunmaktadır. Eğer daha büyük boyuta sahip dosyalar transfer edecekseniz maalesef ücretli versiyonunu kullanmanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir Gzip Sıkıştırma

Transfernow.net

Dosya paylaşım siteleri arasında ücretli ve ücretsiz versiyonu bulunan transfernow.net ücretsiz versiyonunda 4gb kadar olan dosyaları herhangi bir ücret almadan bedavaya göndermektedir. Eğer ücretli bir paketi kullanmak istiyorsanız 20 ila 60 gb arası saklama alanına sahip olacaksınız.

İlginizi Çekebilir: İnstagram Paylaşım Saatleri

Adobe Send Now Dosya İndirme Sitesi

Adobe şirketi tarafından geliştirimiş dosya transfer sitesi, genellikle tasarımcıların ve editörlerin sıklıkla kullandığı çok önemli bir platformdur. Bu platformun ücretsiz bir versiyonu maalesef bulunmamakta. Bu platform ücretli olarak bu platformun sunduğu photoshop, after effects programlarıyla bağlantılı olarak çalışmaktadır. Dünyanın en büyük dijital tasarım firması olan adobe için en çok tercih edilme nedeni programlar arası bağlantı bunun yanında güvenlik önlemlerinin çok üst düzey olmasıdır.

İlginizi Çekebilir: Site Hızı Arttırma

Mail Big File – Dosya İndirme Sitesi

Dosya transfer siteleri arasında yer alan mail big file, ücretli ve ücretsiz versiyonu bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonunda 2gblık hizmet vermektedir. Bu dosya transfer sitesinin en çok öne çıkan özelliği güvenlik açısından hassas olmasıdır. Güvenlik önlemlerinin üst düzey olması bu platformun daha sık kullanılmasını sağlıyor.

SendGb – Dosya İndirme Sitesi

Dosya paylaşım siteleri arasında yer alan sendgb ücretli ve ücretsiz versiyonu olarak ikiye ayrılıyor. Ücretsiz versiyonunda tek gönderimde 5 gb saklama alanı hizmeti  sunmaktadır. Sendgb, depolama hizmetini belirli bir süre zarfında vermektedir. Sendgb, 1 yıl süre zarfında yüklediğiniz dosyaları saklayabilir fakat saklama alanı hizmeti sunmamaktadır. Güvenlik konusuna gelindiğinde ise dosya silme hizmeti sunmaktadır.

Transferxl.com Dosya Transfer Sitesi

Dosya paylaşım siteleri arasında yer alan transferxl.com ücretli ve ücretsiz olarak dosya transfer sitesi olarak hizmet vermektedir. Bu dosya paylaşım sitesinin en önemli özelliği dosyaları hızlı aktarım sağlayabilmesidir. Eğer ücretli bir versiyonu kullanmak istiyorsanız 100 gb kadar size dosya aktarma hizmeti sunuyor.

Sendthisfile.com Dosya Transfer Sitesi

Dosya paylaşım siteleri arasında yer alan sendthisfile.com ücretli ve ücretsiz olarak farklı versiyonları da bulunmaktadır. Bu dosya transfer sitesinin en önemli özelliği uçtan uca şifreleme özelliği güvenlik açısından daha çok tercih edilmesini sağlıyor. Bu dosya paylaşım siteleri en önemli özelliği hızlı bir şekilde dosyaları aktarma sağlayabiliyor.

dosya transfer sitesi
Güncel ve Ücretsiz Dosya Transfer Sitesi Listesi

Send Anywhere – Dosya Transfer Sitesi

Dosya paylaşım siteleri arasında yer alan send anywhere ücreti ve ücretsiz olarak hizmet veren önemli bir dosya transfer sitesidir. Mobil kullanıcılar tarafından daha çok kullanılmakta ve mobil kullanıcı sektörüne daha çok hizmet vermektedir.

Sendspace – Dosya Transfer Sitesi

Dosya transfer siteleri arasında yer alan sendspace ücretli ve ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Bu dosya paylaşım sitesinin en önemli özelliği uzun süre depolama hizmeti sunmaktadır. Fakat olumsuz olarak gösterilebilecek diğer özellik ise 300 mb dosya paylaşımı imkanı sunuyor.

File Dropper – Dosya Transfer Sitesi

Hızlı ve kolay bir şekilde dosya transfer etmek istiyorsanız bu dosya paylaşım sitesi işinize yarayabilir. Ücretsiz olarak 5gba kadar hizmet vermektedir. Gönderdiğiniz dosyaların alıcısı dosyayı açmamış indirmemiş ise 30 gün sonra siliyor. Uzun süre saklama alanı olarak kullanmak istiyorsanız 2gb depolama alanı imkanı sunmaktadır.

Dropsend – Dosya Transfer Sitesi

Dropsend, büyük dosyaları göndermek istiyorsanız kullanabileceğiniz en iyi platform dropsend. Dropsend, dosya indirme ve dosya gönderme sitesi 8 gb kadar olan dosyalar gönderme imkanı sunmaktadır.

Eğer dosya paylaşımı yaparken dosyaları e-posta formatında göndermekle uğraşmaktan sıkıldıysanız dropsend dosya transfer sitesi web siteden dosyaları yüklemenize ve eposta sayesinde dosyaları indirmenizi sağlamaktadır.

Dropsend, güvenlik açısından 256 AES High-Level Encryption ile korunmaktadır. Kullanıcılarına doğrudan masaüstü üzerinden hızlı bir şekilde ulaşma imkanı sunmaktadır.  Yükleme sırasında bağlantı kesilmesi gibi sorunlarla karşılaşırsanız verileriniz silinmez kaldığı yerden yüklenmeye devam eder.

ShareFile – Dosya Transfer Sitesi

ShareFile, dosya transfer sitesi ve dosya paylaşım siteleri arasında yer almaktadır. Dosya paylaşım siteleri arasında ülkemizde az bilinmesine rağmen oldukça kullanışlı ve kolay bir web sitesine sahiptir. Güvenli ve kurumsal şirketler tarafından tercih edilmektedir.

En güvenli dosya transfer sitesi arasında gösterilen shareFile, özellikle kurumsal şirketler tarafından hassas bilgilerin gönderilmesi için kullanılan dosya paylaşım siteleri arasında yer almaktadır.

BONUS: Daha Fazla Dosya Paylaşım Siteleri ve Dosya Transfer Siteleri

Yukarıda yer alan dosya transfer sitelerini kullanmak istemiyor ve daha fazla dosya transfer siteleri arıyorsanız aşağıya bırakacağımız videoyu izleyerek kendi ihtiyaçlarınıza uygun dosya transfer siteleri seçebilirsiniz.

Not: Yukarıda yer alan dosya paylaşım siteleri ve dosya paylaşım siteleri ile ilgili seçim yaparken güvenlik, hız ve ücertsiz olmasına göre karar vermenizi öneriyoruz. Dosya paylaşım siteleri seçerken ücretsiz olması her zaman istenen bir özellik fakat bunun yanında güvenilir dosya paylaşım siteleri kullanmak gönderdiğiniz veriler ve gizlilik açısından da oldukça önemlidir. Yandex disk, google drive, dropbox gibi bilinen dosya paylaşım siteleri kullanmak her zaman güvenlik ve az ücret ödeme açısından size fayda sağlayabilir.

Kaynak Listesi

Dosya indirme ve dosya paylaşım siteleri yazımızda kullandığımız kaynaklar.

 

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.