Barnacle SEO Stratejisi Rehberi 2023

Seo stratejileri denildiğinde aklınıza teknik seo, piramit seo tekniği gelebilir fakat bu yazımızda barnacle seo stratejisini hazırladık. Bir çok web site yeni kurulduğunda büyük çaplı seo çalışmasına ihtiyaç duymaktadır bu yüzden farklı seo stratejileri ile maliyeti düşürmek ve dönüşüm, trafik elde etmeyi amaçlamaktadırlar.

Barnacle seo stratejisi web sitelerin ilk kurulduklarında veya çok büyüme amacı olmayan veya belli anahtar kelimeler üzerinden trafik elde etmek isteyen web sitelerin kullandığı bir tekniktir. Barnacle seo, büyük sitelerin sıralamalarından trafik elde etmenin en kolay yoludur.

Barnacle SEO Nedir?

Barnacle seo, kaya midyesi veya parazit olarak adlandırılmaktadır bunun nedeni kaya midyeleri diğer canlılardan faydalanarak yaşamlarını sürdürmedir. Tıpkı web sitelerde barnacle seo stratejisini böyle uygulamaktadır. Marka bilinirliği ve trafik hacmi çok yüksek bir web siteye reklam verme, iş birliği yapma, bağlantı elde etme gibi yöntemleri uygulayarak kendi sitesinin değerini arttırmaktadır.

Barnacle seo, kendinden daha büyük bir sitenin sıralamasından yararlanmayı sağlar. Sayfa değeri yüksek bir siteden bağlantı elde etmek veya bu siteyle reklam iş birliği yaparak sitenizin değerini, marka bilinirliğini arttırabilirsiniz.

Barnacle seo, yeni bir seo stratejisi değildir. Bu seo 2008 yılında Will scott tarafından “Kendinden daha büyük bir site üzerinden trafik ve dönüşüm elde ederek müşterileri bir akıntıya sokar gibi kendi sitelerine çekmek” ifade etmiştir.

Arama motoru optimizasyonu sektöründe genellikle “Seo zorluğu yüksek” olarak adlandırdığımız anahtar kelimelere trafik elde etmek bu anahtar kelimelerin arama sonuçlarında sıralama elde etmelerini sağlamak için kullanılmaktadır. Bu seo tekniği 2014 yılında daha çok adını duyurdu çünkü seo sektörünün daha çok geliştiği bu yıllarda farklı seo stratejileri uygulayarak sıralama elde etmek için kullanılmaktaydı.

Moz’un kurucusu Rand Fishkin 2014 yılında Barnacle seo için “Büyük bir kaya midyesi, geminin etrafına yapışan midye gibi geminin hareket esnasında ki akıntıların içerisinden elde ettiği besinlerle besleniyor” diyerek benzetme yapmıştır.

Barnacle seo stratejisi, uygulayan siteler genellikle sahip olduğu anahtar kelimelerde düşük aranma hacmine yada arama sonuçlarında düşük sıralamalara sahiplerdir. Barnacle seo stratejisini uygulayarak kendilerinden daha büyük aranma hacmine sahip olan sitelere reklam verme, bağlantı alma, iş birliği yapmak gibi siteye dönüşüm yaratacak marka bilinirliğini arttıracak yöntemler uygulanmaktadır. Barnacle seo uygulayabilmek için öncelikle trafiği yüksek sektörel olarak alakalı siteler seçilmektedir. Seçilen sektörel ve trafiği yüksek sitelerden backlink ve anahtar kelimelerle çalışmalar yapılmaktadır bununla ilgili bilgileri aşağıda ki barnacle seo nasıl yapılır yazımızda hazırladık.

barnacle-seo-nedir-barnacle-seo-stratejisi-1

Barnacle Seo Stratejisine Örnek 

Küçük işletmeleri ele alalım. Bulunduğu konumun dışında çok fazla iş yapmıyor olsun bu işletmenin web sitesinin ulusal çapta bir seo ihtiyacı bulunmamakta. Yerel seo ve pr çalışmaları bu site için yeterli olacaktır bununla birlikte bu siteye dönüşüm elde ettirmesi için kendisinden daha büyük sektörel olarak da uygun sitelerden bağlantı ve reklam alarak bu küçük işletmenin sitesi marka bilinirliğini arttırır ve dönüşüm elde edebilir.

Barnacle seo stratejisine örnek olarak verdiğim küçük işletme dönüşüm elde ettikçe elbette arama motoru optimizasyonunu gerçekten yapmak isteyecektir çünkü barnacle seo çalışması maliyetli ve kısa vadelidir sonuçta sitenin arama sonuçlarında ön sıralara çıkmasını sağlamaya yetecek kadar çok fazla çalışma içermemektedir.

Barnacle SEO Nasıl Yapılır?

Bir çok seo stratejisi olduğundan bahsetmiştik. En çok kullanılan seo stratejisi olan barnacle, arama motoru optimizasyonu uygulayabilmek için yapmanız gereken 2 analiz bulunmaktadır. Birincisi anahtar kelime analizi ikincisi ise backlink.

Yüksek aranma hacmine sahip anahtar kelimeler üzerinden yapacağınız seo çalışması arama sonuçlarında sitenize dönüşüm elde ettirebilir. Backlink stratejiside önemli sayfa değeri yüksek sitelerle yapacağınız backlink çalışması sitenizin itibarını arttırabilir sitenizin arama sonuçlarında yükselmesini sağlayabilir bu yüzden doğru backlinkler elde ederek çalışma yapmalısınız.  Aşağıda hazırladığımız listeyi adım adım uygulayarak siteniz için çalışma yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Stratejisi

Sosyal medya, seo çalışmalarında işletmelerin bilinirliğini ve güvenilirliğini arttırması için gerçekten çok önemlidir. Barnacle stratejisinde ise buralar hayati önem arz ediyor sitenizin içeriklerini bu platformlarda aktif olarak paylaşmalı bu platformlarda kitlenize ulaştırabileceğiniz içerikler üretmelisiniz buradan elde edeceğiniz bir kitle sitenize trafik ve dönüşüm kazandırabilir.

Sosyal medyada uygulayacağınız strateji sizi takip eden veya takip edebilecek hedef kitleyle aranızda duygusal bağ kurmayı sağlamalı bunun için yapmanız gerekenleri aşağıda listeledik.

 • Yorum yapmaya teşvik edin.
 • İlgi çekici içerikler üretin.
 • Storyler paylaşarak görüş ve öneri alın.
 • Kaliteli içerikler üretin.
 • Farklı sosyal medya platformlarında yer alın.

Google İşletmeler My Businees

Google, işletmeler için kullanıma sunduğu my businees hesabı işletmelerin web site açmadan da google da bulunabilmesini sağlıyor. Peki bu bizim ne işimize yarar google my businees hesabınız var ise hesabınıze yapılan yorumları dikkate alın hedef kitlenizin sizden istediklerine uygun bilgiler sunun. Sitenizin linkini ekleyin sitenizin konum bilgilerini telefon, adres, çalışma saatleri gibi önemli bilgiler ekleyin.

Pazarlama Kanalları

E-ticaret sitesi sahibi iseniz tek bir web site üzerinden satış yaparak dönüşüm elde etmeniz pek mümkün değil bu yüzden büyük pazarlama kanallarına üye olmanız gerekiyor. Bu büyük pazarlama kanalları size ne gibi fayda sağlayabilir ürünlerinizi burada sergileyebilir bu ürünlerde uygun anahtar kelimeler ekleyerek müşterilerin satın almasını sağlayabilirsiniz. Pazarlama kanallarında kendinize ait bir profil oluşturduğunuzda web sitenizi ekleyerek daha fazla ürünler için kendi web sitenize yönlendirme yapabilirsiniz.

 1. Amazon
 2. Gittigidiyor
 3. Hepsiburada
 4. Letgo
 5. Aliexpress
 6. Yemeksepeti
 7. Google My businees
 8. Facebook Market Place
 9. İnstagram
 10. Dolap

Reklam Verin

Büyük sosyal medya platformları üzerinden reklam vermek sitenize trafik elde etmek ve dönüşüm için çok faydalı bir yöntem olabilir. Sitenizi ziyaret etmesini istediğiniz kitle için uygun bir reklam hazırladıktan sonra hedef kitlenizin en çok kullandığı sosyal medya platformunu seçin ve bu platformlarda reklama çıkın. Reklam vermek için sadece sosyal medya platformlarını kullanmayın google reklamları da aktif bir şekilde kullanırsanız arama sonuçlarında ilk sırada yer alabilir ve sitenizin bilinirliğini tıklama sayısını arttırabilirsiniz. Reklama çıkmak marka bilinirliğini ve siteye ziyaretçi sayısında artışa neden olabilir.

Backlink Stratejisi Uygulayın

Web sitenizi geliştirmek istiyorsanız sitenizin değerini arttırmanız gerekiyor. Sitenizin diğer sitelerin sahip olduğu değerli sayfalardan link alması gerçekten çok önemli. Dr puanı yüksek sayfalardan backlink alarak sitenizde ziyaret edilmesini istediğiniz sayfanın linkini yorum, yazı, veya reklam olarak eklemeyi ihmal etmeyin. Backlink stratejisinde en önemli olan şey rakiplerinizin sahip olduğu backlinklere sizin de sahip olmanız gerektiğidir bununla birlikte sektörel backlinkler google gözünde sitenizin değerini artırabilir.

“En İyi” Listeleri Yapın

“En iyi” adlı listeler yaparak hazırladığınız içerikte iddialı olduğunuzu belirtin. Hazırladığınız içerikleri “en iyi” başlığı altında paylaşarak kullanıcılara maddelerle içeriklerinizi anlatmaya bakın ve bu içerikleri farklı sosyal medya platformlarında paylaşarak hem backlink elde edin hem de sosyal imleme sahip olabilirsiniz.

Barnacle Seo Faydaları Nelerdir?

Barnacle seo stratejisi uygulamanın ne gibi faydaları olduğunu soruyor olabilirsiniz her seo tekniği kendi içerisinde olumlu ve olumsuz yanlar barındırabilir bu seo tekniğinin de en önemli olumlu yani marka bilinirliğini arttırabilir bununla birlikte sitenize dönüşüm yaratabilir. Hedeflediğiniz anahtar kelimeleri barındıran içerikler üzerinden backlink stratejisini uygulayarak sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz.

Kaynaklar

Barnacle Seo Nedir? Barnacle Seo Nasıl Yapılır adlı yazımızda kullandığımız kaynaklar

Web Site

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.