Seo stratejileri denildiğinde aklınıza teknik seo ve barnacle seo gelebilir fakat bu yazımızda piramit seo tekniği hakkında araştırdıklarımızı anlatacağız. Seo uzmanlarının kullandığı pek çok farklı seo tekniği bilinmekte fakat en çok popüler olan piramit seo tekniği hakkında internette araştırma yaptığınızda yanlış bilgilerle karşılaşabilirsiniz bu yazımızda hem yabancı kaynaklardan hem de türk seo uzmanlarının uyguladığı piramit seo tekniğinden bahsedeceğiz.

Piramit Seo Tekniği Nedir?

Piramit seo, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizde gezinme süresini arttırmak için site içi link inşaası yaparak kullanıcıların sayfa içerisinde gezinmesini sağlayıp hem de hemen çıkma oranını düşürmeyi amaçlar.  Piramit seo tekniğini ilk olarak Rand Fishkin Uygulamıştır.

piramit-seo-teknigi-nedir-piramit-seo-teknikleri-1

İçerikler arasında belli bir link inşaası oluşturmak için ilgi çekebilecek kullanıcıların “devamını oku” linkine tıklayabileceği içeriklere “link” vermelisiniz. Çünkü bu teknikte sıklıkla yan anahtar kelimeler üzerine bir strateji kurulmaktadır.

Piramit Seo Tekniğine Örnek: Seo nedir? adlı bir içeriğiniz var bu içerikte seo nedir? sorusunu açıkladınız devamında “Seo nasıl yapılır” adlı bir link bıraktığınızda kullanıcının ilgisini çekebilir ve site içerisinde gezinme sağlayıp siteden hemen çıkma oranını düşürebilir.

Piramit seo tekniği günümüzde en çok haber siteleri tarafından kullanılmaktadır. Piramit seo tekniğinde asıl amaç site içerisinde gezinme süresini arttırmaktır.

Site içerisinde gezinme süresini arttırmak için doğru bir site içerisinde link inşaası yapmanız gerekiyor doğru link inşaası ziyaretçilerin dikkatini çeken bir içeriğe tıklayarak gezinme süresini arttırabilir.

Piramit Seo Tekniği Nasıl Yapılır?

Piramit seo tekniğini uygulamak için odaklanmanız gereken dört ana nokta bulunmaktadır.  Anahtar kelime, İçerik, Link inşaası, sosyal medya. Bu dört nokta üzerinde piramit seo tekniği uygulayacağız bunun için adım adım ilerlememiz gerekecek piramit seo tekniği uygulayabilmeniz için aşağıya liste bırakıyoruz.

 • Anahtar Kelime Araştırması
 • Özgün İçerik
 • Link İnşaası
 • Sosyal Medya

1. Anahtar Kelime Araştırması

İçeriklerinizi yazmadan önce anahtar kelime analizi yapmanız gerekiyor. Anahtar kelime analizinde önemli olan şey seçtiğiniz anahtar kelimeyle ilgili yan anahtar kelimelerin olup olmadığıdır çünkü yan anahtar kelimeler üzerinden link inşaasını oluşturacağız. Seçtiğiniz anahtar kelimeyle ilgili 2-3 yan anahtar kelime belirlediğinizde hem oluşturacağınız içeriği hemde link inşaası için genel bir yapı ortaya çıkartmış olursunuz.

Seçtiğiniz anahtar kelimenin, yan anahtar kelimelerini belirledikten sonra bunlara uygun içerikler üretebilir ve bu içeriklere birinci seçtiğiniz anahtar kelimeden başlayarak link vermelisiniz.

İlginizi Çekebilir en iyi 10 ücretsiz anahtar kelime aracı

Anahtar kelime seçerken dikkat etmeniz gerekenler

 • Aranma hacmi orta seviyede anahtar kelimeler seçin.
 • Yan anahtar kelimeleri olmalı.
 • İlgi çekebilecek anahtar kelimeler seçin.

2. Özgün İçerik Üretin

Anahtar kelime ve yan anahtar kelimeleriniz belli ise artık içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. İçerikleriniz hazırlarken kullanıcıları sıkmamaya özen gösterin çok uzun bir içerik hazırlamak yerine 350-400 kelimelik akıcı bir anlatımla sunduğunuz içerikler kullanıcılar tarafından daha çok beğenilebilir.

İçeriklerinizi beğenen kullanıcılar “devamını oku” veya “tıkla” diye link verdiğiniz kelimeleri tıklayabilir çünkü günümüzde ki pek çok internet sitesi kullanıcı sitede dolaştırmak amaçlı boş içerikler üretip o sayfadan bu sayfaya gezdirmektedir bu da kullanıcının siteden uzaklaşmasını sağlıyor.

İçerikleriniz ne kadar iyi ve kaliteli olursa kullanıcının sitenizde kalma süreside artmaktadır çünkü link inşaasının temelini içeriklerin kalitesi oluşturuyor eğer içerikleriniz iyi değilse kullanıcı site içerisinde gezinmek istemeyecek siteden ayrılacaktır. Oluşturacağınız içerikte anahtar kelimeyi spama düşmeden kullanmaya özen gösterin. Spama düşmemek için içeriğinizdeki kelime sayısı ile kullandığınız anahtar kelime sayısına dikkat edin.

3. Link İnşaası

Anahtar kelimelerinize uygun içerikler ürettiyseniz asıl önemli olan yan anahtar kelimelere veya ilgili içeriklere link vermeye sıra geldi. Sitenize gelen ziyaretçi içeriğinizi okurken ilgisini çekmeli siteden hemen çıkmasının önüne geçmelisiniz bunun için örnek olarak bu şekilde bir link inşaası kurmalısınız.

Örnek Link İnşaası: Beyaz şapka seo nedir? adlı bir makaleyi ziyaret eden kullanıcının bu konuyla bağlantılı ilgisini çekebilecek olan siyah şapka seo veya etik seo kuralları ile ilgili bir yazının linkini “devamını oku”, “tıkla” gibi linkler ile yönlendirme yapmalısınız. Unutmayın çok fazla yönlendirmeler yaparak sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizden sıkılıp çıkmaması gerekiyor doğal ve memnun edecek bir link inşaası kurgulamanız gerekiyor.

Site içerisinde link inşaası uygulamayı bilmiyorsanız aşağıda bıraktığımız videodan yararlanabilirsiniz.

4. Sosyal Medya Kanallarını Kullanın

Piramit seo tekniği ile içerik üreten pek çok web sitesi içeriklerini genellikle sosyal medyada paylaşır çünkü bu tarz içerikler sosyal medya kanallarından ziyaretçi elde etmektedir. Sosyal medyadan kolay bir şekilde trafik elde etmenizi sağlamak için içeriklerinizi paylaşırken ana anahtar kelime ve yan anahtar kelimeleri de ekleyin. İçeriğinizi sosyal medyada gören ziyaretçi bunu tek bir içerik olarak düşünüp tıklayabilir bunun sonucunda istediği içerik için sitenizde 2-3 tıklama ile gezinme sağlayabilir.

Piramit Seo Tekniği Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Piramit tekniğini uygularken dikkat etmeniz gereken pek çok farklı unsur bulunmakta bunların en başında ziyaretçilerinizi sıkmamanız gerekiyor.
 • Sitenizde çok fazla gezinme olsun istiyorsanız içeriklerinizin kullanıcıları memnun edecek kaliteli içerikler olmasını sağlayın.
 • Link inşaası yaparken vereceğiniz linklerin içeriklerle alakalı olmasına dikkat edin.
 • Çok fazla anahtar kelime kullanmayın.
 • Sosyal medya kanallarını ihmal etmeyin.

Bonus

Piramit Seo Tekniği Hakkında Daha fazla öğrenmek istiyorum bunlar yetmiyor diyorsanız yabancı kaynaklar tarafından hazırlanan seo tekniği videolarını izleyebilirsiniz işinize yarayabilecek bir videoyu aşağıya bıraktık.

Kaynaklar

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.