Organik Hit Nedir? Organik Hit Programı Nedir?

Organik hit, organik hit programları diye google’da arama yaptığınızda karşınıza bir çok arama sonucu çıkıyor bu içeriklerin bir çoğu organik hit anahtar kelimesini sıkça kullanıp trafik elde etmek peşindeler asıl amaçları size organik hit hakkında bilgi vermek değil. Bu yüzden seo defteri ekibi olarak organik hit nedir ve organik hit arttırma teknikleri başlığı altında tüm sorularınıza cevap verebileceğiniz bir yazı hazırladık.

Organik Hit Nedir?

Organik hit, web siteye gelen kullanıcıların herhangi bir yönlendirme olmadan siteyi ziyaret etmesi olarak adlandırılmaktadır. Organik hit elde edebilmek için web site yöneticileri site içi seo ve site dışı seo tekniklerini organik bir şekilde yapmaktadır. Organik seo çalışması siteye arama sonuçlarında ilk sayfalarda olmasıyla birlikte organik büyümeyi sağlar.

Organik hit için birden fazla yöntem bulunuyor bunlar organik seo çalışması olabilir fakat ücretli yöntemlerde var sektör olarak yerleşmiş bu sektörün adı “Organik hit programı” olarak arama sonuçlarında yer almaktadır. Organik trafik programları siteye belirli süre zarfında belli miktarlarda ziyaretçi göndermektedir. Daha detaylı olarak organik trafik programı başlığı altında bunlara değineceğiz.

Organik Trafik İle Elde Edebilecekleriniz

 • Doğal Ziyaretçi
 • Site İçerisinde Dönüşüm
 • Benzersiz Ziyaretçi
 • Sitede Gezinme Süresi

Ücretsiz Organik Hit Arttırma Teknikleri

Organik hit, herhangi bir yönlendirme olmadan siteyi kullanıcıların ziyaret etmesidir. Organik trafik elde edebilmenin ücretli ve ücretsiz pek çok yolu var bu yazı başlığı altında ücretsiz organik hit tekniklerine değineceğiz. Organik trafik elde edebilmek için iç seo ve dış seo tekniklerini kaliteli bir şekilde uygulamak gerekmekte bu yüzden seo çalışmalarının organik olması siteye gelecek olan ziyaretçilerinde organik olmasını sağlayacaktır. Aşağıda organik trafik arttırma tekniklerini listeledik aşağıda ki listeyi doğru bir şekilde uyguladığınız takdirde sitenizde organik trafik artışı sağlayabilirsiniz.

SEO Uyumlu Kaliteli İçerikler Hazırlayın

Sitenize organik trafik sağlamak istiyorsanız sitenizin içerisinde yer alan içeriklerin kaliteli olması seo uyumlu makale yazarları tarafından yazılmış içeriklerin bulunması gerekiyor. Seo uyumlu makaleler, bir konu hakkında arama yapan kullanıcının arama yaparken kullandığı anahtar kelimeyi barındırmasıyla arama sonuçlarında yer almasını sağlar. Kaliteli içerikler üretirken dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda listeledik

 • Anahtar Kelimeleri Bulundurun
 • Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Kullanın
 • Bilgilendirici İçerikler Hazırlayın
 • İçerikleriniz Akıcı Anlatıma Sahip Olsun
 • Headings Hiyerarşisine Uygun Başlıklar Kullanın
 • Meta Description anahtar kelime ile doldurulmamalı
 • İlgi Çekici Başlıklar Kullanın
 • İçeriklerinizde Görseller Kullanın
 • Url içerisinde anahtar kelime kullanın
 • Özgün İçerikler Yazın
 • Sorulara Cevap Verecek İçerikler Üretin.

Doğru Anahtar Kelimeleri Kullanın

Kaliteli içeirkler başlığı altında anahtar kelimeler hakkında biraz değinmiştim fakat anahtar kelimeler çok daha detaylı bir konudur. İçeriklerinizde kullanacağınız anahtar kelimelerin özellikleri içeriklerinizin kullanıcıların bulunmasını sağlayacak şekilde olmalı. Bir içerik için anahtar kelime seçerken anahtar kelimenin aranma hacmine ve rekabet oranına dikkat edin. Seçeceğiniz anahtar kelimenin aranma hacmi ve rekabet oranı “Orta Seviye” olmalı orta seviyeli bir anahtar kelime rekabette sizin için kolay olabilir bunun yanın da rakiplerinizle arama sonuçlarında mücadele edebilirsiniz.

Anahtar kelime seçerken chrome anahtar kelime araçlarını veya seo uzmanlarının kullandığı anahtar kelime araçlarını kullanabilirsiniz. Bu araçları kullanarak anahtar kelime belirleyip bunun üzerinden içeriklerinizi kurgulayabilirsiniz. İçeriklerinize anahtar kelimeler eklerken çok sık anahtar kelime ile doldurmayın bunun için 5-6 kere kullanmak idealdir.

Anahtar Kelime Araçları

 • Ubersuggest
 • Ahfres
 • Semrush
 • Keyword Tool

Backlink Çalışması Yapın

Backlink, web sitelerin birbirlerine bağlantı vermesiyle yapılmaktadır. Kaliteli backlinkleri olan bir site araam sonuçlarında yükselebilir çünkü kaliteli backlink demek bir sitenin bağlantı vererek hedef siteyi önermesi demektir. Kaliteli backlinkler elde ederek arama sonuçlarında yükselebilir ve sitenize organik trafik çekebilirsiniz. Kaliteli backlink çalışması yapabilmek için organik yöntemlere başvurun dr puanı yüksek backlinkler elde etmeye çalışın.

Backlink Araçları

 • Ahrefs
 • Semrush

404 Sayfaları Optimize Edin

404 Sayfalar, sitenizi ziyaret eden kullanıcılar ve googlebotlar için olumsuzdur. Sitenizde 404 sayfalar var ise sitenizi ziyaret eden kullanıcılar bu sayfalarla karşılaştığında hemen siteyi terk etmektedir çünkü bu sayfalar da aradıkları sonuç bulunmamakta bu yüzden siteden çıkan ziyaretçi google hemen çıkma oranını yükseltme sinaylini veriyor. Googlebotlar için ise durum aynı 404 sayfaları bulunan bir siteyi tarayan googlebotlar bu sitede ki içeriklerin faydasız olduğunu işaretleyerek siteden çıkabilir 404 sayfalar ilgilenilmesi gereken önemli iç seo konusudur.

organik-hit-nedir-organik-hit-arttirma-teknikleri-1
Organik Hit Nedir? Organik Hit Arttırma Teknikleri

Mobil Uyumluluk

Teknolojinin gelişmesiyle internet artık telefonlarda kullanılabiliyor. Google güncellemelerinden sonra anlaşıldı ki mobil cihazlar google için çok önemli bu yüzden mobil uyumlu sayfaların varlığı arama sonuçlarında sıralama faktörü haline gelmiştir. Arama sonuçların da ön sıralara çıkmak istiyorsanız sitenizi ziyaret eden kullanıcılara mobil uyumlu sayfalar hazırlamanız gerekiyor. Mobil uyumlu olmayan sayfalar kullanıcının sitede dolanmasını zorlaştırabilir ve googlebotların bunu tespit etmesiyle arama sonuçlarından kaldırılabilir yada arama sonuçlarında sıralaması düşebilir.

organik-hit-nedir-organik-hit-arttirma-teknikleri-2

Site Hızı

Sitenizin açılma hızı düşük ise sitenizi ziyaret eden kullanıcılar sitenin yüklenmesini beklemeden siteyi terk edebilir. Bu sadece ziyaretçiler için değil googlebotlar için de önemli bir konu çünkü googlebotlar sitenizi tararken sayfaların yüklenmesini çok fazla bekleyemez bu yüzden sitenizin hızlı olması önemli. Hızlı bir site kolay taranabilir ve yüklenebilir bu yüzden hemen çıkma oranı da artmaz google gözünde sitenizin değerli olmasını sağlayabilirsiniz.

Dış Link Stratejisi

İçeriklerinize diğer sayfaların linkini verebilirsiniz kaynak göstermek için veya detaylı bilgi için bunu yapmanız doğru fakat bunu yaparken içeriğinize zarar verip vermediğine dikkat etmeniz gerekiyor. Link verdiğiniz sitenin değerli olmasına dikkat edin ve link verdiğiniz kelimenin çok fazla üstlerde olmamasına dikkat edin kaynak kısımı diye alt kısma başlık olarak ekleyin.

Google Anlytics Analizi

Google anlytics aracını kullanarak sitenizin hit oranını ölçebilirsiniz. Bu aracı kullanarak sitenizi ziyaret eden kullanıcılar hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Organik trafiği en çok getiren sayfa üzerinden link inşaası stratejisi yaparak site içerisinde gezinme oranını arttırabilirsiniz. Google anlytics aracını kullanmayı ihmal etmeyin.

 • En çok ziyaret edilen sayfa
 • Hemen çıkma oranı
 • Ziyaretçi Konumları
 • Site Hızı
 • En az ziyaret edilen sayfalar

İlginizi Çekebilir Gzip Sıkıştırma Nedir

Organik Hit Siteleri

 • Organik trafik elde edebilmek için internette organik trafik siteleri bulunmaktadır. Bu siteler ücretli veya ücretsiz hizmetler veriyor bu hizmet ile ilgili olumlu olumsuz pek çok farklı yorum yapılıyor fakat seo uzmanları için bu teknik olumsuzdur.
 • Bu sitelerde ki programları kullanmak için iyi karar vermeniz gerekiyor çünkü sitenizde ki analizleri yaparken kafanız karışabilir çünkü bir program üzerinden elde edeceğiniz trafik gerçek olmayacağı için bunu değerlendirmenin hiç bir önemli olmayacaktır.

Organik Hit Programı Nedir?

Organik hit programı, sitenizde belirlediğiniz içeriklere bir program üzerinden belirli süre zarfında belirlediğiniz miktarda ziyaretçi göndermektedir.

Organik trafik programları ücretli ve ücretsiz olarak bulunmaktadır. Bu programlar üzerinden hit elde edilmektedir.

Organik hit programlarının yararlı olup olmadığı konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Pek çok seo uzmanı için organik hit programlarının aslında organik olmadığı kendini kandırmaktan ibaret olduğu görüşü ortaya atılıyor fakat bazı seo uzmanları için organik hit programı kullanmaya değer olarak da yorumlanabilmektedir.

Organik Hit Programları Ne İşe Yarar?

Organik hit programları siteye ziyaretçi gönderir fakat bir organik trafik programı siteye belirli faktörler doğrultusunda siteye ziyaretçi göndermektedir. Organik trafik programlarının ne işe yaradığı konusu ile ilgili pek çok şeyi aşağıda listeledik eğer organik trafik programları kullanmak istiyorsanız aşağıda hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz.

 • Zaman Doğrultusunda Yapılır.
 • Benzersiz Kullanıcı Siteyi Ziyaret Eder.
 • Site içerisinde Dönüşüm Yaratır.
 • Backlinklerden faydalanarak siteye ziyaret çeker.

Sitenize organik trafik programı üzerinden ziyaretçi çekmek istiyorsanız dikkat etmeniz gerekiyor. Organik trafik programı ile ilgili pek çok farklı görüş bulunuyor gerçekten hit elde etmek istiyorsanız sitenizi arama sonuçlarında ön sayfalara çıkararak iç ve dış seo tekniklerini uygulamanın sonucunda organik trafik elde edebilirsiniz.

Ücretsiz organik hit programları kullanarak sitenize gelen trafiği arttırmak istiyorsanız yukarıda bıraktığımız video dışında farklı bir video daha içeriğimize eklemeyi doğru bulduk çünkü farklı hit programları ile sitenize farklı konum, gezinme süresi gibi önemli metrikleri ekleyerek organik hit arttırma da sağlayabilirsiniz. Aşağı da yer alan Organik hit arttırma ve organik hit programları ile ilgili videoyu izleyerek web sitesi hit arttırma programı arayışınız da ücretsiz organik trafik arttırma programları size yardımcı olabilir.

Kaynaklar

Semrush Seo Teknikleri

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.