Web sitelerin yaptığı seo çalışmaları organik trafik ile ilişkilidir. Seo çalışmaları sitenin organik trafik arttırma ihtimalini de arttırmaktadır. Organik trafik arttırma, trafik sahibi olan siteler arama sonuçlarında ön sayfada yer alır.

Ön sayfada yer alan siteler organik trafik bakımından büyük oranda ziyaretçiye sahip olacağı için seo çalışmalarında organik ve teknik yöntemler kullanmaktadır. Sitenizde organik trafik arttırma sağlamak istiyorsanız hazırladığımız yazı işinize yarayabilir Yorum Yapmayı Unutmayın!

Organik Trafik Nedir?

Organik trafik, web sitelerin organik seo çalışmaları ile ön sayfaya çıkarak organik arama sonuçlarından elde ettiği trafik olarak adlandırılmaktadır. Organik trafik, organik seo çalışması gerektiriyor bu yüzden de organik seo çalışmaların da reklam veya ücretli backlink çalışmaları yer almaz.

organik-trafik-nedir-organik-trafik-arttirma-1
Organik Trafik Nedir?

Organik trafik elde edebilmek için bir çok farklı yöntem bulunuyor bunlardan en önemli seo ve sosyal medya çalışmasıdır. Organik ziyaretçi elde etmek özellikle e-ticaret siteleri için çok önemlidir bulundukları sektör içerisinde ki rekabetten dolayı  organik seo çalışmaları ve farklı seo teknikleri büyük önem arz etmektedir.

Organik trafik ile ilgili veriler google analiz araçlarından takip edilebilmektedir. Google analytics kullanarak organik kullanıcılar ile ilgili gerçek zamanlı ve kronolojik olarak bilgi alabilirsiniz.

Google search console üzerinden trafik analizi yaparsanız organik trafik ile sitenize gelen veya gelemeyen kullanıcıların sizi bulabilmek için arama sorgusunda kullandığı anahtar kelimeleri gözlemleyebilirsiniz.

Organik Trafik Arttırma Neden Önemli?

  • Organik ziyaretçi elde edebilirsiniz.
  • Marka bilinirliği artar.
  • Ürünleriniz ön sayfada yer alır.
  • Ziyaretçilerin ilk tercihi olabilirsiniz.
  • Organik trafik arttırma çalışmaları uzun süreli kalıcı sonuçlar elde ettirebilir.
  • Zengin sonuçlarda yer alabilirsiniz.

Organik Trafik Arttırma İçin Arama Sonuçları Analizi

Organik ziyaretçiler elde edebilmek için organik trafik arttırma için arama sonuçlarını anlayabilmeli sitenizin seo çalışmalarını bu doğrultuda yapmanız gerekmektedir. Organik trafik arttırma için arama sonuçlarında ön sayfada yer alarak trafik elde edebilmek için kaliteli içerikler üretmeniz gerekiyor.

Kaliteli ve özgün bir içerik sizi arama sonuçlarında ön sayfaya çıkartabilme ihtimalini arttırmaktadır. Üreteceğiniz özgün içerikler google gözünde çok değerli rakiplerinizden farklı ve kaliteli içerikleriniz olduğu takdirde arama sonuçlarında ön sayfalara çıkabilirsiniz.

Anahtar kelimelerinizi arama sonuçlarında aranma hacimlerine göre seçmeniz gerekiyor seçeceğiniz anahtar kelimeler arama sonuçlarında ön sayfaya çıkmanızı sağlayabilir çünkü kullanıcıların sorguladığı anahtar kelimelere uygun anahtar kelimeli içerikler üretirseniz organik arama sonuçlarında yer alabilirsiniz.

Ssl sertifikası sitenizi ziyaret eden kullanıcılara sitenizin güvenli olduğuna dair sinyal vermesini sağlamaktadır. Google yaptığı son güncellemelerden sonra ssl sertifikasının özellikle e-ticaret siteleri için çok önemli olduğunu belirtti. Çünkü ssl sertifikası olmayan sitelere giriş yapıldığında “güvenli değil” uyarısı alınmaktadır. SSL sertifikası googlebotlar ve ziyaretçilere olumlu sinyal ve güvenilirlik vermektedir.

Organik arama sonuçlarında sıralama faktörünü etkileyebilecek kritik konu backlinkdir. Backlinkler bir sitenin diğer siteyi referans olarak göstermesidir. Sitenizin değerli bir site tarafından referans bağlantısı olarak gösterilmesi google bu sitenin güvenilir ve değerli olduğu sinyalini vermektedir. Bu yüzden backlinkler organik arama sonuçlarında sıralamaları belirlerken çok etkilidir.

Organik Trafik Arttırma Yöntemleri

Ôrganik arama sonuçlarından trafik elde edebilmek için site içi ve site dışı seo çalışmaları yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız seo çalışmaları ile sitenize organik ziyaretçi çekebilirsiniz.

Yapacağınız çalışmalarda en önemli şey site içi ve site dışı çalışmalarda organik seo teknikleri kullanmanız gerekiyor. Organik seo tekniklerinden faydalanarak sitenize organik trafik arttırma sağlayabilirsiniz.

Özgün İçerikler Üretin

İçeriklerinizi hazırlarken kaliteli ve özgün olmasına dikkat edin. İçeriklerinizi hazırlamadan önce rakip analizi yaparak içerikler hazırlamalısınız.

Rakiplerinizin içeriklerini analiz ederken dikkat etmeniz gereken içeriklerde kullanılan anahtar kelime, kelime sayısı, içerik içerisinde linkleme, lsı anahtar kelime ve görsellere dikkat etmeniz gerekiyor.

Rakiplerinizin içeriklerinde yukarıda saydığımız önemli maddeler yok ise içeriklerinize eklemelisiniz bu arama sonuçlarında ön sayfaya çıkmayı ve rakip siteleri geçmeyi sağlamaktadır. Özgün içerikler arama sonuçlarında ön sayfada yer alır bu yüzden organik trafik arttırma elde edebilmek için ön sayfada yer alabilmek adına çok önemlidir.

Anahtar Kelime Kullanın

Anahtar kelimeler arama sonuçlarında içeriklerinizin ve ürünlerinizin arama sonuçlarında ön sayfada yer almasını sağlar. Ziyaretçilerin hedef olarak kullandığı anahtar kelimeleri belirleyerek bunlar üzerinden içerik kurgularsanız ziyaretçilerin arama sonuçlarında ön sayfada karşılarına kullandığınız anahtar kelimeli içerikler çıkacaktır.

organik-trafik-nedir-organik-trafik-arttirma-2
Organik Trafik Arttırma Yöntemleri

Kullanacağınız anahtar kelimeleri analiz ederken rakiplerinizi ve anahtar kelimelerin aranma hacimlerini analiz edin. Anahtar kelimeleri içeriklerde kullanırken spama düşmemeye dikkat edin. Kullanacağınız anahtar kelimeler ve kaliteli içerikler organik trafik arttırma sağlayabilir. Organik trafik arttırma istiyorsanız anahtar kelimelerinizin hacimlerine dikkat edin.

Meta Etiketlerini Düzenleyin

İçerikleriniz hakkında ki bilgileri googlebotlara bildirebilmek için meta etiketleri doğru bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Meta etiketleri kullanmak wordpress tabanlı web siteler için çok kolay.

Worpdress tabanlı siteler için yoast seo ve rank maht seo araçlarını kullanarak hem içeriklerinizi seo uyumlu bir hale getirebilir hem de meta etiketleri kullanabilme imkanı sunmaktadır. Meta etiketleri düzenleyerek sitenizde organik trafik arttırma sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya’dan Trafik Sağlayın

Sitenizin bilinirliğini sağlamak için sosyal medya hesapları gerçekten çok önemli bununla birlikte sosyal medya hesapları backlink ve trafik elde edebilmek için aktif olarak kullanılması gereken platformlardır.

Sosyal medya platformlarının en popülerleri olan facebook, twitter ve instagram üzerinde ağırlıklı olarak hedef kitlenize yönelik çalışmalar yürütmelisiniz. Kitlenize storyler ve postlar ile aktif olduğunuzu göstermelisiniz.

E-ticaret sitesi iseniz ürünlerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmalı indirim günleri düzenleyerek sitenize trafik olarak geri dönüşüm elde etmelisiniz. Sosyal medyada aktif çalışmalar yürütürseniz sitenize organik trafik arttırma sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya çalışmalarında bulunmak organik trafik adına olumlu olabilir çünkü sitenizde yer alan içerikleri paylaşmak google sıralamalarını imleme ve backlink olarak her zaman etkileyecektir.

Site İçi Link Çalışması Yapın

Site içerisinde içerikleriniz ve sayfalarınız arasında kullanacağınız linklerin bir köprü görevi görmesi gerekmektedir. İç linklemeler googlebotlar ve sitenizi ziyarete den kullanıcılar için rehberlik edici olması gerekiyor.

Bir içeriğe iç link eklerken alakalı olduğu kategori içerisinde iç linkleme yapmanız gerekiyor. Bununla birlikte linklerinizin anchor text şeklinde olmasını sağlayın. 1-2 iç linkleme yapmak makuldür. İç linkleme çalışması ile site içerisinde organik trafik arttırma sağlayabilirsiniz.

Site içi linkleme sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli şey sıralama almak istediğiniz anahtar kelime anchor text olarak link vermeniz gerektiğidir. Alakalı ve değerli bir sayfadan link çıkışında bulunursanız sıralama kazanmanıza ve organik trafiğinizin artmasına yardımcı olacaktır.

Backlink Çalışması Yapın

Organik trafik arttırma için backlink stratejisi uygulamalısınız. Backlink, kaliteli bir sitenin diğer bir siteye link vermesi google’a referans olarak göstermesi şeklinde yapılmaktadır. Sitenizde ki içeriklerinizin ve ürünlerinizin arama sonuçlarında ön sayfalara çıkabilmesi için backlinklerin kalitelisi çok önemlidir.

Backlink çalışması sırasında backlink analiz aracı kullanmanız sizin için daha doğru olacaktır. Rakiplerin aldığı değerli backlinkleri sizde edinmeli benzersiz backlinkler elde etmelisiniz.

Kaliteli backlinkler için sitenin dr puanına dikkat etmeniz gerekiyor seçeceğiniz backlinklerin 80 puanın üzerinde olmasına dikkat edin backlink alacağınız sitelerde dofollow ve nofollow backlink olup olmadığını kontrol edin.

Mobil Uyumluluk

Teknolojinin gelişmesiyle google güncellemelerinde sıralama faktörü olarak mobil uyumlu sitelere öncelik vermektedir. Mobil uyumluluk siteyi mobil cihazlar üzerinden ziyaret eden kullanıcılara rahat bir şekilde dolaşım imkanı sunmaktadır.

Mobil uyumluluğa sahip olan siteler ziyaretçilerine güven vermekte ve dönüşüm ihtimalini arttırmaktadır. Organik trafik arttırma istiyorsanız mobil uyumluluğa sahip sayfalara sahip olmanız gerekiyor.

Google Page Speed

Google yaptığı güncellemelerden sonra site hızına çok fazla önem vermektedir. Site 3 saniyeden uzun sürede açılıyorsa ziyaretçiler siteyi hemen terk etmektedir. Siteyi hemen terk etmek, siteden hemen çıkma oranını arttırabilir buda sıralama kaybetmenize neden olabilir.

Site hızını arttırmak için sitenin kodlarını sıkıştırmalı ve site görsellerini optimize etmelisiniz. Siteniz eğer çok fazla trafik alıyorsa içerik dağıtım araçları ile sunucunuzun hızını arttırabilirsiniz.

Google Search Console

Google web master olarak bilinen google search console aracı siteniz hakkında arama sonuçlarında ne durumda oldukları hakkında hızlı bir şekilde bilgi edinmenizi sağlamaktadır.

Google search console kullanarak arama sonuçlarında indexlenen içerikler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Mobil uyumluluğa sahip olan içeriklerinizi tespit edebilir mobil uyumluluğa sahip olmayan içerikleri eğer wordpress kullanıyorsanız amp eklentisi ile mobil uyumlu hale getirebilirsiniz.

Sitenize gelen link ve sitenizin iç linklemesi hakkında “bağlantılar” başlığı içerisinde bilgi edinebilirsiniz. Google search console site performansı hakkında da bilgi vermektedir sitenizde ki içeriklere hangi anahtar kelimelerden ulaşıldığı ve tıklama oranı, gösterim ve anahtar kelimeler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Google Analytics

Google analytics aracı sitenizin organik trafik arttırma için trafik elde edebilmesini sağlayabilmek için kullanmanız gereken en önemli analiz aracıdır.

Google analytics aracı ile sitenize gelen ziyaretçiler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ziyaretçiler hakkında edineceğiniz bilgiler sayesinde içeriklerinizi hedef kitleye uygun içerikler üretebilirsiniz.

Hemen çıkma oranı yüksek olan sayfaları tespit edebilir bu sayfalarda ki içerikleri güncelleyerek kaliteli bir hale dönüştürebilirsiniz. Trafik kaynakları başlığı içerisinde sitenizin organik, sosyal medya ve direk olarak aldığı trafik kaynaklarını tespit edebilirsiniz. Kullanıcıların konumu ve kullandıkları cihazlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Görseller ve Videolar Kullanın

İçeriklerinizi hazırlarken içeriklerinizin içerisinde görsel ve videolar ekleyin. Organik arama sonuçlarından organik trafik arttırma elde edebilirsiniz.

Organik trafik arttırma için içeriklerinize ekleyeceğiniz görseller organik trafik arttırma için önemlidir. Ekleyeceğiniz görseller ve resimler organik trafik arttırma için çok faydalı olabilir.

Sitenizde içeriklerinize görsel eklerken muhakkak alt text ve alt attribute eklemeyi ihmal etmeyin. Ekleyeceğiniz text anahtar kelimeli olması google görsel arama yapanların da sitenize organik olarak gelmesini sağlayabilir.

Site Haritası Kullanın

Site haritası kullanarak organik trafik arttırma elde edebilirsiniz. Organik trafik arttırma yollarını arıyorsanız site haritasına sitenizde bulunan içerikleri, kategorileri ve sayfaları eklemelisiniz.

Kullanacağınız site haritası sitenizi taramaya gelen googlebotlar sitenizi tararken kolaylık sağlar ve içerikleriniz indexlenmesini sağlayabilir.

Site haritası kullanmak indexlenmeyi ve SEO uyumlu bir site olduğunuzu google gösterir.

Robots.txt Kullanın

Robots.txt dosyası googlebotlarının ve diğer arama motorları örümceklerinin sitenizi tararken sitenin taranacak kısımlarını botlara belirlemek için kullanılır.

Robots.txt dosyası sitenizi tarayan botlar için okunabilir ve tarama sırasında kolaylık sağlaması gerekiyor. Kaliteli bir robots.txt dosyası sitede organik trafik arttırma için kullanılamsı gereken önemli bir yöntem.

Bonus

Organik trafik arttırma yöntemleri ile ilgili işinize yarayabilecek bir videoyu aşağıya ekliyoruz. Aşağıya eklediğimiz organik trafik arttırma yöntemleri videosunu izleyerek sitenizde organik trafik arttırma oranlarında değişiklikler elde edebilirsiniz.

Organik Trafik nedir ve organik trafik arttırma yöntemleri yazımızı okuduğunuz için teşekkürler Yorum Yapmayı Unutmayın!

Organik Trafik arttırma ile ilgili yazımızda kullandığımız kaynaklar

Semrush Organik Trafik Yöntemleri

 

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.