Güncel Google Sıralama Kriterleri Nelerdir? Google Sıralama Faktörleri 2021

Arama sonuçlarında ön sıralarda yer alabilmek için google yaptığı güncellemelerden yola çıkarak oluşturduğumuz google sıralama kriterleri listesine göz atmalısınız.Google sıralama kriterleri listesine uyarak sitenizin seo çalışmalarını yaparsanız arama sonuçlarında elde edeceğiniz organik yükselme ve organik trafik uzun süreli olabilir. Hazırladığımız bu sıralama kriterleri listesinde hedeflediğimiz kriterler google yaptığı güncellemelerden önemsediği şeyler üzerindendir.

Mobil Uyumluluk

Google yaptığı son güncellemelerden sonra mobil uyumluluğa çok daha fazla önem vermeye başladı. mobil uyumlulum mobil cihazlardan siteye giriş yapıldığında sitede yer alan kategor, görsel, yazı gibi etmenlerin çok yakın olmamasını ve site içerisinde dönüşüm ve etkileşiminin kolay yapılabilir olmasını gerekiyor.

Özgün İçerik

Arama sonuçlarında ön sayfalarda yer alabilmek için özgün içeriklere ihtiyacınız var. Özgün içerikler her zaman seo uyumlu makalelerden olması gerekiyor. Özgün içeriklerinizde anahtar kelime, iç linkleme yan anahtar kelime ve lsı kelime gibi önemli seo uyumlu makale kriterlerini eklemelisiniz. Makalenizin title yani başlıkları meta descriptionu seo uyumlu olamsı gerekiyor

Headings Etiketleri

Headings etiketi hiyerarşik bir yapıda kullanılmalı. İçeriklerinizin başlıklarını hiyerarşik bir yapıda kullanarak arama motorlarına ve kullanıcılara içeriklerinizin okunması sırasında kafasının karışmasının önüne geçebilirsiniz. Headings etiketleri büyükten küçüğe doğru olmalı ve başlıklarda boyutlar büyükten küçüğe boyutları değişmelidir.

İçerik Uzunluğu

Arama sonuçlarında yer alabilmek için içerikler üretmek zorundayız. Üreteceğimiz içeriklerin uzunluğu rakiplerimize bağlıdır. Bir konu hakkında veya ürün hakkında içerik hazırlarken rakiplerinizin kullandığı kelime sayısına bakmanız gerekmektedir. Rakiplerinizin kullandığı kelime sayısıyla eşit yada biraz daha kelime içeren içerikler üretmek arama sonuçlarında ön sıralara çıkmanızı sağlayabilen bir kriterdir.

Canonical

Canonical etiketi içeriklerinizin googlebotlar tarafından kopya olarak işaretlenmemesi için uygulanması gerekiyor. Aynı veya benzer içerikten iki tane sitenizde bulunuyorsa canonical olarak işaretliyerek googlebotlarına bu içeriğin orijinalinin hangisi olduğunun işaretini verebilirsiniz.

Anahtar Kelime

Anahtar kelime çok önemli bir google sıralama kriterleri arasında yer alır. Çünkü bir kullanıcı arama yaparken anahtar kelime kullanmaktadır arama sonuçlarında yer alacak olan içerikler genellikle sorguda kullanılan anahtar kelimeler ile bağlı olması gerekmektedir. Anahtar kelimeleri seçerken aranma hacmi orta seviyeli olan rekabet edebileceğiniz bir anahtar kelime seçmeye dikkat edin.

Görsel Kullanımı

İçeriklerinize ekleyeceğiniz görseller içeriğinzin değerini arttırmaktadır. Görselleri içeriklerinize eklerken alt metinleri eklemeyi unutmayın. Google görselelrde yer alabilecek olan içeriklerinize eklediğiniz resimler makalenizi okuyan ziyaretçi tarafından faydalı olması gerekmektedir.

Kırık Linkler

Kırık linkler sitenizi ziyaret eden kullanıcıların ve googlebotların asla karşılaşmak istemeyeceği bir şey. Kırık linkler bir kullanıcı tarafından tıklandığında karşılarına 404 sayfaları çıkmasına yol açmaktadır. 404 sayfaları ile karşılaşan ziyaretçiler ve googlebotlar sitenizi hemen terkedebilir. Kırık linklerin önüne geçebilmek için site içi seo analiz yapmanız gerekiyor içeriklerinizin 404 yönlendirmesi alanları tespit etmeniz gerekiyor.

Site Hızı

Google yaptığı güncellemelerle birlikte site hızına çok önem verdiğini belirtmişti. Sitenin hızlı bir şekilde açılması googlebotlar ve siteyi ziyaret eden kullanıcılar açısından olumlu sinyal vermesine yol açar. Site hızı yavaş olması sitenin ziyaret edilmesini engellemektedir bu site taranırken de hataya neden olabilir site hızını optimize etmek her geçen gün google tarafından çok önemli bir hal alıyor.

Url Uzunluğu

İçeriklerinizin adresini belirleyen url yapısı yani permalink uzunluğuna dikkat etmelisiniz çok uzun olmaması içeriğiniz anahtar kelimesinin url içerisinde yer almasına dikkat edin. Url sosyal medya ve backlink alırken paylaştığınızda çok uzun olmaması googlebotlar tarafından okunabilmesini kolaylaştırmaktadır.

Backlink

Backlink, kaliteli bir web sitenin başka bir web siteye referans olarak göstermesidir. Bir web sitenin kalitesinden faydalanarak arama sonuçlarında ön sıraya çıkabilmek için kaliteli bir backlink stratejisine ihtiyacınız bulunuyor. Backlinklerinizi her zaman dr puanı yüksek olacak şekilde seçmeye çalışın. Backlinkler genellikle dofollow ve nofollow olarak ikiye ayrılıyor bu backlinklerde dofollow gerçekten çok değerli fakat çok fazla dofollow spam olarak algılanabilir nofollow backlink almaya da çalışın.

Kategori

İçeriklerinizi üretirken alakalı bir kategoride yer almasını sağlayın. İçeriğinizin uygun bir kategoride yer alması sitenizi bir kullanıcı ziyaret ettiğinde alakalı içeriklerle karşılaşmasını sağlayabilir.

Hemen Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranı sitenizi ziyaret eden kullanıcıların siteden hemen çıkma süresini ifade etmektedir. Sitenizin hemen çıkma oranı çok yüksek olursa google sitenizin değersiz içeriklere sahip olduğunu düşünebilir bu yüzden google analytics aracından sitenizin en çok hemen çıkma oranına sahip olan sayfasını tespit etmelisiniz. Hemen çıkma oranını optimize ederek google sıralama kriterleri uygun optimizasyon yapabilirsiniz

Breadcrumb

Breadcrumb siteyi ziyaret eden kullanıcılar ve googlebotlar için bir haritadır. Bir kullanıcı site içerisinde dolaşım yaptığında breadcrumb yapısına baktığında nerede olduğunu ve nelere tıklayarak oraya geldiğini görebilir. Breadcrumb yapıları genellikle e-ticaret siteleri tarafından kullanılmatadır. Breadcrumb google sıralama kriterleri arasında yer almasının diğer nedeni kullanıcı deneyimine odaklanmasıdır.

Yorum

Yorumlar, hızlı index alabilmek güvenilirlik elde edebilmek için de çok önemli yorumları fazla olan içerikler arama sonuçlarında her zaman ön sıralara çıkmaktadır. Arama sonuçlarında ön sayfalara çıkmanın önemli bir sıralama kriteri olan yorumlar sitenizin ön sayfadan organik trafik elde edebilmesi için çok değerlidir. İçeriklerinizin yorum alabilmesi için içeriklerinizin sonunda “yorum yapmayı unutmayın” gibi hatırlatıcı harekete geçirebilecek mesajlar eklemelisiniz. Yorumların fazla olması google sıralama kriterleri olarak gösterilmektedir.

Görsel Optimizasyonu

İçeriklerinize eklediğiniz görsellerin kapladığı alan siteniz açılış sırasında yüklenmesine engel olabilir. Site içerisinde ki görsellerin boyutlarını optimize etmek sitenin hızlı açılabilmesinin sağlamaktadır. Sitenizi google page speed aracıyla test ederek sitenizin açılmasını engelleyen sayfalarda büyük olan görselleri optimize edebilirsiniz.

Güncel içerik

İçeriklerinizi yazdığınızda belirli zaman aralıklarında güncellemeniz çok önemli çünkü güncel içerik google sıralama kriterleri. Google sıralama kriterleri olan güncellik için içeriklerinizi yeni bilgilerle her zaman değiştirmeye özen göstermelisiniz. İçeriklerinizi güncellerken kaliteli kaynakları içeriğin sonunda belirtin.

Kaynak

Google sıralama kriterleri yazısında kullandığımız kaynaklar

Google sıralama kriterleri

 

 

 

[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.