Bir web sitenin yaptığı çalışmalar doğrultusunda google tarafından pagerank adı altında puanlama sistemine tabii tutulur. Pagerank değeri ve pagerank nedir hakında arama yaptığınızda işinize yarayabilecek pek soruya cevap bulabilmeniz için pagerank nedir ve pagerank algoritması nasıl çalışır başlığın altında topladık. Web sitelerinizin değerini arttırmak için google tarafından doğru bulunan yöntemleri uygulamak istiyorsanız bu yazı işinize yarayabilir.

pagerank-nedir-1

Pagerank Nedir?

Pagerank, google tarafından sitelerin sahip olduğu özelliklere göre verilen değeri ifade etmektedir. Pagerank algoritması web sitelere 0-10 puan arasından değer vermektedir.

Web siteler site içerisinde ve site dışı çalışmalarında yaptığı çalışmalara göre pagerank değeri belirlenmektedir. Pagerank değerini sitenin sahip olduğu özgün makaleler, mobil uyumluluk, doğal backlinkler gibi etmenler etkilemektedir.

Pagerank değeri 2014 yılına kadar çok değerliydi fakat link pazarının oluşması ve web sitelerin algoritmayı yanıltıcı teknikler kullanması google için algoritmanın değerini azalttı.  Google, web sitelere page rank değerine göre değerlendirmiyor bu yüzden pagerank değerinin artık önemi kalmadı. google için önemli olan tek şey web sitelerin kullanıcı odaklı içerikler üreterek algoritmaya uygun optimize etmesini bekliyor.

Pagerank algoritması, Stanford üniversitesinde doktora görevlisi olan iki öğrenci tarafından geliştirilmiştir. Larry page ve sergey brin tarafından geliştirilen page rank algoritması arama sonuçları için geliştirilmiştir. Page rank algoritmasının patenti stanford üniversitesine aittir.

Pagerank değerleri google tarafından belirlenir ve web sitelere sahip oldukları page rank değeri asla belirtilmez. Fakat farklı seo analiz araçları tarafından page rank değerlerinin tespit edildiği veya bu seo araçlarının kendi page rank değerleri ile sitenin değerinin ölçüldüğü bilinmektedir.

Değerli sayfalardan link alarak web sitenin değerini arttırma girişimi çok fazla olduğundan dolayı google bu güncellemelerden geri çekilme kararı almıştır. Page rank algoritması güncellemesi en son 2014 yılında yapılmıştır. John Mueller tarafından; “Bir daha pager ank algoritma güncellemesi olmayacak” denmiştir.

pagerank-nedir-4
Pagerank Nedir? Pagerank Algoritması Nasıl Çalışır?

Pagerank ve Diğer Sayfa Sıralama Algoritması Tarihleri

Pagerank nedir? sorusuna kısa bir cevap verdikten sonra page rank nedir başlığından daha büyük başlığa sıra geldi oda page rank tarihi. Page rank tarihi algoritmanın gelişimi ve algoritmanın nasıl çalıştığı hakkında seo uzmanları ve web geliştiricilere fikir vermektedir.

Gabriel pinski ve francis narin tarafından 1976 yılında böyle bir algoritmanın yaratılması ile ilgili düşünceler öne sürülmüştür. Bilimsel dergilerde bu algoritma hakkında düşünceler yayınlanmıştır. 1996 yılına gelindiğinde robin li tarafından geliştirilen IDD Bilgi hizmetleri tarafından “Rankdex” adlı bir arama motoru site puanlama ve sayfa sıralaması için algoritma geliştirildi.

Li, algoritmanın asıl amacının “bağlantı analizi” olduğunu söyledi. Bu algoritma bir web sitenin diğer popüler web sitelerden bir kaç bağlantı alması ve sıralanmasını içeriyordu. 1999 yılında li tarafından rankdex algoritmasının pantenti alındı daha sonra daha büyük bir arama motoru olan baidu kurduğunda bu algoritmayu bu arama motoru için kullandı. Page rank algoritmasının patentinde robin li tarafından hazırlanan algoritmaya atıflar bulunmuştur.

Larry apge ve sergey brin 1996 yılında stanford üniversitesinde doktora yaparken arama motorlarına sayfa sıralaması ve sayfaların değerlerini belirlemesinde yardımcı olabilecek bir algoritma geliştirdi. Sergey, algoritmanın sayfaların gelişiminde yardımcı olması için geliştirildiğini söyledi bir web sitenin aldığı değerli linklerle sitenin değerini belirleyen bir algoritmanın arama motorlarına yardımcı olacağını söyledi.

Page rank algoritmasının geliştirilmesinde scott hassan ve alan stermbergin de yardımı olduğu bilinmektedir. Bu algoritmanın geliştirilmesiyle larry page ve brin google kurdu. Google arama motorunun çalışmasını page rank algoritması ile sağladı arama sonuçlarında ki sıralamaları belirli bir süre bu algoritma üzerinden tasarlandı.

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız:

Pagerank Kriterleri

Page rank algoritması sayfalara değer verirken belirli kriterler kullanmaktadır. Page rank kriterleri web sitenin değerini belirlediğinden web sitenin değerini arttırmak istiyor veya bu kriterlere uygun çalışmalar yürütmek istiyorsanız aşağıda ki üç maddeyi uygulamanızı öneriyoruz.

  1. Dışarıdan gelen linklerin bulunduğu sayfanın sayısı ve kalitesi
  2. Bir sayfadan giden başka sayfalara giden bağlantı miktarı
  3. Bağlantıların oluşturduğu sayfa sırası

Pagerank Değeri Nasıl Arttırılır?

Stanford üniversitesi doktora öğrencileri tarafından geliştiren algoritma da sayfa değeri yükseltmek için yapmanız gerekenleri aşağıda listeledik. Fakat bunları yapmadan önce page rank değerinin eskisi kadar önemli olmadığını hatırlatmamız gerekiyor. Seo uzmanlarının web siteleri geliştirirken de bu teknikleri kullandığını bilmelisiniz içeriklerinizi algoritmaya değil ziyaretçilerinize göre hazırlayın sitenizi algoritmaya optimize edin.

  • PR puanı yüksek sayfalardan link alın
  • Özgün içerikler üretin.
  • PR puanı yüksek sayfalardan link alın.
  • Kullanıcı odaklı çalışmalar yürütün.
  • Kaliteli sitelerden backlink alın içeriklerinizi orada da paylaşın.

Pagerank Algoritması Nasıl Çalışır?

Page rank algoritması ve backlink arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Page rank değeri sitenin diğer değerli olan web sitelerden aldığı linklerle ölçüldüğü bilinmektedir. Bu yüzden yeni açılan web siteler arama sonuçlarında yükselmek ve sitenin değerini arttırmak için google gözünde değerli bulduğu sitelerden backlink alma yarışına giriyorlar.

Pagerank Algoritması Çalışma Formülü

Page rank algorimasının çalışması ile ilgili bilgi 1997 yılında bir makalede yayınlamıştır. Aşağıya bıraktığımız formül doğrultusunda page rank algoritması çalışmaktadır.

PR (A) = (1 ‐ D) + D ( PR ( T1 ) / C ( T1 ) +… + PR (Tn) / C (Tn))

A sayfasının gösterdiği t1 ile tn arasında ki sayfaların sahip olduğunu düşünüyoruz. D sayfası ve 0 ile 1 belirlenebilen bir sönümleme faktörüdür. D, 0.85 olarak belirlenmektedir. C(A) sayfadan dışarıya verilen bağlantı sayısı olarak belirlenir. A sayfasında ki sayfa sırası ise aşağıda yer almakta:

PR (A) = (1 ‐ D) + D ( PR ( T1 ) / C ( T1 ) +… + PR (Tn) / C (Tn))

Basitleştirilmiş Algoritma Anlatımı

Dört web sayfasından oluşan küçük bir site varsayın: A , B , C ve D . Bir sayfadan kendisine verilen bağlantılar yok sayılır. Bir sayfadan başka bir sayfaya giden birden çok bağlantı, tek bir bağlantı olarak kabul edilir. Page Rank, tüm sayfaları aynı değer ile başlatır. PageRank’in orijinal biçiminde, tüm sayfalardaki Page Rank toplamı, o sırada web’deki toplam sayfa sayısıydı, bu nedenle bu örnekteki her sayfanın başlangıç ​​değeri 1 olacaktır. Ancak, Page Rank’in sonraki sürümleri ve Bu bölümün geri kalanında 0 ile 1 arasında bir olasılık dağılımı olduğunu varsayın . Dolayısıyla bu örnekteki her sayfanın başlangıç ​​değeri 0.25’tir.

Bir sonraki iterasyonda belirli bir sayfadan kendi giden bağlantılarının hedeflerine aktarılan Page Rank, tüm giden bağlantılar arasında eşit olarak bölünür.

Sisteminde sadece bağlantılar sayfalarından olsaydı B , C ve D için , A , her bir bağlantı 0.25 Page Rank’e transfer olur A 0.75 toplam sonraki iterasyon üzerine.

pagerank-nedir-2

Bunun yerine B sayfasının C ve A sayfalarına bir bağlantısı olduğunu , C sayfasının A sayfasına bir bağlantısı olduğunu ve D sayfasının üç sayfanın tümüne bağlantılara sahip olduğunu varsayalım . Böylece, ilk yinelemede, B sayfası mevcut değerinin yarısını veya 0.125’i sayfa A’ya ve diğer yarısını veya 0.125’i sayfa C’ye aktarır . C Sayfası , mevcut 0.25 değerinin tamamını, bağlantı verdiği tek sayfa olan A’ya aktarır . Yana Ge üç Giden bağlantıları vardı, hiç, yaklaşık 0.083 mevcut değerinin üçte birini aktarabilir veya ederim A. Bu yinelemenin sonunda A sayfasının Page Rank değeri yaklaşık 0,458 olacaktır.

pagerank nedir 3

Başka bir deyişle, bir giden bağlantı tarafından verilen Page Rank, belgenin kendi Page Rank puanının giden bağlantıların sayısına bölünmesiyle elde edilen L( ) değerine eşittir .

pagerank-nedir-4

Genel durumda, herhangi bir sayfa u için Page Rank değeri şu şekilde ifade edilebilir:

pagerank-nedir-5

yani, bir sayfa için Page Rank değeri u her sayfa Page Rank değerlerine bağlıdır v grubu içerdiği u (sayfasına bağlayan tüm sayfaları içeren grubu u sayısı ile bölünür), L ( hacim sayfa bağlantıları) v .

İlginizi Çekebilir Dosya Paylaşım Siteleri

Page rank Sorgulama

Pagrenk sorgulama yapmak istiyorsanız aşağıda bıraktığımız linkler üzerinden site değerini sorgulayabilirsiniz. Bu araçlar google tarafından geliştirilen araçlar değildir fakat google kriterlerine uygun değerlendirmeler yapmaktadır.

  • http://www.prchecker.info/
  • http://checkpagerank.net/

Kaynak

Pagerank nedir? adlı yazımızda kullandığımız kaynaklar

Vikipedi – Google Pagerank

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.