En İyi SEO Analiz Araçları 2022

Seo analiz araçları sayesinde sitenizin eksiklerini gözlemleyebilirsiniz. Seo analiz araçlarını sadece sitenizin eksikleri için değil rakiplerinizi analiz etmek içinde kullanabilirsiniz. Seo analiz araçları sayesinde rakip site analizi yapabilirsiniz. Rakiplerinizin içeriklerini, backlinklerini, anahtar kelimelerini gözlemleyebilirsiniz.

SEO Analiz Araçları ile Site Analizi Nasıl Yapılır?

Site analizi yapmanız için kullanacağınız araçların listesine geçmeden önce bu araçları ne için ve ne gibi konularda kullanmanız gerektiğinden bahsetmemiz gerekiyor.

Seo analiz araçları rakiplerinizle aranızdaki referans bağlantıları tespit etmenizi sağlar. Rakibinizin sizden daha çok aldığı backlinkleri gözlemeyebilirsiniz. Seo analiz araçları sayesinde rakiplerinizin içeriklerinde kullandığı anahtar kelimelerini içerik başlıklarını kullandıkları kelime sayılarını gözlemeyebilirsiniz.

Seo Analiz Araçları

  • Anahtar Kelime Analiz Araçları
  • İçerik Analiz Araçları
  • Site Hızı Analiz Araçları
  • Kullanıcı Deneyim Analiz Araçları

Anahtar Kelime Analiz Araçları

Seo analiz araçları arasında ilk sırada anahtar kelime analiz araçlarını kullanabilirsiniz. Anahtar kelime analiz araçları sayesinde sitenize aranma hacmi uygun anahtar kelimeler içeren içerikler oluşturabilirsiniz. seo analiz aracı olarak kullanabileceğiniz anahtar kelime analiz araçları sayesinde rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri tespit edip onlarla rekabet edebilecek anahtar kelimeli içerikler üretebilirsiniz.

Keyword Tool

Keyword tool anahtar kelime analiz aracı sayesinde siteniz veya sosyal medya hesaplarınız için anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. Keyword tool gelişmiş arama ağı sayesinde amazon, youtube, instagram, google gibi pek çok platforma uygun anahtar kelimeler hakkında veri sunmaktadır.

Bu seo analiz araçları kullanmanın içeriklerinizi yazarken faydasını göreceksiniz çünkü bu anahtar kelime aracı sayesinde ilgili anahtar kelimeler bulabilir farklı platformlar içerisinde de aranma hacmi uygun anahtar kelimelerle içerik üreterek rekabet oranını arttırabilirsiniz.

Ubersuggest

Ubersuggest anahtar kelime analiz aracı seo ile ilgili içerik hazırlayan yazarlar tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Ubersuggest analiz aracı farklı anahtar kelimeler keşfetmenizi sağlayabilir. Aratma yaptığınız anahtar kelime ile ilgili rakiplerinizin içeriklerini değerlendirme imkanı vermektedir. Anahtar kelime araması yaptığınızda anahtar kelimenin seo zorluğunu gözlemeyebilir zorluk oranına göre içerik hazırlayabilirsiniz.

İçerik Analiz Araçları

İçerik analiz araçlarını kullanarak web sitenizde ki içerikleri kopyalayıp kullanan siteleri tespit edebilirsiniz. Kapsamlı bir şekilde kullanabileceğiniz içerik analiz araçları sayesinde sitenize gelebilecek olan kırık bağlantıları tespit edebilir bunları düzeltebilirsiniz.

CopySpace

İçeriklerinizi analiz ederken kopyaları tespit etmek için kullanabileceğiniz işe yarar bir araç. Copyspace aracı ile içeriklerinizin benzerleri varsa internet içerisinde bunu bulabilir içeriklerinizde düzeltmeler yapabilirsiniz. İçeriğinizin çalınıp çalınmadığını kontrol etmek istiyorsanız bu araç işinize yarayabilir.

Siteliner

Kapsamlı bir şekilde site içi analiz yapabilirsiniz. Siteliner içerik analiz aracı ile siteniz içerisinde ki içerikleri copyspace gibi kopya kontrolü yapabilirsiniz bununla birlikte site içerisinde yer alan linklerin kırık olup olmadığını tespit etmenizi sağlayabilir. Site içerisinde yer alan sayfaların raporlarınıda bu analiz aracı sayesinde elde edebilirsiniz.

Siteliner analiz aracı ücretli bir araç olmasının yanında 250 sayfaya kadar ücretsiz analiz yapabilme imkanı sunmaktadır. Küçük bir web siteniz varsa bu analiz aracını kullanarak siteniz içerisinde detaylı bir seo analiz raporu hazırlayabilirsiniz. Bu içerik analiz aracı içerisinde kopya içerikleri daha detaylı bir şekilde tespit edebilirsiniz.

Görsel Optimizasyon Araçları

Görsel optimize araçları ile sitenizin hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Görselleri optimize etmenin yanında görsellerinizin çok fazla yer kaplamaması bu görsellere ek olarak site içerisinde css sprite kodlarınında sıkıştırılması gibi temel unsurları tespit edebilirsiniz.

CSS Sprite

Web sitenizin hızlı bir açılış skoruna sahip olmasını isteyebilirsiniz bunun için seo analiz araçları arasında yer aran css sprite aracı ile sitenizi yavaşlatan noktaları tespit edebilirsiniz. Css sprite aracı ile site açılış hızı optimizasyonu yapabilirsiniz. Siteye yüklenirken görselleri tek bir seferde sayfaya çağırma yapabilir yüklenme süresini azaltabilirsiniz. Siteniz içerisinde yer alan kodları sıkıştırma imkanıda sunmaktadır.

Kraken.İO

Sitenize yüklediğiniz görsellerin bozulmamasını ve çok fazla yer alanı kaplamamasını istiyorsanız bu analiz aracını kullanarak görsellerinizi hiç bir kalite kaybı olmadan optimize edebilirsiniz. Ücretli bir araç olarak kullanılan kraken 100 mb kadar ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

Site Hızı Ölçme Analiz Araçları

Google Page Speed

Google page speed analiz aracı ile sitenizin hızını mobil ve masaüstü ortamlarda test edebilirsiniz. Bu analiz aracı ile sitenizin açılma hızını yüklenmesi sırasında engel olan faktörleri tespit edebilirsiniz. Google sizin site hızınızı engelleyen pek çok şeye karşı çözümler sunmaktadır. Web siteniz eğer wordpress altyapıya sahipse site hızınızı google page speed üzerinden ölçerek google önerilerine uygun bir şekilde optimize edebilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi Analiz Araçları

Ynadex Metrica

Google anlytics ile kıyaslandığında yandex metrica da önemli bir kullanıcıları analiz etme aracıdır. Metrica analiz aracı sayesinde kullanıcıların web siitenizde en çok nerede zaman harcadığını ısı haritalarından tespit edebilirsiniz. Kullanıcı kayıtları ile web siteniz içerisinde yapılan video görsel indirme gibi pek çok şeyi gözlemleyebilirsiniz. Web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin açılış ve çıkış sayfalarını gözlemleyebilme imkanı sunmaktadır.

Kaynaklar

Kitaplar

  • Sorularla Seo – Kaan Gülten
  • Uzmanından Seo – Kaan Gülten
  • Stratejik Seo – Enver Çakır
  • Kültür Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği Ders Notları
  • İstanbul Üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri Ders Notları

Web Site

İlginizi Çekebilir Dış Seo Nasıl Yapılır

seodefteri
Author