Site Dışı SEO Nasıl Yapılır? Dış SEO Teknikleri Nelerdir?

Site dışı seo web sitelerin diğer sitelerden aldığı referans bağlantılarıdır, backlink olarak’da adlandırılmaktadır. Site dışı seo web siteler için önemli bir faktördür çünkü (off page seo) site dışı seo çalışması sitelerin 65%’lik kısmını kapsamaktadır.

Site dışı seo çalışması ile kazanılan backlinkler google için önemli bir kriterdir çünkü backlinke sahip olmak google açısından sitenin güvenilir ve doğru içerikler üretildiği sinyalini vermektedir. Aşağıda ki yazımızda size dış seo çalışması için bir rehber hazırladık.

Site Dışı SEO Nedir?

Site dışı SEO, web sitelerin serp sonuçlarında sıralama elde edebilmesi için DR ve PR puanı ile alaka düzeyi uygun olan sitelerden backlink çalışması yaparak sıralama elde edebilmesidir.

Site dışı SEO çalışması sadece sıralama kazanmak için değil web sitelerin google ve diğer arama motorlarında ve sosyal medya platformlarında marka bilinirliğini ve güvenilirliğini arttırmak için yapılan PR çalışması olarak adlandırılmaktadır.

Dış SEO çalışmalarında backlink çalışması oldukça sık uygulanan fakat çoğunlukla yanlış tekniklerin uygulanmasından dolayı olumsuz sonuçlar doğuran bir çalışmadır. Doğru backlink çalışması kalıcı sıralama kazanmayı ve marka bilirniliğinin artmasını sağlar.

Dış SEO çalışmasının yanında sosyal medya platformlarında backlink çalışması yapmak ve marka bilinirliğini arttırmayı hedefleyerek çalışma yapmak web sitelerin güvenilirliğinin artmasını sağlamaktadır.

site-disi-seo-nasil-yapilir-dis-seo-teknikleri-2
Site Dışı SEO Nedir? Dış SEO Nasıl Yapılır?

Site Dışı Seo Çalışması Nasıl Yapılır?

Sitenizin google arama dizininde ön sıralara çıkması için (off page seo) site dışı seo çalışması önemlidir fakat site dışı seo çalışması yapmadan önce sitenin %35’lik kısmını kapsayan site içi seo çalışması yapılması gerekiyor site içi seo çalışması, site dışı seo çalışmasının temelini kapsamaktadır kullanıcıya uygun hazırlanmış bir içerik ve bağlantı alırken kullanıcıların sitenizi ziyaret ettiğinde zaman geçirmesini diğer linklere tıklayarak siteniz içerisinde gezinmesini sağlayacaktır.

site dışı seo çalışması için google gözünde güvenilir ve DR puanı yüksek sitelerden backlink yani referans bağlantı almanız gerekmektedir. Referans bağlantılar blog, haber siteleri, içerik platformları, formlar, sözlükler, sosyal medya platformları gibi sitelerden alınabilir buralardan aldığınız bağlantılar eğer gerçekten değerli ise google sizin sitenizi arama dizininde ön sıralara çıkartmaktadır.

Dış seo çalışmasına öncelikle rakiplerinizi analiz ederek başlamanız gerekmektedir. Rakiplerinizin sahip olduğu sizin eksik olduğunuz backlinklere ağırlık vermeye dikkat etmelisiniz rekabette kalabilmek için bu önemlidir.

Backlinkleri alırken aldığınız sitenin dofollow – nofollow bağlantı verip vermediğini kontrol etmelisiniz. Bağlantı alırken dofollow olarak almaya daha çok özen göstermelisiniz. Aldığınız backlinklerde referans bağlantı verirken eğer bir blog sitesinde backlink aldıysanız sitenizin içeriğinin anahtar kelimesini veya sitenizin adını link vermelisiniz. Facebook, pinterest, wordpress gibi sosyal medya ve blog sitelerinden kendinize profil oluşturup sitenize backlink alabilirsiniz.

Yorum backlink nasıl alınır? Form sitelerinde içeriklerinize referans bağlantı verebilirsiniz, içeriğinize uygun konuları bulup konuyla ilgili içeriğinizi referans göstererek yorumlar üzerinden backlink alabilirsiniz. Aldığınız sitelerde her zaman kaliteye ve sizle alakalı olmasına dikkat edin backlinkle dolu bir çöplük google için hiç hoş gözükmeyecektir.

Site dışı seo çalışması yaparken referans bağlantı alırken önemli olan iki şeye odaklanmanız gerekmektedir siteniz ve sitenizin barındırdığı içerikler. Backlink alırken ön sıralara çıkmasını istediğiniz içeriğin anahtar kelimesine link vermek o içeriğin sıralamasını yükseltmektedir bunun yanında sitenizin kendisine de link vermelisiniz marka bilinirliği ve güvenilirliği açısında sitenizin etkisini artıracaktır.

Sosyal medya platformları site dışı seo çalışması için önemli olabilir çünkü bu platformlar kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun zaman geçirdiği sanal mecralardır. Size dofollow backlink vermese bile bu platformlar google gözünde değerli ise buradada markanızın, içeriklerinizin paylaşımını yapmaya özen gösterin içeriklerinize alacağınız bağlantılar ile sitenize ziyaretçi çekebilir marka bilinirliği sahip olabilir bunun yanında hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Google Search Console üzerinden aldığınız backlinkleri veya sizi referans gösteren siteleri kontrol etmelisiniz çünkü rakipleriniz anti seo yöntemi kullanarak size google için değeri düşük sektörünüzle alakalı olmayan sitelerden backlink alarak sıralamanızı düşürebilirler. Google search console aracı üzerinden dr puanı düşük olan referans bağlantıları düşürerek site dışı seo çalışmasını başarılı bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Sadece referans bağlantılara sahip olmak arama dizininde sizi ön sıraya çıkartmak için yeterli değildir tabiki’de sitenizin içeriklerinin kullanıcı için uygun içerikler olması, kullanıcıların içeriklerinizi paylaşmaya değer görmesi, diğer sitelerin içeriklerinizi kaynak göstermesi gerekmektedir bu yüzden site içi seo çalışması yapmak çok önemlidir.

site-disi-seo-nasil-yapilir-dis-seo-teknikleri-3
Dış SEO Nedir? Dış SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Site Dışı SEO Teknikleri Nelerdir?

(off page seo) Dış seo yaparken belli bir strateji belirlemeniz gerekmektedir. Bu strateji için size yol gösterecek rehberlik edecek bir site dışı seo tekniği yöntemleri hazırladık. Dış seo tekniklerini doğru uygular ve doğru sitelerden backlink alırsanız zaman içerisinde aldığınız backlinkler ve uyguladığınız site dışı seo teknikleri google arama sıralamalarında ön sıralara çıkartabilir.

1. Site Dışı için SEO için Sosyal Medya Çalışması

Sosyal medya pek çok site sahibinin gözden kaçırdığı önemli bir site dışı seo unsurudur. Sosyal medya platformları artık küçük ve büyük işletmelerin yer aldığı ve içeriklerinin buralarda sunarak kullanıcılara hedef kitlelerine ulaşmalarını sağlayan bir ortam. Sosyal medya platformlarında dofollow yada nofollow backlink olsa bile dr puanı yüksek ve sektörünüzle alakalı tüm sosyal medya platformlarında yer almalısınız. İçeriklerinizi sitenizin linki ile buralarda paylaşarak bu platformlardan kullanıcıları sitenize çekebilir yeni kullanıcılar elde edebilirsiniz.

2. Site Dışı SEO için Hastagh Çalışması

Sosyal medya platformlarında ve web sitelerde yer alan hastagh-etiket kullanımı sizin markanız için önemli olabilir. İnstagram, twitter gibi platformlar da “#” kullanarak markanızın adının geçtiği veya markanızın ilgili anahtar kelimleri ile ilgili paylaşımlar yapabilirsiniz bu ne gibi fayda sağlar diyorsanız instagram, twitter ve tumblr gibi platformlarda hastagları takip etme özelliği kullanıcıların önüne içerikleri çıkartmaktadır. Bu yöntemi kullanarak kullanıcıların anasayfalarına düşmeyi sağlayabilirsiniz.

3. Site Dışı SEO için Video Çalışması

Dünyanın en büyük arama motoru google olarak bilinmektedir fakat dünyanın en büyük video arama motorunun youtube olduğunu genellikle unutuyoruz. Referans bağlantıları metin içerisinden bir metine vermektense video platformlarından backlink alarak kendinizle ilgili bir içeriğe yönlendirme yaparak site dışı seo çalışması yapabilirsiniz.

4. Site Dışı SEO için Makale Paylaşma Çalışması

Formlar ve makale paylaşım platformlarını kullanarak ücretli veya ücretsiz sitelerden makalenizin 250 ila 350 kelimelik kısımlarını anahtar kelimelerine link vererek paylaşarak referans bağlantı yapabilirsiniz site dışı seo çalışmasında bunu yaparak sitenize referans vermiş olursunuz.

5. Site Dışı SEO için Arama Motorlarına Kayıt

Google dünyanın en çok kullanılan arama motoru bunu biliyoruz fakat diğer arama motorlarını gözden kaçırmamalıyız. Site dışı seo yaparken bu bing,yandex,yahoo gibi arama motorlarına kayıt yapmamız önemlidir. buralara yapacağımız dış seo çalışması bu arama motorlarından’da trafik almamızı ve bilinirliğimizi sağlayabilir.

Site Dışı SEO Faydaları Nelerdir?

Sahip olduğunuz sitenin google arama dizininde ön sıralara çıkmasını istiyorsanız dış seo sizin için kaçınılmaz bir faktördür. Site dışı seo yapmanın faydaları aşağıdaki listede yer almaktadır.

 1. Google arama dizininde üst sıralara çıkmanızı sağlar
 2. Referans gösterilmek marka bilinirliğinizi ve güvenilirliğinizi artırabilir.
 3. Sahip olduğunuz backlinkler sayesinde sitenize ziyaretçi çekebilir ve içeriğiniz içerisindeki linklemelerle kullanıcıları site içerisinde gezinmesini sağlayabilirsiniz.
 4. Sosyal medya platformları, formlar dış seo için önemli mecralardır çünkü buralarda bulunmanız marka bilinirliğiniz artırabilir bunun yanında hedef kitlenizin sizi bulmasını sağlayabilir içeriklerinizi ücretsiz platformlarda yayınlayabilirsiniz.
 5. Referans bağlantılara sahip olmak sitenizin google gözünde önemini artırabilir çünkü herkesin önerdiği bir sitenin google için kötü olma ihtimali oldukça azdır. Fakat referans bağlantıların ücretli olmamasına dikkat edin.
 6. Google gözünde dikkat çekmeyen backlink çalışmaları ile sitenizde ki içeriklerin üst sıralara çıkmasını sağlayabilirsiniz site dışı seo çalışmasının faydalarını zaman içerisinde göreceksiniz.

Dış SEO Kriterleri Nelerdir?

Site dışı seo çalışması yapmak düşünüldüğünde basit bir link alıp vermek olarak gözükebilir bu hataya düşerek sitemizin google içerisinde sahip olduğu sıralamaları kaybedebiliyoruz bu hataya düşmemek için site dışı seo kriterlerini bilerek dış seo çalışması yapmamız gerekmektedir.

 1. Link verdiğiniz kelimelerin uyumlu olmasına dikkat edin. Link verdiğiniz kelimeyle açılan bir içerik kullanıcının içeriğe güvenmesini sağlar.
 2. Sosyal medya platformlarında aktif olmaya içeriklerinizi o mecralarda’da paylaşmaya devam edin.
 3. DR Puanı yüksek sitelerden backlink almanın yanı sıra edu-gov gibi uzantılı sitelerden backlink almak oldukça önemlidir.
 4. Sitenizi güçlü ve güvenilir sitelerin referans göstermesine ağırlık verin birden fazla siteden referans gösterilip düşük puanlı sitelerin sıralamanızı kaybetmenize izin vermeyin.
 5. WordPress gibi blog yaratmayı sağlayan sitelerden backlink alabilir içeriklerinizi bu mecralarda blog açarak referans bağlantı gösterebilirsiniz bunları doğru ve google gözünde spama düşmemeye dikkat ederek yapmaya özen gösterin
 6. Backlink aldığınız sitede anahtar kelimelere link vermeli ve sitenize doğrudan link vermelisiniz. Anahtar kelime ile verdiğiniz linkin uyumu önemlidir çünkü bu google gözünde spama yol açmaz.
 7. Backlink araçlarından veya ücretli backlink programlarından kesinlikle uzak durmalısınız google bu yöntemler için uyguladığı cezalar bulunmaktadır.
 8. Web sitenize büyük oranda trafik çekmenizi sağlar.
 9. Web sitenin güvenirliğini arttırır.
 10. Yeni ve eski ziyaretçileri sitenize geri çekerek yeniden dönüşüm kazanabilirsiniz.

Zararlı Backlinlerden Nasıl Kurtulursunuz?

Dış seo çalışması yaparken aldığınız veya size referans veren backlinkleri tespit etmeli ve sizle alakası uygun olup olmadığına göre karar vermeniz gerekmektedir. site dışı seo çalışmasında zararlı backlinkleri tespit etmenizi sağlayacak olan araçlar aşağıdaki görsel listemizde yer almaktadır. Zararlı backlinklerden kurtulmak  dış seo çalışmanızda sıralama faktörünüzü etkileyecektir çünkü zararlı sizle alakasız backlinklerden kurtulmak ve alakalı sitelerden referans almak sizi ön sıralara çıkartabilir.

İlginizi Çekebilir: Zararlı Backlink Nasıl Temizlenir?

Site Dışı Seo Nasıl Yapılır? Dış Seo Teknikleri
Site Dışı Seo Nasıl Yapılır? Dış Seo Teknikleri

Site Dışı Seo Çalışması için Backlink Listesi

Site dışı seo çalışmasının en önemli kısımı doğru backlinkeri bulmak ve bu backlinkler üzerinden sitenize bir hesap açmak veya referans bağlantı vermektedir aşağıdaki listede sosyal medya formlar vb. siteler bulunmaktadır buralardan sitenizle alakalı olanları seçip backlink alabilirsiniz.

Dış Seo için Sosyal Medya Platformları 

 1. Tumblr
 2. Pinterest
 3. Facebook
 4. Twitter
 5. Medium
 6. Reddit
 7. Linkedın
 8. Google Plus
 9. Youtube
 10. Dailymotion

Dış Seo için Sözlük Siteleri

 1. İnci Sözlük
 2. Ekşi Sözlük
 3. İtü Sözlük
 4. Uludağ Sözlük

Dış Seo İçin Haber Siteleri

 1. Akşam Gazetesi
 2. Sabah Gazetesi
 3. Hürriyet Gazetesi
 4. Milliyet Gazetesi
 5. Habertürk

Kaynaklar

seodefteri.org olarak Site Dışı seo nasıl yapılır? dış seo teknikleri nelerdir ile ilgili hazırladığımız yazımızda kullandığımız kaynaklar.

Kitaplar

 • Sorularla Seo – Kaan Gülten
 • Uzmanından Seo – Kaan Gülten
 • Stratejik Seo – Enver Çakır

Web Site

seodefteri
Author