Haber Siteleri İçin Seo Nasıl Yapılır? Haber Sitesi İçin Seo Rehberi 2022

Haber siteleri için seo nasıl yapılır? diye arama yaptığınızda arama sonuçlarında karşınıza çok fazla doğru bilgi veren sayfa çıkmıyor. Haber sitesi kurmak istiyor ve arama sonuçlarında ilk sayfalarda olmak istiyorsanız haber siteleri için seo çalışması yapmanız gerekiyor.

Haber Siteleri İçin SEO Nasıl Yapılır?

Haber siteleri için seo çalışması yapmak hızlı olmayı gerektiriyor ve içeriklerin kaliteli olması çok önemli çünkü haberleri arayan kullanıcılar içeriği ziyaret ettiklerinde en fazla 2-3 dakika içerikte zaman geçirmektedir bu yüzden içerik kaliteli değilse siteyi hemen terk etmektedirler bu yüzden haber siteleri için seo kalite, hız ve seo stratejisi gerektiriyor.

Haber sitesine seo yaparken içeriklerinizin kalitesi ve içeriklerinizin haber niteliği taşıması gerekiyor. Haber sitelerinin kayıt olması gereken google news e kayıt olmanız gerekiyor kaliteli içerikler üreterek burada sitenizin değerini arttırabilirsiniz diğer arama motorlarının news platformlarına’da sitenizi kayıt yaptırmayı unutmayın..

Haber siteleri için seo hakkında genel bir düşünce kafanızda oluştuysa aşağıda seo yapabilmeniz için uygulayacağınız adımları listeledik.

 1. Domain Seçimi

Haber sitesi kuracaksanız, domain seçiminiz çok önemlidir. Haber sitesi için domain seçerken domain içerisinde “haber” kelimesinin olmasına dikkat edin bu domain ve seo ilişkisinden kaynaklanmaktadır. Haber kelimesinin içerisinde geçecek bir domain seçtikten sonra akılda kalıcı bir isim bulmayı düşünün.

Haber siteleri için seo yaparken eğer yerel bir haber sitesi kuracaksanız haberlerini yapacağınız bölgenin adını domainde geçmesini sağlayın örnek olarak “trabzonhaber, istanbulhaber” gibi domain seçimleri yapabilirsiniz hem ne hakkında ve neresi hakkında haberler yaptığınızı arama sonuçlarında ziyaretçilere gösterebilirsiniz.

2. Haber Konularını Belirleyin

Haber sitesi kurduğunuzda her alanda haber yayını yapıp yapamayacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Haberlerinizin hangi kategoride olacağını belirleyip bunlara uygun içerikler üreterek bu içerikleri arayan bu içerikler hakkında haberler okuyan kitleleri bulmanız gerekiyor bu yüzden haberlerinizin kitlesini sosyal medya gibi platformlardan bulmalısınız.

Haber siteleri için seo yaparken haberlerin kategorisini belirlemek ajanslardan aldığınız haberlerde yapacağınız yayının hızını ve yoğunluğunu belirler çünkü ajanslar her konu hakkında haberler yayınlamaktadır bu haberlerin hepsine yetişemeyebilirsiniz eğer yeni açılmış bir web sitesi iseniz. Belirli konuları belirleyerek bu konular üzerine haberler yapmak daha hızlı olmanızı sağlar.

3. Site Altyapısı Seçimi

Haber siteleri genellikle özel yazılımlarla birlikte wordpress yazılımına sahip scriptler seçmektedir. Özel yazılım ile wordpress arasında biraz farklılıklar bulunmaktadır çünkü wordpress tabanlı yazılımlara sahip olan web siteler siteye çok fazla ziyaretçi yüklendiğinde sunucu bu ziyaretçi fazlalığını kaldıramamaktadır bu her site için bir kural değildir. Her haber sitesinin sahip olduğu yoğunluk farklıdır bu yüzden sitenizin yazılımını seçerken sahip olduğunuz bütçeyi ve sitenin potansiyelini de göz önünde bulundurun.

4. Kategori ve Etiket Optimizasyonu

Haber sitesi için seo yaparken kategorilerinizin belirlenmesi önemli ne hakkında haber yaptığınızı google’a bu şekilde bildirebilirsiniz. Sitenizde yayın yapacağınız kategorileri ve popüler içeriklere sayfanın menü kısmında yer vermeye özen gösterin. Bu kategoriler içerisinde iç linkleme yaparak bu kategorilerin ve yazıların popülerliğini arttırabilirsiniz.

Haber siteleri için seo yaparken diğer önemli detay etiketlerin kullanımıdır. Etiketler hem kullanıcıların sayfa içerisinde içerikleri ziyaret etmesini sağlar hem de haberlerin belli bir alanda toplanmasını sağlayabilir. Örnek olarak> “Ali Koç Haberleri” adında bir etiket oluşturduğunuzda ali koç ile ilgili yaptığınız her haberi bu etiket altına ekleyebilirsiniz kullanıcılar arama yaptığında bu etiket altından diğer haberleri bulabilir. Etiketleri indexe açarsanız bu etiketler üzerinde de trafik elde edebilirsiniz.

Haber siteleri için seo yaparken kategori, etiket, sayfa link yapılarına dikkat edin haber siteleri genellikle tarihsel yada özgün link yapıları kullanmaktadır burada rakiplerinizin link yapılarına da dikkat edin.

5. Haber Siteleri İçin Site Haritası

Haber siteleri diğer siteler gibi aynı formatta site haritası kullanmaktadır. Haber siteleri için site haritaları daha detaylı ve daha stratejik bir önem arz etmektedir. Haber sitelerinin bulunduğu sıralamalarda yer alabilmek için “google news xml sitemap” oluşturmanız gerekir, oluşturduğunuz site haritasını google search console üzerinden ekleyebilirsiniz.

Haber sitelerinin site haritasına “video sitemap” “image sitemap” gibi site haritalarını eklemeniz gerekiyor çünkü bunlar dizine eklenebilir ve bunlar üzerinden de trafik elde edebilirsiniz.

Haber siteleri için seo çalışması yapıyorsanız site haritası yaparken yararlanabileceğiniz bir videoyu aşağıya ekledik

6. Kaliteli İçerik Hazırlayın

Haber sitelerinin hazırladığı içerikler kullanıcıların bu siteyi ziyaret ettiğinde uzun süre zaman geçirmesini sağlayabilir bununla birlikte sitenin kalitesini ve güvenilirliğini de ortaya koymaktadır. Haber içerikleri hazırlarken yapmanız gereken bir çok önemli detay bulunmaktadır.

Araba fiyatları ile ilgili bir içerik hazırlıyorsanız öncelikle anahtar kelimeleri doğru kullanmanız gerekiyor içeriğin her yanını anahtar kelimelerle doldurarak ziyaretçileri sitenize çekemezsiniz. “Araba Fiyatları” adlı bir yazıda h2 başlığının altında araba fiyatları anahtar kelimesini 1-2 kere geçirin kısa bir özet yaptıktan sonra araba fiyatlarının özelliklerini tek tek başlık altında toplayın örnek olarak> “Araba Özellikleri” , “Araba Modelleri” gibi başlıklar altında toplayarak kullanıcının içerik içerisinde aradığını bulmasını sağlayabilirsiniz.

Haber siteleri için seo İçeriklerinizde uygun başlıklar ve anahtar kelimeler kullandıysanız içeriklerin kalitesine sıra gelmiş demektir. Hazırladığınız bir haberin kalitesi içerisinde kullandığınız görselleri anlattığı bilgi ile ölçülmektedir. Haberleri olabildiğince görsellerle anlatmaya çalışın çünkü kullanıcılar eskisi gibi haber okumak yerine görsellerden öğrenmeye odaklılar.

İlginizi Çekebiliir> Piramit Seo Tekniği 

7. Güncel İçerikler Üretin

Bir haber sitesinin en önemli özelliği güncel içerikler üretmesidir. Haber siteleri için seo yaparken ürettiğiniz içeriklerin güncel olması sitenizi ziyaret eden kullanıcıların karşılaştığı bilgilere karşı güvenebilmesini sağlayabilir bu kullanıcı daha sonra siteyi ziyaret edebilir bu yüzden sitede yer alan içeriklerin güncel olması gerekiyor. İçeriklerinizin üstünden zaman geçse bile tekrardan doğru bilgilerle güncelleyin.

8. Site Hızını Optimize Edin

Haber siteleri ile rekabet edebilmek için hazırladığınız haberlerin arama sonuçlarında ziyaretçiler tarafından tıklandığında hemen açılmasını sağlamanız gerekiyor. Eğer siteniz hemen açılmazsa kullanıcılar ve googlebotlar sitenizi terk edecektir ve bunun sonucunda arama sonuçlarında sıralama kaybedebilir sitenizin trafiği düşebilir.

Site hızını optimize edebilmek yapmanız gerekenler

 • Görselleri Optimize Edin
 • Lazy Load Kullanın
 • Site Kodlarını Sıkıştırın.

9. Mobil Uyumluluk

Mobil uyumluluk google için çok önemli bir faktör çünkü gelişen teknoloji artık internetin mobilde de kullanılmasının önünü açtı. Bir olayın haberini arayan bir çok kullanıcı anlık olarak mobil cihazlar üzerinden arama yapmaktadır mobil cihazlar üzerinden arama yapan kullanıcılar ziyaret ettikleri sitenin mobil uyumlu olmasını bekliyor bunu google da istiyor bu yüzden mobil uyumluluk her sitenin sahip olması gereken bir özellik.

haber-siteleri-icin-seo-nasil-yapilir-1

Mobil uyumlu bir site oluşturuyorsanız bunun için dikkat etmeniz gereken en önemli unsur site içerisinde sayfaların birbirlerine yakın olmamasına dikkat edin. Sitedeki yazıların okunulabilir boyutta olmasını sağlayın. İçeriklere eklediğiniz görsellerin içerikten daha büyük olmamasını sağlayın.

 

10. Evergreen İçerikler Oluşturun

Evergreen içerik uzun süre yarar sağlayan içerik demektir. Hazırladığınız haberler öyle olmalı ki bu haberler güncellenebilir ve doğru içerik yapısına sahip olmalıdır. Hazırladığınız içerik içerisinde yer alan bilgilerin uzun süre doğruluğu değşimez ve kullanıcıların yararına olmasına dikkat edin bu içerikler genellikle nasıl yapılır, nedir, gibi kategoriler altında toplanılmaktadır.

Google News Nasıl Üye Olunur?

Haber siteleri için seo yaparken bir haber sitesinin diğer haber siteleri ile rekabet edebilmesini sağlayabilmek için google news içerisinde yer alması oldukça önemli haber siteleri seo kriterleri arasında google news platformunda yer almak oldukça önemlidir.

Haber Sitesi Seo Kriterleri

Haberi sitesi seo kriterleri listesinde yer alan maddeleri sitenizle değerlendirerek sitenizdeki eksikleri tespit edebilirsiniz. Haber sitesi seo yaparken aşağıda ki yer alan maddeler yaptığınız haberlerde arama sonuçlarında ön sıralara çıkmanızı sağlayabilir. Rakip haber siteleri ile rekabet edebilmek için aşağıda bıraktığımız listeyi uygulayın.

 • Kategori Otoritesi
 • Mimariye Odaklanma
 • Domain Otoritesi
 • Sosyal Medya
 • Evergreen Content Oluşturun
 • Site Haritaları
 • Google News Kayıt Olun
 • Mobil Kullanılabilirlik
 • AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)
 • Tarama Hızı

Kaynaklar

Haber siteleri için seo nasıl yapılır adlı yazımızda kullandığımız kaynaklar

Google News

Film siteleri için seo nasıl yapılır adlı yazıya göz atın 🙂

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.