Film Siteleri İçin Seo Nasıl Yapılır? Film Sitesi Seo Çalışması Rehberi 2021

Film siteleri için seo yapmak klasikleşmiş seo kurallarından farklıdır. Film sitesi seo çalışması yaparken dikkat etmeniz gereken unsurlar bulunuyor film sitesi seo çalışması yaparken rakiplerinizi de analiz etmeniz mutlaka gerekli çünkü covid-19 yüzünden sinemaların da kapanmasıyla artık internetten film izleme oranları her geçen gün artıyor bu yüzden film sitesi seo çalışması için detaylı bir çalışma yapmanız gerekiyor.

Film Siteleri İçin Seo Nasıl Yapılır?

Film sitesi seo çalışması için her şeye sıfırdan başlamanız gerekiyor bunlar için ilk baştan başlayıp en sona kadar yapmanız gerekenleri aşağıda listeledik, hazırladığımız liste doğrultusunda seo çalışması yaparsanız sitenizin arama sonuçlarında ön sayfada rakiplerinizle mücadele etmesini sağlayabilirsiniz.

Unutmayın ki internet film siteleri ile dolu yapacağınız farklı olan her şey sizi ön sıraya çıkartacaktır. Sitenizde bulundurduğunuz filmler sitenizin kalitesini ortaya koyar bu yüzden kaliteden asla ödün vermeyin ziyaretçileri dikkate alın kısa bir özeti yaptıysak şimdi listeye geçelim.

Domain Seçimi

İlk adım olarak domain seçimi ile başlamayı doğru buluyorum sitenize seçeceğiniz domain sitenizin arama sonuçlarında adeta kimliğini gösterecektir. Domain seçerken kullanıcıların sık olarak arama yaptığı kelimeleri seçin “flim izle” ,”720 p” “1080p” gibi domain seçimi yapabilirsiniz.

Hosting Seçimi

Domain seçtiyseniz sıra hosting seçmeye geldi. Seçeceğiniz hosting sitenize film izlemek için gelen ziyaretçilerin yoğunluğunu kaldırmalı bu yüzden hosting seçimlerinizde sitenizin yoğun olacağını göz önüne alarak bir hosting firması seçin. Mümkünse seçtiğiniz hosting firması kendi ülkenizde bulunmalı bu sitenizin daha hızlı çalışmasını ve yoğunlukları kaldırabilmesini sağlar.

Hosting seçimi yaparken üst düzey paketleri tercih etmek faydalı olabilir çünkü sitenize yükleyeceğiniz içeriklerin hiç bir zaman gelmeyecek sonuçta her yıl binlerce film çekiliyor. Bu yüzden hosting paketiniz ne kadar kaliteli ise sitenizde karşılaşacağınız sorunlar o kadar az olacaktır bu yüzden hosting seçiminiz çok önemlidir.

İçerik Optimizasyonu

Film siteniz için seo yaparken öncelikle içeriklerinizi belirlemeniz gerekiyor. Sitenize ekleyeceğiniz içeriklerin ne kadar kaliteli olduğu size gelecek ziyaretçilerle çok ilişkili en çok izlenen filmleri veya en popüler filmleri sitenizde bulundurursanız sitenize gelecek ziyaretçilerin sayısı da çok daha fazla olacaktır. Yeni çıkan filmleri sitede bulundurmakta çok önemli fakat telif haklarına dikkat etmenizi öneriyorum.

İçeriklerinizin açıklamalarını hazırlarken filmler hakkında spoiler vermekten kaçının spoiler siteden çıkma oranını arttırabilir buda istenmeyen bir faktör bundan kaçının.

film-siteleri-icin-seo-nasil-yapilir-3

Sitenize ekleyeceğiniz içerikleri seçtiyseniz film sitesi seo çalışması yapabilirsiniz. Örnek olarak> “Godfather” filmini seçtiğinizi ele alalım bu filmi siteye eklediğinizde ilk önce açıklamasını eklemelisiniz. Açıklamalar bir filmin tanıtılması filmin ne anlattığını ziyaretçilerin öğrenmesi için çok önemli daha sonra filmin ımdb puanı filmdeki oyuncuları filmin çekiliş tarihi gibi önemli bilgileri film bilgisine ekleyin. Bunlar ne işe yarayabilir diye sorabilirsiniz bu bilgiler sayesinde google, arama sonuçlarında sizin sitenizi ön sıralara çıkartabilir.

 

Title ve Meta Description

İçeriklerinize genel bir açıklama ekledikten sonra içeriklerin title ve meta description açıklamalarını optimiz etmelisiniz. Bir film arama sonuçlarında title ve meta description ile ziyaretçilerin dikkatini çekebilir bu yüzden dikkat çekici başlıklar ve kullanıcının karar vermesini etkileyecek detaylar eklemelisiniz

Örnek olarak “godfather” filmi diye arattığımızda karşımıza çıkan title ve meta description örnek gösterilebilir.

film-siteleri-icin-seo-nasil-yapilir-1

Title ve description eklemek, filmleriniz arama yapıldığında ön sayfada çıkmasını sağlayabilir özellikle rakiplerinizin eklediği title ve description örnek almalı onlara göre bir strateji uygulamalısınız.

Description kısmını anahtar kelimelerle doldurmamaya dikkat edin.  Spama düşmekten kaçının. Title ve meta description karakter sayısını seo kurallarına uygun olarak yazın.

Anasayfa Ayarları

Anasayfa ayarları, ziyaretçiler film izlemek için sitenize girdiğinde gezinmesini sağlamak ve aradığını bulması için çok önemlidir. İyi bir anasayfa tasarımında kategoriler filmler ilgi çekebilecek içerikler bulunmalıdır. Film izlemek için sitenizi ziyaret etmeye gelen kullanıcılar sitenizde anasayfa da veya kategorilerde dolanabilir bu yüzden kullanıcı odaklı bir anasayfa tasarımına odaklanmanız gerekiyor.

film-siteleri-icin-seo-nasil-yapilir-2

Anasayfada Bulunması gerekenler

 1. Kategoriler
 2. Menü
 3. İlgi Çekebilecek içerikler
 4. Film içerikler(Oyuncular, yönetmenler)
 5. Arama Kutucuğu
 6. En çok izlenen filmler
 7. Popüler filmler
 8. Imdb top 250

Anahtar Kelimeler Kullanın

Sitenize içerikler eklerken kullandığınız anahtar kelimeler içeriklerinizin arama sonuçlarında bulunmasını sağlayacaktır. Bu yüzden bir içerik eklediğinzide içeriklere mutlaka aranma hacmi olan anahtar kelimeleri eklemeyi unutmayın. Bu anahtar kelimeler film siteleri için seo yaparken genellikle şunlardır “film izle” “1080p izle” gibi anahtar kelimelerden oluşmaktadır. Anahtar kelimelerinizi içeriklerinizin açıklamalarında da kullanmayı unutmayın.

Film sitesi seo çalışması için anahtar kelime araçları

 • Keyword Tool
 • Ubersuggest
 • Google Trends

Yapısal Veri Optimizasyonu

Sitelerin kendilerine özgü bir yapısal veri tipi bulunmaktadır.  Sitenizin yapısal veri optimizasyonu için içeriklerin arama sonuçlarında altında oyuncular film puanı film süresi gibi bilgilleri verebilecek içerik hakkında kısa bilgileri arama dizininde gösterebilecek verileri eklemelisiniz.

Site Haritası Ekleyin

Film siteleri site haritaları eklerken yapmaları gereken şey içeriklerin görsellerin videoların site haritasına eklenmesi önemlidir. Site haritasına eklediğiniz görseller, içerikler ve videolar googlebotlar sitenizi tararken bunları arama dizinine eklenmesini kolaylaştırır.

İçeriklere İntro Ekleyin

Film izlemek için sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı öncelikle film hakkında bilgileri araştırıyor olmaktadır. Öncelikle film hakkında fragman, intro filmin detaylı açıklaması kullanıcıların inceleme yapabilmesi sağlar bununla birlikte içeriklerinizin tanıtımını da yapmış olursunuz kullanıcıların karar verme aşamasında etkili bir adım intro eklemektir.

Sosyal Medya Çalışması

Film siteleri için seo yaparken sadece site içi ve site dışı seo çalışmalarına odaklı kalmamaya dikkat edin. Sitelerin seo çalışmasında önemli olan diğer bir unsurda site dışı seo teknikleri arasında yer alan sosyal medya çalışmasıdır. Bir sitenin sosyal medyada güçlü olması sitenin marka bilinirliğini güvenilirliğinin arttırabilir. Sitenin hedef kitlesini bulması için sosyal medyada aktif olması gerekiyor. Film sitesi için seo çalışması yapıyorsanız içeriklerinizi sosyal medyada hedef kitlenize paylaşmalı tanıtım yapmalısınız.

Bonus

Film siteleri için seo nasıl yapılır diye arama yaptığınızda karşınıza çıkan içerikleri okumakla uğraşmak istemiyorsanız aşağıda film siteleri için seo nasıl yapılır? adlı videoyu izleyerek film sitesi seo çalışması yapabilirsiniz. Unutmayın film sitesi seo çalışması için özgün içerikler kullanıcı odaklı optimizasyonu yapmanız gerekiyor.

Film siteleri için seo nasıl yapılır adlı yazımızda kullandığımız kaynaklar

https://www.sundance.org/blogs/SEO-Lifeblood-of-the-Indie-Filmmaker

Arama Motoru Optimizasyonu Vikipedi

İlginizi Çekebilir: Film Siteleri İçin Seo Nasıl Yapılır?

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.