Dünyanın En İyi 15 Arama Motoru Hangisidir? En İyi Arama Motoru 2022

Dünyanın en iyi arama motoru hangisidir diye düşündüğünüzde seo uzmanlarının da aklında ilk sırada google gelmektedir gerçektende de google dünyanın en çok bilinen en iyi arama motoru fakat google dışında geçmişten günümüze kadar pek çok en iyi arama motorları kullanılmıştır ve hala arama motorları sayısı artmaktadır. Dünyanın en iyi arama motorları listemizde yer alan arama motorlarının ortaya çıkış sebeplerinin kimisini siyasi, kimisi kültürel kimiside genç girişimciler tarafından kaynaklanmıştır.

En Çok Kullanılan En İyi 15 Arama Motoru Listesi

En çok kullanılan en iyi arama  listesine geçmeden önce bu arama motorları özelliklerinden farklılıklarından bahsetmemiz gerekiyor. en iyi Arama motorları bulundukları konumlara göre değişmektedir dünyanın en iyi arama motoru google olabilir fakat bu rusyada veya çinde çok daha farklıdır rusya ve çin politik nedenlerden dolayı kendi arama motorlarını geliştirmişlerdir. En çok kullanılan diğer en iyi arama motorları ise kişisel sebeplerden veya sahip oldukları kemik kullanıcılara sahip olmasından dolayı halen kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Google Cezaları Nelerdir?

1. Bing

En iyi arama motorları arasında yer alan bing arama motorları oraya çıkışının asıl microsoft firmasının google arama motoruna karşı rekabet edebilecek bir arama motorunun geliştirmesinden ortaya çıkmıştır. Bing tüm windows bilgisayarlarında varsayılan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bing arama uygulamasıda hala %6’lık bir oranda kullanılmaya devam ediyor fakat google karşı çok büyük bir üstünlük sağlamış değiller.

2. Google

Dünyanın en çok kullanılan arama motorları arasında google sektörün lider arama uygulamasıdır bunun asıl sebebi google arama motorunun geliştiricilerinin kullanıcılara uygun doğru içerikleri sunmaya çalışan algoritmalar geliştirmesidir. Google arama motorunun o kadar çok kullanılıyor ki arama uygulamaları optimizasyonu kriterlerini uygularken google kurallarına daha çok önem verilmektedir çünkü kullanıcıların büyük bir çoğunluğu google kullanmaktadır.

Google arama uygulaması sektöründe sahip olduğu pay tam olarak %76,28’dir. Bu pay rakipleri arasında adeta bir uçurumdur. Google arama uygulaması her geçen gün daha iyi geliştiren larry page ve sergey brin kullanıcı odaklı bir arama uygulaması altyapısına önem vermektedirler.

en-iyi-15-arama-motoru

Pek çok sistemde varsayılan arama uygulaması google değildir fakat kullanıcılar her zaman varsayılan arama uygulaması google olarak değiştirmektedirler bunun asıl sebebi google kullanıcılara doğru bilgiyi arama sonuçlarında sunmak adına geliştirdiği algoritmaların bulunmasıdır.

3. DuckDuck Go

En iyi arama uygulaması listesi içerisinde en güvenilir arama uygulaması olarak duckduck go arama motorunun gösterilemktedir. Duckduck go arama uygulaması en güvenilir yapan şey herhangi bir arama sorgusu yaptığınızda duckduck go bunu farklı kaynaklardan (yahoo,bing vs) elde ederek kullanıcıya sunmaktadır. Duckduck go arama motorları sektörde ki payı %0,5 dir. Günlük arama sorgusu ise istatistiklere bakıldığında 50 milyona yakındır.

4. Archive.org

En çok bilinen ve kullanılan arama motorlarından archive.org en önemli özelliği bir sitenin en eski halini görüntüleyebilmesini sağlamaktadır. İnternet içerisinde yer alan tüm sitelerin görüntülerini tarihleriyle birlikte toplayarak kendi içerisinde barındırmaktadır. Archive.org sitesini kullanarak ünlü sitelerin geçmişten günümüze kadar değişimlerini takip edebilirsiniz.

5. WolframAlpha

Diğer arama motorlarından çok daha farklı bir arama uygulamasıdır.. Bilim insanları tarafından daha çok kullanılan bir arama arama uygulamasıdır.  WolframAlpha çevrimiçi hizmet sunmaktadır. Bu arama motorları yapılan sorguların varsayımsal oranını arama dizininde karşınıza çıkartmaktadır. Hesaba dayalı yaptığınız aramalara cevap vermektedir.

Wolfram Alpha programını tasarlayan uzmanlar şöyle demiştir “Google, bu yeni icadımız yanında Commodore 64 gibi kalacak” demiştir.

6. ASK.com Arama Motorları

Ask.com daha çok sorulara cevap yöntemiyle kullanılmaktadır. Anket yöntemleri ile arama sorguları kullanılmaktadır. Yapılan sorgulara cevap verilmektedir arama motoruları olarak asıl özelliği soru-cevaptır. Ask.com arama arama uygulamasıdır diğer arama motorları ile kıyaslandığında çok kaliteli bir tarayıcı değildir.

7. AOL.Com Arama Motorları

Geçmişten günümüze kadar en çok kullanılan arama motorları arasında yer almaktadır. En iyi arama motoru listelenirken ilk 10 arasında sıklıkla yer alan bu arama arama uygulamasının kendi bünyesinde popüler web sitelerini barındırır. 2015 yılında satılmıştır.

8. Baudi

Çinin en büyük arama motorudur. Bauidi arama arama uygulaması politik sebeplerden dolayı kullanılmaktadır. Çin hükümeti google, yahoo gibi arama motorları kullanımını kısıtlamıştır. Hükümet tarafından kararlaştırılan arama motorunun kullanıma sunulmuştur bunun sonucunda buidi arama motorunun ortaya çıkmıştır. Vikipediden elde edilen bilgilere bakıldığında bauidi arama motorunun her geçen gün arama sorgusu sayısını arttırmaktadır bunun en önemli nedeni elbette çinin çok büyük bir nüfus yoğunluğuna sahip olması gelişmiş teknoloji ve ticaret alt yapısına sahip olması burada herkesin internete ulaşabilmesi ve arama sorgusu yapması sıklığını arttırmaktadır.

9. Yandex

Yandex arama motorunun rusya da en çok kullanılan arama motorudur. Yandex arama uygulaması rusyada en çok kullanılan arama uygulaması olmasını sağlayan en önemli şey burada politik meselelerin kaynaklı olmasıdır. Rusya ve abd arasında yaşanılan zıtlıklardan dolayı google çok fazla tercih edilmemektedir.  Yandex arama motorunun geliştiricileri genellikle ürünleri ticaret gibi alanlarda yoğunlaşmaktadır. Rusyada yaklaşık %65 pazar payına sahiptir. Rus arama motoruda yandex pek çok ülkede de kullanılmaktadır.

10. Yahoo

Yahoo ilk ortaya çıktığında bing arama uygulaması tarafından uzunca bir süre desteklenmiştir fakat yıl 2015 olduğunda yahoo arama motorunun google ile anlaşmıştır. 2018 yılından sonra yahoo uygulaması motoruna yapılan sorgulara google ve bing tarafından elde edilen verileri kullanıcılara sunmaktadır. Yahoo arama motorları amerika’da firefox internet tarayıcılarında varsayılan olarak kullanılmaktadır.

11. Webcrawler

Webcrawler arama uygulaması en önemli özelliği google benzer bir yapıda çalışmasıdır. Arama yaptığınızda arama sonuçlarında world wide web tarafından sorgulama yaparak listeleme yapar. Amerika, hindistan ve filipinlerden yüksek oradan trafik almaktadır.

12. Dogpıle

Bilinen arama motorlarından çok daha farklı bir şekilde çalışma yapmaktadır. Bir arama sorgusu yaptığınızda size bir dizin çıkartır dogpıle arama motoronun ise farkı yaptığınız sorguda diğer arama motorlarının sonuçlarını gösterir. Bu arama motorunun diğer özelliği asla reklam göstermemektedir.

13. Excıte

Diğer arama motorlarından farklı bir özelliğe sahiptir. Karmakarışık bir ana sayfayı tercih etmektedir. Bu arama uygulamasının ziyaretçi sayısı aylık olarak 5.3 milyondur. Amerika ve ingiltereden trafik almaktadırlar.

14. Contenko

Contenko arama uygulamasının en önemli özelliği teknolojik gelişmeleri ilk olarak uygulamasıyla bilinilmektedir. Bu arama uygulamasının en çok ziyaretçi aldığı ülkeler hindistan, brezilya, flipinler ülkesidir aylık 3.4 milyon ziyaretçiye sahiptir.

15. Ixquıck

Bu arama motorunun en önemli özelliği diğer arama uygulaması olduğu gibi verilerinizi saklamaz bilgisayarınızın cpu yormaz. almanya ve amerikada yoğun olarak kullanılmaktadır. aylık 31.2 miyon ziyaretçiye sahiptir.

Kaynaklar

En İyi Arama uygulaması adlı yazımızda kullandığımız kaynaklar aşağıda yer almaktadır.

Kitaplar

  • Sorularla Seo – Kaan Gülten
  • Uzmanından Seo – Kaan Gülten
  • Stratejik Seo – Enver Çakır
  • Kültür Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği Ders Notları
  • İstanbul Üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri Ders Notları

Web Site