Dünyanın En İyi 15 Arama Motoru Hangisidir? En İyi Arama Motoru 2023

Dünyanın en iyi arama motoru hangisidir diye düşündüğünüzde SEO uzmanlarının da aklında ilk sırada google gelmektedir gerçekten de de google dünyanın en çok bilinen en iyi arama motoru fakat google dışında geçmişten günümüze kadar pek çok en iyi arama motorları kullanılmıştır ve hala arama motorları sayısı artmaktadır.

Dünyanın en iyi arama motorları listemizde yer alan arama motorlarının ortaya çıkış sebeplerinin kimisini siyasi, kimisi kültürel kimiside genç girişimciler tarafından kaynaklanmıştır. Amerikan arama motoru ve rus arama motoru gibi ülkelerin kendilerine ait pek çok motoru bulunmaktadır bunların ne için kullanıldığını ve ne kadar popüler olduklarını araştırdık hangi arama uygulamasını kullanacağınız ile ilgili bilgiyi hazırladığımız yazımızda bulabileceksiniz.

En Büyük Arama Motorları Hangisidir? 15 Arama Motoru Listesi

En çok kullanılan en iyi arama motorları listesine geçmeden önce bu en iyi arama motorları özelliklerinden farklılıklarından bahsetmemiz gerekiyor. en iyi Arama motorları bulundukları konumlara göre değişmektedir dünyanın en iyi arama motoru google olabilir fakat bu rusyada veya çinde çok daha farklıdır rusya ve çin politik nedenlerden dolayı kendi arama motorlarını geliştirmişlerdir. En çok kullanılan diğer en iyi arama motorları ise kişisel sebeplerden veya sahip oldukları kemik kullanıcılara sahip olmasından dolayı halen kullanılmaktadır.

1. Bing – ABD Arama Motoru

En iyi arama motoru arasında yer alan bing arama motorları oraya çıkışının asıl microsoft firmasının google arama motoruna karşı rekabet edebilecek bir arama motorunun geliştirmesinden ortaya çıkmıştır. Bing tüm windows bilgisayarlarında varsayılan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bing arama uygulamasıda hala %6’lık bir oranda kullanılmaya devam ediyor fakat google karşı çok büyük bir üstünlük sağlamış değiller.

Bing motoru 2009 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. Bing motorunun ilk adı “Kumo” olarak duyurulmuştur sloganı ise “Alışkanlıkları Değiştirme” dir. Bing piyasaya çıkarken en önemli özelliği olarak web sitelere bağlantı verme ve bilgilerin alt başlıklar halinde sırlanacağıydı.

İlk piyasaya çıktığı anda google rakip olması bekleniyordu çünkü windows live search motorunun da yerini almıştı. Beta olarak hizmete sunuldu ve türkçe ile birlikte 40 farklı dilde kullanılmaya başlandı 2009 yılından beri en çok göze çarpan özelliği arka plan resimlerinin sürekli değişmesidir.

(Microsoft CEO) Steve Ballmer : “Dünyanın 2. bir arama motoruna ihtiyacı olduğunu düşünmüyoruz. Bing bir arama motorundan çok, bir karar verme motorudur.

en-iyi-15-arama-motoru-4
Bing Motorunun Geçmişten Günümüze Değişimi

Bing, google ile rakabet edebilmek için hizmet anlayışını sürekli geliştirmek zorundadır bu yüzden aşağıda yer alan hizmetlerin google da verdiği gibi bing motoru da bu hizmetleri arama sonuçlarında sunmaktadır.

 • Bing Sağlık
 • Bing Haritalar
 • Bing Haberler ve Microsoft News
 • Bing Translate
 • Bing Videos
 • Bing Web Master
 • Bing Reklam
 • Bing Mobile
 • Bing Öngörüler

2. Google – Amerikan Arama Motoru

Dünyanın en çok kullanılan arama motorları arasında google sektörün lider arama uygulamasıdır bunun asıl sebebi google arama motorunun geliştiricilerinin kullanıcılara uygun doğru içerikleri sunmaya çalışan algoritmalar geliştirmesidir. Google arama motorunun o kadar çok kullanılıyor ki arama uygulamaları optimizasyonu kriterlerini uygularken google kurallarına daha çok önem verilmektedir çünkü kullanıcıların büyük bir çoğunluğu google kullanmaktadır.

Google arama uygulaması sektöründe sahip olduğu pay tam olarak %76,28’dir. Bu pay rakipleri arasında adeta bir uçurumdur. Google arama uygulaması her geçen gün daha iyi geliştiren larry page ve sergey brin kullanıcı odaklı bir arama uygulaması altyapısına önem vermektedirler.

en-iyi-15-arama-motoru

Pek çok sistemde varsayılan arama uygulaması google değildir fakat kullanıcılar her zaman varsayılan arama uygulaması google olarak değiştirmektedirler bunun asıl sebebi google kullanıcılara doğru bilgiyi arama sonuçlarında sunmak adına geliştirdiği algoritmaların bulunmasıdır.

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız

3. DuckDuck Go – Amerikan Arama Motoru

En iyi arama uygulaması listesi içerisinde en güvenilir arama uygulaması olarak duckduck go arama motorunun gösterilemktedir. Duckduck go arama uygulaması en güvenilir yapan şey herhangi bir arama sorgusu yaptığınızda duckduck go bunu farklı kaynaklardan (yahoo,bing vs) elde ederek kullanıcıya sunmaktadır.

Duckduck go arama motorları sektörde ki payı %0,5 dir. Günlük arama sorgusu ise istatistiklere bakıldığında 50 milyona yakındır.

en-iyi-15-arama-motoru-3
ABD Arama Motoru DuckDuck Go

4. Archive.org

En çok bilinen ve kullanılan arama motorlarından archive.org en önemli özelliği bir sitenin en eski halini görüntüleyebilmesini sağlamaktadır. İnternet içerisinde yer alan tüm sitelerin görüntülerini tarihleriyle birlikte toplayarak kendi içerisinde barındırmaktadır. Archive.org sitesini kullanarak ünlü sitelerin geçmişten günümüze kadar değişimlerini takip edebilirsiniz.

5. WolframAlpha – ABD Arama Motoru

WolframAlpha diğer arama motorlarından çok daha farklı bir arama uygulamasıdır. Bilim insanları tarafından daha çok kullanılan bir arama arama uygulamasıdır.  WolframAlpha arama motoru çevrimiçi hizmet sunmaktadır. Bu arama motorları yapılan sorguların varsayımsal oranını arama dizininde karşınıza çıkartmaktadır. Hesaba dayalı yaptığınız aramalara cevap vermektedir.

Wolfram Alpha programını tasarlayan uzmanlar şöyle demiştir “Google, bu yeni icadımız yanında Commodore 64 gibi kalacak” demiştir.

WolframAlpha 2009 yılında matematik alanında uzman olan Stephan Wolfram tarafından kurulmuştur. WolframAlpha bilgi motoru olarak adlandırılmaktadır bu yüzden genellikle matematik alanında uzmanlar tarafından kullanılan bir bilgi motorudur. Bilgilere herkesin istediği zaman ulaşabilmesi için çevrimiçi hizmet imkanını geliştirmiştir açıldıktan kısa bir süre sonda ise halka arz edilmiş ve kullanıma açılmıştır.

Wolfram alpha motoruna ülke, isim, şehir veya bir tarih girdiğinizde hesaplamalar yapar ve size kesin bir bilgi sunar. Eğer istanbul yazarsanız size istanbulun coğrafyası, nüfusu, jeomorfolojik özellikleri gibi pek çok farklı veriyi sunar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir bilgi motoru olduğu için tıpkı vikipedi gibi kullanıcı karşısına bir konu hakkında tüm sorulabilecek soruların cevaplarını çıkartmakta ve bunları hesaplama ile arama sonuçlarında sıralamaktadır.

6. ASK.com Arama Motorları

Ask.com daha çok sorulara cevap yöntemiyle kullanılmaktadır. Anket yöntemleri ile arama sorguları kullanılmaktadır. Yapılan sorgulara cevap verilmektedir arama motoruları olarak asıl özelliği soru-cevaptır. Ask.com arama arama uygulamasıdır diğer arama motorları ile kıyaslandığında çok kaliteli bir tarayıcı değildir.

7. AOL.Com Arama Motorları

1983 yılından beri faaliyet gösteren aol şirketi amerika da adını pek çok çevrede duyurmuştur. Geçmişten günümüze kadar en çok kullanılan arama motorları arasında yer almaktadır. En iyi arama motoru listelenirken ilk 10 arasında sıklıkla yer alan bu arama arama uygulamasının kendi bünyesinde popüler web sitelerini barındırır. Anlık mesajlaşma ve e posta gibi hizmetler sunmaktadır.  2015 yılında Verizon Communications tarafından 4.4 milyar dolara satılmıştır.

Diğer Hizmetleri

 • Anlık mesajlama uygulaması
 • E-posta hizmeti

8. Baudi – Çin Arama Motoru

Çinin en büyük arama motorudur. Bauidi arama arama uygulaması politik sebeplerden dolayı kullanılmaktadır. Çin hükümeti google, yahoo gibi arama motorları kullanımını kısıtlamıştır. Hükümet tarafından kararlaştırılan çin arama motorunun kullanıma sunulmuştur bunun sonucunda buidi çin arama motorunun ortaya çıkmıştır.

Çin hükümeti siyasi sebeplerden dolayı amerikan arama motorunu yani google kullanılmasını engelledi bu yüzden çin arama motoru olarak baidu 1996 yılında geliştirilmeye başlandı 1996 yılında rankdex robin li ile eric xu geliştirmiştir daha sonra 2000 yılında robin li ve eric xu tarafından baiudu arama motorunu Pekin de kurulmuştur. 2005 yılında amerikanın nasdaq borsasına girmiştir.

en-iyi-15-arama-motoru-5
Baidu Arama Motorunun Görüntüsü

Vikipediden elde edilen bilgilere bakıldığında bauidi arama motorunun her geçen gün arama sorgusu sayısını arttırmaktadır bunun en önemli nedeni elbette çinin çok büyük bir nüfus yoğunluğuna sahip olması gelişmiş teknoloji ve ticaret alt yapısına sahip olması burada herkesin internete ulaşabilmesi ve arama sorgusu yapması sıklığını arttırmaktadır.

9. Yandex – Rus Arama Motoru

Yandex arama motorunun rusya da en çok kullanılan arama motorudur. Yandex arama uygulaması rusyada en çok kullanılan arama uygulaması olmasını sağlayan en önemli şey burada politik meselelerin kaynaklı olmasıdır. Rusya ve abd arasında yaşanılan zıtlıklardan dolayı google çok fazla tercih edilmemektedir.

Yandex, merkezi rusya olan dünyanın her tarafında bilinen ve hizmet veren bir firmadır. Yandex ilk olarak piyasaya çıktığın da e-ticaret, ürünler, ulaşım, navigasyon, mobil uygulama ve reklamcılık alanın da hizmet vermeye başlamıştır. Rusya’nın en büyük teknoloji şirketleri arasında pazar payı %60 ile lider konumda bulunmaktadır. Google ve baidunun ardından en çok kullanılan arama motorları arasında 3. sırada gelmektedir.

Yandex şirketi gelirinin büyük bir bölümünü Yandex.Direct adlı reklamcılık sisteminden gelir elde etmektedir. Kullanıcılar bir arama yaptığında ürün veya hizmet ile eşleşen reklamlar ile karşılaşmaktadır. Bu yüzden dolayı reklamcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir çünkü hedef kitlenin önüne aradığı ürünü çıkartmayı kolaylaştırmaktadır. Yandex Direct Rusya’nın lider reklamcılık şirketidir.

İlya Segaloviç ve Arkadiy Voloj yandex ismini 1996 yılında koymuştur. Yandex isminin anlamı “dizin yaratmak, oluşturmak” olarak adlandırılan “to index” fiilinden oluşturularak “yet another indexer” dizi oluşturucusu ifadesinin kısaltılmış hali kullanılmıştır.

Yandex anasayfası rusya da en çok ziyaret edilen web siteler arasında başta gelmektedir. Tüm dünyada ki toplam kullanıcı sayısı 56 milyondur. Rusya dışında diğer orta Asya ve Avrupa ülkeleri tarafından da kullanmaktadır bunlar; ukrayna, kazakistan, özbekistan, kırgızistan gibi ülkelerde de kullanılmaktadır.

en-iyi-15-arama-motoru-2
Rus Arama Motorları arasında Yandex ilk sırada gelmektedir.

10. Yahoo

Yahoo ilk ortaya çıktığında bing arama uygulaması tarafından uzunca bir süre desteklenmiştir fakat yıl 2015 olduğunda yahoo arama motorunun google ile anlaşmıştır. 2018 yılından sonra yahoo uygulaması motoruna yapılan sorgulara google ve bing tarafından elde edilen verileri kullanıcılara sunmaktadır. Yahoo arama motorları amerika’da firefox internet tarayıcılarında varsayılan olarak kullanılmaktadır.

Yahoo şirketi, Jerry Yang ve David Filo tarafından kurulmuş bir bilgi partalıdır.

Arama motorları arasında en çok kullanılan yahoo ilk olarak e-posta, e-posta grubu gibi hizmetler sunmaktaydı bu hizmetler ile pazara hakim olmaya çalışmıştır. Yahoo! hizmetlerinin sunulduğu yahoo.com da 10 milyardan fazla sayfa gösterimi yapılmaktadır. Dünyada en çok ziyaret edilen web siteler arasında 13. sırada yer almaktadır.

en-iyi-15-arama-motoru-6
Yahoo Arama Motoru

11. Webcrawler

Webcrawler arama uygulaması en önemli özelliği google benzer bir yapıda çalışmasıdır. Arama yaptığınızda arama sonuçlarında world wide web tarafından sorgulama yaparak listeleme yapar. Amerika, hindistan ve filipinlerden yüksek oradan trafik almaktadır.

12. Dogpıle

Bilinen arama motorlarından çok daha farklı bir şekilde çalışma yapmaktadır. Bir arama sorgusu yaptığınızda size bir dizin çıkartır dogpıle arama motoronun ise farkı yaptığınız sorguda diğer arama motorlarının sonuçlarını gösterir. Bu arama motorunun diğer özelliği asla reklam göstermemektedir.

13. Excıte

Diğer arama motorlarından farklı bir özelliğe sahiptir. Karmakarışık bir ana sayfayı tercih etmektedir. Bu arama uygulamasının ziyaretçi sayısı aylık olarak 5.3 milyondur. Amerika ve ingiltereden trafik almaktadırlar.

14. Contenko

Contenko arama uygulamasının en önemli özelliği teknolojik gelişmeleri ilk olarak uygulamasıyla bilinilmektedir. Bu arama uygulamasının en çok ziyaretçi aldığı ülkeler hindistan, brezilya, flipinler ülkesidir aylık 3.4 milyon ziyaretçiye sahiptir. Genellikle Asya ve güney amerika ülkeleri tarafından kullanılmaktadır. Kullanıcılarının konum olarak asyadan olmasının temel sebebi siyasi sorunlardan dolayıdır.

15. Ixquıck Startpage.com- Hollanda Arama Motoru

Bu arama motorunun en önemli özelliği diğer arama uygulaması olduğu gibi verilerinizi saklamaz bilgisayarınızın cpu yormaz. Bu yüzden internette dolaşırken bilgisayarınız yorulmaz ve istediğiniz gibi web sitelerde dolaşım yapabilirsiniz. Avrupa ülkelerinde yoğun olarak kullanılmaktadır bu ülkeler arasında Amerika yoğun olarak kullanılmaktadır. aylık 31.2 miyon ziyaretçiye sahiptir.

Ixquick 1998 yılında davicd bodnick tarafından amerika da kurulmuştur. İlk olarak geliştirildiğinde arama sonuçlarında 14 farklı formatta bilgi sunmaktaydı. 2005 yılında yeniden güncellenmiş ve tasarımı değişmiştir. 2002 ve 2009 yılları arasında arama sonuçlarını ve algoritmasını tekrar güncelledi ve varsayılan arama motoru olarak kendisini duyurdu.

Kaynaklar

En İyi Arama motoru adlı yazımızda kullandığımız kaynaklar aşağıda yer almaktadır.

Kitaplar

 • Sorularla Seo – Kaan Gülten
 • Uzmanından Seo – Kaan Gülten
 • Stratejik Seo – Enver Çakır
 • Kültür Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği Ders Notları
 • İstanbul Üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri Ders Notları

Web Site

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.