En İyi Rakip Backlink Analiz Aracı Listesi 2023

Arama motoru optimizasyonu süreçleri içerisinde söz konusu backlink olduğunda backlink analiz aracı herkesin yardımına yetişiyor. Fakat backlink analiz aracı seçiminde en önemli husus ücretsiz backlink sorgulama yapabilme imkanı sunan araçları herkesin kullanmak istemesi 🙂 gerçekten de ücretsiz baklink bulma için kullanabileceğimiz site backlink sorgulama araçlarının sayısı oldukça az. Fakat sizler için değerli ve oldukça doğru sonuçlar elde edebileceğiniz backlink analiz aracı listesini hazırladık.

Ahrefs

SEO sektöründe en çok kullanılan ve güvenilir olduğunu kanıtlamış bir araç olan ahrefs aracı sadece backlink sorgulama aracı olarak değil rakip backlink analiz aracı olarak da kullanma imkanı sunmaktadır.

Ahrefs ücretli ve ücretsiz olarak backlink hizmeti vermektedir. Eğer google search console hesabınızı bağlarsanız bağladığınız sitenin rakip backlink analiz aracı kullanarak rakip backlink sorgulama yapabilirsiniz.

Ahrefs analiz aracı ilk bakışta oldukça karmaşık gelebilir fakat sağ tarafta bulunan menü içerisinden backlink kısmında biraz zaman geçirdiğiniz takdirde kullanması ve öğrenmesi oldukça kolay gelebilir çünkü sadece backlink analizi değil backlink takibi, backlink sorgulama, backlink bulma, kırık backlink bağlantılarını tespit etme ve backlink analiz aracı imkanı sunmaktadır.

 • Ücretli ve Ücretsiz versiyonu bulunmaktadır.
 • Hızlı ve basittir.
 • Rakip Backlink Analizi İmkanı Sunar.
 • Baclink Takibi Yapabilirsiniz.
 • Zararlı Backlink Tespiti Yapabilirsiniz.
 • Backlink DR ve PR puanlarını sorgulayabilirsiniz.

SEO Spyglass

Çok eski bir yazılım firmasının analiz aracı olarak bilinen SEO spyglass eskisi gibi güncel ve doğru veriler sunamasa da bu backlink analiz aracı içinde oldukça önemli etkenlerde bulunmaktadır.

SEO spyglass, kendine ait veri tabanı bulunmadığı için doğru ve güncel verileri çekememektedir. Fakat bu backlink sorgulama aracını değerli yapan en önemli şey ödeme farklılığıdır tek seferde ödeme yaptığınız da ömür boyu kullanma imkanı oldukça cazip olabilir. Fakat bu ödemenin sonucunda sonrasında gerçekleşecek güncellemelerden yararlanmak istiyorsanız yine belli bir miktar ücret ödemeniz gerekmektedir.

 • Ücretsiz Kullanım İmkanı
 • Tek Seferlik Ödeme İmkanı

Ubbersuggest

Kapsamlı bir seo analiz aracı kullanmak istiyor ve ücretsiz bir backlink analiz aracı arıyorsanız ubbersuggest hem chrome eklentisi olarak backlink analiz aracı hizmeti sunmakta hemde kendi web sitesinde siteniz ile ilgili genel olarak anahtar kelime, içerik analizi, rakip backlink analizi, backlink analiz aracı gibi pek çok hizmeti sunmaktadır.

Ubbersuggest chrome eklentisi günde 30 aramaya kadar ücretsiz backlink analiz aracı hizmeti vermektedir. Bu backlink analiz aracı kullanılmasında en önemli şey subfolder olarak sayfaların nerelerden backlink aldığı ve dr ile pr puanını göstermesidir.

backlink-analiz-araci-1

Exalead

Exaled backlink analiz aracı diğer analiz araçları gibi her konum için doğru verileri vermekte yetersiz kalıyor özellikle türkiyede hizmet veren siteler üzerinde analiz yapmak için kullanırken dikkat etmek gerekiyor.

Fakat exaled backlink analiz aracı, uluslarası alanlarda hizmet veren ajans ve firmalar için kullanmak oldukça faydalı olabilir çünkü arama yaptığınız da size pek çok farklı veriyi sunmaktadır. Yurtdışına hizmet veren bir ajans veya freelancersanız bu ücretsiz backlink analiz aracı işinize yarayabilir.

 • Ücretsiz Backlink Sorgulama
 • Geniş veri tabanı
 • Uluslararası sitelerde çok etkilidir.

Semrush – Backlink Analiz Aracı

Semrush analiz aracını seo ve sem sektöründe duymayan yoktur. Backlink sorgulama yapmak istiyorsanız ilk önce semrush analiz aracını kullanmanızı öneriyoruz çünkü sektörde en çok kullanılan analiz araçları arasında yer alması ve ücretsiz kullanma imkanı sunmaktadır.

Semrush Özellikleri

 • Subfolder Analizi
 • Rakip Backlink Analizi
 • Link Research Tools

SEO süreçlerini başarılı bir şekilde yönetmek için kullanabileceğiniz ücretsiz backlink analiz aracı arıyorsanız link research tools işinize yarayabilir çünkü hızlı ve basit bir kullanım imkanı sunmaktadır.

Link research tools pek çok farklı kaynak üzerinden veri çekmektedir. Bu kaynaklar tüm seo uzmanlarının bildiği otoriter kaynaklar; moz, majestic, ahrefs gibi değerli seo hizmeti veren şirketlerden veri çekmektedir.

Link Research Tools Backlink Sorgulama Özellikleri

 • Ücretsiz Backlink analiz aracı imkanı
 • Güvenilir kaynaklardan veri çeker
 • Basit ve kullanımı kolay.
 • Backlink canlı kontrol imkanı sunar.
 • Yeni backlink bulma imkanı sunar.

Majestic SEO

SEO sektöründe adını duyurmuş ve herkesin bildiği Majestic markası ücretli ve ücretsiz backlink analiz aracı hizmeti sunmaktadır. Güvenilir bir marka olması ve herkes tarafından yoğun olarak kullanılması bu backlink sorgulama aracını kullanan sayısını arttırmaktadır.

Majestic SEO Backlink sorgulama aracı ücretsiz versiyonunda çok etkili olmasa da ücretli versiyonun da oldukça etkili bir backlink analiz aracı olarak kullanılmaktadır. Yaptığınız backlink çalışmalarını geçmiş ile günümüz arasında kıyas ve analiz edebilme imkanı sunan historical data ve fresh data özelliklerini içerisinde barındırmaktadır.

Majestic SEO, backlink çalışmalarınız da sitenize aldığınız backlink sayısı ile ilgili size önerilerde bulunmaktadır. Sitenize aldığınız backlinklerin dengesini ve bu backlinklerin değerlerine göre analiz imkanı sunmaktadır.

Backlink çalışmalarında güncelliğin önemli olduğunu hepimiz biliyoruz bu yüzden majestic seo backlink sorgulama aracı güncel data ve geçmişe dönük analiz imkanı sunmasından dolayı oldukça faydalı ücretli ve ücretsiz backlink sorgulama aracı olarak kullanılabilir.

 • Ücretsiz ve Ücretli versiyonu bulunmaktadır.
 • Historical Data Versiyonu
 • Fresh Data Versiyonu
 • Rakip Backlink Analizi
 • Backlink Önerisi
 • Backlink Sayısı Kontrol Etme

Cognitive SEO

Arama motoru optimizasyonu süreçlerinde doğru backlink stratejisi kullanarak sitenizin trafiğini ve arama sonuçlarında sıralama kazanmasını istiyorsanız size diğer önemli backlink analiz aracı cognitive seo aracını önerebiliriz.

Cognitive SEO, Bildiğimiz backlink sorgulama araçlarından değildir bu analiz aracı özellikle backlinklerinizi yönetme onları takip etmek için kullanabileceğiniz çok önemli bir araçtır. Bu analiz aracını kullanarak backlink aldığınız sayfaların değerini, backlinklerin adetlerini, backlinklerin silinip silinmediğini kontrol edebilirsiniz. Kullanması oldukça kolay olan arayüzü size kolaylık sağlayacak ve seo çalışmalarınız da backlink sürecini doğru bir şekilde takip edebileceksiniz.

Bu backlink sorgulama aracının en önemli özelliği size geniş bir veri vermesidir diğer backlink analiz araçlarında ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir hizmet değildir.  Bu analiz aracı sadece bir yönetim olarak kullanmak anlamına gelmemeli.

Rakip backlink analiz aracı olarak da kullanılmaktadır. Rakip backlink analiz etmek için kendi sitenizi ve rakip sitenizin linklerini giriş yapıp backlinkler arası kıyaslama yaparak rakiplerin backlink aldığı değerli sayfalardan sizde backlink alabilirsiniz.

Bu backlink bulma aracı gerçekten de doğru bilgiler veriyor mu? diye soruyor olabilirsiniz size şunu söyleyebiliriz bu backlink bulma aracı SEO, Moz, ahrefs, semrush gibi çok bilindik seo analiz araçlarından verileri çekmektedir.

Rakip analiz ile elde ettiğiniz verileri basit ve sade bir arayüz içerisinde inceleme imkanı sunmaktadır. Bu sayfa içerisinde sunduğu veriler arasında title, anchor text gibi seo çalışmalarında fark yaratabilecek detaylar hakkında bilgi vermektedir.

 • Ücretsizdir.
 • Rakip Analizi İmkanı Sunar
 • Basit Arayüze Sahiptir.
 • Hızlı Çalışır
 • Backlink Yönetimi Yapabilirsiniz.

Link Explorer

Sektörde bulunan ücretsiz backlink analiz araçlarına göre oldukça fazla detaylı veri sunmaktadır bu veriler özellikle seo uzmanlarının işine yaramaktadır. Bu veriler kısaca şunlar bir bağlantının anchor text, nofollow, dofollow olup olmadığı ve pr ve dr puanlarına kadar bilgi sunmaktadır.

Bu analiz aracını kullanırken “followed + 301” “only external” “pages on this root domain” şeklinde filtreleme yaparak arama yaparsanız dışarıdan aldığınız backlinkleri ve site içi linkleri detaylı olarak görebilirsiniz.

Link Miner

Link miner, backlink kontrol ve backlink sorgulama aracı olarak hizmet vermesi amaçlanarak geliştirimiştir. Mangools firması tarafından geliştirilmiştir.

Link miner rakip backlink analiz aracı hem kendi bağlantılarınızı hemde rakiplerinizin bağlantılarını seo metrikleri doğrultusunda analiz edebilme imkanı sunmaktadır.

Link miner aracını kullanmak için ödeme yapmanız gerek yok. Size 10 günlük deneme hakkı vermektedir fakat sonrasında sizden ücret talep etmektedir.

 • 10 Günlük Ücretsiz Deneme
 • Rakip Backlink Analizi
 • Backlink Kontrol Etme
 • Backlink Sorgulama

OpenLinkProfiler

SEO çalışmalarında ücretsiz bir backlink analizi aracı kullanmak istiyorsanız openlinkprofiler tam da size göre bir backlink kontrol aracıdır. Rakip backlinleri analiz ederken size backlinkler hakkında bağlantıları detaylı olarak sunmkatadır.

Sitenizdeki backlinklerin sağlık durumunu analiz ederek sitenizde yer alan zararlı backlinkleri temizleyebilirsiniz. Tarama yaptığınız da size sıraladığı verileri filtreleyerek analiz edebilirsiniz.

 • Basit arayüz
 • Ücretsizdir
 • 1000 veri indirme imkanı sunar
 • Dofollow, nofollow gösterir

Blekko “Spam Free Search”

Backlink sorgulama araçları listesinin en sonunda blekko analiz aracına yer vermek istedim. Bu analiz aracının hikayesi diğer analiz araçlarına kıyasla oldukça farklı çünkü zamanında bir analiz aracı değil arama motoru olarak hizmet vermiştir.
Blekko, seo uzmanları tarafından kullanılmasına sebep olan en değerli şey tarama yaparken hızlı ve çok fazla veri sunması bunun yanında verdiği sonuçlar içerisinde spam ve sahte sonuçlar yer almaması bu aracı kullanmak için cazipleştirmiştir.

Blekko, IMB firması tarafından 2015 yılında satın alındı ve SEO hizmeti vermeyi tamamen durdurdu.

Rakip Backlink Analiz Aracı Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Rakiplerinizin backlink aldığı sayfaları bulmak için kullandığınız rakip backlink analiz aracı her zaman doğru bilgiler vermeyebilir. Bu yüzden manuel olarak kontrol etmek ve farklı backlink analiz aracı olarak farklı araçlardan faydalanmanızda her zaman fayda var. Kullandığınız backlink analiz aracı özelliklerine çok dikkat edin çünkü seo çalışmaları için size doğru veriler vermesi önemli yanlış vereceği veriler size yanlış backlink stratejisine sebep olur ve trafik ve ceza almanıza sebep olabilir.

Backlink Analiz Aracı Özellikleri Neler Olmalı?

 • Rakip içerikleri analiz etmeli
 • Rakip backlink analiz aracı olmalı ve rakibin dr puanı yüksek linklerini tespit etmlei
 • Sosyal medyadan gelen backlinkleri kontrol eden backlink analiz aracı olmalı
 • Anahtar kelime aracı ve uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmalı
 • Google güncellemelerine uygun bir backlink analiz aracı olmalı
 • Site içerisine ve site dışına verilen linkleri tespit etmeli
 • Google hizmetleri ile uyumlu çalışan backlink analiz aracı olmalı

 

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.