Zararlı Backlink Nasıl Temizlenir? Zararlı Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

SEO uzmanları web siteleri arama sonuçlarında ön sıralara çıkarabilmek için iç ve dış seo çalışması yapmaktadır. Dış seo çalışmaları arasında backlink serp sonuçlarında ön sıralra gelebilmek için doğru bir şekilde uygulanması gereken önemli bir bağlantı çalışmasıdır. Sitenize önceden aldığınız backlinkler zararlı olabilir hatta bu siteler sektörel olarak değişmişte olabilir bu yüzden zararlı backlink nasıl temizlenir adlı yazımızı okuyarak sitenize gelen zararlı backlink nasıl temizlenir öğrenebilirsiniz.

Zararlı Backlink Nedir?

Backlink sitelerin birbirlerini referans göstermesidir. Backlinkler bazen zararlı olabilir çünkü arama sonuçlarını etkileyebilmesinden dolayı spam backlinklerin daha fazla yaygınlaşmaya başladı. Spam backlinkler google tarafından daha cezalandırılmaktadır. Spam backlinkleri tespit edebilmek için pek çok farklı araç bulunmaktadır.

zararli-backlink-nasil-temizlenir-1

Zararlı Backlinkleri Neden Reddetmelisiniz?

SEO uzmanları arama sonuçlarında yer alabilmek için backlink çalışması yapmakta fakat backlink çalışması tek başına bir seo çalışması anlamına gelmemesi gerekmektedir. Bazı SEO uzmanları web siteleri sadece backlink çalışması ile arama sonuçlarında ön sayfalara çıkartabilmek için bir çok farklı siteden dr puanı ve sektörel olup olmadığına dikkat etmeksizin referans bağlantı elde etmektedir. Bu referans bağlantılar rakiplere zarar vermek içinde yapılmaktadır. Bu gibi backlink çalışması google tarafından geliştirilen algoritmalar ile tespit edilerek cezalandırılmaktadır bu yüzden sitenizin sahip olduğu backlinkleri kontrol etmek çok önemlidir.

Backlink Temizlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • DR Puanı
  • PR Puanı
  • Backlink Çöplüğüne Dönmüş Siteler
  • Nofollow ve Dofollow Backlink Dengesi
  • Edu. uzantılı yorum backlinklerden uzak durun.

Zararlı Backlink Nasıl Temizlenir?

Sitenizi geliştirmek için uyguladığınız bakclink çalışması bazen olumlu yönde etkileri olmayabilir. Backlink aldığınız siteler değişebilir veya backlink stratejisi hakkında bilginiz yoksa karşınıza çıkan her siteye link ekleyerek aldığınız backlinkler sitenizin içeriklerinin yer aldığı serp sonuçlarına zarar verebilir bu yüzden zararlı backlink nasıl temizlenir adlı adımları uygulayarak sitenizde ki zararlı backlinkler nasıl temizlenir öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Backlink Analiz Aracı

Zararlı Backlink Analiz Araçları

  1. Ahrefs
  2. Semrush
  3. Linkchecker
  4. Moz
  5. Google Search Console

Zararlı Backlink Tespiti Nasıl Yapılır?

Zararlı backlinkleri temizleyebilmek için öncelikle backlinkleri seo analiz araçları ile tespit etmelisiniz. Seo analiz araçları backlinkler hakkında dr, pr ve spam oranları hakkında bilgi vermektedir. Bu backlink analiz araçları sayesinde sitenizie gelen backlinklerin dr puanlarına göre kaliteli olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Diğer önemli bir husus ise backlinklerin sitenizle alakasının olup olmadığıdır. Sektörel olmayan backlinklerden uzak durmanız gerekmektedir.

Zararlı Backlink Silme İpuçları Nelerdir?

Zararlı backlinkleri dr ve pr puanlarına göre tespit ettikten sonra silme işlemi için bağlantı reddetme dosyası hazırlayabilirsiniz. Zararlı backlinkler nasıl temizlenir ve zararlı bağlantı reddetme dosyası nasıl aşağıda ki gibi hazırlanmaktadır.

Google Disvow aracı backlink aracını kullanarak sitenize gelen zararlı backlinklerden kurtulabilirsiniz. Google disavow aracı ile zararlı backlink nasıl temizlenir merak ediyorsanız. Aşağıda ki kodları kendi sitenizde ki zararlı backlinkler ile değiştirerek txt dosyası hazırlayarak bağlantı reddedebilirsiniz.

#1 sayfa reddedilecek

https://lizsheridan.info/photo-collection/seo-aracları-nelerdir.aspx

#8 alan adı reddedilecek
domain:lizsheridan.info
domain:php8developer.com

Bonus: Google Backlink Reddetme Aracı ve Zararlı Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

Zararlı backlink nasıl temizlenir adlı yazımızı okuyarak backlink temizleme işlemiyle uğraşmak istemiyorsanız ayhan karamanın youtube kanalında yer alan zararlı backlink nasıl temizlenir ile ilgili öğrenebileceğiniz bir videoyu aşağıya bırakıyoruz. Sitenizi zararlı backlinkler den temizlerken size kolay gelsin.

Kaynak

Google Zararlı Backlink Nasıl Temizlenir

 

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.