5 Adımda Web Site Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Web site kurduktan sonra sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Web sitenizi nasıl optimizasyonu yapabilmek için bir kaç işlem uygulamanız gerekiyor. web site optimizasyonu yapabilmek için aşağı da hazırladığımız içeriği okuyabilir ve web sitenizi google kurallarına uygun bir şekilde optimize edebilirsiniz.

1. Rakip Analizi

Web site optimizasyonu için başlamadan önce sitenizin rakip sitelerle arasında ki farkları analiz etmeniz gerekmektedir. Analizleriniz sitenize uygulayacağınız optimizasyonların ne olacağını belirleyecektir. Analiz yaparken dikkat etmeniz gereken anahtar kelime, site hızı, içerikler ve yazı başlıkları gibi önemli detaylara dikkat etmek gerekmektedir.

2. Site Hızı

Site hızı, google yaptığı son güncellemelerden sonra site hızına çok fazla önem verdiği ortaya çıkmaktadır. Site hızı, google arama sonuçlarında sitelerin sıralamalarını yükseltmesi için kullandığı önemli bir kriterdir. Site hızını optimize edebilmek ve analiz edebilmek için pek çok farklı araç bulunmaktadır. web site optimizasyonu için Google page speed aracını kullanarak site hızı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

3. SSL Sertifikası

Ssl sertifikası, web sitenizi ziyaret eden kullanıcılara sitenizin güvenli olduğu mesajını vermektedir. web sitenizin güvenli olması sadece kullanıcılar için değil google arama sonuçlarında da etkilidir. googlebotlar sitenin güvenli olup olmamasına dikkat etmesinden dolayı sitenizin ssl sertifikası arama sonuçlarında ön sıraya çıkabilmesini etkilemektedir. ssl sertifikası ile marka bilinirliği ve müşterilere karşı güven verebilirsiniz.

3. Anahtar Kelime

Anahtar kelime, web sitenizin arama sonuçlarında yani “serp” kısımında yer alabilmesi için doğru anahtar kelimeleri kullanmanız gerekmektedir. Anahtar kelimelerin kullanıcılar tarafından aratılan ve arama hacminin sitenize trafik, dönüşüm kazandırabilecek kelimeler olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Anahtar kelimelerinizin kaliteli olması ve sitenizin iç ve dış seo bakımından kalitesinin olması arama sonuçlarında ön sıralara çıkabilmenizi sağlayabilir.web site optimizasyonu için anahtar kelime araçları kullanarak sitenize uygun anahtar kelimeleri seçebilirsiniz.

4. SEO Uyumlu Makale

SEO uyumlu makale, google ve kullanıcılar tarafından çok önemlidir. SEO uyumlu makalelere sahip olan web siteler genellikle arama sonuçlarında ön sıralarda yer almaktadırlar. Arama sonuçlarında yer alan web siteler genellikle arama hacmine sahip olan anahtar keliemlerle kurgulanmış içerikleri web sitelerinde barındırmaktadırlar. SEO uyumlu makaleler siteniz trafik kazandırabilir. web site optimizasyonu için seo uyumlu makaleler kullanarak rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

5. Backlink

Backlink, bir sitenin diğer siteyi referans göstermesidir. Backlinkler arama sonuçlarında web sitelerin yükselmesini önemli oradan etkilemektedir. Bu yüzden backlinkler belirli bir strateji doğrultusunda kullanılması gerekmektedir.

Backlinkler genellikle gelişigüzel şekilde kullanıldığında web siteler arama sonuçlarında ön sıralara çıktığında hızlı bir süre içerisinde gerileme yaşamaktadır. bu yüzden backlink stratejisine uygun bir şekilde optimize işlemleri gerekmektedir. web site optimizasyonu için backlink stratejisi uygulamanız gerekmektedir.

Web Site Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Web sitenizde içerik ve ürün eklerken daha etkili ve kullanıcı deneyimini arttırması açısında yüklediğiniz resimleri de SEO için optimize etmeniz gerekmektedir.

Web sitenizde yer alan resimleri optimize etmek için uygulamanız gereken bir kaç adım bulunmaktadır. Aşağı daki maddeleri sırayla web sitenizdeki görseller üzerinde uygulayarak optimizasyon işleminizi yapabilirsiniz.

  1. Görsellere Alt Yazı Ekleyin.
  2. Görsel Açıklamasına Anahtar Kelime Ekleyin.
  3. Google lens aracını kullanarak içeriklerinize uygun anahtar kelime ve ilgili açıklamalar ekleyin.
  4. Görsellerinizin Boyutlarını 100 KB büyük olmamasına dikkat edin.
  5. Görsel Formatlarını JPG veya Google tarafından istenen görsel formatında olmasına dikkat edin.
  6. Site içerisinde yer alan görsellerin boyutlarını site tasarımını bozmayacak şekilde boyutlarda olmasına dikkat edin.

Kaynak

web site optimizasyonu nasıl yapılır

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.