Bing SEO Nedir? Bing SEO Nasıl Yapılır? Bing SEO Kriterleri

SEO uzmanları sıklıkla google odaklı seo çalışmaları yürütmektedir fakat dünyanın en çok bilinen diğer arama motoru bing için bing seo çalışması yapılması gerektiğinin önemini arttırıyor. Bing windows bilgisayarların varsayılan arama motoru olarak kullanılması ve dünya da en çok kullanılan 3. arama motoru olması bu arama motorlarının kullanan hedef kitleyi elde edebilmek için bing seo çalışmasının önemini arttırıyor.

Bing SEO Nedir?

Bing seo, seo uzmanları tarafından web sitelerin bing arama sonuçlarında ön sıralarda yer alabilmesi için özgün içerik, backlink, site hızı ve mobil uyumluluk gibi optimizasyonları yaparak sitenin ön sırada yer alabilmesi için yapılmaktadır.

Google odaklı yaptığınız seo çalışmalarında farklı bir kaynaktan trafik elde edebilmek için bing seo çalışması yapmanız yararınıza olacaktır. Bing dünyada en çok kullanılan üçüncü arama motorudur bu yüzden burada ki hedef kitleye içeriklerinizi ulaştırmak bu arama motorundan da trafik elde edebilmenizi sağlayabilir.

Bing arama motoru dünyanın en çok gelir elde eden arama motoru değildir fakat bing seo çalışmasının yapılmasında önem arz etmesini sağlayan sebep bu arama motorunun sesli aramalarda yaptığı önemli çalışmaların kullanım oranlarının artmasını sağlamıştır. Bing seo çalışmasında hedef alınan algoritma google bert algoritmasıdır bu yüzden bing seo çalışması yaparken genellikle google seo çalışması ile benzediğini fark edeceksiniz.

Bing arama motoru, arama motorları sektöründe %10 luk bir paya sahiptir. Google ile kıyaslandığında ufak bir paya sahip olan bing seo uzmanları tarafından göz ardı edilmemesi gerekiyor google da rekabet oranı yüksek olan anahtar kelimeler üzerinden bing seo çalışması yaparak farklı arama motorunda ön sıralara çıkabilme imkanı bulunmaktadır.

Aşağıda yer alan görselde bing seo çalışmasının ülkelere göre ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bing arama motoru her ülkede ya 2 yada 3 en çok kullanılan arama motoru olduğundan bing seo çalışması mutlaka yapılması gerekmektedir.

bing-seo-nedir-bing-seo-nasil-yapilir-1
bing-seo-nedir-bing-seo-nasil-yapilir-1

Bing SEO Nasıl Yapılır?

Bing arama motoruna sitelerinizi optimize edebilmek için tıpkı google da yaptığınız çalışmaları bing arama motorunda da uygulayabilirsiniz çünkü seo demek ziyaretçilerin memnuniyetlerine odaklı olarak çalışmaları yürütmek demektir. Bing arama motorundan trafik elde edebilmek için bing seo nasıl yapılır diye sorduğunuzda karşınıza çıkacak bir çok farklı öneri yerine aşağıda ki yazıdaki adımları uygulayarak arama sonuçlarında ön sıralarda yer alabilirsiniz.

Anahtar Kelime

Bing arama sonuçlarında ön sıralarda yer alabilmek için içeriklerinizi oluşturmadan önce bing arama sorgularında en çok kullanılan veya aranma hacmi orta seviyeli olan anahtar kelimeleri tespit etmelisiniz. Anahtar kelimeleri tespit etmek arama sorgusunda bulunan bir ziyaretçinin serp sonuçlarında karşısına çıkabilmek için çok önemlidir. Bing seo çalışması için anahtar kelime seçerken aranma hacimlerine ve anahtar kelimenin rekabet oranına dikkat edin.

Özgün İçerik

Anahtar kelime seçtikten sonra içeriklerinizi bu anahtar kelime üzerinden kurgulayarak oluşturmanız gerekiyor. İçeriklerinizin arama sonuçlarında yer alabilmesi için kaliteli olması gerekiyor kaliteli olmasını sağlayan önemli özellikler akıcı bir anlatıma sahip olmasını gerektiri. Akıcı anlatıma sahip olan bir içerik okuyucuların siteyi hemen terk etmesinin önüne geçebilir. İçeriklerinizi kullanıcılar için üretin ve özgün olmasını sağlayın özgün içerikler arama sonuçlarında ön sıralarda yer alabilmenizi sağlamaktadır.

İçeriklerde Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. SEO Uyumlu Title
 2. Headings
 3. İç Link
 4. Yazı Kaynağı
 5. Görseller

İç Linkleme

Backlink olarak bilinen link stratejisi site içerisinde de kullanılmaktadır buna site içi linkleme denir. Site içerisinde oluşturacağınız link inşaası tıpkı google da yaptığınız iç link inşaası gibi bing arama motoruna sinyal vermektedir. Site içerisinde link inşaası oluştururken link vereceğiniz anahtar kelimelere dikkat etmelisiniz arama sonuçlarında ön sıralara çıkmasını hedeflediğiniz anahtar kelimeler üzerinden içeriklerle uyumlu linkler vermelisiniz.

görsel ekle

Backlink

Backlink stratejisi google da olduğu gibi bing arama motorunda da geçerliliğini korumaktadır. Backlink stratejisini uygularken google da yaptığınız gibi bing arama motorunda da dikkat çekmeyecek ve kaliteli bir şekilde backlink stratejisi uygulamanız gerekiyor. Backlink alacağınız sitelerin sahip oldukları dr ve pr puanına dikkat etmeniz gerekiyor. Backlink alırken rakip sitelerin sahip olduğu backlinkleri analiz etmeniz gerekmektedir.

Site Haritası

Sitenizi taramaya gelen googlebotları sitenizin nereden tarınacağı hakkında bilgi verebilmek için site haritasını kullanmaktadır. Site haritası googlebotlarında olduğu gibi bing arama botları içinde geçerlidir kaliteli bir site haritası bing arama motorunun içeriklerinizi dizine kolaylıkla eklemesini sağlamaktadır.

Robots.txt Dosyası

Robots.txt dosyası düzenlemek sitenizi ziyaret eden örümceklerin sitenizin hangi kısımlarının taranıp taranmayacağı hakkında önemli bilgiler vermektedir. Robots.txt dosyası sitenizde güvenlik önemli bölgelerin taranmaması talimatı içermesi gerekiyor içerikler, görseller vb pek çok hakkında robotlara farklı komutlar uygulayarak sitenizin taranmasını özelleştirebilirsiniz.

Site Hızı

Google da olduğu gibi bing arama motorlarında da aranan önemli bir kriter site hızıdır. Site hızının site açılırken bekletmemesi gerekmektedir. Site hızını optimize edebilmek için google ve bing tarafından geliştirilmiş olan pek çok farklı site hızı aracını kullanarak site hızını bu araçları kullanarak optimize edebilirsiniz.

Site Yaşı

Bing arama motoru arama sonuçlarında yer alan sitelerde site yaşının çok olmasına önem vermektedir. Site yaşının büyük olması güvenilirlik ve içeriklerin arama sonuçlarında uzun süre yer alabilmesini garanti etmektedir. Arama sonuçlarında 1 yıllık bir ömre sahip olan bir sitenin ön sıralarda yer alabilmesine çok fazla olanak tanımamaktadır.

Rakip Analizi

Yandex ve google arama motorlarında olduğu gibi serp sonuçlarında her zaman bir rekabet bulunmaktadır. bu rekabetin önüne geçebilmek için rakiplerinizi analiz etmeniz gerekiyor. Rakip analizinde pek çok farklı seo analiz araçları kullanabilirsiniz bu seo analiz araçlarını kullanarak öncelikle rakip sitenin içerikleri ile sizin sitenizde yer alan içerikler arasında ki farklılıkları analiz etmelisiniz içeriklerde kullanılan kelime sayısı, anahtar kelime adeti ve içerikte ki konu derinliği içeriğin kalitesi hakkında bilgi vermektedir.

Rakip analizi yaparken sadece içerikleri analiz etmek değil backlink, anahtar kelime, site içi linkleme gibi pek çok farklı serp sırlama kriterini analiz ederek arama sonuçlarında rakiplerinizle rekabet edebilirsiniz.

Sosyal Medya

Sosyal medya çalışmalarınızın olması bing arama motorlarında ön sırada yer alabilmek için çok önemli. Popüler olarak kullanılan sosyal medya platformlarında yer alarak burada hedef kitleye ulaşabilirsiniz hedef kitleye markanızı tanıtabilir güvenilirliğinizi de hedef kitlenize gösterebilirsiniz. Sosyal medya siteye trafik çekebilmek içinde faydalı bir yöntemdir. Site içerisinde yer alan ürün ve içeriklerin tanıtımını sosyal medya platformu üzerinden yaparak siteye trafik çekebilirsiniz.

Bing Seo Analiz Araçları

Bing seo çalışması yapabilmenizi sağlayacak bing tarafından geliştirimiş olan araçlar bulunmaktadır. Bu seo analiz araçlarını kullanarak sitenizi bing arama motoruna uygun bir şekilde optimiz edebilirsiniz bu arama motorunun sunduğu analiz araçları içerikleriniz ve hedef kitleniz hakkında size pek çok farklı bilgiler sunmaktadır.

Bing SEO Analyzer

Bing arama motorunda ön sayfalara çıkabilmek için kullanabileceğiniz önemli bir seo aracıdır.

Bing Web Master

Bing web master tıpkı google search console gibi siteniz hakkında pek çok bilgiyi edinebilieceğiniz bir araçtır. Bu araç sayesinde site haritası robots.txt dosyası gibi sitenizin arama sonuçlarında hangi kısmlarının yer alacağınız belirleyeceğiniz dosyalar yer almaktadır ve bu araçlarda sitetrafiğini ve sitenize gelen trafiğin konum, yaş, gibi demografisi hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Bing Seo Kriterleri 2021

 • Özgün içerik
 • Site Hızı
 • Robots.txt.
 • Site Haritası
 • Anahtar Kelime
 • Backlink
 • Mobil Uyumluluk
 • Flash Siteler
 • Site Yaşı
 • GZIP Sıkıştırma
 • Tarayıcı Önbellekleme
 • SEO Uyumlu URL Yapısı
 • H Etiket Hiyerarşisi
 • Kaliteli Hosting

Kaynaklar

Bing Seo ve Google arasında ki farklar

 

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.