Kırık Link Nedir? Kırık Link Düzeltme Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarında link yapıları oldukça önemlidir sayfalarımızın seo uyumlu link yapısının önemli olmasının yanında kırık link yapılarına da dikkat etmemiz gerekiyor broken link seo çalışmalarına zarar verebileceği gibi sitenizi ziyaret eden kullanıcılara da olumsuz bir deneyim yaşatabilir.

Kırık linkleri düzeltmek ve optimize edebilmek için pek çok farklı yöntem bulunmaktadır bu yöntemleri ve nasıl yapılacağı ile ilgili her şeyi aşağıda sizler için hazırladık yazımızı okuyarak web sitenizde yer alan zararlı link yapılarından kurtulabilirsiniz.

Kırık Link Nedir?

Kırık link, kullanıcı bir bağlantıya tıkladığında 404 olarak açılan sayfalardır. Kırık link yapılarına sahip olan sayfalar genellikle yanlış yazılmış url yapılarından yada link adresi değiştirilmiş ve 301 yönlendirilmesi yapılmamış sayfalardan kaynaklanmaktadır.

Broken link SEO açısından kullanıcı deneyimine ve web siteyi tarayan googlebotlar için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. broken linkler 404 sayfalar olarak açıldığı için bu sayfalarla karşılaşan kullanıcılar siteyi hemen terk etmektedirler. Bununla birlikte kullanıcıda güvensizlik ve olumsuz bir kullanıcı deneyimi yaşatmasına sebep olur.

kirik-link-nedir-kirik-link-duzeltme-3
Kırık Link Nedir? Kırık Link Düzeltme Nasıl Yapılır?

broken linkler googlebotlar tarafından da olumsuz sonuçlar doğuruyor. Sitenizi taramaya gelen googlebotlar taradığı url sayfalarında 404 ile karşılaştığında bu sayfalar googlebotlara sitenin güvenilir olmadığının sinyalini vermektedir. Googlebotlar 404 sayfaları ile karşılaştıklarında siteyi tam olarak tarayamayabilir buda sitenizde ki içeriklerin arama sonuçlarında listelenmesini engelleyebilir.

broken linkler SEO açısından bakıldığında googlebotlar ve ziyaretçilere zarar verdiğini yukarıda anlattık fakat broken linklerin size sıralama kaybettirebileceğini bilmeniz gerekiyor. Sitenizde broken linklerin çok olması sitenin seo sağlığını azaltır. broken linklerle karşılaşan kullanıcı ve googlebotlar yaşadıkları olumsuz deneyimden dolayı google gönderdiği sinyaller size serp sonuçlarında sıralama kaybetmenize sebep olabilir.

Kırık Link Düzeltme Nasıl Yapılır?

Sitenizde yer alan broken linkleri düzeltmek için google broken link düzeltme yazdığınızda karşınıza birden farklı yöntem çıkmaktadır. Fakat broken link düzeltme başlığı altında bu linkleri kolayca düzeltebilme hatta bu broken linkleri tespit edebilmenin pek çok farklı yönteminden bahsedeceğiz.

kirik-link-nedir-kirik-link-duzeltme-2
Kırık Link Nedir? Kırık Link Düzeltme Nasıl Yapılır?

1.  Kırık Link Tespiti Nasıl Yapılır?

broken linkleri düzeltmeye başlamadan önce broken linklerin hangi sayfalardan olduğu tespit etmeniz gerekiyor. broken linkleri tespit edebilmek için birden çok farklı araç bulunmaktadır. broken linkleri tespit edebilmek için wordpress eklentileri de bulunmaktadır.

Kırık Link Düzeltme ve Tespit Etme Araçları

Aşağıda broken link tespit etme araçlarını listeledik. Aşağıda listelediğimiz araçlar sadece broken link tespit etmekle kalmayıp sitenizin seo sağlığı hakkında pek çok bilgi edinebilmenizi sağlayabilir. Aşağıda yer alan broken link tespit etme araçları arasında wordpress ve chrome eklentileri de yer almaktadır.

Ahrefs seo analiz aracı ile broken linkleri düzeltmek oldukça kolaydır ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunan bu seo analiz aracını kullanarak broken linkleri oldukça kolay tespit edebilirsiniz ahrefs size broken linkleri nasıl düzelteceğinizi de göstermektedir.

Semrush seo analiz aracı da tıpkı ahrefs aracı gibi broken linkler ve web siteniz ile ilgili pek çok farklı teknik sorunda size yardımcı olabilir. Semrush ücretli ve ücretsiz versiyonu bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonunu kullanarak web sitenizde bulunan broken linkleri bulabilir bu linkleri uygun sayfalara yönlendirme yapabilirsiniz.

 • Ahrefs
 • Semrush.
 • Screaming Frog SEO Spider.
 • Broken Link Check.
 • Dr. Link Check.
 • W3C Link Checker.
 • Google Search Console
 • Link Whisper
kirik-link-nedir-kirik-link-duzeltme-1
Kırık Link Nedir? Kırık Link Düzeltme Nasıl Yapılır?

2. Kırık Linkleri 301 Yönlendirmek

Yukarıda yer alan broken linkleri tespit etme araçlarını kullandıktan sonra broken linkleri belirli bir liste halinde toplayın. Kırık linkleri yönlendirmek istediğiniz en uygun sayfaya 301 yönlendirmesi yapmanız gerekiyor. Linkleri yönlendirirken bir sayfaya 3 den fazla yönlendirme yapmamaya dikkat edin aksi takdirde yönlendirdiğiniz sayfa çok fazla “döndürme” hatası alabilir ve sayfa açılmayabilir.

Kırık Linklerin Zararları Nedir?

Broken linkler web siteye birden çok farklı yönde zarar vermektedir. Bu zararların en başında siteye taranma hatası verdirir. Sitede yer alan veya siteye doğrultulan linklerin 404 olarak açılması siteyi tarayan botların bu linklerle karşılaşması sitenin taranmasının yarıda kesilmesine sebep olabilir.

Kullanıcının güvenini zedeleyebilir. 404 linkler ile karşılaşan kullanıcı sitenin zararlı olabileceğini hatta sitenin yanıltıcı olacağını düşünüp siteden hemen ayrılabilir. Sitenizden hemen ayrılan kullanıcı hemen çıkma oranını etkiler ve buda sitenizin sıralama kaybı yaşamasına sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir: Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür

 • Googlebotlar Siteyi Taramaz
 • Kullanıcı Siteyi Terk Eder
 • Hemen Çıkma Oranı Artar
 • Arama Sonuçlarında Sıralama Kaybettirir.
 • Kullanıcıda Güvensizlik Hissi Yaratır.
 • SEO Çalışmalarını Olumsuz Etkiler.

Google Search Console İle broken link Kaldırma

broken linkleri tespit etme ve broken linkleri kontrol etmekle ilgili pek çok farklı yöntem bulunduğundan bahsetmiştik. Herhangi farklı bir yazılım kullanmadan kullanabileceğiniz en iyi broken link tespit aracı google search console dür. Google search console sitenizle ilgili pek çok bilgiyi edinebilmeniz için google tarafından geliştirimiştir.

 • Google Search Console Giriş Yapın
 • Sol Tarafta Yer Alan “KAPSAM” Başlığına Tıklayın.
 • Kapsam Başlığı İçerisinde Sitenizde geçerli, hatalı ve hariç bırakıldı kısımlarında broken linkleri tespit edebilirsiniz.

Kaynak

Broken links Nedir? Broken links düzeltme nasıl yapılır? – SEMRUSH

Broken Link Ahrefs 

 

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.