Bug Ne Demek? Bug Nasıl Bulunur?

Oyun oynarken veya bir web sitesinde zaman geçirirken bazen karşımıza hatalar çıkmaktadır bu hatalar genellikle bug adı verilmekte fakat bug sadece oyunlarda ve web sitelerde değil pek çok yazılımla çalışan sistemlerin içerisinde karşımıza çıkabilmekte. Bug, bir kullanıcının karşılaşmak istemeyeceği bir şey bug hem markaya hemde kullanıcı memnuniyetine zarar verebileceğinden bug ne demek ve bug nasıl bulunur adlı yazıyı bu hatalardan kurtulmanız için hazırladık.

İlginizi Çekebilir: Google Ne Demek? Google Tarihi

Bug Ne Demek? Bug Nedir?

Bug, Thomas Edison tarafından 1878 yılında ilk kez kullanılan bir terimdir. Bug kelimesinin ilk kez kullanıldığını 2018 yılında edison tarafından yazılan bir mektubun açık arttırma ile satıldığında keşfedildi. Edison mektup da “bug” kelimesini teknik ve işlevsel bozukluk olarak adlandırıyordu.

Bug ile ilgili hataların çözülebilmesiyle ilgili yapılan işlemlere “debugging” olarak ifade edilmektedir. Bir programda eğer bug varsa kaynak kodları içerisinde yada dizaynında bulunmaktadır. Bir program içerisinde bug sayısı sistemin çalışmasını tamamen engelliyorsa “buggy” olarak ifade edilmektedir.

Bug, ingilizce bir kelimedir türkçesi “böcek” olarak adlandırılmaktadır. Böcek kelimesinin yazılım ile ne alakası olduğunu düşünebilirsiniz fakat hikaye şöyle: bilgisayar çağının ilk başları yani yıllar 1940’ı gösterdiğinde bir bilgisayarın yazılımında herhangi bir sorun olmasa da bozulduğu fark edilmiştir. Bilgisayarın içerisi açıldığında içerisine sızan böceklerin içeride yandığını ortaya çıkmıştır. Bilgisayarları bozan bu böcekler daha sonra yazılımla alakalı sorunlar olduğunda “bug” olarak adlandırılmaya başlandı.

Günümüze gelindiğinde “bug” yazılım sektöründe bir terim haline geldi. Bug ile ilgili sorunların çözümü için “bug felix” cümlesi kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Opencart SEO Nedir?

Bug Nasıl Tespit Edilir? Nasıl Düzeltilir?

Yazılım sektöründe “bug” her zaman olumsuz olarak karşılanır. Çünkü bug bir programın veya sitenin işleyişini bozmakta ve güvenilirliğe ve markaya zarar vermektedir. Bug sorunları programında güvenlik açıklarına da yol açabilieceği için yazılım şirketlerinin en çok üzerinde durduğu önemli bir konudur. Yazılım mühendisi veya yazılım alanında iş yapıyorsanız bug ile ilgili sorun yaşayan müşterinize tespiti ve çözümü ile karşılık vermeniz her zaman en doğrusu olacaktır. Bug her zaman kolay bir şekilde tespit edilememekte bu yüzden bug alanında uzman yazılım mühendisleri bu sektörde sadece yazılımların bugları üzerine çalışma yapmaktadır.

Bir yazılım içerisinde yer alan “bug” lar her zaman tespit edilmesi mümkün değildir. Bu yüzden yazılım mühendisleri bug alanında uzman olan kişiler bu konuda tecrübe vene deneyimli olduklarından dolayı genellikle onlardan yardım istenmektedir. Fakat internette de bug bulabilmeyi sağlayan araçlar bulunmaktadır.

  • Backlog
  • Redmine
  • Wweblssuses
  • Trac

Buglara Karşı Güvenlik Önlemi

Yazılım firmaları için çok önemli olan buglar kullanıcı deneyimine bazen de güvenlik açıklarına sebebiyet vermektedir. Buglardan korunmanın en önemli yöntemi her zaman yazılımları kontrol etmekten geçmektedir.

  • Güvenilir Hosting Firması Seçin
  • Yazılımınızı Güncelleyin.
  • Güvenilir E-Posta Seçin.

Bug ne demek? Bug Nedir? yazımızda kullandığımız kaynaklar:

bug ne demek?

Bug nedir?

 

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.