Opencart SEO Nedir? Opencart SEO Ayarları Nasıl Yapılır? Opencart SEO Çalışması Rehberi 2023

Günümüzde oldukça artan internet kullanımı sayesinde web sitelerin sayısı ve çeşitliliği artmıştır. Bu artışın neredeyse büyük bir çoğunluğu e-ticaret sitelerinde görülmektedir. Aynı zamanda çok hızlı ve yoğun artışın olması da rekabeti beraberinde getirmiştir. E-ticaret kavramı internet odaklı olduğu için arama motorlarındaki sıralamaları özellikle itibar ve popülerlik açısından önem teşkil etmektedir.

Opencart SEO Nedir?

Öncelikle Opencart Seo nedir sorusuna yanıt verebilmek için Opencart kavramını bilmek gerekir. Opencart, e-ticaret siteleri için oluşturulmuş PHP dilince yazılan bir kod sistemi olarak bilinir. Genellikle kod sistem bilgisi olmadan e-ticaret sitesinin kurulması için tasarlanan kolaylaştırıcı bir sistemdir.

Site içerisinde olan opencart sisteminin optimizasyon çalışması için kullanılmasına da Opencart Seo ismi verilmektedir. OpencartSeo, bir e-ticaret sitesini arama motorlarında en üst sıralarda çıkarmayı, arama içersindeki durumlarını iyileştirmeyi ve site içersindeki verimliliği arttırmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda günümüzde birçok e-ticaret sitesinin kullandığı OpencartSeo, site içerisindeki kontrol panelini yönetmek için de kullanılmaktadır.

opencart-seo-nedir-opencart-seo-ayarlari-1

İlginizi Çekebilir: SMF SEO Nedir?

Opencart SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Dünya genelinde bilinen birçok e-ticaret sitesi opencart sistemini kullanmaktadır. Açık kaynak üzerinde olan bu kod sistemi MySQL veri tabanına sahiptir. Kurulumu oldukça basit olan Opencart sistemi SEO uyumlu bir kod sistemi olduğundan site için en verimli SEO çalışmasını sunar. Opencart sistemi site içerisine kurulduktan sonra manuel ve eklentileri kullanarak Opencart Seo ayarlaması yapılabilmektedir. E-ticaret sitesi üzerinde Opencart Seo ayarları çalışması yapmak site için oldukça önemli ve temel adımlardan biridir.

Opencart SEO Url Kullanımı – Ayarları

Bilindiği üzere Seo Url kullanımı web sitelerin öncelikle arama motorlarına uyum sağlama, siteye kullanıcı çekme ve popülerite kazanma konusunda oldukça önemli bir adımdır. Seo Url e-ticaret sitelerinde ürün veya kategori tanımlaması yapılırken başlıklar ile arama motorlarına uyumlu şekilde url oluşturma temeline dayanmaktadır.

E-ticaret sitesi için Opencart Seo Url kullanımı – ayarları yapılması site içerisi verim açısından gereklidir. Opencart Seo Url kullanımını aktifleştirmek için öncelikle hem yönetici paneli hem de hosting hesabından bir takım değişiklikler yapılmaktadır. Öncelikle Opencart yönetici paneli sayfasına gelmelisiniz. Daha sonra sistem>mağazalar>mevcut mağazayı düzenle>sunucu sekmelerini takip ederek karşınıza çıkan SEO URL kullan seçeneğini “evet” olarak değiştiriyoruz.

Değişimi yaptıktan sonra kaydetmeyi unutmayınız. Manuel bir şekilde Seo ayarlarını yapabilmek için SEO URL sekmesinde siteye girilecek ürünün detaylarını açıklayıp veri sekmesi üzerinden SEO kelimesi yazan bölüme urun-adı.html olarak istenilen SEO URL ögesini işliyoruz. Son adımda ise hostunuza bağlanarak ana dizinde yer alan htaccess.txt dosyasından .txt yazısını silerek htaccess şekline getiriyoruz. Hiçbir şekilde eklenti kullanmadan manuel bir şekilde Opencart Seo ayarları nasıl yapılır sorusu böylece daha da netleşmiş olacaktır.

Seo Url kullanımı ve oluşturulması oldukça titizlik ve deneyim gerektiren bir iştir. Düzenli ve istikrarlı yapılması gerekir. Arama sıralaması kriterlerine uymadığı sürece anlamsız kalacaktır. Örnek olarak:

  • Bir e-ticaret sitesinize OpencartSeo URL kullanımı gerçekleştireceksiniz. “Ev Kıyafetleri” ana kategorisinde alt kategori olarak “kadın ev kıyafetleri” başlığı oluşturdunuz. Bunun OpencartSeo Url kullanımı şu şekilde olmalıdır:

ev kıyafetleri / kadın – ev kıyafetleri

Bu kategoriye bir alt başlık eklendiği zaman ise OpencartSeo Url Kullanımı;

ev kıyafetleri / kadın – ev kıyafetleri / üst giyim – kadın – ev kıyafetleri

şeklinde olmalıdır.

Opencart SEO Modülü

E-ticaret siteniz üzerinde yapılan ve yukarıda bahsedilen ayarlamalara ek olarak manuel şekilde yapılmayan ve içerik yönetim  sistemi üzerinde otomatik işlev gören OpencartSeo Modülü site için çok büyük kolaylık sağlamaktadır. OpencartSeo Modülü sayesinde kolaylıkla seo ve url bölümleri tamamlanmaktadır. Her e-ticaret sitesi yapısında olması gereken OpencartSeo Modülü, h tag alanları da otomatik doldurularak arama sıralamasında en üst sayfalarda yer almanızı amaçlamaktadır. Aynı zamanda OpencartSeo Modülü site içerisinde bulunan kategori ve alt kategori ile ilgili de SEO uyumlu link uzantıları oluşturabilmektedir.

Örnek verecek olursak;

Opencart Seo Modülü ile,

Örnek:

“http://www.siteadresi.com/index.php?route=account/account” sayfanızı
http://www.siteadresi. com /hesabim.html şeklinde düzenleyebilirsiniz.

Opencart SEO Modülü Ücretsiz

OpencartSeo Modülü için özellikle e-ticaret işine yeni başlayanlar ve çok fazla sistem bilgisi olmayanlar için internet üzerinde birçok OpencartSeo danışmanları ve OpencartSeo Modülü paketleri bulunmaktadır. Diğer yandan OpencartSeo Modülü Ücretsiz seçeneceği de herkese açıktır. Opencart açık kaynak veri tabanında bir kod sistemi olduğundan erişime açık ve geliştirilebilir özellik göstermektedir. OpencartSeo Modülü Ücretsiz seçenekleri için Opencart forumlarından destek alabilir ve ilgili sitelerin kaynaklarında ücretsiz şekilde erişebilirsiniz.

Opencart SEO Eklentisi

OpencartSeo Eklentisi yapmak istiyorsanız Deadcow oto seo veya edSeo eklentilerini kullanmanız gerekmektedir. Eklentiyi sistem üzerinde kurup modüler kısmından kolaylıkla yönetebilirsiniz. Modüler kısmında kurulan eklentiler yönetici paneli içersinde OpencartSeo ayarı ve OpencartSeo URL ayarı yapmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda modüler içerisinde olduğunda modül eklentilerini çok rahat bir şekilde otomatik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Manuel ayarlara göre OpencartSeo eklentisi ile bilgi.html şeklinde tek tek ürün URL uzantısı girmek yerine otomatik olarak her ürün ve kategorisi için oluşturulabilecektir.

İlginizi Çekebilir: Piramit Seo Tekniği

Kaynak

Neil Patel: E-ticaret ve Opencart

Opencart

 

 

Elvin Naz Tunç
Author

Elvin Naz Tunç, sitemizin SEO Uyumlu İçerik Yazarıdır. Editörlük, İçerik Yazarlığı ve SEO uzmanlık alanlarıdır. 2017'den beri İnternet İçerik Yazarlığı, Blog ve Haber yazarlığı yapmaktadır. Medyacılık ve SEO'nun yanı sıra Psikolog olarak meslek hayatına devam etmektedir.