Sosyal İmleme Nedir? Sosyal İmleme Siteleri Nelerdir? 

Sosyal imleme web sitelerin backlink ve index stratejisi için kullandığı bir yöntemdir. Sosyal imleme yapabilmek için sosyal imleme siteleri kullanılmaktadır. Sosyal imleme siteleri ile birlikte sosyal imleme programları ve sosyal imleme sayfaları da web site yöneticiler tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Seodefteri.org ekibi olarak sosyal imleme siteleri ile ilgili pek çok bilgiyi bulabileceğiniz bir yazı hazırladık.

Sosyal İmleme Nedir?

Sosyal imleme, web sitelerin içeriklerini büyük imleme sitelerinde anahtar kelime ve url ile birlikte paylaşarak index ile backlink elde etmesini sağlamaktadır.

Sosyal imleme ingilizce adıyla social bookmarking, Web sitelerin index ve backlink elde edebilmek için kullandığı eski bir yöntemdir. Büyük imleme platformlarında backlink elde edebilmek için web sitede yer alan içerikler url ve anahtar kelime ile paylaşılmaktadır.

Büyük imleme platformları google tarafından sık taranıyor olması ve dr puanın çok yüksek olması siteye ekleyeceğiniz url ile anahtar kelimenin size backlink ile index olarak geri dönmesini sağlamaktadır.

Sosyal İmleme Tarihi

Sosyal imleme siteleri 1996 yılından beri hizmet vermektedir. 2003 yılında kurulan delicious “sosyal imleme” ile taggin kelimelerinin yoğun olarak kullanılmasına popüler bir hale gelmesini sağlamıştır. Sosyal imlemede asıl amaç; kaliteli sosyal platformlardan içeriklerin url ve anahtar kelime ile paylaşılarak bu platformda ki ziyaretçilere ulaştırılarak index ve backlink elde edebilmeyi sağlamaktadır.

Sosyal imleme sitelerini günümüzde site dışı seo çalışması için kullanılmaktadır çünkü sosyal imleme siteleri backlink elde edebilmek için yoğun olarak kullanılmaktadır.

sosyal-imleme-nedir-sosyal-imleme-siteleri-1

İlginizi Çekebilir: Tarama Bütçesi Nedir?

Sosyal İmleme Siteleri Nelerdir?

Sosyal imleme yapabilmek için sosyal imleme siteleri bilmek gerekiyor. Sosyal imleme siteleri google tarafından dr puanı yüksek ve çok büyük ziyaretçilere ev sahipliği yapan platformlara sitenizde ki içerikleri eklediğinizde arama sonuçlarında sıralama arttırabilir bununla birlikte hızlı index alabilirsiniz. Sosyal imleme platformları sayesinde marka bilinirliği, ücretsiz reklam ve arama sonuçlarında sıralama elde edebilirsiniz.

 • Pinterest: Pinterest içerisinde profil oluşturarak içeriklerinizi görseller üzerinden link ekleyip yönlendirme ve index elde edebilirsiniz.
 • Facebook: Dünyanın en büyük ve en çok bilinen sosyal medya platformu olan facebook işletmelerin blogların yer aldığı önemli bir yer burada yer almanız marka bilinirliği için çok önemlidir.
 • Twitter: Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan twitter hedef kitle ve bilinirlik elde debilmenizi sağlayabilir.
 • Youtube: Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan youtube video içeriklerini barındırmaktadır. Bu platformda içeriklerinizi videolar haline getirerek paylaşıp index ve backlink elde edebilirsiniz.
 • Reddit.com: Sosyal medyada karşınıza çıkan tüm eğlenceli konuların kayanğı olan reddit içeriklerinizi bu platformda paylaştığınızda size backlink ve hızlı index olarak fayda sağlayabilir.
 • Delicious.com: İlk sosyal imleme sitesi ve en çok bilinen sosyal imleme sitesidir.
 • Folkd.com
 • Stumbleupon.com
 • Fark.com
 • Scoop.it
 • Digg
 • Stumble
 • disqus.com
 • digg.com
 • plus.google.com

Sosyal İmleme Siteleri Önemi

 • Sosyal imleme siteleri içerisinde içeriklerinizi paylaşmak hızlı index alabilmenizi sağlar.
 • Sosyal imleme siteleri arama sonuçlarında ön sayfaya çıkabilmek için backlink stratejisi olarak kullanılabilir.
 • Dr puanı yüksek sosyal imleme siteleri arama sonuçlarında ön sayfalara içeriklerinizi taşıyabilir.
 • Sosyal imleme websiteleri arasında büyük sosyal medya platformları bulunmaktadır. Bu büyük platformlarda hedef kitlenize içeriklerinizi ulaştırabilirsiniz.
 • Ücretsiz bir şekilde reklam yapabilme imkanı sunabilen sosyal imleme siteleri sitenizin eğer bir marka sahibi iseniz bilinirliğini yaymasını sağlayabilir.
 • Sosyal imleme siteleri genellikle dijital pazarlama ve büyük içerik platformları tarafından backlink ve hızlı index alabilmek için kullanılmaktadır. Hızlı index rakip sitelerden daha hızlı bir şekilde arama sonuçlarında yer almayı sağlarken backlink; arama sonuçlarında rakip içeriklerden daha üst sıralara çıkmayı sağlayabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: İnstagram Kodları

Sosyal İmleme Programı

Sosyal imleme programı diye arama yaptığınızda karşınıza backlink programları çıkmaktadır. Sosyal imleme programı bir backlink programı olarak çalışmaktadır. Sosyal imleme programı arama sonuçlarında ön sayfalara çıkabilmek için kullanılmakta fakat sosyal imleme programı organik bir backlink çalışması ile yapılmadığı için arama sonuçlarında ön sayfada kalabilmek uzun ömürlü olmayabilir bu yüzden organik seo çalışmaları yürüterek backlink ve sosyal imleme çalışması yapabilmek önemlidir. Backlink programları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz çünkü doğal olarak yapacağınız seo çalışmaları arama sonuçlarında ön sayfalarda kalabilmenizi sağlar bu uzun süreli fayda sağlamaktadır. Doğal backlink çalışması yapacaksanız dr ve pr puanı yüksek backlinkler elde etmeye çalışın dofollow ve nofollow dengesine dikkat edin.

Sosyal İmleme Nasıl Yapılır?

Sosyal imleme nasıl yapılır diye arama yaptığınızda karşınıza çıkan içeriklerde imleme yapılacak sitelerin genellikle google gözünde değersiz ve size zarar vereceğini tespit ettik fakat işinize yarayabilecek ve kaliteli bir şekilde sosyal imleme yapabilmek için pinterest, facebook, folkd, reddit gibi kaliteli sitelerden sosyal imleme nasıl yapılır anlatacağız.

 1. Reditte üye oluyoruz.
 2. Reddite kullanıcı adı ve şifre ile üye olun.
 3. Reddite üye olduktan sonra kişisel bilgileri ekleyin.
 4. Kişisel bilgilerinizi ekledikten sonra profil kısmında + simgesine tıklayın.
 5. Karşınıza çıkacak olan başlık ve açıklama kısmına backlink ve hızlı index almak istediğinzi içeriği ekleyin.
 6. İçeriğe anchor text olarak link eklemeyi unutmayın. Kaynak olarak içeriğin sitenizdeki urlsini ekleyin.

Sosyal İmleme Örnekleri

Sosyal imleme çalışması yapmak bazen zor olabilir. Doğru bir sosyal imleme yapabilmek için sosyal imleme örnekleri işinize yarayabilir aşağıya bırakacağımız sosyal imleme örnekleri videosu işinize yarayabilir. Sosyal imleme örnekleri videosunu izlerken çalışmalarınızın imleme yapacağınız sitelerin listesini yukarıda bıraktık bu siteler üzerinden backlink çalışmanızı kurgulamanızı tavsiye ediyoruz ve imleme yapacağınız sitelerde güvenilir olmasına dikkat edin. Yoğun bir şekilde yapacağınız backlink çalışması google tarafından size ceza olarak geri dönebilir.

Sosyal İmleme Nedir? ve Sosyal İmleme Siteleri Yazımızda Kullandığımız Kaynaklar

Sosyal İmleme

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.