Google Ne Demek? Google Nasıl Kuruldu?

Teknolojinin gelişmesiyle bilgisayar ve internet dünyası insanların hayatlarının her alanına girdi. İnsan hayatında çok büyük bir yeri olan internet. Kullanıcılara pek çok şey hakkında soru sorma imkanı sunuyor fakat bu sorulara güvenilir cevaplar verebilen tek ve en büyük arama motoru olan google hakkında ne kadar çok çok şey biliyorsunuz? google ne demek biliyor musunuz?. Arama motoru sektörünün dev lideri google nedir? ve google ne demek? adlı yazımızda her şeyi bulabilirsiniz.

Google Ne Demek?

Google, 1 ile 100 tane sıfır rakamlarından oluşmaktadır. Matematik de en büyük sayılar arasında yer alan “Googol” ifadesinin değiştirerek “Google” İfadesi ortaya çıkmıştır. Google hem bir kelime oyunu hemde anlaşılamaz büyülükte sayı dizimi olarak ifade edilmektedir.

google-ne-demek-google-tarihi-2
Google ne demek google nasıl kuruldu

‘Googol’, matematikçi Edward Kasner’ın yeğeni Milton Sirotta tarafından adlandırılan matematiksel bir terimdir.Googol kavramını “Hayal Dünyası” adlı bir kitaptan bulmuştur.

Googol ifadesinin yazım şekli:

1 googol= 1010010.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000

Google ne demek diye sorulduğunda pek çok farklı cevap gelebilir fakat google ne demek olduğuna dair en doğru cevap googol kelimesinde türetilerek bir kelime oyunu olarak ifade edildiğidir.

google-ne-demek-google-tarihi-1
Google Ne demek? google nasıl kuruldu

Google Nasıl Kuruldu? Google Tarihi

Google, 1998 yılın da o zamanlar stranford üniversitesinde doktora yapmakta olan larry page ve sergey brin tarafından araştırma projesi olarak ortaya çıkmıştır.

Eskiden arama motorları genellikle anahtar kelimeler ve sayfanın ne kadar okunduğuna göre sıralanmaktaydı. Kullanıcılara odaklı bir şekilde serp sonuçları bugün ki gibi mümkün değildi. Daha kolay manipüle edilebilen arama motorlarının bulunduğu yıllarda sergey brin ve larry page, daha kaliteli bir arama motoru olarak “google” geliştirme projesine başladı. Google arama motoru, arama sorgusu yapıldığında serp sonuçlarını iki kritere göre belirlemekteydi. Pagerank adı verilen algoritma ile sayfanın sahip olduğu dış link yani referans oranına göre ve sayfanın sahip olduğu pagerank puanına göre serp sonuçları oluşmaktaydı.

google-ne-demek-google-tarihi-4
Google ne demek google nasıl kuruldu

Google gibi benzer bir algoritma ile çalışan bir arama motoru daha bulunmaktaydı. “RankDex” arama motoru robin li tarafından geliştirilmiştir. Robin linin geliştirdiği arama motoru, google arama motoru ile benzer mantıkta çalışıyordu site puanlaması ve sayfaların bağlantılarına göre serp sonuçlarını hazırlamaktaydı. RankDex robin li tarafından patenti alınmıştır. Çin de günümüzde kullanılmakta olan “Baidu” Arama motoru RankDex arama motorunun kriterlerine uygun olarak çalışmaktadır.

Google arama motorunu geliştirmeye devam eden sergey brin ve larry page geliştirdikleri arama motorunun adını ilk önce “BackRub” Bu adın seçilmesinde en önemli sebep kullandıkları algoritmanın sitelerin sahip oldukları backlink yani referans bağlantı sayılarına göre değerlerinin ölçülmesiydi. Backlink yani referans bağlantılar kullanılarak manipülasyona olanak verecek bir isim olmasından dolayı adını değiştirerek googol kelimesinde türeme yaparak “Google” kelimesini keşfetmişlerdir.

Google isminin seçilmesinde ki en önemli sebep insanlara çok büyük bir bilgi kaynağını vaat ettiklerini göstermekti çünkü googol on üzeri yüz rakamını karşılığı olarak bilinmekteydi. Google arama motoru sektörüne ilk kez girdiğinde Stanford Üniversitesinin subdomain yani alt alan adı olarak “google.stranford.edu” adresini kullanmaktaydı.

Günümüze gelindiğinde stranford üniversitesinden ayrılarak kendi adı ile hizmet vermeye 1997 yılında başladı. 1998 Yılına gelindiğinde google şirketi tamamen kurulmuştu. Google kurulduğu yani şirketin ana merkezi kaliforniya’ da yer alan bir evin garajıydı. Bu garaj şirket kurucularının arkadaşı ve gelecekte şirkette söz sahibi olacak olan susan wojciciki garajıdır.

Google ne demek sorusuna yukarıda cevap verdiğimize göre google nasıl para kazanıyor? bu soruyu aşağı da cevaplayabiliriz.

Google Nasıl Para Kazanıyor?

Dünyanın en büyük arama motoru google nasıl para kazanıyor? google geliri nasıl elde ediyor diye pek çok soru sorduğunuz oluyordur. Bu soruya en doğru cevabı verebilmek için yaptığımız araştırmalarda detaylı olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Google, her ne kadar ücretsiz bir arama motoru da olsa hizmet sunduğu pek çok farklı alandan gelir elde etmektedir. Bu hizmetler arasında en büyüğü Google ads başta gelmektedir. Web sitelerde ve arama sonuçlarında karşımıza çıkan google reklamları, google şirketinin en çok gelir elde ettiği alandır.

Google, Google play uygulaması ile gelir elde etmektedir. Nasıl elde ediyor diye soruyor olabilirsiniz şöyle: google play uygulaması mağazası içerisinde ki uygulamaları lisanslayarak uygulamalara işletim sistemini bedava sunmaktadır. Buradan gelir elde etmektedir. Google mağazasında ücretsiz olarak yer alan ürünleri indirdiğiniz de bile google bu ürünlerden para kazanmaktadır. Google play mağazasına bir uygulama eklemek istediğinizde hesap açmak için yine ücret ödemeniz gerekmektedir.

Google Drive, Dünyanın en büyük dosya paylaşım platformu olan drive uygulaması ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı versiyonda çalışmaktadır. Google ücretli olarak sunduğu versiyonda kullanıcılara geniş bir hizmet imkanı sunarak gelir elde etmektedir.

Google Özellikleri Nedir?

 • Kullanıcılara Uygun Sonuçlar Sunmaktadır.
 • Kullanıcı Memnuniyetine Önem Vermektedir.
 • Arama Sorgusuna Hızlı Cevaplar Sunar.
 • Kullanıcılar İçin Farklı Hizmetler Sunmaktadır.
 • Güncelliğe ve Algoritmaları Geliştirmektedirler.
 • Kullanıcılara Uygun Sonuçlar Üreten Algoritmalar Geliştirirler.
 • Yanlış bir Kelime Yazdığınız da Alternatif Sonuçlar Üretir.
 • Dünyanın Her Yerinde Arama Yapılabilir.

Google Araçları, Hizmetleri Nelerdir?

Google ne demek ve google nasıl kuruldu sorularını cevapladıysak şimdi google araçları inceleyebilirsiniz. Google dünyanın en büyük arama motoru olmasını sağlayan en önemli yapan şey kullanıcılarına ücretsiz olarak pek çok hizmet vermesidir.

google-ne-demek-google-tarihi-3
Google Ne Demek Google Nasıl kuruldu

Google Translate

Google translate, dünyada kullanılan bir çok dil için çeviri hizmeti sunmaktadır. Google geliştiricileri tarafından güncellenerek sesli, görsel ve yazılı olarak çeviri işlemleri imkanı sunmaktadır.

Google Drive

Google drive dünyanın en büyük dosya paylaşım siteleri arasında yer alıyor. Google drive uygulaması ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı versiyonu bulunmaktadır.

Google Haritalar

Dünyanın en büyük harita hizmeti google tarafından verilmektedir. Ücretsiz ve çevrimiçi kullanılabilen google haritalar dünyanın her tarafında çalışabilmektedir. 2d, 3d olmak üzere pek çok farklı sektör içinde kullanılan önemli bir harita servisidir.

Google Search Console

Web site sahiplerine siteleri hakkında detaylı bilgiler ve öneriler sunmak için hizmet vermektedir. Web masterlerin siteleri hakkında 404 sayfaları veya url denetimi için kullanmak ve bilgi edinebilmek için hizmet vermektedir.

Google Analytics

Web sitelerin sahip oldukları veriler hakkında detaylı bilgiler sunmaktadır. Analytics içerisinde yer alan seo metrikleri web site sahiplerine site ve siteyi ziyaret eden kullanıcılar hakkında detaylı bilgiler sunmaktadır.

Google Play

Google play, android telefonlara uygulama desteği sunan dünyanın en büyük uygulama mağazaları arasında yer almaktadır.

Google Gmail

2004 Yılından itibaren hizmet veren gmail ücretsiz bir mail servisidir. Dünyanın en çok kullanılan email servisi olarak bilinmektedir.

Google Arama Sonuçları Kaça Ayrılır?

Google arama sonuçları 3 ayrılmaktadır. Ücretli, ücretsiz ve öne çıkan zengin sonuçlar. Bu arama sonuçları dışında google da arama yapıldığında birden fazla farklı seçenekler bulunmaktadır.

 • Haberler
 • Resimler
 • Videolar
 • Alışveriş, E-Ticaret
 • Haritalar
 • Kitaplar
 • Hava Yolları
 • Ekonomi

Google arama sonuçları, genellikle arama yapan kullanıcıların sordukları sorgulara göre şekillenmektedir. Geliştirilen algoritmalar sayesinde kullanıcının isteğine uygun serp sonuçları oluşmaktadır.

Google Bilgilerimizi Neden İstiyor?

Son günlerde bir çok platforma yöneltilen bilgilerimizi neden istiyorsunuz sorusu google şirketine de sorulmaktadır. Google bizden neden bilgilerimizi istiyor? google bizden aldığı verileri ne yapıyor diye soruyor olabilirisiniz. Google şirketi kullanıcıların memnuniyetini odaklayarak çalışan bir şirket olduğu için sizden elde ettiği verileri sizi memnun edecek içeriklerle karşılaştırmak ve kolay bir kullanıcı deneyimi sunmak için kullanmaktadır.

 • Arama sorguların da doğru sonuçlar göstermek için.
 • Youtube’ da verilerinizle alakalı video önermek için.
 • Arama sonuçlarında kişiselleştirilmiş sonuçları göstermek için.
 • Google Haritalarda daha iyi sonuçlar göstermek için.
 • Google Asistanla daha verimli çalışabilmek için.
 • Google’ da web sitelerde forum doldururken sizin yerinize doldurmak için.

Google Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Google arama motoru nasıl çalışıyor diye merak ediyorsanız aşağı da yer alan google çalışanı matt cutts tarafından hazırlanan videoyu izleyebilirsiniz. Google kullanıcılara uygun sonuçlar üretmek için her zaman algoritmalarını güncellemekte ve yeni algoritmalar kullanmaktadır. Algoritmalara çok fazla önem veren google bu yüzden dünyanın en iyi arama motorudur.

Kaynak

Google ne demek? google nasıl para kazanıyor? ve google nasıl kuruldu? adlı yazımızda kullandığımız kaynaklar

google ne demek?

google ne demek? nasıl para kazanıyor?

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.