Hemen Çıkma Oranı Nedir? Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Web siteniz arama sonuçlarında sıralama kaybı yaşıyorsa kullanıcıların siteden hemen çıkma oranı yüksek olabilir. Siteden hemen çıkma oranı yüksek olan siteler genellikle arama sonuçlarında sıralama ve trafik kaybedebilir. (Bounce Rate) hemen çıkma oranı zaman içerisinde sitenizde ki sayfaların değersiz olduğunu google’a sinyal vermektedir.

Hemen çıkma oranı sorununun önüne geçebilmek için sitenizle ilgili iç seo ve dış seo alanında iyileştirmeler yapmanız gerekiyor. (Bounce Rate) siteden hemen çıkma oranı optimizasyonu için sitenizin siteden hemen çıkma oranı hesaplaması yapmanız gerekiyor bundan sonra sitede kullanıcın kalacağı süreyi optimize etmek için hazırladığımız siteden hemen çıkma oranı rehberi size yardımcı olabilir.

Siteden Hemen Çıkma Oranı Nedir?

Siteden hemen çıkma oranı, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların site içerisinde yaptığı eylemlerin niceliksel halidir. siteden Hemen çıkma oranı yüzdesel olarak ifade edilmektedir. Kullanıcının web sitesine giriş yaptığı andan itibaren siteyi terk edeceği ana kadar geçen süreyi temsil etmektedir.

siteden-hemen-cikma-orani-nasil-dusurulur-2
Siteden Hemen Çıkma Oranı Nedir

Siteden Hemen Çıkma Oranı Neden Önemli?

Siteden Hemen çıkma oranı, siteyi ziyaret eden kullanıcıların en çok zaman geçirdiği ve en hızlı terk ettiği sayfalar hakkında webmasterlara bilgi vermektedir. Seo uzmanları bu bilgiler doğrultusunda kullanıcılara uygun optimizasyon işlemlerine başlarlar.

Siteden hemen çıkma sorunu yaşıyorsanız öncelikle yapmanız gereken şey içeriklerinizin ve sayfalarınızın sektörünüze uygun bir şekilde hazırlanmasına özen göstermelisiniz.

Sitede en çok ziyaret edilen ve en çok zaman geçirilen sayfa üzerinden link inşaası kurulur bu sayfa içerisine Siteden hemen çıkma oranı yüksek olan içerikler link olarak eklenir.  Link olarak eklenen “Siteden hemen çıkma oranı yüksek” sayfalar optimize edildikten sonra eklenmelidir aksi takdirde link inşaası ne kadar başarılı olursa olsun sayfanın kalitesizliği sürmeye devam ettikçe linke tıklayan ziyaretçi yine sayfayı terk edecektir.

hemen çıkma oranı olumsuz niceliksel ifade değildir. (Bounce Rate) siteden hemen çıkma oranına etki eden etmenler göz ardı edilmemelidir. Kullanıcı sayfayı ziyaret ettiğinde sayfada karşılaştığı içerik onun sayfada kısa bir süre geçirmesine yetecek kadar ise bu olumsuz şekilde yorumlanamaz.

Siteden Hemen Çıkma Oranı Kaç Olmalı?

siteden hemen çıkma oranı kaç olmalı diye soruyorsanız buna net olarak verilecek bir cevap yok çünkü internet dünyasında bir çok site farlı sektörler için kurulmuştur ve hepsinin amacı farklı bu yüzden ideal bir siteden hemen çıkma oranı tam olarak belirlenmedi ama yaklaşık olarak değerler bilinmektedir. Dünya genelinde (Bounce Rate) siteden hemen çıkma oranı ortalamaları şöyle:

  •  E-ticaret ve Online Satış Mağazaları %15-45,
  •  Kurumsal Siteler %25-55,
  •  Haber Bültenleri Siteleri %40-60,
  •  Hizmet Sektörü (Turizm, Alışveriş,) Siteleri %45-60,
  •  Blog Siteleri %65-95.

Yukarıda farklı sektörlere göre siteden hemen çıkma oranları hakkında niceliksel ifadeler yer alıyor. Farklı sektörlere göre hemen çıkma oranları incelendiğinde farklılıklar göze çarpmaktadır bu farklılıkları sitenizle değerlendirme yapabilirsiniz. Çünkü siteniz eğer bir hizmet sektörüne ait ise e-ticaret sitelerinde ki siteden hemen çıkma oranları ile kıyaslanmamalı bu yüzden sektörünüzde ki yaklaşık siteden hemen çıkma oranlarını bilmeniz sitenize buna uygun optimizasyonlar yapmanız gerekmektedir.

siteden-hemen-cikma-orani-nasil-dusurulur-1
Siteden Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Eğer sitenizde hemen çıkma oranı yüksek ise bu sitenizde ki ziyaretçileri içeriklerinizin memnun etmediğini göstermektedir. Bir siteden hemen çıkma oranı%30-60 arasın ise seo uzmanları tarafından optimize edilmesi gereken bir sorun olarak gösterilmektedir.  Bir çok web sitesi hemen çıkma oranını optimize etmek için pek çok farklı yöntemler uygulamakta bunun başında sayfalar arası dolaşım yaratacak olan köprü link inşaası yöntemi olabilir.

(Bounce Rate) Siteden Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar siteden hemen sayfayı terk ediyor ise siteden hemen çıkma oranı artıyor demektir. (Bounce Rate) siteden hemen çıkma oranı optimizasyonu için yapmanız gereken bazı maddeler hazırladık. Sitenizde iç seo çalışması ve dış seo çalışması yapmanızı gerektirecek bu maddeler siteden hemen çıkma oranını düşürebilir fakat unutulmaması gereken bir şey var sitenizi arama motorlarına optimize ederken kullanıcılara uygun içerikler ve tasarımlar yaratmayı sakın unutmayın.

1. 404 Sayfaları

404 Sayfaları bir sitenin hemen çıkma oranını en çok yükselten sebepler arasında yer alıyor. 404 Sayfaları genellikle bozulmuş, url yapısı değişmiş ve kaldırılmış yönlendirilme yapılmamış sayfalardan doğmaktadır. Sitenizi ziyaret eden ziyaretçiler 404 sayfaları ile karşılaştığında siteyi hemen terk etmektedir bunun sonucunda (Bounce Rate) hemen çıkma oranı ölümcül bir şekilde artmaktadır.

404 Sayfaları genellikle kullanıcıların ve googlebotlarının sevmediği türden sayfalardır bunları optimize etmek hem siteden hemen çıkma oranını düşürür hem de siteyi ziyaret eden kullanıcılar sitenin kaliteli ve güvenilir olduğu izlenimini edinirler. 404 Sayfaları 301 kodu ile doğru sayfalara yönlendirme yapmalısınız sitenizi ziyaret eden kullanıcılar bu yönlendirilmiş sayfalarda kaliteli içeriklerle karşılaşarak sitenizde gezinme ve dönüşüm yaratabilirler.

2. Dikkat Çeken Mesajlar

İçerikleriniz ne kadar dikkat çekerse tıklama oranı ve kalitesi de aynı oranda artmaktadır. Kaliteli bir içerik hazırlamış olabilirsiniz fakat bu içerikleri tanıtım yaparken dikkat çeken mesajlar verecek başlıklar kullanmalısınız. Sitede yer alan kaliteli içeriklerinizin dikkat çeken başlıklarını görüp tıklayan ziyaretçiler bu kaliteli içerikleri okuyarak (Bounce Rate) siteden hemen çıkma oranını düşürebilir.

3. Hedef Kitleye Uygun İçerik Üretin

siteden hemen çıkma oranı hakkında pek çok farklı şekilde yorumlanabiliyor bunun en önemli nedeni sitelerin farklı sektörlerden oluşmuş olması farklı sektörlere sahip siteler tek bir siteden hemen çıkma oranına uygun bir şekilde optimize edilemez. Hedef kitleye uygun içerik üretmek burada devreye giriyor eğer siteniz hizmet sektörü ise rakiplerinizin hazırladığı içerikleri analiz etmeli ve bu analiz doğrultusunda içerikler üretmelisiniz. Hedef kitleye uygun ürettiğiniz içerikler rakiplerinizle rekabet edebilmenizi ve kitlenize uygun içerikler sayesinde (Bounce Rate) siteden hemen çıkma oranını düşürebilir.

4. Mobil Uyumlu Site Tasarımı

Mobil uyumluluk, google yaptığı son güncellemelerden sonra pek çok seo kriterinin önünde gelmekte çünkü gelişten teknoloji artık mobil cihazların önemini arttırdı. Google da bunun doğrultusunda kullanıcıların sitelere mobil cihazlardan ulaşmak istediğinde kullanıcı deneyimine uygun amp sayfalarla karşılaşmasını istiyor çünkü amp sayfalar kullanıcı tasarımına uygun gezinme yapabilme standartlarına uygun olarak tasarlanmıştır.

Mobil uyumlu sayfalar kullanıcıların site içerisinde gezinme oranını arttırıyor çünkü kullanıcı uygun bir sayfa yapısıyla karşılaştığında psikolojik olarak siteye karşı güven ve marka bilinirliğini ediniyor. Mobil sayfalarla karşılaşmayan kullanıcılar (Bounce Rate) siteden hemen çıkma oranı arttırmaktadır. Sayfalarınız mobil değilse google ve ziyaretçilerinizi kaybedebilirsiniz.

5. Web Site Hızını Yükseltin

siteden hemen çıkma oranı nasıl düşürülür diye soru soruyorsanız kritik bir detaydan bahsetmek gerekiyor bunun adı site hızı. Site hızı, ziyaretçi site linkine tıkladığında sayfanın açılma süresinin en az 3 saniye olmasını gerektiriyor. Site hızı 3 saniyeden uzun olan sayfalar genellikle kullanıcılar tarafından terk edilmektedir. (Bounce Rate) siteden hemen çıkma oranı artmasına neden olan düşük site hızı google gözünde sıralama kaybetmenin de sebebi olabilir. Web site hızı arttırma için yapmanız gerekenler lazy load, görsel optimizasyonu ve kod optimizasyonudur.

6. Reklamların Konumu

Site içerisinde yer alan reklamlar pek çok kullanıcının canını sıkmaktadır çünkü siteyi ziyaret eden kullanıcı site içerisinde dolaşım yaparken sağdan, soldan çıkan reklamlar kullanıcının (Bounce Rate) siteden hemen çıkma oranı nı etkilemektedir. Reklamların konumu ve yapısını siteyi ziyaret eden kullanıcıların siteyi ziyaret etmeyeceği bir şekilde konumlandırmalısınız.

7. Mükemmel Site Tasarımı

Site tasarımı, (Bounce Rate) siteden hemen çıkma oranı nı nasıl etkiler? site tasarımı kullanıcı deneyimlerine uygun bir şekilde tasarlanması gerekmektedir. Kullanıcılar site tasarımından kategori, sayfalar, arama kutusu, gibi genel olarak bir sitenin responsive ihtiyaçlarını gerektiren şeyleri istemektir. E-ticaret siteleri için site tasarımı kritik bir konu çünkü site tasarımı kullanıcının aradığı şeyleri bulmasını sağlayacak ve karmaşık olmayan basit ama mükemmel bir yapıda olmasını gerektirmekte.

8. Link Açılışlarını Optimize Edin

Site içerisinde ki içeriklerde link inşaası yapıyorsanız gözden kaçırmamanız gereken bir unsur var link verdiğiniz linklerin açılış sayfalarını “yeni sekme” olarak işaretlemeniz gerekiyor. Yeni sekmede açılan sayfalar kullanıcıların sayfadan siteden hemen çıkmasının önüne geçmekte ve site içerisinde dolaşım oranını arttırmaktadır.

9. Anahtar Kelime Optimizasyonu

Bir içeriğin varlığını değerli kılan şey anahtar kelimedir. Anahtar kelimenin içerik içerisinde ki varlığını değerli kılan diğer şey ise kullanıcıların arattığı anahtar kelime olmasıdır. İçeriklerinizde aranma hacmi ideal olan anahtar kelimeler kullanmanız tıklama oranını ve  (Bounce Rate) siteden hemen çıkma oranını düşürebilir. (Bounce Rate) siteden hemen çıkma oranını optimize etmek için uygun anahtar kelime analizi yapmalı ve bu anahtar kelimeleri “title” ve “başlıklar” da dikkat çekici mesajlar içererek kullanmalısınız.

10. Farklı İçerikler Kullanın

Sitenize içerikler üretiyorken belli standart yapıda içerikler üretmekten kaçının. Farklı içerikler farklı ziyaretçileri sitenize çekebilir bu ziyaretçiler sitenizi keşfettiğinde site içerisinde gezinme sağlayabilir. Site içerisinde gezinme sağlayan kullanıcılar siteden hemen çıkma oranını düşürebilir. Farklı içerikler farklı anahtar kelimelerde de rekabet edebilmenizi sağlayacaktır.

11. Sosyal Medyada Aktif Olun

Siteden hemen çıkma oranı nasıl düşürülür diye soruyorsanız sorunun cevabı sitenizin sosyal medya hesaplarında gizli . Sosyal medya hesaplarında yapacağınız yayınlar (Bounce Rate) siteden hemen çıkma oranını düşürebilir çünkü buralarda sitenizin yaptığı yayınlar marka bilinirliğini ve güvenini arttırır bunun sonucunda sitenizi ziyaret eden kullanıcılar yeni şeyler keşfetme isteği ile sayfalar arası gezinmeler yapabilir.

12. Google Analytics

Google araçları sitenizi optimize ederken pek çok işe yarayabilir. (Bounce Rate) siteden hemen çıkma oranı hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak olan google analytics sitenizde en çok gezinme yaratan sayfaları ve en az gezinme özelliğine sahip sayfalar arasında değerlendirme yapmanızı sağlayacaktır. Buralardan elde edeceğiniz verilerle siteden hemen çıkış oranı yüksek olan sayfaları optimize etmenizi sağlayabilir.

  • Ziyaretçinin Sitede Geçirdiği Süre
  • (Bounce Rate) siteden Hemen çıkma oranı.
  • Oturum başına sayfa sayısı.
  • En çok ve en az ziyaret edilen içerikler.

13. Kısa ve Akıcı Anlatım Kullanın

İçeriklerinizi hazırlarken uzun yazı ve paragraflarla doldurmaktan kaçının. İçeriklerinizi kısa paragraflarla yazarsanız okunabilirliği arttırabilir sitenizi ziyaret eden kullanıcıların (Bounce Rate) siteden hemen çıkış oranını düşürebilirsiniz. Akıcı anlatım içeriğinizi okuyan kullanıcıların içerikten sıkılıp sayfayı terk etmelerini engelleyebilir hatta dönüşüm yaratmasını bile sağlayabilir.

14. SEO Metrikleri Kullanın

Seo metrikleri kullanmak (Bounce Rate) siteden hemen çıkış oranını düşürebilir. SEO metrikleri kullanarak sitenizde siteden hemen çıkış oranını optimize edeceğiniz alanlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

(Bounce Rate) Hemen Çıkma Oranı Nasıl  Hesaplanır?

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitede gezindiği süreyi hesap ederek analiz etmeniz gerekiyor sitede gezinme yapan kullanıcıların sitede geçirdiği zamanı bulmanız için google tarafından tasarlanmış olan google analytics aracını kullanmanız gerekmektedir. Google analtyics aracı ile siteden hemen çıkış oranını bulabilirsiniz bununla birlikte hesaplamak için sitedeki toplam sayfa sayısını da bulmanız gerekmektedir. Bounce rate oranını hesaplamak için aşağıya formül bıraktık.

(Bounce Rate) Hemen Çıkma Oranı  Hesaplama Formülü

“( Siteden Hemen Çıkanlar / Sitedeki Toplam Ziyaretçi Sayısı) x 100 = Hemen Çıkma Oranı” Bu formülü kullanarak hemen çıkma oranını hesaplayabilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı ve SEO İlişkisi Nedir?

Hemen çıkış oranı ve seo arasında kuvvetli bir ilişki bulunuyor. Seo tıklama oranı ve trafik olarak algılanmamalı google botlar kullanıcıların site içerisinde yaptığı davranışlarıda önemsemektedir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar siteyi hemen terkediyorsa bu google sitenin yararsız içerikler barındırdığı sinyalini verebilir. Bu tarz olumsuz sinyallerin önüne geçebilmek için (Bounce Rate) Siteden hemen çıkma oranını optimize etmek gerekiyor hemen çıkış oranını optimize etmek için yapmanız gerekenleri yukarıda madde madde listeledik bunları uyguladığınız sürece sitenizi hemen çıkma oranını düşürmenizde optimize edebilirsiniz.

Kaynaklar

Web Site

 

seodefteri
Author