Twitter SEO Nedir? Twitter SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları arasında oldukça önem arz eden sosyal medya platformları bulunmaktadır bunlar arasında en çok bilineni ve marka bilinirliği açısından oldukça önemli olanı twitterdır bunun için twitter seo çalışması yapmak gerekmektedir.

Markanızın twitter platformunda arama sonuçlarında ön sıralara çıkmasını önerilen bir hesap haline gelmesini ve marka bilinirliğini arttırmak için twitter seo çalışması yapmanız gerekmektedir hazırladığımız bu yazımızda twitter seo nasıl yapılır aşağıda inceleyebilirsiniz.

Twitter SEO Nedir?

Twitter SEO, Markanızın twitter hesabını ilgili olduğu sektördeki anahtar kelimelerde twitter arama sonuçlarında ön sıraya çıkartmak ve twitter platformu içerisinde marka bilinirliğini arttırma çalışmasıdır.

Twitter SEO çalışması sosyal medya çalışmasıyla ortak noktaları barındırmaktadır fakat sosyal medya çalışmalarından biraz farklı olarak link ve anahtar kelimelere oldukça fazla dikkat edilmesi gerekmektedir.

twitter-seo-1
Twitter SEO Faydaları

Twitter SEO Nasıl Yapılır?

Twitter SEO yapmak için adım adım ilerlemeniz gerekmektedir anahtar kelime, link, marka bilinirliğini sağlamak ve içeriklerinizi düzenli olarak paylaşmak gibi detaylara önem vermeniz gerekiyor aşağıdaki adımları sırayla izleyebilirsiniz.

SEO Uyumlu Kullanıcı Adı Seçin

Twitter arama sonuçlarında ön sıralara çıkmak ve marka bilinirliğinizi arttırmak için öncelikle yapmanız gereken kullanıcı adı seçmektir. Kullanıcı adı seçerken markanızın adını seçmelisiniz veya ilgili olduğunuz sektöre dair bir anahtar kelime seçmeye çalışın çünkü anahtar kelime profilinizin ne ile ilgili olduğunu anlatmaktadır.

Kullanıcı adı seçerken rakam ve çizgi gibi işaretleri kullanmamaya dikkat edin özgün ve sade bir kullanıcı adı seçmek hesabınızın tanınırlığını ve güvenilirliğini arttırmaktadır.

Açıklama Alanını Optimize Edin

Twitter hesabınızı açtıktan sonra kullanıcı adı seçtiğinizde karşınıza hesabınız ile ilgili bir açıklama bölümü çıkmaktadır. Açıklama bölümü hesabınızın ne ile alakalı olduğunu anlatacağınız bir bölümdür burası özellikle SEO uyumlu olması gerekiyor çünkü google arama sonuçlarda ve twitter arama sonuçlarında hesabınızın sıralanmasını etkileyecektir.

Açıklama bölümünde ilgili olduğunuz kategori ve hedeflediğiniz anahtar kelimelerle ilgili bir metin yazın. Web sitenizin linkini mutlaka bırakın.

İlginizi Çekebilir

  1. Yandex SEO Optimizasyonu
  2. Trendyol SEO Çalışması
  3. Arama Motorları
  4. Site Dışı SEO Nedir
  5. SEO Raporu Nasıl Hazırlanır

Konum ve URL Ekleyin

Konum işletmenizin hizmet verdiği bölge hakkında bilgi vermektedir ayrıca konum sitenizden alışveriş yapmak için sitenizde gezinen kullanıcılar içinde bilgi verebilir veya fiziksel mağazanıza gelerek alışveriş yapmak isteyenlerinde işine yarayabilir.

URL eklemek oldukça önemlidir işletmenizin bir e ticaret sitesi olabilir bu e-ticaret sitesinden de dönüşüm elde etmek isteyebilirsiniz bunun için kullanıcıların profilinizde bulunan url tıklayarak sitenize gitmesini sağlayabilirsiniz.

SEO Uyumlu Tweet Atın

SEO uyumlu tweet ilk başta size farklı gelebilir fakat seo uyumlu tweetler algoritmaya ve kullanıcılara hesabınız hakkında bilgiler vermektedir. SEO uyumlu tweet derken demek istediğim tweetlerinizde anahtar kelimeler kullanın anahtar kelimelerin yanında uzun kuyruklu ve ilgili anahtar kelimeler kullanın.

Tweetlerinizi atarken konum ve link paylaşmayı ihmal etmeyin paylaştığınız linkler anahtar kelimelerle birlikte açıklama eklerseniz hem google arama sonuçlarında hem de twitterda mutlaka performans elde etmenizi sağlayacaktır.

Tweet atarken dikkat etmeniz gereken diğer önemli detay ise hastaghlerdir twitter yaptığı son güncellemelerden sonra hastaghleri takip etme özelliğini getirdi bu konularıda takip etme imkanı sunuyor “seo” konusu ile ilgili bir tweet atarken #seo ile tweet atarsanız bu konuyu takip eden hedef kitlenin karşısına tweetlerinizin düşmesini sağlayabilirsiniz.

Tweet atarken anahtar kelime, hastagh gibi önemli detayları ekledikten sonra mutlaka görseller eklemeyi ihmal etmeyin bunun için görsellerden faydalanabilir veya attığınız tweetlerde eğer bir şey anlatıyorsanız youtubedan link alarak video paylaşabilirsiniz.

Tutarlı tweet

Takipçi Sayısını Arttırın

Twitter hesabınızın bilinirliğini arttırabilmek için takipçi sayısı oldukça önemlidir bunun için pek çok farklı ücretli veya ücretsiz yöntem bulunuyor. Bu yöntemler arasında biz ücretsiz olanını öneriyoruz yapmanız gereken en önemli şey hedef kitlenizi takip etmektir.

tweetlerinizi profilinizin ziyaret edilmesini sağlar ve mutlaka geri dönüşler alabilirsiniz eğer hedef kitle ile takipleşmek istemyorsanız diğer yapacağınız şey genellikle twitter da takipleşme hastaghleri bulunmaktadır bunlara katılarak karşılıklı takipleşebilirsiniz.

Hastagh Kullanın

Twitter platformunda tweet atarken ve gündem belirlerken genellikle hastagh kullanılmaktadır. Hastagh hedef kitlenize ulaşabilmenizi kolaylaştıracak bir yöntemdir çünkü bir hastagh içerisinde tweetleme yapan pek çok kişi sizin hedef kitleniz olabilir veya bu kitle markanızın yeni hedef kitlesi değeri taşımaktadır bu yüzden tweet atarken tweetlerinize markanızın veya profilinizin hedeflediği kitlenin ilgilendiği konuları hastagh yaparak tweet atmaya çalışın.

Gündemlere Katılın

Twitter kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu twitter platformunu anlık haber almak ve gündemden haberdar olmak için kullanmaktadır. Twitter gündemler hastagh ve anahtar kelimeler ile belirlenmektedir gündem de olan bir konu ile ilgili atılan seo uyumlu tweetler her zaman takipçi, beğeni ve dönüşüm kazandırmaktadır. Twitter da takipçi ve dönüşüm elde etmek istiyorsanız mutlaka gündemi takip edin markanız ile ilgili bir gündemi mutlaka değerlendirip tweet atın buradan görüntülenme alabileceğinizi unutmayın bu marka bilinirliğinizi mutlaka arttırır.

Takipçilerinize Anketler Hazırlayın

Twitter yaptığı geliştirmeler sonucunda anket özelliği ile hesapların sahip olduğu takipçilere düşüncelerini sorabilme ve onlardan bilgi edinebilmesini sağladı. Büyük bir takipçi kitlesi olan twitter hesapları bu anketleri genellikle takipçilerine hizmet, ürün veya ilgili konular hakkında sorular sorup düşüncelerini alarak markalarını geliştirerek kullanmaktadır. Markanızın başarılı olabilmesi için mutlaka takipçilerinizin fikirlerinden yararlanın.

Google ve Twitter İlişkisi Nedir?

Sosyal medya platformlarını genellikle sosyal imleme amacıyla kullanmaktayız fakat twitter bu platformlar arasında oldukça değerli ve google açısından da SEO çalışmalarında dikkat edlimesi gerekmektedir.

Twitter 2015 yılında google ile anlaşarak google arama motorunun tweetlere erişerek tweetleri arama sonuçlarında indexlemesini sağlamıştır.

Markaların twitter platformunda twitter SEO çalışması yapması bu yüzden çok önemlidir çünkü anlık haberlerin alındığı bir platform haline gelen twitter buradaki tweetleri google arama sonuçlarında yer alıyor twitterda yer almak google da yer almak anlamına gelecektir.

Twitter SEO Faydaları

  1. Marka bilinirliğinizi arttırır.
  2. Web sitenize trafik kazanabilir.
  3. E-Ticaret hesapları dönüşüm elde edebilir.
  4. Hedef kitle ile ilgili analizler ve strateji belirlemede veri toplamayı sağlar.
  5. Ürün ve hizmetlerinizi geliştirmeniz ile ilgili geri dönüşüm elde edebilirsiniz.

Twitter SEO Araçları

Twitter SEO çalışması yapmak için kullanmanız gereken bazı analiz araçları bulunuyor bu analiz araçları twitter seo çalışması yaparken doğru anahtar kelime seçme zamanında paylaşım yapmak veya hedef kitleniz ile ilgili analiz yapmak için yardımcı olacaktır.

Twilert – Twitter SEO anahtar kelime aracı

ManageFlitter – Twitter SEO için hesap yönetim aracı

Kaynak

Twitter SEO Nedir

Twitter SEO 4 İpucu

Hubspot – Aramalarda daha iyi sonuç almak için twitter seo

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.