Yandex arama motoru sonuçlarında ön sıralara çıkabilmek ve trafik elde edebilmek için yandex seo optimizasyonu çalışması yapmanız gerekmektir. Yandex SEO optimizasyonu için yandex arama motorları kriterleri doğrultusunda içerik, backlink ve kullanıcı deneyimi alanında çalışmalar yürütmek gerekiyor bu yüzden size yardımcı olabilecek yandex seo optimizasyonu yazımızı sizler için hazırladık.

Yandex SEO Optimizasyonu Nedir?

Yandex SEO Optimizasyonu, Yandex arama motoru algoritmasının kriterleri doğrultusunda arama sonuçlarında web sitelerin ön sıralarda yer alabilmesi için yapılan yandex seo çalışmasıdır.

Diğer arama motorları gibi yandex arama motorunun da kendine özgü algoritması bulunduğundan farklı seo kriterleri uygulanması gerekmektedir. Bu yüzden google da yaptığımız seo çalışmalarının benzer ve farklı uygulamalar ile karşılaşabilirsiniz.

Yandex, dünyada 56 milyondan fazla kullanıcının ziyaret ettiği en çok kullanılan arama motorları arasında özellikle ülkemizde de hizmet vermesinden dolayı bu arama motorunun arama sonuçlarında yer almak e-ticaret siteleri ve blog sitelerinin trafik elde edebilmesi yandex seo optimizasyonu oldukça önemlidir.

yandex-seo-calismasi-nasil-yapilir-2
Yandex SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Yandex SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Yandex SEO çalışması için yandex arama motorunun kriterlerine uygun çalışmalar yapmak gerekmektedir. Site içi SEO ve site dışı SEO çalışmalarını uygun algoritma kriterlerine göre yaparken bunun yanında kullanıcı deneyimini arttırmak içinde yapabileceğiniz pek çok farklı yandex seo optimizasyonundan size bahsedeceğiz aşağıda yer alan uygulamaları sırayla izleyebilirsiniz.

SEO Uyumlu İçerik Hazırlayın!

SEO uyumlu içerik her arama motoru için oldukça önemlidir. Yandex SEO uyumlu içerikleriniz ne kadar özgün ve kaliteli olursa arama sonuçlarında yer alabilme olasılığınız çok daha fazla artmaktadır bunun için seo uyumlu içeriğinizde dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda listeleyeceğiz.

 1. İçeriklerinizi yazmadan önce mutlaka detaylı bir araştırma yapın. Rakiplerinizin yazdığı içerikleri analiz edin ve tam kapsamlı bir içerik hazırladığınızdan emin olun.
 2. İçeriklerinize dikkat çekici seo uyumlu title ekleyin. İçeriklerinizde kullanacağınız title kullanıcıların dikkatini mutlaka çekecek mesajlar vermeli ve anahtar kelime kullanılmalıdır.
 3. Uzun cümleler kurarak okuyucularınızı sıkmayın cümlelerinizi kısa ve anlaşılabilir tutmanız okunabilirliği arttırmanızı sağlayabilir bunun sonucunda trafik ve arama sonuçlarında olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
 4. Siteniz içerisinde yer alan içerikler arasında iç linkleme yapmak kullanıcı deneyimi ve arama motorları için oldukça önemlidir. Bir kullanıcı yazınızı okurken ilgili bir yazıya verdiğiniz linki tıklayarak site içerisindeki dönüşümü arttırmış olursunuz. Yandex robotsları sitenizi taramaya geldiğinde anchor text olarak verdiğiniz iç link içerisindeki anahtar kelimeyi arama sonuçlarında ön sıralara çıkmasını sağlayabilir.
 5. İçerikleriniz içerisinde görsel ve video kullanın. Görseller okunabilirlik ve ilgi çekebilmesi açısından kullanıcı deneyimini arttırabilir bunun yanında yandex arama sonuçlarında ön sıralarda yer alabilmesi için rakiplerinizden daha fazla görsel ve ilgili görseller kullanmak sıralamanızı arttırabilir.
 6. İçeriklerinizde uzun cümleler yerine kısa maddelere yer verirseniz okunabilirliğin artmasını sağlayabilirsiniz. Uzun bir konuyu mutlaka kısa maddeler ile anlatın ve bu maddeler içerisinde anahtar kelimeleri bold olarak yapın.
 7. İçeriklerinizde anahtar kelimeler kullanın özellikle anahtar kelimenin yoğunluğuna dikkat edin. Ana anahtar kelimenin yanında ilgili anahtar kelimeler ile ilgili cümleler kurmak içeriğinizin farklı anahtar kelimelerden de trafik almasını sağlayabilir.

Anahtar Kelime Araştırması Yapın!

SEO uyumlu içerikler hazırlarken mutlaka dikkat etmeniz gereken şey kullanacağınız anahtar kelimenin hazırladığınız içerik ile uyumlu olup olmamasıdır. İçeriklerinizi hazırlamaya başlamadan önce mutlaka anahtar kelime araştırması yapın anahtar kelimelerin aranma hacmi ve rekabet oranına dikkat edin çünkü kolay sıralama ve çok trafik alabileceğiniz anahtar kelimelere odaklanmak her zaman daha kolay olacaktır.

Anahtar kelime araştırması yaparken uzun kuyruklu anahtar kelime ve ilgili anahtar kelimeleri içeriklerinizde kullanın bunun yanında anahtar kelimelerinizin yoğunluğuna da dikkat edin. İçerikleriniz için anahtar kelime araştırması yapmak için anahtar kelime bulucu araçlarını kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimine Dikkat Edin!

Yandex SEO optimizasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu kullanıcı deneyimidir. Kullanıcı deneyimi size olumlu geri dönüşler sağlayacaktır çünkü bir kullanıcının hızlı açılan ve kolay gezinme yaşadığı bir web sitesine yeniden geri dönmesi çok sık karşılaşılmaktadır.

Kullanıcı deneyimini arttırmak için rakiplerinizle benzer sayfaları analiz edin onların kullandığı renk, buton veya kodlara mutlaka dikkat edin ve kendi sitenizde uygulayın.

Kullanıcılarınızı yani hedef kitlenizi analiz edin sitenize gelen kullanıcıların ne aradığını ve ne görmek istediğini mutlaka analiz ederek sitenizde tasarımlar yapın.

Ziyaretçiler sitenizi ziyaret ettiğinde karşılaşmak istediği içerikleri mutlaka sitenizde bulundurun ve bu içeriklerin tam kapsamlı olmasını sağlayın yarım ve eksik içerik ile karşılaşan kullanıcılar siteyi terk etmektedir.

Web sitenizin hızlı açılmasına mutlaka dikkat edin çünkü yavaş açılan web sitelerden kullanıcılar çok çabuk çıkmaktadır. Web site hızı arttırma için sitenizde yer alan görselleri ve kod yapılarını sıkıştırıp ufaltın.

İlginizi Çekebilir: Web Site Hızı Nasıl Arttırılır

SEO Uyumlu Title Yazın!

SEO uyumlu title arama sonuçlarında yer alabilmenizi ve trafiklerinizi arttırmanızda size yardımcı olabilir. SEO uyumlu title yazarken anahtar kelime ile birlikte dikkat çekici mesajlar vermeye dikkat edin. Title yazarken karakter sayısına dikkat edin ve ilgili anahtar kelimeleri kullanın.

Yazacağınız title yandex seo çalışmalarınızda arama sonuçlarında sıralama alabilmenizi sağlayacaktır google arama motoru için kurguladığınız seo çalışması tıpkı yandex seo çalışmasına oldukça benzemektedir.

yandex-seo-calismasi-nasil-yapilir-1
Yandex SEO Optimizasyonu 

İlginizi Çekebilir: Title Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Meta Description Yazın!

Yandex seo optimizasyonu çalışması için title ve description oldukça önemli kriterler arasında yer almaktadır. Meta description yazarken anahtar kelime ve ilgili anahtar kelimeler kullanmaya dikkat edin anahtar kelimelerinizi çok fazla ekleyerek spama düşmemeye dikkat edin bununla birlikte 155 karakteri geçmemeye çalışın.

yandex-seo-calismasi-nasil-yapilir-5
Youtube SEO Çalışması

İlginizi Çekebilir: Meta Description Nasıl Olmalı

Yandex Backlink Çalışması Yapın!

Google ve bing arama motorlarında olduğu gibi yandex arama motorunda da arama sonuçlarında sıralama kazanabilmek için yandex backlink çalışması oldukça önemlidir. Yandex seo optimizasyonu çalışması için backlink çalışması yaparken backlink alacağınız sayfaların DR ve PR puanlarının mutlaka yüksek olmasına dikkat edin.

Mobil Uyumluluğa Dikkat Edin!

Teknolojinin gelişmesiyle internet artık telefonlarımızda da erişilebilir bir hale geldi bunun sonucunda artık web sitelerde mobil kullanıcılardan trafik elde edebilmekte fakat mobil uyumluluğu olmayan web siteler için bunu söylemek oldukça zor. Mobil uyumluluğu olan web sitelerde dönüşüm ve trafik oranları oldukça yüksektir çünkü yandex arama motoru algoritması mobil uyumluluğu olan web siteleri arama sonuçlarında ön sıralarda göstermektedir.

yandex-seo-calismasi-nasil-yapilir-4
Yandex SEO Çalışması

Yandex Local SEO Çalışması Yapın

Yandex arama sonuçlarında lokal arama sonuçlarına yer vermektedir yerel arama sonuçlarında yer alabilmek büyük ve küçük işletmelerin yakınlarda bulunan müşterileri kendilerine çekebilmesi için yandex seo oldukça önemlidir. Local yandex seo çalışması için işletmeniz ile ilgili detaylı bilgiler eklemeyi ihmal etmeyin görseller ve anahtar kelimelerle içerikler hazırlayıp mutlaka paylaşın.

Yandex Web Master Tools Kullanın

Web sitelerin 404, site haritası ve robots dosyaları ile ilgili bilgileri elde edebilmek için kullandıkları web master tools araçları bulunmaktadır her arama motorunun web sitelere böyle bir hizmeti bulunmaktadır. Yandex seo web master tools kullanarak siteniz ile ilgili sorunları detaylı olarak araştırabilirsiniz.

Yandex Metrica

Yandex metrica son zamanlarda oldukça kullanılan önemli bir analiz aracıdır. Yandex metrica kullanıcıların web sitede yaptığı davranışları ve gezindikleri sayfaları gerçek zamanlı analiz olarak sunmaktadır. Kullanıcıların hangi sayfada ne kadar gezindiği içeriklerin en çok hangi kısımlarının okunduğunu analiz edebilirsiniz. Yadenx seo çalışması sırasında önemli optimizasyonlar yapabilmenizi sağlayacak verileri yandex metrica ile elde edebilirsiniz.

yandex-seo-calismasi-nasil-yapilir-2
Yandex SEO Çalışması

Yandex SEO Çalışması İpuçları

 1. Kaliteli ve özgün içerikler hazırlayın.
 2. Yandex SEO çalışması için içeriklerinizde anahtar kelime ve ilgili anahtar kelimeler bulundurun.
 3. Yandex SEO Çalışması için kaliteli backlink çalışmaları yapın.
 4. Başarılı Yandex SEO Çalışması için mobil uyumluluğa ve kullanıcı deneyimine dikkat edin.
 5. Web site hızını mutlaka arttırın kullanıcıların sayfadan hemen çıkmasına izin vermeyin.

Yandex Anahtar Kelime Aracı Listesi

Yandex SEO optimizasyonu için içerik yazmak oldukça önemlidir. Yandex seo optimizasyonu sırasında içeriklerinize uygun anahtar kelimeleri bulabilmeniz için yandex arama motorunda en çok sorguda bulunan anahtar kelimeleri bulmanız gerekiyor bu anahtar kelimeleri bulabilmeniz ve yandex seo optimizasyonu kaliteli yapabilmenizi sağlayacak anahtar kelime araçlarını sizler için listeledik.

Yandex Wordstat

Wordstat, Yandex kullanıcılarının en çok sorguda bulunduğu anahtar kelime araçlarını kolaylıkla bulmaktadır. Bununla birlikte bölgesel arama sonuçlarında kullanılan anahtar kelimelerini de analiz edebilmenizi de sağlamaktadır.

Mail.ru Anahtar Kelime Aracı

Rusya’nın en büyük arama motoru olna mail.ru kullanıcıları analiz edebilmekte ve doğru verileri sunmakta oldukça başarılıdır. Yandex arama motorunda ön sıralarda yer alabilmek için doğru anahtar kelimeleri mail.ru aracı ile bulabilirsiniz. Mail.ru aracı kullanıcılar ile ilgili cinsiyet, yaş ve konum ile ilgili bilgiler vermektedir.

yandex-seo-calismasi-nasil-yapilir-3
Youtube SEO Çalışması 

Yandex Algoritmaları ve Güncellemeleri

Yandex arama motorunun gelişim ve kriterlerini takip edebilmek için algoritma ve güncellemeleri hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Algoritmalar ile ilgili sahip olacağınız bilgi yandex seo çalışması sırasında mutlaka size yardımcı olacaktır arama sonuçlarında sıralama kazanabilmek için algoritmalardan elde edeceğiniz bilgileri yandex seo çalışması sırasında kullanabilirsiniz. Başarılı bir yandex seo çalışması yapabilmeniz için Yandex algoritması ve güncellemeleri hakkında detaylı bilgileri aşağıda sizler için hazırladık.

8-SP1 Algoritması

Yandex 2008 yılında isimsiz olarak duyurduğu ilk algoritmanın ardından bu algoritmayı duyurmuştur. 8-SP1 Algoritmasından önce yandex seo optimizasyonu çalışmalarında domain yaşı büyük olan web sitelere arama sonuçlarında ön sıralarda yer verilmesini sağlamıştır. 8-SP1 Algoritması sonrasında domain yaşı eski ve yeni olan web sitelerin rekabet edebilmesini sağlamıştır.

Magadan Algoritması

Magadan algoritması 2008 yılında kullanıcı deneyimini arttırmak için yapılmıştır. Kullanıcılar arama yaptığında karşılarına ticari, gezinme ve bilgilendirme gibi farklı arama kategorilerine uygun sonuçları listelemek için yapılmış bir algoritma güncellemesidir.

AGS Filter Algortiması

AGS Algoritması ilk olarak 2008 yılında yandex tarafından kullanılmıştır. Bu güncelleme diğer arama motorlarının da kullandığı algoritmalar ile benzeşmektedir özellikle google panda algoritmasına benzetilmektedir. AGS Algoritması 2009, 2013, 2014 ve 2015 yılları arasında güncellenmiştir.

AGS Algoritmasının temel amacı kaliteli içerikleri kalitesiz içeriklerden ayırmak ve kopya ve kalitesiz içerikleri tespit etmektir. AGS Algoritmasında sonradan yapılan güncellemelerden temel amaç değişmiş reklam vermek ve para kazanmak için hazırlanan düşük kalitesiz sayfaların sıralamalarını düşürmek için ve link satışı yapan sitelere ceza vermek için kullanılmıştır.

Reykjavik ve Kaliningrad Algoritması

Rekjavik ve Kaliningrad algoritması ilk olarak 2011 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Bu algoritmanın temel amacı arama sorgularında kişiselleştirilmiş sonuçları sunmaktadır. Yandex arama motorunu kullanan kullanıcıların arama geçmişi, çerezler ve kullanıcı davranışlarını analiz ederek arama yapan kullanıcıya kişisel ve kullanıcının ilgili olduğu konular ile ilgili sonuçlar sunmaktır.

Arzamas ve Konakovo Algoritması 

Arzamas algoritması ilk olarak 2006 yılında ortaya çıkmıştır. Arzamas algoritmasının temel amacı arama sorgusunda bulunan kullanıcılara bölgesel ve ulusal arama yapmayı sağlamıştır.

Konakovo algoritması ilk olarak 2009 yılında ukrayna, beyaz rusya, ve kazakistan ülkelerinde ve 1250 den fazla şehirin bölgesel aramalar yapabilme imkanını sağlamıştır.

Vladivostok Algoritması

Vladivostok algoritması gelişen teknolojiye ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için yapılmıştır. Mobil kullanıcıların daha iyi deneyim yaşamasını sağlayabilmek ve kaliteli mobil uyumluluğa sahip web sitelere arama sonuçlarında yer verebilmek için yapmıştır.

2015 yılından itbaren yandex seo optimizasyonu kriterlerinde oldukça etkili bir faktör haline gelen mobil uyumluluk bir çok web sitesinin sıralama kazanmasını sağlarken bir çoğunun da sıralama kaybetmesine sebep olmuştur.

Kaynak

Yandex SEO ile ilgili yazımızda kullandığımız kaynaklar

 1. Yandex SEO Optimizasyonu – Search Engine Journal
 2. Yandex SEO Çalışması Nasıl Yapılır? – Neil Patel
İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.