Google sahip olduğu en büyük platformlar arasında yer alan youtube sitesi dünyanın en büyük kullanıcı sahibi olan web siteleri arasında yer almaktadır. Youtube içerisinde yer alan videoların ön sıralara çıkabilmesi için youtube seo çalışması yapmak gerekiyor. Youtube seo çalışması youtube seo kriterlerine ve kullanıcı davranışlarından elde edilen bilgilere göre yapılıyor. Hazırladığımız bu yazımızda youtube seo nasıl yapılır video öne sıralara nasıl çıkartılır bunun yazısını hazırladık.

Youtube SEO Nedir?

Youtube SEO, Youtube arama motorunun SEO kriterlerine uygun olarak youtube kanallarını ve videolarını optimize ederek ön sırayara çıkartabilmek için yapılan youtube seo çalışmasıdır.

Youtube seo ilk zamanlar çok fazla dikkat çekmeyen bir optimizasyon türüydü fakat youtube şirketinin dünyanın her tarafında tanınması ve herkesin burada yer almasından dolayı içerik üreticiler arasında büyük bir rekabete neden oldu bu yüzden de videoları ön sıralara çıkartmak için büyük miktarda rekabet yaşanmaktadır.

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

Youtube SEO çalışması için videolar içerisinde ve kanal içerisinde belli başlı optimizasyonlar yapmak gerekmektedir. Bu optimizasyon işlemlerinin nasıl olacağını aşağıda listeledik.

Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Youtube için video hazırlarken videonuzun başlığı, açıklaması ve hastaghlar ile ilgili anahtar kelime araştırması yapmanız gerekiyor anahtar kelime araştırması youtube seo çalışmanıza her zaman faydası olur doğru anahtar kelimeleri seçerek arama sonuçlarında ön sıralarda yer alabilirsiniz çünkü kullanacağınız anahtar kelime kullanıcıların en çok arama yaptığı ve ilgili anahtar kelimeler olacağı için mutlaka size faydası olacaktır.

Video Adı Seçin

Youtube için içerik üretirken ürettiğiniz içerikleri paylaştığınız sırasında video ismi oldukça önem arz etmektedir Video ismi kullanıcıların sizi bulabilmesine ve içeriğinizin ne anlattığını anlatabilmesine fayda sağlamaktadır.

Video ismi koyarken mutlaka videonun konusu ile ilgili bir isim seçin ve bir slogan ekleyin. Dikkat çekici ve konu ile ilgili bir video ismi seçmek kullanıcıların tıklamasına ve videonun ne ile alakalı olduğunu anlamasına yardımcı olabilir.

youtube-seo-nedir-2
Youtube SEO Optimizasyonu için Video Adı Örneği

Videolara Başlık Ekleyin

Youtube ekleyeceğiniz videolara isim koyduktan sonra diğer önemli olan ise bir sayfa başlığı yani title koymanız gerekmektedir. Youtube videolarına title eklerken 100 karakter sınır olduğunu unutmamanız gerekmektedir 100 karakterlik alan içerisine ilgi çekecek ve tıklama oranını arttıracak bir başlık seçin.

Youtube videolarınıza title eklerken mutlaka bir anahtar kelime araştırması yapın çünkü kullanıcıların arama yaptığı anahtar kelimeler üzerinden title kurgularsanız mutlaka izlenme oranlarınız da artış gözlemleyebileceksiniz.

Youtube SEO Uyumlu Video Açıklaması Ekleyin

Youtube platformu içerisinde yer alan videoların büyük bir çoğunluğunda açıklama boş bırakılmaktadır. Video açıklaması tıpkı web site için içerik üretirken hazırladığınız metin gibi sıralama ve kullanıcıların sizi bulmasında fayda sağlamaktadır.

Youtube videolarına açıklama eklerken 4000 karaktere kadar sınır olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. Açıklama içerisine anahtar kelime ve konu ile ilgili anahtar kelimeleri mutlaka ekleyin konu içerisine nedir, nasıl yapılır gibi başlıklar ve açıklamalar ekleyebilirsiniz.

youtube-seo-nedir-3
Youtube Açıklama Örneği Youtube SEO Nasıl Yapılır?

Video Kategorisi Seçin

Youtube da büyük kanalların en büyük özelliği kanallarının sahip olduğu kategori alanında yayın ve içerik üretmesidir. Youtube kanalınızın kategorisi ne ise ona uygun içerik ve kitleyi hedeflemeniz gerekiyor çünkü kategorinizin bulunması hedef kitlenizin size bağlı kalmasını da kolaylaştıracaktır eğer birden farklı hedef kitleyi hedefliyorsanız youtube kanalınızın büyüme süresini uzatabilir.

Videolara Etiket Ekleyin

Sosyal medya ve web sitelerinde oldukça fazla kullanılan etiket özelliği youtube platformu içerisinde de bulunmaktadır. Youtube videolarınıza etiket eklerken mutlaka konu ve kanalınız ile ilgili etiketler ekleyin çok fazla etiket eklerseniz spama düşebilir ve youtube kullanım kararlarını ihlal etmenizden dolayı kanalınız cezalandırılabilir.

youtube-seo-nedir-1
Youtube SEO Optimizasyonu

Küçük Resimler Ekleyin

Youtube videolarınıza küçük resimler eklemeyi asla ihmal etmeyim unutmayın ki videolarınız sadece youtube platformu içerisinde gösterim almamaktadır. Google arama motorunda yapılan her sorgu karşılığında youtube kanalından da video önerileri serp bölümünde sıralanmaktadır.

Serp bölümünde yer alan videoların ilgi çekici sayfa başlığı ve dikkat çekici küçük resimler eklerseniz mutlaka arama sonuçlarından da trafik ve kitle edinebilirsiniz.

Küçük resimlerin formatı 1280×720 piksel olmalı bununla birlikte resimin boyutu 2mb formatı ise jpeg, gif, bmp formatında bulunması gerekmektedir.

Videolarınıza Alt Yazı Ekleyin

Youtube seo çalışması yaparken kanalınızın hedef kitlesini bulunduğunuz ülkeden uluslararası ülkelere taşımak tanıştırmak isteyebilirsiniz. Bu yüzden kanalınızda bulunan videolara alt yazı ekleyerek farklı dilde hedef kitle edinebilmeniz kolaylaşacaktır.

Alt yazı videoları ekleyebilmek için .SRT uzantılı dosyaların olması gerekmektedir. Alt yazıların okunabilir ve video ile uyumlu şekilde gösterilmesi gerekiyor.

Oynatma Listeleri

Oynatma listelerini pek çok farklı şekilde oluşturabilirsiniz. Youtube kanalınız eğitim kanalı ise eğitim videolarınızı bir oynatma listesi içerisinde toplayarak kullanıcıların sırayla izlemesini sağlayabilirsiniz. Eğer youtube kanalınız bir blog ise en çok izlenen veya en güzel bölümleri oynatma listelerine ekleyebilirsiniz hedef kitleniz videolarınızı izlemeyi seviyorsa bu tarz oynatma listelerinden mutlaka faydalanacaktır.

youtube-seo-nedir-7
Youtube Oynatma Listeleri ÖrneğiYoutube SEO Nasıl Yapılır

Videolarınıza Kartlar Ekleyin

Youtube videolarında bir konu ile ilgili bir şeyler anlatırken onu ile ilgili başka bir videonun kartını ekleyerek kullanıcılarınızın o videoları izlemesini sağlayabilirsiniz. Video kartlarını sadece bu şekilde kullanmak yerine kanalınızın en eğlenceli veya en çok izlenen videolarını da kullanıcılarınıza önerebilirsiniz.

Abone Ol Hatırlatması Yapın

Youtube video izlemek için giren kullanıcıların büyük bir çoğunluğu video izledikten sonra beğeni, abone veya paylaşım yapmadan videoyu terk etmektedir bu youtube kanalı tarafından olumsuz bir sonuç çünkü abone ve beğeni sahibi olmak her zaman arama sonuçlarında ön sıralarda yer almayı sağlar. Videolarınızı izleyen kullanıcıların etkileşim yaratabilmesi için mutlaka video başında ve sonunda abone ol, beğen ve paylaş gibi dönüşüm yaratabilecek çağrılarda bulunun bu mutlaka pozitif olarak geri dönüş sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın

Youtube yüklediğiniz videolar her zaman arama sonuçlarında ön sıralarda yer almayabilir fakat alacağı izlenme ve dönüşümlerle beraber mutlaka sıralaması yükselecektir. Youtube’da paylaştığınız bir videonun hemen dönüşüm alabilmesi için mutlaka sosyal medya kanallarında paylaşın çünkü sosyal medyadaki takipçileriniz youtube video attığınızdan haberi olmayabilir hatta abonenizde olmayabilirler sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız video hedef kitlenizin bağlantıya tıklayarak izlemesini sağlayabilir.

Videonuzu Bölümlere Ayırın

Youtube SEO optimizasyonu için videolarınızı kendi içerisinde bölümlere ayırmak oldukça önemlidir özellikle ayıracağınız bu bölümleri anahtar kelimeler ile ayırmak arama yapan kullanıcının izlemek istediği bölümü bulabilmesini sağlamaktadır.

Aşağıda bilgilendirici bir youtube kanalının videoyu nasıl bölümlere ayırdığını gözlemleyebilirsiniz başlangıç ve daha sonrasında konunun önemli ve arama hacminin olduğu bölümlere ayrılması arama sonuçlarında da sıralama almasını sağlamaktadır.

youtube-seo-nedir-4
Videoları Bölümlere Ayırma ÖrneğiYoutube SEO Nasıl Yapılır

Blog İçeriklerinize Videolarınızı Ekleyin

Youtube kanalınızın eğer bir web sitesi varsa mutlaka bu site içerisinde embed olarak videoları ekleyin. SEO uyumlu bir web sitenize varsa içeriklerinize ekleyeceğiniz videolar okumak için gelen kullanıcıların video izlemeye yöneltecektir hem içeriğinizin okunması hem de videolarınızın izlenmeis mutlaka artacaktır.

youtube-seo-nedir-5
Youtube Videolarınızı İçeriklerinize EkleyinYoutube SEO Nasıl Yapılır

Açılış ve Bitiş Ekranı Optimizasyonu

Youtube platformunda dönüşüm elde edebilmek için mutlaka açılış ve bitiş ekranı yapmanız gerekiyor bu açılış ve bitiş ekranları youtube seo için oldukça önemlidir çünkü açılış ekranında kanalınıza dönüşüm yaratabilecek abone ol, beğen, paylaş veya içeriğin konusu ile ilgili bilgiler verilebilir.

Diğer önemli youtube seo ipucu ise bitiş ekranında verilen mesajlardır bunlar yine abone ol, beğen, paylaş gibi önemli dönüşüm yaratabilecek hatırlatmalar olabilir bununla birlikte bitiş ekranında ilginizi çekebilecek videolar başlığı altında öneri videolarına yer verilebilir.

youtube-seo-nedir-6
Youtube Kapanış Ekranı ÖrneğiYoutube SEO Nasıl Yapılır

Açılış ve Bitiş Ekranına Ekleyebileceğiniz Mesajlar

 1. Abone Ol.
 2. Videoyu Beğenmeyi Unutmayın.
 3. Videoyu Paylaşmayı Unutmayın.
 4. Video ile ilgili Düşüncelerinizi Yorumda Yazın.
 5. İlgili Videoları En Sonda Gösterin.
 6. Sosyal Medya Hesaplarının Adreslerini Ekleyin.

Farklı Formatlarda Videolar Hazırlayın

Youtube platformu içerisindeki videolar genellikle bilgilendirici, eğlenceli veya şarkılarla ilgilidir bu videolar genellikle oldukça sık kullanılan bir formatla kurgulanmaktadır. Youtube platformunun çok fazla kullanıcıya sahip olması ilgi çekici farklı bir içeriğin hızlı bir şekilde popüler olabilmesini sağlıyor eğer video formatlarınızı klasikleşmişin dışında farklı bir formatta kurgularsanız mutlaka ilgi çekecek hatta viral bir dönüşüm elde edebileceksiniz.

 1. Soru-Cevap Videoları Hazırlayın.
 2. Röportaj Yapın.
 3. Farklı Kanallarla Ortak Video Çekin.
 4. Viral Videolarla İlgili İçerikler Hazırlayın.
youtube-seo-nedir-9
Ekşi Sözlük, Onedio gibi Kanalların Örnek FormatıYoutube SEO Nasıl Yapılır

İdeal Video Uzunluğu

Youtube SEO optimizasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey video uzunluğu oldukça önemlidir. Arama sonuçlarında ön sıralarda yer alabilmek için video uzunluğunu iyi ayarlamanız gerekiyor genellikle birinci sırada yer alan video mutlaka ideal video uzunluğu hakkında bilgi vermektedir. Rakiplerinizin hazırladığı video uzunluğuna ve video içerisinde işlenen konu ile ilgili içeriğe mutlaka bakın konunun ne kadar derin olduğu videonun ne kadar uzun olacağını ortaya koymaktadır.

Kanalınızı Tanıtmak için Reklam Verin

Youtube SEO optimizasyonu için anahtar kelime, başlık, açıklama ve hastagh gibi önemli youtube seo optimizasyonu yaptıktan sonra kanalınızı tanıtmak için youtube ücretli reklamlarından faydalanabilirsiniz bu kanalınızın hızlı bir şekilde tanınır olmasını ve videolarınızın izlenmesini sağlayabilir.

Youtube SEO Performansınızı Raporlayın

Youtube SEO optimizasyonu yaptıktan sonra belirli bir süre sonra youtube seo performansınızı analiz etmeniz gerekiyor analiz etmenin her zaman size faydası var çünkü kullanıcılar hakkında elde ettiğiniz veriler her zaman videolarınızı optimize etme fırsatı sunmakta rakiplerinizle rekabet edebilmenizi sağlamaktadır.

 1. YouTube Studio’ ya giriş yapın.
 2. Data studio içerisinde soldaki menü içerisindeki Analytics bölümüne gidin burada ki izlenme süresine tıklayın.

İzlenme süresi kanalınız ve kullanıcılarınız arasındaki etkileşim hakkında gerçek bilgileri veriler halinde vermektedir. Buradan elde edeceğiniz veriler yüksek veya düşük olması dahilinde içerikleriniz ile ilgili anahtar kelime, başlık, açıklama veya hastagh ile ilgili düzenlemeler yapmanızı sağlayacaktır.

Videolarınızı Web Sitenizde Yayınlayın

Yukarıda videolarınızı blog içerikleriniz içerisinde yayınlamanızdan bahsetmiştik fakat diğer önemli şey ise videolarınızı web sitenizin anasayfası yani giriş ekranında sergilemenizi de öneriyoruz her içeriğe tek tek videolarınızın linkini eklemekle uğraşmak istemiyorsanız web sitenizin anasayfasına en son eklediğiniz videonun bağlantısını ve görselini ekleyebilirsiniz.

Youtube SEO Teknikleri

Youtube platformunda arama sonuçlarında ön sıralara çıkabilmek için youtube seo optimizasyonu mutlaka önemli fakat her hesap için farklı hedef kitlelerin söz konusu olduğunu unutmamak gerekiyor buda farklı youtube seo teknikleri kullanmanın önemini arttırıyor aşağıda youtube seo optimizasyonu yaparken kullanmanız gereken youtube seo teknikleri listesini hazırladık bu youtube seo teknikleri videolarınızı youtube seo optimizasyonu yaparken mutlaka size yardımcı olacaktır.

 1. En Çok Kullanılan Anahtar Kelimeleri Seçin
 2. Konu ile ilgili hastaghları içeriklerinizin içerisinde kullanın.
 3. Açılış ve bitiş ekranında dönüşüm yaratabilecek mesajlarda bulunun.
 4. İçeriğinizi anlatan bir açıklama yazın ve ilgili anahtar kelimeleri mutlaka kullanın.
 5. Google Trendsleri kullanarak zamana göre trend videoları hazırlayın.

Kaynak

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.