En Hızlı Youtube Kanalı Nasıl Büyütülür? 2023

Dünyanın en büyük video platformu olan youtube içerik üreticileri ve izleyicilerin ilgi duyması ile her geçen gün gelişmektedir. Youtube dünyası içerisinde yeni yer almak isteyen youtuberlar sıklıkla youtube kanalı nasıl büyütülür? youtube kanalı büyütme taktikleri nelerdir? gibi az bilinen taktiklerden faydalanarak youtube kanal geliştirme yapabilir ve youtube video öne çıkarma ipuçlarını kullanarak izlenme ve like sayılarını arttırmaktadır.

Youtube kanalını büyütmek isteyenlerin kullanabileceği youtube kanal büyütme taktiklerini sizler için hazırladık her şey youtube kanalı nasıl büyütülür adlı yazımızda.

En İyi Youtube Kanalı Nasıl Büyütülür?

Youtube kanalınızı yeni açmış ve abone sayınızı arttırmak, yorum ve beğeni almak istiyorsanız youtube kanalı nasıl büyütülür başlığı altında bulunan maddeleri uygulamanızı öneriyoruz çünkü hazırladığımız öneriler içerisinde organik olarak youtube kanalı büyütme taktikleri bulunmaktadır.

Youtube kanalınızı organik bir şekilde büyütürseniz kazandığınız sıralamalar ve trafikler her zaman kalıcı olacaktır bu yüzden organik büyüme için her zaman sabırlı ve özverili bir şekilde çalışmanız gerekmektedir.

Youtube kanalı nasıl büyütülür diye merak ediyorsanız aşağıda yer alan önerilerimizi inceleyerek youtube kanalınızı büyütebilir youtube arama sonuçlarında ön sıralara çıkabilirsiniz.

youtube-kanali-nasil-buyutulur-1
Youtube Kanalı Nasıl Büyütülür?

Kanalınızın Kategorisini Seçin

Youtube kanalı geliştirme için öncelikle kanalınızın yayın yapacağı bir kategoriyi belirlemeniz gerekmektedir. Yayın yapacağınız kategoride ısrarcı ve istikrarlı olursanız kendinize ait kitleyi bulmanızda oldukça kolay olacaktır.

Youtube da büyük kanalları incelerseniz her kanalın kategorisi üzerine içeriklere daha çok ağırlık verdiğini göreceksiniz bu yüzden kategoriyi belirlerken en çok içerik üreteceğiniz alan üzerinde yoğunlaşmanızı öneriyoruz. Aşağıda youtube da kendinize uygun bir kategori seçebilirsiniz.

 1. Fotoğraf ve Video Kanalları
 2. Eğitim Kanalları
 3. Oyun Kanalları
 4. Vlog Kanalları
 5. Teknoloji Kanalları
 6. Spor ve Sağlıklı Yaşam Kanalları
 7. Haber Kanalları
 8. Komedi Kanalları
 9. Makyaj Kanalları
 10. İnceleme Kanalları
 11. Oyuncak Kanalları
 12. Yemek Kanalları

Youtube Profilinizi Düzenleyin

Youtube kanalı büyütmek istiyorsanız kategori belirledikten sonra profilinizi düzenlemeye geçebilirsiniz. Youtube kanal büyütme için profilinizi içeriklerinizin ne anlattığı ve konunun ne olduğunu anlatacak şekilde düzenlemeler yapmalısınız.

Açıklama bölümünde belirlediğiniz kategori alanında üreteceğiniz içerikleri ve içerik formatlarını kaç günde bir içerik paylaşacağınızı belirtmelisiniz. Açıklama bölümünü kanalınızın bir tanıtım alanı olarak kurgulayın ve bu bölüm içerisinde anahtar kelimeler ve etiketler kullanın.

İlginizi Çekebilir: Youtube Anahtar Kelime Bulucu

Kategori belirlediyseniz belirlediğiniz kategoriye uygun bir profil resmi ve kapak fotoğrafı koymanızı öneriyoruz. Eğer kişisel değil bir sayfa olarak düşünüyorsanız mutlaka özgün ve kaliteli bir logo kullanın.

İnternet sitesi, sosyal medya hesapları ve mail adresinizi profilinize mutlaka ekleyin içeriklerinizi beğenen kullanıcılar mutlaka sizi araştırabilir ve sosyal medya hesaplarınızdan sizi takip edebilir veya kullanıcılarınızın sizi sosyal medyadan takip etmesini isteyebilirsiniz.

Kaliteli ve Özgün İçerikler Üretin

Youtube kanalı nasıl büyütülür sorusuna verilebilecek en iyi cevap özgün içerikler üretmektir. Özgün ve kaliteli youtube içerikleri her zaman kullanıcı ve izlenme kazandıracaktır çünkü youtube büyümesinden dolayı birbirine benzer çok içeriklerin birikmesiyle artık kullanıcılarda özgün içerikler bulmakta zorluk çekmeye başladı.

Özgün içeriklerle youtube kanalı nasıl büyütülür merak ediyorsanız aşağıda yer alan maddeleri inceleyin 🙂

 1. Araştırma Yapın: İçeriklerinizi videoya dönüştürmeden önce detaylı bir araştırma yapmalısınız. Eğer bilimsel ve eğitici videolar üreten bir içerik kanalıysanız mutlaka kaynak belirtmeniz gerekiyor bu yüzden videoda işleyeceğiniz konuları mutlaka doğru ve güvenilir kaynaklara dayandırın açıklama ve video sonunda kaynakları ekleyin.
 2. Prova Yapın: İçeriklerinizi araştırdıktan sonra bunları videoya dönüştürmeden önce her zaman provalar yapın çünkü tek seferde video çekip youtube kanalınıza yüklerseniz muhtemelen çekim sırasında ses sorunlarını veya diksiyon sorunlarını sonradan fark edeceksiniz bunun yanında izleyicilerden de olumsuz yorumlar alabilirsiniz. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için mutlaka video çekiminden önce prova yapın.
 3. Viral İçerikler Üretin: Viral içerikler üretmek bilimsel ve eğitici kanallar için zor olabilir fakat her kategorinin kendine has ilgi çekici ve viral içerikleri mutlaka vardır bu tarz trend youtube videolarına dikkat edin. Herhangi bir video trendi ortaya çıktığında kategorik olarak kanalınız ile uyumlu ise sizde bu tarz videolar çekebilirsiniz.
 4. Profesyonel Olun: Youtube kanalını ilk kez açtığınızda profesyonel olarak ekipman alabilmek zor olabilir fakat ses konusunda mutlaka profesyonel olmaya çalışın çünkü kullanıcılar görüntüye biraz tahammül edebilir fakat sesin kötü olduğu videolar daha çabuk terkedilmektedir.
 5. Trend Videolar Hazırlayın: Youtube kanalı nasıl büyütülür ve hızlı bir şekilde abone sahibi olmak istiyorsanız trend videolar üzerinden içeriklerinizi kurgulayabilirsiniz. Ülke ve sosyal medyada gündem olan konular ile ilgili youtube videoları hazırlayarak arama sonuçlarında ön sıralara çıkabilirsiniz.
youtube-kanali-nasil-buyutulur-2
Youtube Kanalı Nasıl Büyütülür?

İlginizi Çekebilir: Tiktok Keşfete Düşme Saatleri

Videolarınıza Alt Yazı Ekleyin

Youtube dünyanın her tarafından kullanıcı elde etmek için videolara altyazı ekleme özelliğini kullanıcılara ve youtube kanal sahiplerine sundu.

Youtube kanalı nasıl büyütülür merak ediyorsanız youtube video öne çıkarma için de kullanabileceğiniz videolarınıza ingilizce ve türkçe altyazı mutlaka ekleyin.

Nasıl Yapılır, Nedir, Kimdir gibi dünyanın her yerinden kullanıcının farklı dillerde arama yaptığı videolarda altyazı mutlaka kullanın.

Videolara Youtube Kartları Ekleyin

Youtube kanal büyütme taktikleri arasında en önemli uygulama video içerikleriniz içerisinde farklı videolara kullanıcılarınızı yönlendirmek olabilir. Videolarınız içerisinde anlattığınız bir konuyla ilgili başka bir videonuz varsa o videonun kartını mutlaka ekleyin ve tıklamayı önerin.

Youtube kanalı nasıl büyütülür diye merak ediyorsanız youtube kanal geliştirme taktikleri arasında en çok kullanılan diğer bir taktik ise end card taktiği olan video sonunda kart eklemedir bir video bittiğinde son bölümde bulunan kartlardan diğer videolara yönlendirme sağlayabilirsiniz.

Videolara Etiket Ekleyin

Sosyal medya ve web sitelerde kullanılan etiket özelliği youtube kanalları içinde oldukça önemlidir. Youtube kanalı nasıl büyütülür ipuçları arasında en önemlisi etiket eklemek çünkü etiketler konu ile ilgili videoları kullanıcıların karşısına çıkartmakta ve hedef kitlenizin videolarınızla tanışabilmesini sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: İnstagram Gif Kodları

Videolara Küçük Resim Ekleyin

Videolara küçük resimler eklemek kullanıcıların ilgisini çekip kendi videolarınızın tıklanmasını sağlayabilir. Videolara küçük resim eklerken dikkat çekici ve videonun sloganının resim içerisinde gözükmesini mutlaka sağlayın youtube kanalı nasıl büyütülür ipuçları arasında yer alan videolara küçük resim ekleme her zaman yeni ve hedef kitle çekebilmek için oldukça değerlidir.

10 ila 20 Dakikalık Uzun Videolar Oluşturun

Youtube kullanıcılarının sevdikleri youtube kanlarına yaptığı yorumlar arasında genellikle videoların uzun olmasına dair çok fazla istek bulunmaktadır. Kanalınızda ekleyeceğiniz videoların uzun ve sürükleyici olmasını sağlarsanız hedef kitleniz memnun olacaktır ve diğer videolarınızı da izlemek isteyecektir. Youtube kanalı nasıl büyütülür ipuçları arasında uzun videolar eklemek ve uzun video içerisine ilgi çekici görseller ekleyebilirsiniz.

Abone Ol! Çağrısında Bulunun

Youtube kanalı nasıl büyütülür ipuçları arasında en önemlisi abone ol! çağrısında bulunmaktır. Videolarınızı izleyen ve sizi yeni tanıyan kullanıcılar genellikle abone olmadan kanaldan ayrılmakta veya unutmaktadır. Video başladıktan 1-2 dakika sonra abone olmayı hatırlatabilirsiniz.

Bildirimleri Açın! Uyarısı Yapın

Youtube kanalınıza abone olan veya olmayan pek çok kullanıcı bildirimleri açtığında siz video eklediğiniz an onlara bildirim gitmektedir. Youtube algoritması bazen videoları kullanıcıların karşısına çıkartmakta zayıf kalabiliyor bu gibi durumlar düşük izlenme oranları ile sonuçlanıyor bunun önüne geçebilmek için mutlaka video içerisinde bildirimleri açın uyarısında bulunun.

Yorum Yapmaya Teşvik Edin

Videolarınızı izleyen kullanıcıların her zaman videolarınız ile ilgili fikir beyan etmesini isteyin ve yorum yapmaya teşvik edin. Yorum yapan kullanıcıların sizinle ilgilendiğini gösterir youtube kanalı nasıl büyütülür ipuçları arasında diğer önemli şey ise yorumlara cevap vermektir. Yorumlar olumlu veya olumsuz bile olsa mutlaka cevap verin.

Rakiplerinizi Analiz Edin

Youtube kanal büyütme taktikleri arasında en önemlisi rakiplerinizi analiz etmek ve rakiplerinizin öne çıkan özelliklerini kendi videolarınızda uygulamaktır.

Youtube kanalı nasıl büyütülür ipuçları arasında yer alan rakip analizinde dikkat etmeniz gereken en önemli şeyler rakiplerinizin video süresi, içerik formatları, ekipmanlar ve video açıklamalarıdır bunlara mutlaka dikkat edin.

Canlı Yayınlar Yapın

Youtube kanalı nasıl büyütülür ipuçları arasında en önemli şey canlı yayın yapmaktır. Canlı yayınlar yaparak kitleniz ile canlı bir iletişimde bulunabilir anlık olarak izleyici çekebilirsiniz bu yüzden canlı yayınlarınıza konuk çağırabilir veya ilginç konular üzerine canlı yayınlar yapabilirsiniz.

Youtube Shorts Kullanın

Youtube shorts son zamanların en popüler video youtube video içeriği olmaya başladı bu yüzden youtube kullanıcıları ve içerik üreticileri daha çok bu tarz içerik formatlarına ağırlık veriyor.

Youtube kanal büyütme ve youtube kanal geliştirme ipuçları arasında shorts videoları eklemek yer alıyor ekleyeceğiniz youtube shorts içeriklerinin trend ve ilgi çekici olmasına dikkat edin sabırlı olun ve tüm youtube kanalı nasıl büyütülür ipuçlarını sabırla uygulayın.

Katıl Videoları Ekleyin

Katıl videoları eklemek hem para kazanmanıza yardımcı olabilir hem de elde edeceğiniz gelirlerden özel olarak video hazırlayabilmek için bütçeye sahip olmanızı sağlamaktadır. Katıl video özelliği bazı kanallar için değersiz gözükebilir fakat büyük youtube kanalları bu özelliği aktif etmektedir. Youtube kanalı nasıl büyütülür ipuçları arasında katıl videoları ekleyerek gelir ve sadık kitle edinebilirsiniz.

Google Trends ile Youtube Kanalınızı Büyütün

Google 2004 yılından itibaren trend olarak aranan kelimeleri aranma hacmi, konum ve ilgili anahtar kelimeleri ile göstermektedir. Google trends sadece web siteler için değil youtube içerik üreticiler içinde kullanım hizmeti vermektedir. Google trends üzerinden hazırlayacağınız içeriğin anahtar kelimesini aratarak en çok trend olduğu dönemlerde videonuzu paylaşabilirsiniz.

youtube-kanali-nasil-buyutulur-5
Youtube Kanalı Nasıl Büyütülür

Oynatma Listesi Yapın

Oynatma listeleri yapmak sizi takip eden ve videolarınızı en çok izleyen kullanıcıların işine yarayabilir çünkü oynatma listelerini izleyen kullanıcılar tüm videolarınızı sırayla izleyeceğinden tüm epey bir izlenme elde edebilirsiniz.

Oynatma listelerini hazırlarken eğitim, nasıl yapılır, nedir gibi konu başlıkları olan oynatma listeleri hazırlamaya çalışın bu şekilde youtube kanalı büyütmekle ilgili ve kullanıcılarınızı memnun etmek için doğru adımlar atmış olursunuz.

youtube-kanali-nasil-buyutulur-4
Youtube Kanalı Nasıl Büyütülür

Youtube Nasıl Videolar Atmalıyım?

Youtube nasıl videolar atmalıyım diye merak ediyorsanız youtube atacağınız videoları öncelikle youtube kanalı nasıl büyütülür ipuçları maddelerimizi inceleyerek kurgulayabilirsiniz.

Kanalınıza ekleyeceğiniz videoların seçtiğiniz kategori ile ilgili olmasına dikkat edin youtube kanalımı nasıl büyütürüm diye merak edenlerinde bu tarz uygulamalara çok ağırlık vermesi gerekmektedir.

Youtube Kanalım Ne Zaman Büyür?

Youtube kanalım ne zaman büyür diye merak ediyorsanız bu tamamen sizin youtube kanal büyütme konusunda uyguladığınız adımlara bağlıdır. Çünkü uygulayacağınız adımlar ne kadar iyi ve organik olursa youtube kanalınız da adım adım büyüyebilmektedir.

Youtube kanalı nasıl büyütülür ipuçları kullanarak da kanalınızı hızlı ve organik bir şekilde büyütebilirsiniz.

Youtube Analytics Kullanın

Youtube, kullanıcılara kitleleri ve videoları ile ilgili analiz edebilmesi için geliştirdiği youtube analytics aracını geliştirdi. Youtube analytics ile kullanıcılar hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz bu youtube kanalı nasıl büyütülür ipuçları arasında hedef kitle analizinde en önemli noktadır.

youtube-kanali-nasil-buyutulur-3
Youtube Kanalı Nasıl Büyütülür?

Youtube kanalımı nasıl büyütürüm diye soruyorsanız bunun en kolay yollarından bir tanesi başarılı youtuberların kanallarını incelemektir. Youtube kanalınızı büyütmek için abone sayısı fazla olan youtuberların kanallarına ekledikleri açıklama, anahtar kelime, hastagh ve video geçişleri gibi kullanıcı ve algoritma odaklı noktalara mutlaka dikkat edin. Aşağıda yer alan youtube kanalı nasıl büyütülür videosu size yardımcı olabilir.

Kaynak

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.