Trendyol SEO Nedir? Trendyol SEO Nasıl Yapılır?

Trendyol da ürünlerinizin ön sıralara çıkabilmesi için trendyol SEO çalışması yapmanız gerekmektedir hazırladığımız bu yazımızda trendyol seo nedir ve trendyol seo nasıl yapılır hakkında pek çok bilgiyi sizinle paylaşacağız.

E-ticaretin gelişmesiyle fiziksel mağazaların bir çoğu artık trendyol, hepsiburada ve n11 gibi mağazalarda müşterilerine hizmet vermek için yerini aldı fakat büyük mağazaların dışında küçük işletmelerinde büyük e-ticaret platformlarında yer alıp ürünlerinin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması çok istenmektedir.

Trendyol SEO Nedir?

Trendyol SEO, Trendyol sitesi içerisinde yer alan sanal mağazaların ürünlerini kullanıcılar arama yaptığında ön sıralara çıkartılması için trendyol algoritması kriterleri doğrultusunda yapılan trendyol seo çalışmasıdır.

Trendyol SEO çalışmasında en önemli husus trendyol algoritmasının çalışma prensipleri doğrultusunda seo çalışmaları yapmayı gerektirmektedir. Her sektörden farklı mağazaların trendyolda yer alması rekabet oranını da arttırıyor bu yüzden rakip mağazalarla rekabet edebilmek ve ürün satışlarınızı arttırmak için doğru kurgulanmış trendyol SEO çalışmasına ihtiyacınız bulunabilir.

Trendyol SEO Nedir?
Trendyol SEO Nedir?

Trendyol SEO Nasıl Yapılır?

Trendyol da satışlarınızı arttırmak için yapmanız gereken pek çok farklı basit işlem bulunmaktadır. Bu işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey organik ve kullanıcı memnuniyetine uygun şekilde çalışmalar yapmaktır.

Ürün Başlıkları Kullanın

Türkiyenin her yerinden mağazanın bir araya toplandığı trendyo sanal mağazası içerisinde işletmeler arasında küçükten büyüğe rekabet bulunmaktadır. Bu rekabette başarılı olabilmenin tek yolu ürünlerinizi yüklerken başlıklar kullanmaktır. Başlık kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri aşağıya listeliyoruz.

trendyol-seo-4
Trendyol SEO – Ürün Başlığı Örneği
 • Kolay ve dikkat çekici başlıklar kullanın.
 • Ürün ile ilgili başlıklar kullanın.
 • Ürünü anlatan anahtar kelimeler kullanın.
 • Rakiplerinizi analiz edin onların kullandığı başlıkları inceleyin.
 • Ürün ile ilgili ağırlık, boy ve adet bilgilerini mutlaka belirtin.

Ürün Açıklaması Ekleyin

İnternet üzerinden alışveriş yapan müşterilerin büyük bir çoğunluğu ürün ile ilgili detaylı bilgiler görmeyi istemektir. Ürün ile ilgili detayları belirtmek trendyol arama sonuçlarında ön sıralara çıkabilmeye yardımcı olabilir bunun yanında kullanıcı memnuniyetini ve güveni mutlaka arttıracaktır.

trendyol-seo-5
Trendyol SEO – Ürün Açıklaması
 • Ürün ile ilgili detaylı açıklamalarda bulunun.
 • Açıklama içerisinde anahtar kelimeler kullanın.
 • Açıklama içerisinde ilgili anahtar kelimeler kullanın.
 • Ürünün ne işe yaradığı ve olumlu yanlarını mutlaka belirtin.
 • Ürününüzün özelliklerini tanıtacak cümleler kurun.
 • Dönüşüm yaratabilecek mesajlar kullanın.

Fiyat Araştırması Yapın

Fiziksel mağazalara kıyasla sanal mağazalardaki rekabet daha hızlı ve büyüktür bu yüzden rekabetin en can alıcı noktası olan fiyatlandırmada müşterilerinizi memnun etmek ve ürünlerinizden kar etmeyi hedeflemelisiniz bunun için yapmanız gereken rakiplerinizin uyguladığı fiyatlandırma politikasını mutlaka inceleyin ve diğer işletmelerin kullandığı fiyatları inceleyin ortalama bir fiyat veya indirimli fiyatlar müşterilerin ilgisini mutlaka çekebilir.

Ücretsiz Kargo Hizmeti Verin!

Dünyada ve Türkiye’de yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlara bakıldığında müşterilerin büyük bir çoğunluğu ücretsiz kargo özellikli ürünleri daha fazla alıyor kargo ücretsiz değilse dönüşüm yaratmadan mağazadan çıkış yapıyor.

Trendyol’da aramalarda üst sıralara çıkabilmek için hedef kitleniz yani müşterilerinize ücretsiz kargo hizmeti vermektir bunun için kargo fiyatını ürünün üzerine dahil edebilirsiniz veya belirli bir miktarı geçtiklerinde kargoyu ücretsiz yapabilirsiniz.

Ücretsiz kargo hizmetinin yanında ürünleri göndereceğiniz kargo paketinin özenle ve güvenli bir şekilde hazırlanmış olması size yorumlarda olumlu geri dönüş sağlayabilir.

Stoklara Dikkat Edin

Sanal mağazanızda gezen müşterileriniz bir ürününüzü almak istediğinde ürününüz mutlaka stok da bulunması gerekmektedir. Kullanıcıları memnun etmek ve siparişleri kaçırmamak için stoklarınızın bulunması oldukça önemlidir.

Stoklar sadece müşteriler için değil trendyol arama sonuçlarında ürünlerin ön sıralara çıkmasını da sağlamaktadır trendyol algoritması incelendiğinde stok da bulunan ürünlerin daha fazla ön sıralara çıktığı tespit edilmiştir.

Sorulara Hemen Cevap Verin!

Mağazanızda bulunan ürünleri ziyaret eden kullanıcılar ürün ile ilgili merak ettiği pek çok şeyi sorabilir bu sorulara ne kadar hızlı cevap verirseniz müşterilerin satın alma oranını da arttırabilirsiniz. Sadece satın alma oranı için ürünlere cevap vermeyi düşünmeyin müşterilere hızlı cevaplar vermek müşterilerin mağazanıza güvenmesini de sağlayabilir.

Satıcı Puanını Yükseltin

Trendyolda ürünlerinizin ve mağazanızın ön sıralara çıkabilmesi için müşterilerinizden aldığınız puanların yüksek olması gerekmektedir yani satıcı puanınızın çok yüksek olması gerekmektedir.

Satıcı puanını yüksek olması için müşterilerinize iyi bir deneyim ve kaliteli ürünler satmanız gerekmektir bunun doğrultusunda yapılacak olumlu geri dönüşler arama sonuçlarında ön sıralara çıkabilmenizi sağlayacaktır.

Trendyol seo çalışması ile arama sonuçlarında sıralama kazanabilmek için mutlaka ürünlerinizi satın alan kullanıcılardan ürünlerinize puan vermesini rica edebilirsiniz.

trendyol-seo-6
Trendyol SEO 

Satıcı puanını etkileyen bazı kriterler

 • Tedarik Etme
 • İade Oranı
 • Kargo teslim süresi
 • Müşteri iletişimi
 • Kargo paketleme puanı
 • Hızlı cevap verme

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz

 1. Youtube SEO Çalışması
 2. App Store ASO Optimizasyonu
 3. Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri
 4. Hacker Programları
 5. Backlink Analiz Aracı

Trendyol Algoritması Nasıl Çalışır?

Trendyol algoritması tamamen kullanıcı deneyimi odaklı çalışmaktır. Trendyol algoritması kullanıcıların yaşlarına ve kullanımdaki davranışlarına göre arama sonuçlarında ürünleri sıralamaktadır.

Trendyol algoritması kullanıcının incelediği ürünleri ve sayfaları takip ederek kullanıcıya uygun ürünleri görmesini sağlamaktadır hatta trendyol kullanıcılarına farklı uygulamalarda ilgi alanlarına uygun ürün reklamları da çıkartmaktadır.

Trendyol SEO çalışmanızı kurgularken mutlaka trendyol algoritmasını dikkate alın başarılı olabilmeniz için bu algoritmanın çalışma prensipleri sizi trendyol arama sonuçları sayfasında ön sıralara çıkartacaktır.

Trendyol’da Ürünler Öne Çıkan Ürünlerde Nasıl Gösterilir?

Trendyol da diğer mağazalarla rekabet edebilmek için trendyol SEO çalışması yapmanız gerekmektedir. Trendyol SEO çalışması için trendyol algoritmasının kriterlerine uygun çalışmalar yapmak gerekiyor bunun yanında kullanıcı deneyimini geliştirmek içinde uygulamanız gereken trendyol seo taktikleride bulunmaktadır.

 1. Buybox kazanın.
 2. Müşterilerinizin favorilere eklediği ürünlere mutlaka indirim uygulayın bu indirim müşterilere bildirim olarak geri dönecektir.
 3. Satışı az olan ürünler için indirim uygulayın.
 4. Çok fazla satış olan ürünlerde stoklara dikkat edin.
 5. Trendyol kampanyalarına mutlaka katılın marka ve ürün bilinirliğinizi arttırın.
 6. Ürünlerinize kupon ekleyin.

Trendyolda ürünlerinizin satışını arttırmak için yapmanız gereken pek çok trendyol seo taktiği yukarıda yer almaktadır. Bunun yanında reklam yapmak ürünlerinizin ön sıralarda çıkabilmesine yardımcı olabilir.

 

Trendyol Vikipedi

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.