Siyah Şapkalı SEO Nedir? Black Hat SEO Nasıl Yapılır?

Google gözünde doğal olmayan uygulamaların bir çoğuna siyah şapkalı seo uygulamaları olarak adlandırabiliriz. Sitenizde yaptığınız uygulamaların yoğunluğuna dikkat etmeniz gerekmektedir aşırıya kaçmamak ve doğal bir çalışma sergilemek için siyah şapkalı seo (black hat seo) tekniklerini öğrenerek çalışmalarımızı uygularken dikkat etmeliyiz.

Siyah Şapkalı SEO (Black Hat Seo) Nedir?

Siyah şapkalı seo (black hat seo) web sitelere ziyaretçi çekmek için yapılan yanıltıcı spamlı uygulamalardır. Siyah şapkalı seo teknikleri ziyaretçileri yanıltıp web siteye çekilen ziyaretçilerden dönüşüm elde etmek veya google arama dizininde sıralama yükseltmek için kullanılır fakat bu yükselmeler uzun ömürlü olmamaktadır google siyah şapka seo yöntemleri kullanan sitelere cezalar vermektedir.

siyah-sapkali-seo-nedir-black-hat-seo-teknikleri
Siyah Şapka SEO Nedir? Siyah Şapka SEO Nasıl Yapılır?

Siyah Şapka Seo (Black Hat SEO) Nasıl Yapılır?

 • Yanıltıcı Sayfa Açılışları
 • Köprü Sayfalar Kullanmak.
 • Anahtar Kelime ile sayfa ve içerikleri doldurmak.
 • Web siteleri Hackleyerek kendi sitesine link vermek.
 • Görünmez metin kullanarak arka plana anahtar kelime doldurmak.
 • Benzer Domainler üzerinden site kurarak trafik çekmek kullanıcı bilgileri çalmak.

Siyah Şapkalı Seo (Black Hat Seo) Teknikleri Nelerdir?

Siyah şapkalı seo teknikleri ne kadar çok olursa olsun kullanmanızı asla tavsiye etmiyoruz çünkü google ürettiği algoritmalar sayesinde doğal olmayan bu spam teknikleri tespit edebilir bu tespit sonucunda web sitenizin pek çok kez arama dizininden engellenmesine veya kapatılmasına kadar cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Unutmayın seo arama motorlarına uygun bir uygulama bütünüdür kullanıcıyı düşünerek hareket etmelisiniz yanıltıcı tekniklerden kaçının.

Makine ile Oluşturulan İçerik (Machine Generated Content)

Özel programlar ile oluşturulan içerikler google tarafından kolaylıkla tespit edilebilir bu içeriklerde eş anlamlı ve yoğun anahtar kelime kullanımı google tarafından üretilen algoritmalar sayesinde kolaylıkla tespit edilmektedir bu yöntemin eskiden etkileri görülmüştür fakat gelişen algoritmalar sayesinde etkisiz bir siyah şapka seo (black hat seo) tekniğidir.

Yinelenen Siteler (Miror or Duplicate Sites)

Miror or Duplicate Sites, Aynı veya yinelenen siteler olarak adlandırılmaktadır. web site içerisinde domain, tema gibi unsurları farklılaştırarak aynı içeriği farklı sitelerin içerisinde kullanılmasıdır bu kopya içeriğin oluşmasına yol açmaktadır bu siyah şapkalı seo tekniği google tarafından kopya içerik gibi cezalarla cezalandırılmaktadır.

Ufak Metin (Tiny Text)

Siyah şapkalı seo tekniği olarak kullanılan ufak metin stratejisi metinlerin oldukça ufak boyutlarda ve görünmeyecek kısımlara yazılması ile oluşmaktadır. Bu küçük boyutlarda oluşturulan metinler üzerinden web siteye trafik çekilmektedir bu metinler içerisine yerleştirilen anahtar kelimelerin etkisi trafiği artırmaktadır. Bir başka siyah şapkalı seo tekniği ise görsellerin alt metinleri içerisine doldurulmuş anahtar kelimelerdir google taradığı görseller üzerinden trafik çekmek için kullanılmaktadır.

Görünmez Metin (Invisible Text)

Siyah şapkalı seo tekniği olarak kullanılan görünmez metin tekniği şu şekilde kullanılmaktadır. Sitenizin arka planında yer alan renk ile içerikte kullanılan yazı renginin aynı olması ile içeriğin gözükememesi sağlanmaktadır. Görünmez metin içerisine eklenen yoğun anahtar kelimeler ile siteye ziyaretçi çekmektedir bu şekilde uygulanan siyah şapkalı seo tekniği ile trafik elde edilebilmesi uzun sürmemektedir google tarafından üretilen algoritmalar bu teknikleri uygulayanları cezalandırılmaktadır.

Anahtar Kelime Yoğunluğu (Keyword Stuffing)

Bu siyah şapkalı seo tekniği içerikler üzerinde kullanılmaktadır. İçerilerin başlıklar, url, meta kısımlarına eklenen yoğun anahtar kelimelerle birlikte site ile alakası olmayan anahtar kelimelerden trafik elde etmek için kullanılmaktadır. Siyah şapkalı seo teknikleri arasında bu yöntem yoğun olarak kullanılmaktadır fakat google algoritması bunları tespit edebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Keyword Stuffing Nedir

Hack (Hacklink)

Hacklink en çok kullanılan siyah şapka seo tekniğidir. Hacklink yöntemi, hackerlerin web siteleri hackelemesi ve hackerlerin istedikleri bir web siteye link vermesi ile oluşur düşünüldüğünde bu tekniğin site sahipleri tarafından farkedilmesi gerektiği aklınıza gelebilir fakat bir çok site sahibi hacklendiğinden haberi yoktur. Hacklink siyah şapkalı seo tekniği yoğun olarak kullanılmakta ve önüne geçilmekte zorluklar yaşanılmaktadır sitenizin güveliğine dikkat edin.

İlginizi Çekebilir: Hacklink Nedir

Benzer Domain Kullanmak

Benzer domain kullanmak başlı başına bir siyah şapkalı seo tekniği çünkü kullanıcıyı tamamıyle yanıltıp asıl amacın kısa ömürlü trafik çekip reklam geliri elde etmekten geçiyor haliyyle bunun da cezası diğer cezalara göre daha fazla olacaktır. Bu siyah şapkalı seo tekniği markaların domainlerinin benzerlerini kullanarak dolandırıcılık, sahtecilik gibi faaliyetler için kullanılmaktadır. Bu yöntemleri kullanmaktan kaçının.

Siyah Şapkalı Seo Teknikleri Kullanırsanız Ne Olur?

Sitenize trafik çekmek veya dönüşüm sağlamak için uyguladığınız siyah şapka seo tekniklerinin google tarafından üretilen algoritmalar tarafından tespit edilmesi ile sitenize cezalar uygulanmaktadır peki bu cezalar nelerdir google tarafından uygulanan cezalar şunlardır.

Otomatik Ceza: Siyah şapkalı seo yapmanın bedelini burada çok ağır ödeniyor maalesef. Bu cezayı alan sitelerin cezadan kurtulması uzun sürüyor manuel cezalarda olduğu gibi search console aracını kullanarak cezayı kaldırtma veya telafi etme gibi bir şansınız da olmuyor. Otomatik cezadan kurtulmanın tek yolu algoritmanın sitenizi tekrar ziyaret etmesi taranması ve cezanızı kaldırmasıdır.

Manuel Ceza:  Manuel cezalarda google tarafından üretilen algoritmalar değil google çalışanları tarafından tespit edilen uygulamaların karışılığı olarak cezalar uygulanmaktadır. Bu cezaları aldığınız da google search consel aracını kullanarak cezanın kaldırılmasını veya ne gibi işlemler uygulayarak cezadan kurtulacağınızı öğrenebilirsiniz.

SEO Sosyal Medya’da Siyah Şapkalı Tekniği

Sosyal medya üzerinde de tıpkı web sitelerde olduğu gibi etkileşim almak için siyah şapka seo diyebileceğimiz uygulamalar bulunmaktadır bir sitenin algoritmasını alt etmeye çalışmanın bedelini o sitenin sizi spamlaması sonucunu doğurabilir. Sosyal medya da siyah şapka seo teknikleri çok fazla takip yapmak, çok fazla beğeni yapmak, doğal olmayan programlar kullanarak takipçi toplamak gibi yöntemler kullanabilirsiniz fakat site tarafından engellenebilir hatta ıp adresinizinde spamlanmasıyla karşılaşabilirsiniz.

Siyah Şapkalı Seo Özellikleri

 • Etik Değildir
 • Kısa vadeli çözüm için kullanılır
 • Sonuç olarak cezalar uygulanır
 • Düşük bütçeli çalışmalar gerektirir.

Kaynaklar

seodefteri.org olarak En iyi 10 ücretsiz anahtar kelime aracı ile ilgili hazırladığımız yazımızda kullandığımız.

Kitaplar

 • Sorularla Seo – Kaan Gülten
 • Uzmanından Seo – Kaan Gülten
 • Stratejik Seo – Enver Çakır
 • Kültür Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği Ders Notları
 • İstanbul Üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri Ders Notları

Web Site

seodefteri
Author