Hacklink Nedir? Hacklink Nasıl Yapılır? 2022

İnternette hacklink diye arama yaptığınızda karşınıza binlerce sonuç çıkmakta bu sonuçların bir çoğu bu yöntem hakkında pek fazla bilgi vermezken bir çoğu da hackllink hakkında yanlış bilgiler vermektedir.

SEO Defteri ekibi olarak hacklink nedir? gibi arama sonuçlarında yapılan pek sorguyu bir yazı başlığı altında topladık. Bu yazıya başlamadan önce şunu söylemek gerekiyor “İllegal link Zararlıdır” çünkü kısmına burada değil aşağıda hazırladığımız başlıkların altında İllegal link hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Hacklink Nedir?

Hacklink, bir siyah şapka seo tekniğidir. Hacklink, hackerler tarafından bir siteye sızıp site içerisine başka bir sitenin linkinin gizlice eklenmesi ile yapılmaktadır. Hacklink, bir sitenin başka bir siteye haberi olmadan backlink vermesi demektir.

hacklink-nedir-hacklink-teknikleri-1
İllegal Link Nedir?

Öyle ki İllegal link saldırısına uğrayan siteler bunun farkına varamamaktadır. Çünkü sitede link kontrolü yapmak zor ve uğraştırıcı bir iş olduğu düşünülmektedir.

İllegal link genellikle domain puanı yüksek, google gözünde değerli olan sitelere uygulanmaktadır çünkü backlink değerli bir siteden alındığı takdirde sıralama sonuçlarını etkileyebilir. İllegal link tekniğini uygulayarak başka bir siteden bağlantı alan site sıralama sonuçlarında hızla yükselmektedir.

Hacklink Nasıl Yapılır? Hacklink Teknikleri

Hacklink teknikleri ile ilgili çok farklı yöntemler bulunmamaktadır. İllegal link tek bir amaç için yapılır oda İllegal link yaptıran kişi hacklediği siteden kendisine backlink alabilmektedir. İllegal link tekniği genellikle şöyle uygulanmaktadır:

 1. Arama sonuçlarında yükselmek isteyen siteler İllegal link hizmeti veren firmalarla anlaşır.
 2. Hacklink firması pagerank ve dr puanı yüksek olan siteleri yada hedeflenen sitenin zayıf noktaları tespit eder ve illegal yöntemler kullanarak sitenin içerisine sızar.
 3. Site içerisine sızdıktan sonra sıra link eklemeye geliyor site içerisine eklenilecek link bulunmamalı ve fark edilmemesi gerekiyor bunun için llinkleri stil dosyalarının içerisine saklayarak eklemektedirler.
 4. Kod bilgisi bulunmayan veya İllegal link nedir bilmeyen seo uzmanları bu İllegal link saldırısından hiç bir zaman haberi olmuyor ve rakipleri tarafından arama sonuçlarında geçiliyor.
hacklink-nedir-hacklink-teknikleri-1
İllegal Link

Bakıldığında temel düzeyde bir seo uzmanı için google search console üzerinden tespit edilebilecek bir sorun olarak gözükebilir fakat görünenin aksine durum böyle değil. İllegal link site içerisinde verilen bir link olduğu için stil dosyalar içerisine eklendiğinden google search console içerisinde gözükmemektedir.

İllegal Link Ne İşe Yarar?

 • Web sitelerin arama sonuçlarında ön sıralara çıkmasını sağlar.
 • Değerli sitelerden aldığı bağlantılardan dolayı sitenin değerinide arttırır.
 • Site trafiğini arttırır çünkü arama sonuçlarında ön sıraya çıkmayı sağlar.
 • Rakip siteler ile rekabet ederken çok hızlı bir şekilde yükselmeyi sağlar.

Yukarıda saydığımız olumlu gözüken aslında çok zararlı olan İllegal link asla yapılmaması gereken bir black hat seo tekniğidir. Yukarıda ki olumlu sonuçlar organik seo tekniklerine dayanmadığı için kısa ömürlü bir başarıdan başka bir şey değildir. Arama sonuçlarında ön sıralarda kalmanız 1-2 haftadan fazla sürmeyecektir ve organik bir çalışma yürütmediğiniz için illegal hizmetlerine bağımlı olarak kalabilmenizde olasıdır. Seo, organik çalışma demektir bu yüzden asla kullanılmaması gerekiyor. Ayrıca İllegal link, organik seo çalışmasından daha zor sizi organik seo çalışmasına davet ediyorum :).

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız

İllegal Link Çalışması Zararları

Bu tekniği uyguladığınız site bunu fark ettiğinde google bildirir ve siteniz ceza alır. Sitenizin alacağı cezalar uzun süre sitenize zarar verebilir bunlar elbette ki anahtar kelimelerde çok hızlı bir düşüş olarak aklınıza gelebilir fakat bunlarla sınırlı değil sitenizin arama sonuçlarında yer alan indexleri silinebilir, siteniz kara listeye alınabilir. Kötümser değilim, bu teknik gerçekten tercih edilmemesi gereken bir yöntem bunu hırsızlık olarak düşünebilirsiniz.

hacklink-nedir-hacklink-teknikleri-1

Neden İllegal Link Yapılır?

Bu teknik web site sahiplerinin seo hizmetlerine bütçesinin yetmemesi durumunda başvurdukları bir yöntem. İllegal link tekniği, seo hizmetinden daha ucuz olabilir ama site sahibinin kendisini kandırmasından da bir farkı yok.

Değersiz bir siteniz var ve onu arama sonuçlarında birinci sırayada çıkartsanız içerikleriniz kullanıcının ilgisi çekmediğinde siteden çıkış ile karşılaşacaksınız bu yüzden organik seo çalışması çok önemli. İllegal link, organik seo gibi uzun vadeli faydalar sağlamaz, kısa vadeli palyatif çözümlerle sitenisini arama sonuçlarında ilk sıralara çıkartmaya çalışan herkes google tarafından illa ki cezalandırılacaktır :).

İllegal Link ve SEO İlişkisi

Hacklink ve seo ilişkisi ile söylenecek çok fazla şey var çünkü hacklink bir siyah şapka seo tekniğidir. Siyah şapka seo tekniği kısa vadeli çözümler sunarken beyaz şapka seo teknikleri web sitelerin arama sonuçlarında uzun vadeli başarılar elde etemsini sağlar bu yüzden hacklink ile seo ilişkisi çok farklıdır. Hacklink, seo demek değildir. Organik çalışmalar seo demektir.

Hacklinkler Nasıl Şikayet Edilir?

Web sitenizde SEO çalışmaları yaparken rakip web sitelerden veya hacker programları tarafından sitenize zararlı linkler yerleştirilerek kendi sitelerine backlink veya yönlendirme alabilirler. Bu gibi durumlar her zaman SEO çalışmalarına çok büyük zararlar vermektedir bu zararlardan kurtulmanın en doğru yolu google şikayet etmek ve bildirmektir.

Sitenizde tespit ettiğiniz linkleri google bildirmek her zaman faydalı olacaktır çünkü sitenize yapılan saldırıyı temizleseniz bile daha sonra tekrar edebileceğini unutmamanız gerekmektedir. Google hacklink kullananlara ciddi cezalar vermektedir .

Hacklink Tespiti Nasıl Yapılır?

Siteye eklenen zararlı linkler site sahiplerinin haberi olmadan ekleneceğinden bu gibi durumları siteniz zarar görmediği sürece hissetmek anlamak oldukça zordur.

Özellikle wordpress sitelerde sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğu için tema ekleme sırasında ortaya çıkan bir durumdur. Sitenizde SEO çalışmalarında bir düşüş oluştuysa veya illegal link çalışmalarından şüphe ediyorsanız aşağıdakileri maddeleri uygulayarak tespit edebilirsiniz.

 • Ahrefs SEO analiz aracının kullanarak sitenizin dışarıya verdiği linkleri tespit edebilirsiniz. Linkler arasında izin vermediğiniz bir link varsa kaldırabilirsiniz.
 • SEO Spider aracı sitenizi tamamen taramaktadır external link bölümünden sitenizin dış link verdiği siteleri inceleyebilirsiniz.
 • Majestic SEO aracı hacklink tespiti için oldukça faydalı tespit edebilmek ve sitenize gelen ve giden linkleri takip edebilmekte size yardımcı olabilir
 • Google search console bölümünde bağlantılar sekmesi içerisinde yer alan dış bağlantıları incelerseniz tespit edebilirsiniz.

Yukarıda yer alan hacklink tespit araçlarını kullanarak sitenize gelen zararlı backlinkleride kontrol edebilirsiniz.

Hacklink Saldırılarından Nasıl Korunulur?

 1. Sitenizde yer alan linkleri incelerken linklerin uzantılarına mutlaka dikkat edin.
 2. Mail adresinize gelen site daveti bağlantılarında link uzantılarına dikkat edin.
 3. Forum veya yorum yapılacak alanlarda recaptcha gibi güvenlik kontrolü araçları kullanın.
 4. Sitenize eklenti veya tema yüklerken lisanslı olmasına mutlaka dikkat edin.
 5. Crackli programlar veya eklentiler kullanmayın.
 6. WordPress sürümünü ve eklentilerinizi mutlaka güncelleyin.
 7. WordPress güvenlik eklentileri kullanın
 8. Güvenilir hosting ve web sunucusu seçin.

Google Spamları Hakkında

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.