Anti SEO Nedir? Anti SEO Teknikleri 2022

Anti seo, sitenize google arama dizininde sıralama kaybettirmek veya google tarafından ceza almasını sağlamak için rakipleriniz tarafından veya herhangi birisi tarafından yapılmaktadır. Anti seo teknikleri kullananlar rakip sayfaların site içi seo ve site dışı seo çalışmalarına da farklı tekniklerle zarar verirler bunun sonucunda sitenizin sahip olduğu seo optimizasyonu bozulacaktır.

Anti seo saldırısına maruz kalmanın sonucu googledan ceza almaya kadar gitmektedir bunun önüne geçmenin teknikleri bunun neden yapıldığı gibi pek çok sorunun cevabını anti seo teknikleri adlı yazımızda hazırladık.

Anti SEO Nedir? Neden Yapılır?

Seo, yani arama motoru optimizasyonu doğal işlemler yaptırmayı gerektiren uzun vadeli bir çalışmadır. Doğal bir süreç içerisinde büyümek istemeyen site sahipleri rakiplerini doğal işlemler yoluyla geçmektense anti seo teknikleri kullanarak geçmeyi, onların sitelerine zarar vermeyi tercih ederler bu çalışma için google da anti seo teknkleri hizmeti bile bulunmaktadır.

Rakipleriniz anti seo teknikleri kullanarak sitenize sıralama kaybettirir, google’dan ceza almasını sağlar. Google dan ceza almasını sağlamak bir sitenin başına gelebileceği en kötü şey olabilir google doğal olmayan yanıltıcı çalışmaları fark ettiğinde google bot tarafından otomatik cezalar uygular.

Google bot tarafından işaretlenmiş olan sitelerin bu cezadan kurtulması uzun sürmektedir.

Negatif seo çalışmaları her zaman rakipleriniz tarafından yapılmayabilir internetin büyümesiyle hackerların deneme ve yanılma yöntemiyle pek çok site üzerinde hackleme çalışması yapması veya eğlence amaçlı sitenizi hacklemeside başınıza gelebilir.

Bu gibi şeylerin başınıza gelmemesi için site güvenliğinize ve site içi seo ile site dışı seo çalışmalarını kontrollü bir şekilde yürütmeniz izlemeniz gerekmektedir.

Anti SEO Teknikleri

Anti seo teknikleri birden fazladır bu teknikleri birbirinden ayıran önemli farklar bulunmaktadır. Anti seo teknikleri ile sitenize zarar veren kişilerin uyguladığı teknikleri bilmek bu tekniklere karşı uygulayabileceğiniz çözümlerde üretebilmenizi kolaylaştırır.

Zararlı Backlinkler

Site dışı seo çalışması yaparken en çok dikkat edilen şey kaliteli ve sektörel alakalı backlinler almaktır.

Anti seo teknikleri çalışmasında bu durum tam tersi bir şekilde işlemektedir, sitenize anti seo teknikleri sizin sitenizle alakası olmayan değeri düşük olan backlinkler alınmaktadır. Bu alınan backlinklerin değersiz ve sitenizle alakasız olması google gözünde spam olarak işaretlenebilir ve bunun sonucunda sıralamanızı kaybedebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Zararlı Backlink Nasıl Temizlenir

Kopya Site

Sitenizin içeriklerinin rakip siteler tarafından kopyalanarak sitenizin adeta bir kopyasında bu içeriklerin yayınlanmasıyla google tarafından ceza almanız sağlanmaktadır. Google tarafından alacağınız bu ceza ile sıralama kaybedebilir index cazaları yiyebilirsiniz. İçeriklerinizin kopyalanmasının önüne geçmeniz gerekmektedir.

Google Adsens Cezası

Google adsense hesabınıza zarar vermek amaçlı yapılan bu teknikte ise siteniz içerisinde ki reklamlara durmadan tıklama işlemi yapılması google algoritmalarının bunu kolaylıkla tespit etmesini sağlar. Siteniz içerisinde ki geçersiz reklam tıklamaları sonucunda google adsens hesabınız kapanabilir yeniden de açamayabilirsiniz.

Site Hızı Düşürmek

Site içi seo çalışması yaparken hem ziyaretçileri hemde google botlarını memnun etmek için web site hızı arttırma çalışması yaparız çünkü yavaş açılan siteleri google ve ziyaretçilerimiz sevmez. Negatif seo çalışmasında site hızını düşürmek sıralama kaybetmenize neden olabilir bu teknik ddos saldırıları uygulanarak sunucunuzu bot trafiklerle meşgul ederek oluşturulur bunun sonucunda sitenizin sıralama kaybetmesine yol açabilir.

Hemen Çıkma Süresi Arttırma

Sitenizdeki trafiğin yoğun olmasının yanında hemen çıkma süresinin artması negatif seo tekniğidir. Eskiden çok sık olarak botlar aracılığıyla kullanılan hemen çıkma süresini arttırma tekniği artık google algoritmaları tarafından fark edilmektedir.

Hemen çıkma süresinin fazla olması sıralama kaybetmenize neden olabilir kullanıcıların sitenizin yararlı olmadığı sinyalini google algoritmalarına verebilir.

Telif Hakları Şikayeti

Telif hakları google için çok önemli ve ciddiye aldığı bir konu, her geçen gün artan kopya içerikten doğan telif şikayetleri site sahiplerinin index almasını zorlaştırır incelemeye giren sitelerin index almasının zorlaşmasıyla sıralama kaybetmelerine de neden olabilir.

Alt Sıradaki Rakiplerin Tıklanması

Arama dizininde alt sırada yer alan rakiplerinizin sitelerine yapılan sahte tıklamalar ile sitenizin geçilmesi hedeflenmektedir. Bu yöntem ile sıralamanız düşürülmüş diğer sitenin sıralaması arttırılmıştır. En kolay anti seo teknikleri.

Bu anti seo teknikleri büyük aranma hacmine sahip kelimelerde yer alan sitelere zarar vermektedir. Rekabetin daha kolay olduğu yerel seo çalışmaları güden siteler üzerinde uygulanmaktadır.

Sahte Şikayetler ve yorumlar

Markaların birbirlerini geçmek için sahte şikayetler ve yorumlar yapması ile uygulanan anti seo teknikleri arasındadır. Markanızın yer aldığı şikayet platformları, sözlükler, satış kanalları gibi yerlerde sahte ve yalan yorumlar yaparak markanızın değerini düşürmeye çalışılmasıdır.

Bu gibi durumlarda google haritalar üzerinde yer alan markalara sahte yorumlar yaparak markanın karalanmaya çalışılmasıdır.

Yanıltıcı Sosyal Medya Hesapları

Sitenizi temsil eden sahte sosyal medya hesapları kurarak sitenizin güvenini markasını zedelemek için yapılan anti sek tekniğidir. Bu anti seo teknikleri içerisinde asıl amaç kendi sitelerine trafik çekmek. Sitenizin adını kullanarak müşterilerinizin güvenini zedeleyebilir markanızın adı sayesinde ziyaretçilerin bilgileri çalınabilir sahte içeriklerle markanızı zedeleyebilirler.

Anti Seo Nedir? Anti Seo Teknikleri
Anti Seo Nedir? Anti Seo Teknikleri

Anti SEO Nasıl Engellenir?

Sıralamanızı korumak istiyorsanız anti seo teknikleri karşısında korunmanız gerekiyor. Anti seo teknikleri korunmak için belli araçları kullanmanız analiz etmeniz gerekmektedir. Anti seo teknikleri karşısında uygulayacağınız doğal çalışmalar sayesinde sitenizi ve markanızı korumuş olacaksınız ve internet üzerinde değeriniz artmış olacak.

Backlinkleri Kontrol Eden

Sitenize verilen bağlantıları kontrol etmeniz yapmanız gereken ilk anti seo korunma yoludur. Anti seo dan korunmak istiyorsanız bunu  düzenli bir şekilde yapmalısınız. Backlink tespit araçları sayesinde sitenize gelen zararlı backlinklerden kurtulun bununla beraber sektörünüzle alakası olan backlinlerin fazla olmasına önem verin sizinle alakası olmayan backlinkleri temizleyerek sitenizin değerini arttırabilir anti seo tespit ederek sitenizin sıralamasını koruyabilirsiniz.

Site Güvenliği Arttırın

Sitenizin hacklenmesi veya sitenize virüs bulaştırılmasının önüne geçebilmek için sitenizin güvenliğini arttırmanız gerekmektedir.

Anti seo tekniklerinden korunmak istiyorsanız sitenizin paneline giriş kısımlarını, sitenizin hassas güvenlik dosyalarını saklamanız gerekmektedir. Sitenizdeki üyelerin şifrelerine farklı kombinasyonlar eklemesini şart getirebilirsiniz.

Google kullanarak sitenizin güvenliğini sağlayabilirsiniz iki faktörlük kimlik doğrulama yöntemini aktif ederek site ve hesap güvenliğinizi iki katına çıkartabilirsiniz.

Site Hızını Kontrol Edin

Sitenizin hızına dikkat etmeniz hem anti seo dan korunmanızı hemde sitenizin genel site içi seo performansını ölçmenizi sağlayabilir. Site hızınız ziyaretçileri ve google’ı memnun etmek açısından önemlidir. Fakat anti seo tekniği olarak kullanılan site hızı düşürerek ziyaretçilerinizin sitenizi terk etmesi hedeflenmektedir, bu gibi durumlarda sitenizin hızının düşük olduğunu tespit ederseniz belli optimizasyonlarla site hızını iyileştirirsiniz.

Google Araçları Kullanın

Google araçlarını kullanarak sitenizle ilgili raporları detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz. Sitenizin mobil uyumluluğunu, sitenizdeki gezinme süreleri, sitenizde ki ziyaretçilerin hangi sorgularla geldiğini ve sitenizde indexlenen sayfaları görebilirsiniz daha fazla google aracı kullanarak sitenizin sorunlu bölgelerini tespit edebilir. En çok uygulanan hemen çıkma oranı ve sahte reklam tıklama tekniklerini tespit edebilirsiniz. Google diğer tüm seo analiz araçlarından daha doğru bilgiyi size verecektir.

İçerikleriniz Kontrol Edin

İçeriklerinizin özgün olmasına dikkat edin. Eğer çok fazla yazar barındıran bir site iseniz yazarlarınızın yazdığı içeriklerin özgün olmasını kontrol etmelisiniz en ufak bir hatanın sitenize telif hakları şikayetine yol açması sitenizin 10 günlük incelemeye alınmasına yol açabilir. Sitenizdeki içerikleri kontrol etmeniz için içerik özgünlük araçlarını kullanabilirsiniz. Kopya içeriklerden ve sahte bağlantıları sitenizden uzak tutun.

Google Raporlarını İnceleyin

Google web sitelere belli raporlar göndermekte sitelerin eksiklerini uyarılar ile iletmektedir. Google tarafında sitenizin eksiklerinin iletildiği bu raporları analiz ederek anti seo teknikleri nden korunabilirsiniz. Anti seo ya maruz kalmamak için google önerdiği teknikleri kullanarak bunlardan korunabilir ve arama dizininde yerinizi koruyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Beyaz Şapkalı Seo Nedir? Beyaz Şapka Seo Teknikleri

Kaynaklar

Kitaplar

  • Sorularla Seo – Kaan Gülten
  • Uzmanından Seo – Kaan Gülten
  • Stratejik Seo – Enver Çakır
  • Kültür Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği Ders Notları
  • İstanbul Üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri Ders Notları

Web Site

seodefteri
Author