Tek Sayfalık Web Site Seo Çalışması (Landing Page Seo)

Tek sayfalık web site seo çalışması (landing page seo) yapabilmek için uygulamanız gereken önemli seo kriterleri bulunmaktadır. Seo kriterlerini uygulayarak tek sayfalık web site seo çalışması (landing page seo) başarılı şekilde uygulayabilirsiniz. Hazırladığımız bu yazıda tek sayfalık web site seo çalışması rehberini uygulayarak sitenizi rakiplerinizle mücadele edebilecek bir yapıya getirebilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi

tek sayfalık web site seo çalışması (landing page seo) yaparken ilk adım olarak tek sayfalık web siteye uygun anahtar kelimeleri seçmeniz gerekmektedir. Anahtar kelimeleri tek sayfalık bir site için seçerken rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri analiz etmelisiniz bu analizler doğrultusunda sitenizin arama dizininde rekabet edebileceği anahtar kelimeleri içeren içerikler üretebilirsiniz.

tek-sayfalik-web-site-seo-calismasi-nasil-yapilir-2

Anahtar kelime seçtikten sonra içeriklerinizi özgün ve doğal bir şekilde üretebilirsiniz içeriklerinizde yer alacak olan anahtar kelimeler yanında bu anahtar kelimelerle alakalı (lsı) kelimeleride ekleyerek bu kelimeler üzerinden trafik elde edebilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Aranma Hacmi Orta Seviyede Olan Anahtar Kelimeler Seçin
 • İlgili Anahtar Kelimeler Ekleyin
 • Kullanıcıların Arattığı Anahtar Kelimeler Seçin
 • Rekabet Seviyesi Düşük Anahtar Kelimeleri Seçin
 • İçerikleri Anahtar Kelimelerle Doldurup Spama Düşmeyin.

Seo Uyumlu İçerikler Üretin

Seo uyumlu makale hem kullanıcıların aramalarına uygun hemde google tarafından da doğru içerikler üretmenin tek yoludur. İçeriklerimiz arama motorlarına optimize bir şekilde üretilirse kullanıcılar arama yaptığında içeriklerimizle karşılaşabilir ve içerikler içerisinde ki anahtar kelimelerle arama dizininde rakiplerinizle rekabet edebilirsiniz.

Seo uyumlu içerik üretirken dikkat etmeniz gerekenler

 • Özgün Olmalı.
 • Anahtar kelime içermeli.
 • 350-600 kelime arasında olmalı.
 • Headings başlıkları hiyerarşik bir yapıda bulunmalı.
 • Görsel, video, gif gibi içerikler bulunmalı.
 • Rakip içerikleri analiz edin.

Web Site Hızını Arttırın

Tek sayfalık web site seo çalışması (landing page seo) yapıyorsanız sitenizin açılma hızı oldukça önemlidir. Sitenizin hemen açılması ziyaretçilerin sitenizini terketmemesi ve googlebotlar tarafından önemsenmektedir. Arama dizininde sıralama kaybetmek istemiyor ve sıralamalarda rakiplerinizle rekabet edebilmek istiyorsanız site içi seo çalışması yaparak web site hızı arttırmanız gerekiyor.

Backlink (Referans Bağlantı)

Backlinkler tek sayfalık web site seo çalışması (landing page seo) için çok önemlidir çünkü web sitelerin değerini kanıtlayabilmesi için bu backlinkler google’a sinyal göndermektedir. Backlink sahibi olmak sitenizin sayfa otoritesini arttırmakta ve arama dizininde rakiplerle rekabet edebilmeyi kolaylaştırmaktadır. Backlink pek çok farklı türde alınabilir fakat bu backlinkler arasında önemli olan dofollow backlink almaktır. Backlinkleri kontrol etmelisiniz size link veren bir site zaman içerisinde bu linki kaldırabilir bu linkin amacı farklı olabilir ve sitenizi değersiz hale getirebilir o yüzden bu linkleri sık sık kontrol edin.

Google Araçlarını Kullanın

Dünyanın en büyük arama motoru olan google site geliştiricilerine önemli analiz araçları sunmaktadır. Google tarafından yapılmış olan bu araçlar size siteniz hakkında en doğru bilgiyi vermektedir. Google analiz araçlarını kullanarak sitenizi ziyaret eden ziyaretçiler hakkında bilgi edinebilirsiniz bu bilgiler doğrultusunda stek sayfalık web site seo çalışması (landing page seo) yapabilmeniz kolaylaşmaktadır.

Google Araçlarının Özellikleri

 • Site Hızı Ölçme
 • Sayfa Gezinme Süresi
 • Ziyaretçilerin Konumları
 • Açılış Sayfaları
 • Hemen Çıkma Süresi

Site Güvenliği

tek sayfalık web site seo çalışması (landing page seo) yapıyor olabilirsiniz fakat sitenizin güvenliğini yine de korumanız gerekmektedir. Sitenizin güvenliğini korumak herhangi bir saldırıya karşı sitenizi kaybetmemenizi sağlar. Sitenizi ddos,bot saldırılarına karşı koruyabilirsiniz. Eğer wordpress tabanlı bir site kullanıyorsanız wordpress güvenlik eklentileri yazısını okuyabilirsiniz.

Title, description Optimizasyonu

İçeriklerinizi hazırladıktan sonra googlebotlarının içeriklerinizi kullanıcılar arama yaptığında hemen tespit edip kullanıcının karşısına getilrebilmesi için description, title gibi alanları doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu alanları doğru bir şekilde doldurarak arama motorlarına içerikleriniz hakkında doğru fikirler verebilir ve rakiplerinizle rekabet edebilirsiniz.

 • Anahtar kelimeler kullanın.
 • Uzun cümleler kurmayın.
tek-sayfalik-web-site-seo-calismasi-nasil-yapilir-1
tek-sayfalik-web-site-seo-calismasi-nasil-yapilir-1

Güncel Olun

Sitenizin tek sayfalık olması tek sayfalık web site seo çalışması (landing page seo) için güncel olmayı gerektiriyor. Sitenizin güncel olması google her zaman sinyal vermektedir. Sitenin içeriklerinin güncelliği içeriklerin doğru ve güvenilir olduğu bu içeriklerin değişen bilgilere ayak uydurarak değiştiğini göstermektedir. Sitenizin sahip olduğu içerikleri, araçlaru, temaları, kodları her alanda güncel olmasına dikkat edin.

BONUS

Tek sayfa seo, web site seo çalışması (landing page seo)  yapabilmek için sadece yazılar okuyarak uygulamak yeterli olmayabilir semrush tarafından hazırlanan video tek sayfao seo web site seo çalışması (landing page seo) yapabilmeniz için işinize yarayabilir. tek sayfa seo web site seo çalışması (landing page seo) sırasında çalışmalarınız google uygun olmasına dikkat edin.

İlginizi Çekebilir: Beyaz Şapka Seo Nedir?

Kitaplar

 • Sorularla Seo – Kaan Gülten
 • Uzmanından Seo – Kaan Gülten
 • Stratejik Seo – Enver Çakır
 • Kültür Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği Ders Notları
 • İstanbul Üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri Ders Notları

Web Site

seodefteri
Author