Beyaz Şapka Seo Nedir? Beyaz Şapkalı SEO Teknikleri

Arama motoru optimizasyonu çalışanları yani bizler iki kısıma ayrılmaktayız. Karanlık taraf ve aydınlık taraf :). Bu kısımın aydınlık tarafı, beyaz şapka seo (white hat seo),  web siteler için etik çalışmalar yapmaktadır. Beyaz şapka seo (white hat seo) google kurallarına uygun uzun vadeli çalışmalarla kalıcı sonuçlar elde etmektedir. Kısacası beyaz şapka seo google kurallarına uygun etik seo çalışmaları yapan kişidir.

Beyaz Şapka SEO Nedir?

Beyaz şapka seo (white hat seo) teknikleri google için doğru ve kullanıcıyı yanıltmayan çalışmaların bir araya gelmesiyle oluşur. Beyaz şapkalı seo teknikleri kullanarak sitenizi uzun vadeli bir çalışmanın sonucunda kalıcı bir başarıya ulaştırabilirsiniz. Beyaz şapka seo teknikleri uygulamak için site içi seo çalışması yapılması gerekir daha sonra site dışı seo çalışması ile sitenizi arama motorları için hazır hale gelebilir.

Beyaz Şapka SEO Teknikleri Neledir?

Web sitenizi arama sonuçlarında ön sıralara çıkartmak istiyorsanız en çok kullanılan piramit seo tekniği, barnacle seo, ve beyaz şapka seo tekniklerini kullanmanız gerekiyor. Beyaz şapka seo teknikleri çok zahmetli ve maliyetli olduğundan genellikle siyah şapka seo tekniği kullananlar tarafından pek sevilmez. Fakat white hat seo tekniği ile web sitesini geliştirenler genellikle arama motorlarında ön sıralara geldiklerinde uzun süre üst sıralarda kalmaktadır. Bunun en önemli neden white hat seo tekniği kullanarak optimizasyon işlemleri yapan seo uzmanları, çalışmalarında etik ve google seo kriterlerine uygun şekilde çalışmalar yürütmektedirler.

Özgün İçerik

Beyaz şapkalı seo çalışmalarının en değerli özelliği özgün olmasıdır. Kopya olmayan özgün bir içerik google gözünde değerlidir rakiplerinden farklı görseller zengin bilgiler içeren bir içerik google arama dizininde ön sıralara çıkmayı sağlayabilir beyaz şapka seo çalışmaları yapan seo çalışanları özgün içerikler sayesinde arama dizininde sayfaları ön sıralara çıkartmaktadır.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelimelerin seçimi ve anahtar kelimelerin kullanımı sırasında belli kriterler bulunmaktadır. Beyaz şapka seo (white hat seo) çalışmaları uygulayanlar bu kriterlere göz önünde bulundurarak çalışmalarını yürütürler bu çalışmalar aranma hacmi olan anahtar kelimeleri hedeflemek, uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmak, ilgili anahtar kelime ve başlıklara içerikte yer vermektir. İçerik içerisinde kullanılan anahtar kelimelerin yoğunluğu da çok önemlidir 350 kelimelik bir içerikde 6-7 anahtar kelime bulunabilir daha fazlası google gözünde olumlu izler bırakmayabilir siyah şapka seo adlı yazımızda bu gibi yöntemlerin sonuçlarını bahsetmiştik.

Backlink, Referans Bağlantılar

Sitenizin arama motorlarına güvenilir olduğunu göstermenin ve farklı kanallardan ziyaretçilerinizin size ulaşmasını sağlamak için referans bağlantılara ve backlinklere ihtiyacınız var fakat bu çalışmalar nasıl yürütülmelidir? Backlink çalışmalarının doğal olması beyaz şapka seo teknikleri arasında yer alır sitenizi yeni doğmuş bir bebek gibi düşünürseniz yavaş yavaş doğru adımları uygulayarak backlink çalışmaları yürütmeniz gerekmektedir. Beyaz şapka seo (white hat seo) , backlink çalışmalarını yavaş yavaş ve doğal bir şekilde uygulamaktadır. Google da ön sıralara çıkıcam diye acele edip kısa vadeli bir sonuç elde etmek sizi uzun vadede olumsuz etkileyebilir.

Kırık Linkler

Sitenize daha önce verilen bağlantıların daha sonradan kaldırılıp kaldırılmadığını kontrol etmeniz gerekebilir çünkü kırık linklerden sizin sayfanıza yönlendirilen ziyaretçiler 404 sayfalarıyla karşılaşabilir buda sitenizden hemen çıkma oranını arttırabilir bununla beraber sıralamalarda düşmenize neden olabilir. Bunun önüne geçebilmek için beyaz şapkalı seo teknikleri arasında link analiz araçlarında sitenize link veren veya site içerisinde link verdiğiniz kırık linkleri kontrol edebilirsiniz.

Kırık Link Analiz Araçları

 • Dr. Link Check,
 • W3C Link Checker.
 • Broken Link Check,
 • Ahrefs
 • Google Search Console (Link Reddetme)

Sosyal Medya Çalışmaları

Sosyal medya çalışmaları web sitenizin google gönderdiği sinyaller olarak gözlemlenmektedir. Sosyal medyada başarılı bir web site kendisine yeni ziyaretçiler çekebilir bu trafiği dönüşüme çevirebilir. Beyaz şapkalı seo çalışmalarında sosyal medyada kullanıcıları siteye yönlendirmeye teşvik edecek gönderiler, sorular gibi etkinlikler düzenleyebilir bu etkinlikler sonucunda web sitede trafik yaşanabilir.

Web Site Hızı Arttırma

Web site hızı arttırma gerçekten kullanıcılarına önem veren sayfa sahiplerini ilgilendiren bir konudur. Beyaz şapka seo kullanıcı odaklı çalışmalar yürütür bu çalışmaların başında web site hızını arttırmak var çünkü web siteler 3-4 saniye arasında açılmazsa ziyaretçiler siteleri terk etmektedir bunun önüne geçmek isteyen beyaz şapkalı seo çalışanları site hızını arttırmak için dizin sıkıştırma görsel boyutlarını optimize etmek gibi yöntemler kullanmaktadırlar.

Mobil Uyumluluk

Kullanıcı odaklı çalışmalar yürüten beyaz şapka seo için en önemli şey kullanıcıların kullandığı her teknolojide onlara olumlu bir deneyim sunmaktır. Mobil uyumluluk bir web sitenin kullanıcısının geri dönüş yapmasını sağlayabilir site içerisinde gezinmesine neden olabilir. Beyaz şapka seo için mobil uyumluluk google arama dizininde ön sıralara çıkmak için uygulanması gereken kritik bir faktördür.

Beyaz Şapka Seo, Siyah Şapkalı Seo’dan Farkları

 • Etik Çalışmalar Yürütür.
 • Uzun Vadeli Çalışmalardır.
 • Kalıcı Sonuçlar Elde Eder.
 • Google Kurallarına Uygundur.
 • Büyük Bütçe Gerektirir.
 • Kullanıcı Odaklı Çalışmalar Yürütür.

beyaz-sapka-seo-nedir-beyaz-sapkali-seo-teknikleri-1

Kaynaklar

Kitaplar

 • Sorularla Seo – Kaan Gülten
 • Uzmanından Seo – Kaan Gülten
 • Stratejik Seo – Enver Çakır
 • Kültür Üniversitesi – Bilgisayar Mühendisliği Ders Notları
 • İstanbul Üniversitesi – Yönetim Bilişim Sistemleri Ders Notları

Web Site

seodefteri
Author