İnternette keyword stuffing nedir? diye arama yaptığınızda karşınıza pek çok ingilizce kaynak çıkmaktadır. Karşınıza çıkan bu yabancı kaynaklardan derlediğimiz keyword stuffing nedir? adlı yazımız keyword stuffing ile karşılaşmamanız için yapmanız gerekenleri içermektedir. Hazırladığımız bu yazıda anlattıklarımızı doğru bir şekilde uygularsanız keyword stuffing hatası ile karşılaşmazsınız.

Keyword Stuffing Nedir?

keyword stuffing, arama sonuçlarında ön sıralara çıkabilmek için içerikleri keyword stuffing ile doldurma işlemi olarak adlandırılmaktadır. Anahtar kelime ile doldurulan içerikler google tarafından cezalandırılmaktadır.

Anahtar kelime doldurma işlemi arama sonuçlarında ön sıralara çıkmak için yapılmakta fakat bu arama motorlarını yanıltabilecek bir strateji olduğundan google bu tekniğin önüne geçebilecek algoritmalar kullanarak keyword stuffing doldurarak oluşturulan içeriklerin sıralamalarını düşürmektedir.

Keyword stuffing, web site yer alan içeriklerin meta etiketlerine ve içeriğin kendisine bunun yanında backlinklerde kullanılmaktadır. Google bu işlemleri webspam veya spamdexing olarak kabul etmektedir. Anahtar kelime doldurma tekniği google tarafından siteye uzun süreli arama sonuçlarından kaldırılma cezası ile geri dönmektedir.

Anahtar kelime doldurma ile üretilen içerikler google ürettiği google panda, google florida, google hummingbrid algoritmaları ile tespit edilmektedir. keyword stuffing doldurma tekniğine karşı Bing arama motoruda 2014 yılında algoritma geliştirmiştir.

Anahtar kelimeler ile doldurulan içeriklerin kullanımı çok zararlı içeriklerinizi üretirken kullanacağınız anahtar kelime adetine dikkat etmelisiniz çünkü ön sıralara çıkabilmek için ürettiğiniz bu içerikler sitenizin büyük cezalar alabilmesine hatta içeriklerinizin silinmesine neden olabilir.

Keyword Stuffing Kriterleri

  • Kelimeleri veya cümleleri gereksiz yere tekrarlamak
  • Konu dışı kelimeler eklemek
  • Aynı anahtar kelimenin türevlerini eklemek
  • Sayfanın konusuyla alakalı olmayan anahtar kelimeler kullanmak

Keyword Stuffing Nasıl Engellenir?

Anahtar kelime ile doldurulan içeriklerden kaçınmak istiyorsanız yapmanız gereken uzun kuyruklu anahtar kelimeler ve yan anahtar kelimeler ile içerikler üretmeniz gerektiğidir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri içeriklerinize eklerseniz içerikleriniz arama sonuçlarında ilgili sorgulardan da arama sonuçlarında yer alabilmesini sağlar. Yan anahtar kelimeler ise tıpkı uzun kuyruklu anahtar kelimeler gibi aynı faydayı sağlar ve anahtar kelime spam cezasına düşmemenizi sağlar.

Uzun Kuyruklu, Yan ve LSI Kelimeler Kullanın

Keywordstuffing cezasının önüne geçebilmek istiyorsanız içeriklerinize ekleyeceğiniz anahtar kelimelerin tek bir tanesini sürekli kullanmanıza gerek yok anahtar kelimelerin yan, gizli ve uzun kuyruklu türevlerini kullanarak içeriklerinizi üretebilirsiniz. Ürettiğiniz içerikte yer alan bu 3 farklı anahtar kelime size birden fazla farklı arama sorgusunda trafik getirebilir.

keyword-stuffing-nedir-1

350 Kelimeden Uzun İçerikler Yazın

İçeriklerinizin ön sıralara çıkabilmesi için kısa kelimeli çok anahtar kelimelerle doldurulmuş içerikler üretmenize gerek yok. İçeriklerinizin uzun olması istediğiniz kadar anahtar kelime doldurmanızın önünü açabiliyor bu yüzden 350 kelimenin üzerine çıkmaya dikkat edin. Uzun ve benzer konular ile bağlantılı içerikleri bir konu başlığı altına toplarsanız uzun bir içerik elde edebilirsiniz.

SEO Editörü Kullanın

WordPress tabanlı bir site kullanıyorsanız rank math seo, yoast seo gibi seo editörleri kullanarak içeriklerinizi seo uyumlu hale getirebilirsiniz kullanacağınız seo eklentileri ile içeriklerinizi oluştururken kaliteli ve anahtar kelime yoğunluğuna uygun olarak üretebilirsiniz. Seo editörü kullanmak seo uyumlu makale yazmanızı da kolaylaştırmaktadır eğer wordpress tabanlı bir siteniz varsa seo editörü herhangi bir ceza almanızı engelleyecek ve size uyarılarda bulunacaktır.

Keyword Stuffing Cezaları

Google şirketinin en çok bilinen çalışanı matt cutts, keyword stuffing ile doldurularak üretilen içeriklerin kullanıcılara ve arama motorlarına yanıltma ve zarar vermeye başladığını belirtmiştir. Bu yöntemin önüne geçebilmek için panda algoritmasının olduğunu ve bunun bir black hat seo tekniği olduğunu belirtmiştir. keyword stuffing ile doldurulan veya aynı anahtar kelimeler ile doldurulan içerikler cloking yada sandbox cezası almaktadır.

Keyword Stuffing Tarihi

Geçmişte çok gelişmemiş olan fakat en sık kullanılan arama motorlarını yanıltarak ön sıralara çıkmak için keyword stuffing doldurma tekniği kullanılmaktaydı.

No script etiketleri ile sayfaya gizli anahtar kelimeler yerleştirilmekteydi. Komut dosyasına gizli metinler yerleştirilerek siteyi ziyaret eden kullanıcıları ve arama motorlarını yanıltmaktaydılar.

Arama motorları geliştikçe ve google arama motoru sektöründe algoritmalar geliştirdikçe anahtar kelime doldurma tekniğine karşı önlemler almaya güçlü algoritmalar ile cezalandırmaya başladı.

İçeriklere görünmeyen anahtar kelimeler eklemek için css kullanarak arka planın renkleri ile anahtar kelimelerin renklerini aynı yapmaktadırlar bunu ziyaretçiler fark etmeyebilir fakat google güncellemeleri bunları tespit edebilmek için 3 farklı algoritma üretmiştir.

2005 Yılında anahtar kelime doldurarak ön sayfalara çıkabilmeyi amaçlayan tüm siteler büyük bir gerileme yaşadı çünkü google ve diğer arama motorları bu tekniği tespiti ve cezalandırabilecek algoritmalar üretti.

Geçmişten günümüze kadar kullanılan bu teknik artık hiç bir işe yaramaıyor keyword stuffing tekniği en çok kullanılan siyah şapka seo tekniğidir. Beyaz şapka seo tekniği uzmanları bu tekniğin önüne geçebilmek ve bunun tespiti ve cezası için yaptıkları çalışmalar geliştirdikleri algoritmalar sayesinde bu teknik artık kullanılamaz hale gelmiştir.

Google’da çalışan Matt cutts anahtar kelime doldurmakla ilgili şunları söylüyor: “Anahtar kelime ile üretilen içerikler google kalitesini düşürmekte ve “google kötü, google berbat” gibi eleştiriler almakta. Arama motorlarının en önemli özelliği kullanıcılara istediğini vermeli ve ön sayfada kaliteli kullanıcı için üretilen faydalı içeriklerin yer alması gerektiğini düşünüyorum. Anahtar kelime doldurarak ön sıralara çıkan siteleri tespit edebilmek için aylardır üzerinde çalıştığımız algoritmalar geliştiriyoruz…”

Keyword Stuffing Nerede Kullanılır?

Anahtar kelime ile doldurulan içerikler genellikle dijital medya sektöründe kullanılmaktadır. Günümüzde en çok şikayet edilen bu tekniği sıklıkla haber siteleri için seo taktiği olarak kullanılıyor. Haber siteleri arama sonuçlarında hızlıca yer alabilmek için içeriğin giriş kısmında anahtar kelimeleri 5-15 arasında kullanmaktadır. İçeriğin giriş kısmında kullanılan anahtar kelimeler içeriğin aşağısına doğru yan anahtar kelimeler ile kullanılarak sonuç kısmında haberin kendisine yer bıraktırıyor.

Anahtar kelime doldurarak içerik üreten haber siteleri google tarafından büyük cezalar almıştır fakat günümüzde yine de bu teknik üzerinden içerikler üretmekte ve arama sonuçlarında ön sıralara çıkmaktadırlar çünkü kullandıkları anahtar kelimenin fazla olması içeriklerde ki kelime sayısının da fazla olmasını sağlıyor anahtar kelime kullanımının da spama düşmenin önüne geçebiliyorlar.

Kaynaklar

Alakasız Anahtar Kelime Doldurma

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.