Google tarafından üretilmiş olan rankbrain algoritması arama motorunu geliştirmek ve arama sonuçlarını iyileştirmek için geliştirimiştir. Rankbrain nedir diye merak ediyor ve rankbrain algoritması nasıl çalışır diye soruyorsanız hazırladığımız içerik google rankbrain arama sonuçlarında her soruya tek tek cevap aramanıza gerek kalmadan tüm sorulara cevap verebilecek bir şekilde hazırladık. Seo çalışmalarınız da rank brain algoritmasını dikkate alarak çalışmalar üretmek ve google arama motorunun ürettiği google rankbrain algoritması hakkında bilgi sahibi olacağınız içeriğimiz aşağıda yer alıyor.

Google Rankbrain Nedir?

Rankbrain, yapay zeka altyapısına sahiptir. Arama sonuçlarında istenilen arama sorgusuna uygun içerikleri arama sonuçlarında ziyaretçilerin karşısına çıkarmaktadır. Makine öğrenme sistemi ile bunu gerçekleştirmektedir.

Rankbrain algoritması, 26 ekim 2015 yılında panda ve Hummingbird algoritmasından sonra 3. algoritma olarak geliştirimiştir. Bu algoritmanın da diğer algoritmalar gibi asıl amacı arama yapan ziyaretçilerin davranışlarını izleyerek arama sonuçlarını iyileştirmektir. Google geliştirdiği bu algoritma sıralamaları etkilemektedir.

Rankbrain algoritması, yapay zekası kullanıcıların yaptığı aramalardan kendini geliştirmekte ve bu aramaları değerlendirerek doğru sonuçları arama sonuçlarında çıkartmaktadır. Rankbrain algoritması kullanıcı davranışlarını izleyerek kendini geliştiriyor, kullanıcıların yaptığı aramaları ve tıkladıkları sonuçlarda ürün, içerik, makale, gibi kategorileri arama yapıldığında ayırarak kullanıcıya uygun olan içeriği arama sonuçlarında göstermektedir.

Google, rankbrain algoritmasının görevini tam olarak açıklamamıştır. Fakat google algoritma geliştiricileri rankbrain algoritması için;

“Yapay zeka ile elde edilen öğrenmenin algoritmaya dönüştürülerek sıralama algoritması olan panda ve penguen algoritmasından sonra en önemli sıralama algoritması olduğunu belirtmektedir”

Rankbrain algoritması çok önemli bir sıralama faktörüdür. Rankbrain algoritmasına yönelik üreteceğiniz içeriklerde asıl amaç hedef kitleye yönelik içerik üretmektir. Rankbrain algoritmasına uygun içerikler üretebilmek için beyaz şapka seo teknikleri üzerinden seo çalışmalarınızı bu teknik üzerinden kurgulamanız gerekiyor. Kitlenize uygun içerikler üretmek ve sitenizi arama sonuçlarında ön sıralara çıkarabilmenin tek yolu beyaz şapka seo tekniklerini kullanmanızdan geçiyor.

Google Rankbrain Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Web sitenizi arama motoruna optimize edebilmek için google algoritmalarını dikkate almanız gerekiyor. Kullanıcı deneyimi ve sayfa değeri üzerinde çok ağırlık veren google rankbrain algoritması kullanıcılara arama yaptığında hedeflediği içeriği onların karşılarına çıkartmaktadır. Kullanıcıların karşısına çıkartacağı sayfaların hemen çıkma oranı, mobil uyumluluk, referans bağlantı gibi önemli faktörlere göre içerikleri ön sıralara çıkartmaktadır.

rankbrain-nedir-google-rankbrain-algoritmasi-1

Rankbrain algoritmasına uygun içerikler üretmekte çok önemli bir faktör içeriklerinizin kullanıcıları yanıltmaması gerekiyor zaten yanıltıcı içeriklerin panda algoritmasına takıldığını daha önce bahsetmiştik bu yüzden içerikleriniz her zaman hedef kitleye uygun olarak üretilmeli ve siyah şapka seo tekniklerinden uzak bir şekilde seo çalışmalarınızı yürütmenizi tavsiye ediyoruz.

Google Rankbrain Algoritmasının Amacı Nedir?

Google, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve arama sonuçlarında kaliteli içeriklerin yer almasını sağlamak için geliştirdiği rank brain algoritması panda ve hummingbrid algoritmasından sonra en önemli kullanıcı deneyimi odaklı 3. algoritmadır. Bu algoritmanın çalışmasında ki temel mantık kullanıcıların yaptığı aramaları yapay zeka ve makine öğrenme yolu ile sentezleyerek kullanıcılara uygun iyileştirilmiş arama sonuçları sunmasıdır.

Bu algoritmanın en önemli özelliği makine öğrenme ile geçmişte yapılan arama sorgularını birleştirerek kullanıcıların yaptığı arama sonuçlarına uygun arama dizininde içerikler sunmayı sağlamasıdır. Bu algoritma kullanıcılardan beslenmektedir. Google içerisinde yapılan her aramayı kullanıcı niyetini yapay zeka ile öğrenerek geçmişte ki aramalarla kıyaslar ve kullanıcıya uygun en iyi sonucu arama dizininde yer verir.

Google Rankbrain Algoritması Neden Önemli?

Dünyanın en büyük arama motoru olan google her geçen gün kullanıcıları arama sorgularında en iyi ve en uygun içeriği hedeflemektedir. Geçmişten günümüze pek çok arama motoru siyah şapka seo ve anti seo teknikleri ile manipüle edildiği için google bu tür tekniklere daha fazla maruz kalmamak ve kullanıcıların memnuniyetine önem vermek adına bu algoritmayı geliştirdi.

Google bu algortimayı ve diğer algoritmaları geliştirmesinde ki asıl amaç kullanıcıları memnun etmek ve kullanıcılara en uygun kaliteli içeriği sunmasıdır. Bu algoritmanın asıl amacı uygun içeriği kullanıcıya ulaştırmak olduğu için web siteler arasında arama sonuçlarında rekabet doğmasına neden oldu buda kalitenin her geçen gün artmasını sağlıyor.

Google da yapılan benzersiz arama sorgularına karşı ve arama sonuçlarında yanıltıcı içeriklerinde önüne geçebilmek için rank brain algoritması bu sorunların üstesinden gelmektedir. Bu algoritma kullanıcıların geçmişteki deneyimlerini ve sitenin kullanıcıya sunduğu memnuniyete odaklanmaktadır. Site hızı, hemen çıkma süresi, mobil uyumluluk, site içi gezinme gibi önemli faktörler sitenin değerli ve sitenin arama sorgusuna en uygun olduğuna dair karar vermesinde önemli etkendir.

Google Rankbrain SEO İlişkisi Nedir?

Google yaptığı bu güncelleme ve seo arasında elbette bir ilişki bulunuyor. Google seo alanında çalışmalar yürüten seo uzmanlarından doğal ve kullanıcılara en uygun içerikleri üretmesini ve google kriterlerine uygun şekilde siteyi optimize etmesini beklemektedir. Bu yüzden bu güncellemede asıl amaç kullanıcılara uygun içerik üretmeden geçiyor bunlar seo uyumlu makale, site hızı, mobil uyumluluk, title gibi önemli faktörlerdir.

Google Rankbrain Kriterleri

Google tarafından gerçekleştirilen bu üçüncü büyük güncellemenin arama sonuçlarında sıralama kriterleri bulunmaktadır. Algoritmanın kriterlerine uygun bir şekilde sitenizi optimize ederseniz kullanıcılar arama yaptığında arama sonuçlarında ön sıralara çıkabilmenizi sağlayacak içerikleri nasıl üreteceğinizi ve web sitenizi nasıl optimize etmeniz gerektiği hakkında size bilgi verebilir.

SEO Uyumlu İçerik

Google yaptığı bu güncelleme ile kullanıcıların arama yaptığında anahtar kelimelerin geçtiği makaleleri veya ürünleri ön sırada çıkartmaya daha çok önem veriyor fakat sadece anahtar kelime yeterli değil anahtar kelime oranı ve makalenin kelime sayısı gibi çeşitli etmenler bu algoritmanın içerikleri kullanıcılara uygun olarak göstermesini sağlamaktadır. Algoritmanın içeriklerinizi en öne çıkartmasını sağlayabilmek için içeriklerinizin kullanıcıya yarar sağlayacak olmasına önem gösterin.

Mobil Uyumluluk

Google yaptığı bu güncelleme ve diğer güncellemelerin birbiri ile ilişkisi olduğunu belirtmişti bu yüzden mobil uyumluluk bir kullanıcı memnuniyeti olarak adlandırılabilir. Eğer mobil uyumlu bir siteniz var ise kullanıcılar sitenizde rahat bir şekilde gezinme yapabilir ve sitenizden hemen çıkma oranı düşebilir. Bu gibi önemli etmenler algoritmanın tarihsel olarak bilgileri öğrenerek karşılaştırmasını da etkileyerek arama yapıldığında sitenizin ön sıralarda çıkmasını sağlayabilir.

Sesli Aramalar

Teknolojinin gelişmesi google tarafından bu alanda da algoritmaların geliştirilmesini sağlıyor. Gelişen teknoloji mobil cihaz ve masaüstü bilgisayarlarda sesli arama yapmanın önünü açmış durumda zaman ilerledikçe google üzerinden sesli arama yapma oranı daha fazla artacağı için içeriklerinizde kullanacağınız anahtar kelimelerin günlük hayatta kullanılan konuşma dilinden olan kelimelerini de eklemeyi ihmal etmeyin.

İlginizi Çekebilir: Google Cezaları Nelerdir

Kaynaklar

Google Algoritma Tarihi

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.