En İyi İnstagram Paylaşım Saatleri 2024

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları arasında yer alan instagram uygulaması pek çok kişi tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. İnstagram kullanıcıları, şirketler, fenomenler genellikle etkileşim alacakları instagram paylaşım saatleri zamanlayarak paylaşım yapmaktadırlar.

İnstagram paylaşım saatleri doğrultusunda paylaşım yapan kullanıcılar fenomenler genellikle etkileşimleri yoğun olarak artmaktadır. İnstagram da paylaşım saatleri dışında instagram paylaşım günleri de çok önem arz etmektedir. İnstagram hesabınızın etkileşimini arttırmak için kullanabileceğiniz instagram en iyi paylaşım saatleri ve instagram etkileşim saatleri yazısını sizler için hazırladık.

Etkileşim Arttıracak Paylaşım Saatleri 2024

Her geçen gün her farklı kitleden ve yaş grubundan üye elde ederek büyümeye devam eden instagram uygulaması sadece kullanıcılar için değil şirketler, bloglar, belediyeler, siyasiler ve hayvanlar içinde hizmet vermektedir. Aşağıda instagram etkileşim saatleri ve instagram post atma saatleri inceleyebilirsiniz.

 • Pazartesi instagram Paylaşım Saatleri
 • Salı Günü İnstagram Paylaşım Saati
 • Çarşamba İnstagram Paylaşım Saatlerir
 • Perşembe İnstagram Paylaşım Saatleri
 • Cuma Günü İnstagram Paylaşım Saati

Haftalık İnstagram Paylaşım Saatleri

Haftalık olarak uygulayabileceğiniz instagram en aktif saatler listesini sizler için hazırladık. Hazırladığımız liste doğrultusunda hesabınızın paylaşımlarını bu saat aralıklarında yapabilir etkileşim elde edebilirsiniz.

Paylaşım saatlerini belirlemek için dikkat etmeniz gereken en önemli unsur gün ve trend olaylardır. Saatleri belirlerken bulunduğunuz günlere göre farklılıklar oluşturmasını sağlayın. İstatistiklere göre pazartesi, çarşamba ve perşembe günleri yoğun olarak sosyal medya hesapları kullanılmaktadır. Hafta sonu ise en çok yoğun olarak kullanılan gün olduğundan daha özel paylaşımlar yaparak kitlenizin karşısına çıkmayı hedefleyin.

Günler Sabah Akşam
Pazartesi 07:30, 09:30 20:00, 22:00
Salı 06:00, 04:00 09:00, 11:00
Çarşamba 07:00, 08:00 23:00, 12:00
Perşembe 09:00, 12:00 19:00, 22:00
Cuma 05:00, 13:00 15:00, 18:00
Cumartesi 11:00, 19:00 20:00, 22:00
Pazar 07:00, 08:00 16:00, 18:00

 

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz

instagram-paylasim-saatleri-1
Güncel İnstagram Paylaşım Saatleri 2024

Sektörlere Göre İnstagram Paylaşım Saatleri 

Finansal, tüketim malları, blog, teknik hizmet ve medya sektörlerine göre instagram paylaşım saatleri değişmektedir. İnstagram hesabınızda paylaşım yapmak için sektörünüz için doğru paylaşım saatini belirlemek yapacağınız ilk adım olmalı. Aşağıda yer alan listede hizmet verdiğiniz hedef kitleye göre kendi sektörünüzün paylaşım saatlerini seçebilirsiniz.

Medya Sektörü için İnstagram Paylaşım Saatleri

 • En iyi zaman: Çarşamba – Cuma – 08:00 – 17:00
 • En iyi gün: Perşembe ve Cuma
 • En kötü gün: Cumartesi

Tüketim Malları Satan İşletmeler için İnstagram Paylaşım Saatleri

 • En iyi zaman: Cumartesi ve Pazar – 8:30 – 18:00
 • En iyi gün: Pazar
 • En kötü gün: Pazartesi ve Perşembe

Teknik Hizmetli İşletmeler için İnstagram Paylaşım Saatleri

 • En iyi zaman: Salı ve Cuma günü – 08:00 – 14:00
 • En iyi gün: Salı ve Çarşamba günü
 • En kötü gün: Pazar

Finansal işletmeler için İnstagram Paylaşım Saatleri

 • En iyi zaman: Salı, Çarşamba ve Pazar günü – 09:00 – 18:00
 • En iyi gün: Salı
 • En kötü gün: Cumartesi

Eğitim Sektörü için İnstagram Paylaşım Saatleri

 • En iyi zaman: Çarşamba ve Cumartesi – 09:00 – 18:00
 • En iyi gün: Cumartesi
 • En kötü gün: Pazar

Sağlık Sektörü için İnstagram Paylaşım Saatleri

 • En iyi zaman: Pazartesi ve Cuma arası  – 08:00 – 18:00
 • En iyi gün: Çarşamba
 • En kötü gün: Cumartesi ve Pazar

Sosyal medya yöneticileri tarafından en çok uygulanan instagram paylaşım saatleri aşağıda yer almaktadır. Aşağıda yer alan listeye göre paylaşım saatlerinizi ayarladığınız takdirde e-ticaret, blog veya kişisel hesabınızın etkileşimlerinizin arttığını gözlemleyebileceksiniz.

Hesabınız da paylaşım yapacağınız saatleri özellikle günler belirlemektedir. Herkesin ortak olarak sevmediği gün pazartesi olduğu için sosyal medya uygulamalarından en çok sevilen instagrama daha çok kaçış yaşanmaktadır. Hafta sonlarına doğru tatil ve gezme oranları artabileceği için paylaşımlarda biraz daha esneklik görülebilir.

Paylaşımlarınız sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli unsur özel günlerdir. Dini bayram, milli bayram veya diğer özel günlere dikkat ederek markanızın bu günlerde de doğru saatlerde paylaşıma çıkmasını sağlayabilir etkileşim elde edebilirsiniz.

İnstagram paylaşım saatleri pek çok hesap için fark edebilir fakat blog sayfaları için aşağıda bizim önerimiz olan paylaşım saatlerini kullanabilirsiniz.

instagram-etkilesim-saatleri-1
İnstagram Etkileşim Saatleri 2024

İnstagram Paylaşım Saatleri Neden Önemli?

İnstagram hesabınızın etkileşimini arttırmak için doğru paylaşım saatleri oldukça önemlidir. Belirli zaman aralıkları olmaksızın düzensiz paylaşımlar ile genellikle etkileşim elde edilememektedir. İnstagram da başarı yakalayabilmenin tek yolu doğru zamanlanmış gönderiler ile elde edilebilir.

Hedef kitlenizin instagramda dolaştığı saatlerde paylaşım yapmak algoritmanın paylaşımları kitlenizin ana sayfasında yani zaman tünelinde ön sıraya düşmesini sağlayabilir. Doğru saatler de gönderi atmak size ideal etkileşim sağlayabilir.

İnstagram da Paylaşım Yapmak için Doğru Günler

İnstagram da paylaşım yapmak için doğru saatleri belirlerken dikkat etmeniz gereken diğer unsur doğru günlerde paylaşım yapmaktır.

İnstagramda paylaşım yapacağınız saatleri günlere göre belirleyin bu günler mevsime ve aylara muhakkak değişmelidir. Çünkü hedef kitleniz sürekli değişiklikler yapmakta sabit durmamaktadır bu yüzden farklı saatlerde ve günlerde ana sayfalarına çıkmak size etkileşim kazandırabilir.

instagram-paylasim-saatleri-3
İnstagram Paylaşım Saatleri Belirlemek için  En Çok Kullanılan Günlerin İstatistiği

Doğru günü belirlemek daha çok sizin vereceğiniz bir karara bağlıdır. Çünkü hedef kitleniz ve üretebileceğiniz içerik miktarını belirledikten sonra bunu güne ve saatlere bölmelisiniz.

Elde edilen araştırmalara ve istatistiklere dayanarak Çarşamba, perşembe ve cuma günleri instagram uygulamasının yoğun olarak kullanıldığı görülmektedir. Hafta sonu yapacağınız paylaşımlarda da etkileşim oranlarını arttırmak için çok iyi bir fırsattır.  Doğru günlerde paylaşım yapmayı deneme ve yanılma yöntemi ile bulabilirsiniz.  🙂

Doğru saatleri ve günleri belirlediyseniz size son önerimiz içeriklerinizin eğlenceli, ilgi çekici ve fırsat niteliğine sahip olmasını sağlayın. Eğer satış yapan bir sayfa için paylaşım yapıyorsanız fırsatlar ve ilgi çekici ürünleri paylaşmaya çalışın.

İnstagram Paylaşım Saatleri Nasıl Belirlenir?

Yukarıda önerdiğimiz paylaşım ve günleri deneyip başarılı olmanız için kendi hesabınızın istatistiklerinden de faydalanmanız gerekiyor bu yüzden istatistik ve A/B testlerinden faydalanmanızı öneriyoruz.

İstatistikler Nasıl Kullanılmalı?

İnstagramın e-ticaret ve fenomenler için özel olarak kullanıma sunduğu istatistikler hesabınızla ilgilenen hedef kitlenizi tanımak ve hedef kitlenin hareketlerini doğru şekilde tespit etmek için en doğru veri kaynağı olarak kullanılabilir.

Görüntüleyebileceğiniz bazı veriler:

 • Yaş
 • Konum
 • Görüntüleme
İnstagram Paylaşım Saatleri için İstatistikleri Kullanın
İnstagram Paylaşım Saatleri için İstatistikleri Kullanın

A/B Testlerini Kullanın

A/B Testleri hedef kitlenizin hareketlerini belirlemek için doğru yöntem olabilir. Bu testi uygulamak için biraz zamana ihtiyacınız olabilir fakat doğru verileri elde etmek için bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

1-2 Haftalık aralıklarla paylaşımlarınızı zamanlayın bu haftalar arasındaki farklılıkları belirleyerek bir swot analizi yaparak dönüşüm elde edebileceğiniz gün ve saatleri belirleyebilir etkileşimlerinizi arttırmak için uygulayabilirsiniz.

IG TV ve Reels Paylaşın

Doğru paylaşım saatlerini belirledikten sonra paylaşım türlerine dikkat edin en çok etkileşim ve görünürlük elde edebileceğiniz paylaşım türleri genellikle video olacağından reels ve ıg tv odaklı içerik hazırlamanız öneriyoruz.

Mesai Dışı Saatlerde Paylaşım Yapın!

Hedef kitleniz genellikle aktif şekilde çalışan bir nüfus ise paylaşımlarınızı onların sosyal medya ile ilgilenebileceği yani iş çıkışı saatlerinde yaparak onların karşısına doğru zaman da çıkabilirsiniz. Yukarıda yer alan instagram yoğunluk saatleri dikkate alarak paylaşımlarınızı yapabilir instagram etkileşim saatleri denk gelerek beğeni ve takipçilerinizde artış gözlemleyebilirsiniz.

İnstagram Reels Paylaşım Saatleri

İnstagram da birden fazla farklı paylaşım türü bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlisi instagram reels paylaşım türüdür. İnstagram reels paylaşım saatleri kullanarak paylaşımlarınızın yüksek beğeni almasını sağlayabilirsiniz. Önemli olan doğru instagram reels paylaşım saatlerinde paylaşımda bulunmanız gerekmektedir.

İnstagram Reels Paylaşım Saatleri

 • Pazartesi: 09:00, 10:00 ve 22:00, 12:00
 • Salı: 03:00, 05:00 ve 09:00, 13:00
 • Çarşamba: 09:00, 10:00 ve 23:00, 02:00
 • Perşembe: 09:00, 12:00 ve 19:00
 • Cuma: 05:00, 13:00 ve 15:00
 • Cumartesi: 11:00, 13:00 ve 19:00, 21:00
 • Pazar: 04:00, 09:00 ve 17:00, 19:00

Beğeni Arttıracak İnstagram Paylaşım Saatleri

İnstagram paylaşım saatleri kullanarak beğeni arttırmak ve takipçi arttırmak için izleyebileceğiniz bir video önerimiz var. İnstagram paylaşım saatleri ile beğeni arttırmak ve bilinirliğinizi arttırmayı sağlayabilirsiniz. Aşağıya bıraktığımız instagram post saatleri videosu sayesinde instagram paylaşım saatleri ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kaynak

Life wire: İnstagram Paylaşım Saatleri

Sprout Social: İnstagram Paylaşım Saatleri

Buffer – İnstagram Etkileşim Saatleri

 

 

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.