En iyi İnstagram Fotoğraf Düzenleme Programı Listesi

Dünyanın en büyük fotoğraf ve video paylaşım platformu olan instagramı herkes büyük bilgi ve özveri ile takip etmekte ve kullanmaktadır. İnstagram da fotoğraf paylaşırken fotoğrafları daha kaliteli yapmanızı sağlayacak instagram fotoğraf düzenleme programı arıyor olabilirsiniz. İnstagram fotoğraf düzenleme programı ile fotoğraflarınızın ışık, renk, gölge, netlik gibi pek çok ayarını düzenleyebilirsiniz.

Ücretsiz İnstagram Fotoğraf Düzenleme Programı Listesi

Sizler için hazırladığımız bu yazıda instagram da fotoğraflarınızı paylaşmadan önce kullanabileceğiniz en iyi ve ücretsiz instagram fotoğraf düzenleme programı listesinden faydalanabileceksiniz. Online ve offline olarak kullanabileceğiniz insta foto düzenleme programları ile fotoğraflarınızı istediğiniz şekilde düzenleyebilir farklı platformlarda saklayabilir yada paylaşabilirsiniz.

1. VSCO – İnstagram Fotoğraf Düzenleme Programı

VSCO, (Visual Supply Company) Joel Flory ve Greg Lutze ile birlikte 2011 de ABD’de kurulmuştur . 2014 Yılında Yatırımcılarından tam 40 milyon dolar toplamış 2015 yılında ise  bir sıradan bir fotoğraf şirketi olan Artifact Uprising’i satın almıştır.

İnstagram da paylaşacağınız fotoğrafları düzenlemek için kullanmanız gereken ilk program vsco olmalı. Vsco kendine ait efektleri ve platformu olmasıyla pek çok kullanıcı için en çok kullanılan insta foto düzenleme uygulaması haline gelmiş durumdadır.

VSCO Neden mi kullanmalısınız? Kendisine ait ücretli ücretsiz pek çok efekt bulunmaktadır bununla birlikte platform fotoğrafçılar tarafından yoğun bir ilgi ile takip edilmekte ve farklı fotoğraf konseptleri keşfetme açısından size faydası olabilir. Ücretli versiyonun da 200 den fazla efekt bulunmaktadır ama ücretsiz versiyonunu kullanırsanız da yine de istediğiniz şekilde düzenleme yapabileceksiniz.

instagram-fotograf-duzenleme-programi-2

Eğer VSCO kullanmayı düşünüyorsanız işinize yarayabilecek bir filtre önerisi bırakıyoruz 🙂

instagram-fotograf-duzenleme-programi-1

 • 10 Adet Ücretsiz Fotoğraf Efekti
 • Video Efektleri
 • Kendine ait platformu bulunmaktadır.
 • JPEG ve RAW Formatlı görüntüler kullanılabilir.
 • Ücretsiz

2. Snapseed – İnstagram Fotoğraf Düzenleme Programı

Snapseed, başlıngıçta Nik adıyla haziran 2011 de ipad cihazlar için piyasaya sunuldu piyasaya sunulduğu aynı yıl en iyi uygulama olarak seçildi. Başarı yakalayan fotoğraf düzenleme uygulaması iphone marketlerine de dahil edildi. Başarılı bir çizgi izleyen snapseed uygulaması google tarafından satın alınınca İOS ve Android marketlerinde de kullanıcılara hizmet vermeye başladı.

Dünyanın en büyük arama motoru olan google sadece arama motoru ve reklamcılık tarafında değil fotoğraf düzenleme programı alanında da hizmet vermekte ve bu alanda uygulama geliştirmektedir. Google andorid ve apple telefonlar için hizmete sunduğu bu uygulama instagram kullanıcıları tarafından en çok kullanılan instagram fotoğraf düzenleme programı olarak kullanılmaktadır.  İnsta foto düzenleme için iyi bir uygulama arıyorsanız snapseed işinizi görecektir.

İnsta foto düzenleme için kullanacağınız uygulama snapseed ise aşağıya işinize yarayabilecek bir görsel bırakıyoruz 🙂

instagram-fotograf-duzenleme-programi-3

 • Ücretsizdir.
 • Lens Ayarı Yapabilir.
 • Otomatik düzenleme yapabilir.
 • Filtreleri ücretsizdir.
 • HDR Özelliği Bulunmaktadır.

3.  Adobe Lightroom – İnstagram Fotoğraf Düzenleme Programı

Dünyanın en büyük yazılım tasarım şirketi arasında yer alan adobe şirketini duymayan yoktur. Adobe şirketi adını genellikle hafızalara photoshop programı ile kazımış olsa da mobil fotoğraf düzenleme programı olarak geliştirdiği lightroom programı ile ismini duyurmaya devam etmektedir.

Lightroom programı instagram fotoğraf düzenleme programı olarak kullanmak için en uygun program olabilir çünkü fotoğrafların kaltiesini bozmaz sahip olduğu kaliteli özellikler ile fotoğraflarınızın pek çok anlamda geliştirebilir düzenleyebilirsiniz. Ücretsiz instagram fotoğraf düzenleme programı arıyorsanız lightroom size yardımcı olabilir 🙂

İnsta foto düzenleme için lightroom kullanacaksanız aşağıdaki video işinize yarayabilir 🙂

4. Adobe Photoshop Express – İnstagram Fotoğraf Düzenleme Programı

Yukarıda bahsettiğimiz gibi dünyanın en büyük tasarım şirketi olan adobe, lightroom dışında fotoğraf düzenleme için geliştirdiği photoshop express uygulaması da instagram kullanıcıları tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır.  Photoshop express sadece kendi fotoğraflarınızı düzenlemek için değil blog ve başka fotoğraflarında düzenlemek için kullanabilirsiniz.

Eğer insta foto düzenleme için photoshop express programı kullanacaksanız aşağıya bir video bırakıyoruz işinize yarayabilir 🙂

5. Polarr – İnstagram Fotoğraf Düzenleme Programı

İnstagram için fotoğraf düzenleme programları arıyorsanız çok fazla bilinmeyen fakat çok kaliteli efektler ve ayarlar imkanı sunan polarr uygulaması işinize yarayabilir. Polarr uygulaması tıpkı adobe, vsco uygulamaları gibi detaylı ve profesyonel tasarım imkanı sunmaktadır. Polarr uygulaması instagram da farklı ve ilgi çekici tasarımlar yapabilmenize imkan tanımaktadır.

İnstagram fotoğraf düzenleme programı için Polarr kullanacaksanız, Polarr uygulaması nasıl kullanılır merak ediyorsanız aşağıya bir video bırakıyoruz 🙂

 

6. After Light – İnstagram Fotoğraf Düzenleme Programı

After light fotoğraf uygulaması ios ve android marketlerinde sıklıkla karşınıza çıkmaktadır. İçerisinde ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmaktadır. Diğer fotoğraf uygulamaları gibi insta foto düzenleme için oldukça kaliteli ve detaylı düzenlemeleri yapmaya imkan tanımaktadır. Eğer after light 2 uygulamasını kullanmayı düşünüyorsanız aşağıya bir video bırakıyoruz 🙂

7. RNI Films – İnstagram Fotoğraf Düzenleme Programı

RNI Films, vintage fotoğraf düzenleme için en çok kullanılan insta foto düzenleme uygulamasıdır. İnstagramda popüler olan vintage tarzı fotoğraflar herkesin ilgisini çekmektedir bu yüzden fotoğraf düzenlemeleri vintage tarzı olsun isteyenler için rnı films en uygun instagram fotoğraf düzenleme programı olabilir.

Aşağıdaki videoyu izleyerek vintage tarzı instagram fotoğraf düzenleme programı kullanabilirsiniz.

8. Darkroom – İnstagram Fotoğraf Düzenleme Programı

İnstagram fotoğraf düzenleme için vintage ve modern efektler arıyorsanız darkroom uygulaması tam size göre. Darkroom uygulaması ücretli ve ücretsiz bir uygulamadır içerisinde barındırdığı efekt kütüphanesi ile düzenlemeler yapabilir netlik, ışık, kontrast ve arka plan ışıkları ile ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz.

9. İnshot – İnstagram Video Düzenleme Programı

İnsta foto düzenleme ile ilgili pek çok öneride bulunduk bunların arasına birde video düzenleme programı eklemeyi düşünüyoruz çünkü fotoğrafları videolaştırmak da instagramda son dönemler de oldukça popüler inshot uygulaması müzik, efekt, görsel ve ses ekleme imkanlarını ücretsiz olarak tanımaktadır. İnshot uygulaması instagram fotoğraf düzenleme için de kullanabileceğiniz bir uygulamadır.

10. PicsArt – İnstagram Fotoğraf Düzenleme Programı

Photohshop, inshot ve pek çok tasarım programını biliyoruz fakat mobilde en çok kullanılan tasarım programı olan picsart instagram fotoğraf düzenleme programı olarak en çok kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor neden mi? çerçeve özelliği, birbirinden farklı canlı efektler, özel efektler, arka plan değiştirme, ışık düzenlemesi gibi pek çok farlı alanda fotoğraf üzerinde düzenleme imkanı sunmaktadır.

11. Canva – İnstagram Tasarım Programı

İnstagram resim düzenleme, instagram için fotoğraf düzenleme, insta foto düzenleme ile ilgili arama yaptığınız da karşınıza pek çok farklı uygulama çıkmaktadır bu uygulamalar arasında büyük bir çoğunluk mobil olarak hizmet vermektedir. Fakat sadece efekt olarak değil gönderileriniz üzerinde yazı ekleme format değiştirme boyu ve çervelerde tasarım ekleme özelliği sunan canvayı öneriyoruz.

Canva fenomenler tarafından da oldukça fazla kullanılan bir instagram fotoğraf düzenleme programı çünkü kişisel hesaplarında artık kitlelerine içerik hazırlaması gerekmektedir gönderi kapakları veya “how now” formatında içerikler bu program yardımı ile hazırlanmaktadır.

12. Tezza – İnstagram Fotoğraf Düzenleme Programı

En iyi ve ücretsiz instagram fotoğraf düzenleme programı olan tezzayı en sona bıraktık 🙂 tezza diğer instagram fotoğraf düzenleme programı gibi büyük bir ücretsiz efekt kütüphanesine sahip değil fakat içerisinde barındırdığı az ama ücretsiz olan efektler ile fotoğraflarınız da düzenleme yaparken fark yaratacaksınız. Tezza uygulamasını kullanmak oldukça kolaydır fakat nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız aşağıya tezza instagram fotoğraf düzenleme programı nasıl kullanılır videosu bırakıyoruz.

İlginizi Çekebilir: İnstagram toplu takip etme kodu

İnstagram Fenomenlerinin Kullandığı Fotoğraf Uygulamaları

Sosyal medya platformları arasında en çok popüler olan instagram fotoğraf ve video paylaşımı açısından kullanıcıların en çok tercih ettiği platformdur. İnstagramın popüler olması fenomenlerin doğmasına ve paylaşımlarının da ilham alınmasına sebep oldu. Pek çok instagram fenomeni fotoğraflarını paylaşırken farklı uygulamalar kullanmakta peki instagram fenomenlerinin kullandığı fotoğraf düzenleme programı hangileri? merak ettiğiniz bu sorunun cevabını sizler için listeledik.

 1. VSCO
 2. Photoshop
 3. Lightroom
 4. Polarr
 5. I Love Film App
 6. Canva
 7.  Picsart
 8. Filckr
 9. Grid Maker for Instagram
 10. Typorama
 11. A Design Kit
 12. Go Pro
instagram-fotograf-duzenleme-programi-2
İnstagram Fotoğraf Düzenleme Programı

Kaynak

instagram fotoğraf düzenleme programı

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.