Google Partners Nedir? Google Partners Nasıl Kayıt Olunur?

Dijital pazarlama ajanslarının bir çoğu google partners ile iş ortaklığı olduğunu belirtmektedir. Google partners nedir? diye sorduğunuz da bir çok kafa karıştırıcı soru ile karşılaşıyorsunuz. İnternette google partners nedir? diye arama sorgusu yaptığınızda ise karşınıza google partners için sertifikalar, eğitimler ve google ads hakkında kafa karıştırıcı bilgiler çıkıyor, bu kafa karıştırıcı bilgilerle uğraşmamanız için size google partners hakkında her şeyi öğrenebileceğiniz bir yazı hazırladık.

Google Partners Nedir?

Google partners, dijital pazarlama ajanslarını bir çatı altında toplamaktadır. Google partners ortağı olan dijital pazarlama ajansları, google tarafından eğitimler almakta ve sertifikalarla ödüllendirilmektedir bu sertifikalar bir rozet olarak gösterilmektedir bu rozetler şirketin pazarlama alanında ki itibarını göstergesi olarak kullanılmaktadır. Google partners ortağı olan dijital pazarlama ajansları müşterilerin bütçelerini hedef kitleye uygun bir strateji ile kullanmaktadır.

Google iş ortaklığına sahip olan dijital pazarlama ajansları, müşterilerinin bütçesine uygun google ads reklamcılığı yapmaktadır. Google iş ortaklığının en önemli özelliği müşteri memnuniyeti ve güvenini kazanmayı kolaylaştırmaktadır.

Google partners, iş ortaklığı yapan firmalar google hakkında yeni güncellemeler hakkında hemen haberdar olmaktadır. Dijital pazarlama ajansları için müşterilere güven ve marka bilinirliğini kanıtlamak adına google partners ortağı olmak çok önemlidir. Google ile iş ortaklığı yapan firmalar google sahip olduğu pek çok pazarlama alanında eğitimler ve sertifikalar almaktadır bir dijital pazarlama ajansının güven vermesi ve çalışmalarının kaynağını google partnerse barındırması müşteri gözünde çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir> Haber Siteleri İçin Seo Nasıl Yapılır?

Google Partners Şirket Uzmanı Nasıl Olunur?

Google partner, şirket uzmanı olabilmek için bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartlar doğrultusunda bir şirkette “Google Reklam Uzmanı” Bulunabilir. Dijital pazarlama ajansları bireysel olarak da reklam uzmanlarını bünyelerinde barındırabilirler. Fakat bir şirket içerisinde “Google Reklam Uzmanı” bulunması şirket prestijini ve güvenilirliğini arttırmaktadır.

Google şirket uzmanlığı için gereken diğer şartlar ise harcamalar, performans ve sertifikalara göre belirlenmektedir. Şirketinizin bu uzmanlık sertifikası alabilmek için bu kriterleri bünyesinde barındırması gerekiyor. Şirketin iş ortaklıığı durumunu öğrenmek için https://www.google.com/partners linkinden sorgulama yapabilirsiniz.

1.  Sertifikalar

Şirketinizin sertifika alabilmesi için google partners profiline sahip 1 kullanıcının ilişkisi olması gerekiyor. Bu hesabın bulunması sadece yetmiyor, bu hesabın google adwords sınavlarından başarılı bir şekilde geçmiş olmasıda gerekiyor.

Adwords Sertifikası İçin Girilecek Sınavlar

 • Adwords Temel Düzey
 • Arama Ağı Reklamcılığı
 • Görüntülü Reklamcılık
 • Mobil Reklamcılık
 • Video Reklamcılığı
 • Alışveriş Reklamcılığı

Şirket uzmanlığı için yukarıda yer alan adwords temel düzey sertifikası ile birlikte diğer tüm sertifikalardan sadece bir tanesine sahip olunması gerekiyor. Şirket uzmanlığını elde edebilmek için yapmanız gereken en önemli adımdır.

2. Harcamalar

Harcamalar için belirli bir kriter bulunmaktadır. Harcama kriteri için şirketin 90 günlük harcamasının en az 10.000$ veya şirketin bulunduğu ülkenin yerel para miktarına denk gelebilecek miktarın üstünde bulunması gerekmektedir.

3. Performans

Ürün uzmanlığı elde edebilmek için aşağıda ki performans kriterlerine sahip olmanız gerekmektedir.

Ürün Uzmanlığı Seviyesi Kriterleri

 • Müşteri Devamlılığı
 • Ürün Çeşitliliği
 • Harcama Tutarlarındaki Değişiklikler
 • Kampanya Performansları

Kampanya performansları değerlendirilmesi için ilişkilendirilmiş hesapların 1 yıl 6 aylık bir süre üzerinden hesaplamaları yapılmaktadır. 12 Aylık harcama raporu bulunmalıdır.

Google Partners Nasıl Kayıt Olunur?

Google partner nasıl olunur? Google partners üyesi olabilmek için google iş ortaklığı kendi sitesinde Gmail hesabı ile üye olabilirsiniz. Şirketinizi google partners ortağı yaparken kayıt olacağınız mail adresi düzenli olarak kullanılan bir mail adresi olmalı.

Google iş ortaklığı için kayıt olurken iki farklı seçenek ile kayıt olabilirsiniz aşağıda bu iki farklı seçenek ile üye olabilmeniz için adım adım uygulayabileceğiniz bir liste hazırladık.

Google Partners, Şirket Hesabı İle Kayıt Olma

Google partners, şirket hesabı ile kayıt olmak istiyorsanız aşağıda hazırladığımız listeyi adım adım uygulayarak kayıt işlemelerinizi başarıyla tamamlayabilirsiniz.

 1. google.com/parnters/ Adresine gidin, partners hesabı için gmail hesabı ile kayıt olun.
 2. Sıradaki adımda karşınıza “Genel Bakış” bölümü çıkacaktır. Arama yapma kısmına şirket ismini girin.
 3.  Arama yaptığınızda karşınıza şirketinizin adı çıkmıyorsa +şirket ekle seçeneğini işaretleyerek şirketinizi ekleyin.
 4. Şirketinizin yada markanızın çalışmalar yürüttüğü konumu ve şirketin internet sitesini ekleyin. İnternet sitesinin sahibi olduğunu belirmek için doğrulama yapmanız gerekmektedir bunun için aşağıda ki yöntemleri deneyebilirsiniz.
 5. Şirket sahibi olduğunuzu kanıtlamak için size gönderilecektir. E-posta adresiniz ve şirket adersi aynı alan içerisinde yer alıyor ise sadece e-posta alabilirsiniz. Bu yöntem sadece ilk kez şirket hesabı yaratırken kullanım için uygundur.
 6. Yukarıda belirttiğimiz 5 adımdan sonra google search console ziyaret etmeniz gerekiyor :). Google search console üzerinden şirket hesabınızın size ait olduğunu onaylamak için google partner kayıt olurken kullandığınız gmail hesabını kullanmanız gerekmektedir. Bu işlemleri tamamladıysanız son olara “Kayıt Ol” Tıklayın.

Google Partners, Bireysel Hesap İle Kayıt Olma

Google partner, bireysel hesap ile kayıt olmak için aşağıda ki hazırladığımız listede ki adımları uygulamanız yeterli. Aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uyguladığınız takdirde başarılı bir şekilde kayıt olabilirsiniz.

 1. google.com/parnters/ Adresine gidin, partners hesabı için gmail hesabı ile kayıt olun.
 2. Google Partnere “Katıl” butonuna tıklayın.
 3.  Katılı İşaretleyin.
 4. Gmail hesabı ile oturum açın.
 5. Karşınıza “google partnere e-posta aboneliği” çıkacak e-posta alıp yada almamak için buraya kendiniz karar verin.
 6. “Kayıt ol” seçeneğine tıklayın.
 7. Karşınıza bir arama sekmesi çıkacak, bu sekme içerisinde şirketinizin adını aratın. Eğer şirketinizin adı burada yer almıyorsa +Ekle seçeneğine tıklayarak şirketinizi Ekleyin.
 8. Google hesabınızı, google partnerse bağlayabilmek için “ilişkilendir” seçeneğine tıklayın. Bu işlemi yaptıktan sonra sahip olduğunuz tüm özellikler academy for ads vasıtasıyla elde ettiğiniz sertifikalar, şirketinizin google partner rozetine eklenecektir.
 9. Hesabınızı onaylatmak için size gmail üzerinden bir e-posta gönderilecek. Mail üzerinden hesabınızı onayladıktan sonra google partner hesabınızı yönetecek olan “yönetici” konumundaki kişinin onaylama işlemi yapması gerekiyor.

Not: Ben okuyarak kayıt olma işlemleriyle uğraşamam diyorsanız aşağıda ki videoyu izleyerek google partners nasıl kayıt olunur adım adım uygulayabilirsiniz. 

Google Partners İle Premier Google Ortakları Arasındaki Farklar

Google iş ortaklığı rozetleri ikiye ayrılmaktadır, Google ortakları ve google partner ortaklığı rozetleridir. Bu rozetler arasında belli farklar bulunmaktadır.

Google premier ile google iş ortaklığı arasında eğitimsel farklılıklar da bulunmaktadır. Bu eğitimsel farklılıkları aşağıda ki görsel üzerinden inceleyebilirsiniz.

google-partners-nedir-2

Premier google ortağı, google reklam uzmanlığı sertifikasına sahip en az iki kişiyi bünyesinde barındırır. Premier google ortaklığı yapan firmalar şirket bünyesinde ikiden fazla sertifikalı bulundurmaktadır.  Google premier ortaklığı için bu şartlar gereklidir. Google partnersi, google premier’den ayırmaktadır diğer önemli fark ise şirketin yaptığı harcamalar seviyesidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şirketin 90 günlük harcamalarının on bin dolar üstünde olması gibi önemli şartlar bulunmaktadır.

Google iş ortaklığı ve google premier arasında erişim ve destek arasında da farkılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıkları yakından inceleyebilmek için aşağıya bıraktığımız görselden faydalanabilirsiniz.

google-partners-nedir-3

Google iş ortaklığı, Google reklamları yaparken sertifika alabilmek için kendi firmalarına bağlı bir çalışanın olmasını gerektiriyor. Google reklamlar algoritmasının işleyişi hakkında bilgi sahibi olması ve reklamların yönetilmesinde söz sahibi olması gerekmektedir.

Premier İş Ortaklığı İçin Gereksinimler

Halihazırda bulunan premier iş ortaklarının mevcut statüsü şubat 2022 ye kadar korunacak. Premier iş ortaklarının, premier iş ortaklığı öğelerine erişmesi gerekiyorsa google ile iletişime geçmesi gerektiğini google ifade ediyor.

2022 yılının şubat ayından itibaren şirketlerin iş ortaklığına sahip olabilmesi için karşılamaları gereken belli hususları bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla aşağıda yer almaktadır.

 • Bulundukları ülkede katılımcı şirketlerin %3’lük diliminde yer alması gerekiyor.
 • %3’lük dilim içerisinde yer alan şirketin yönetilmekte olan hesaplarında yıllık reklam harcaması ve müşteri sayısını artırmak, müşterileri elde tutma ve ürün çeşitliliği gibi faktörler değerlendirilecek.
 • Bu değerlendirmeler yıllık olarak yapılacaktır.

Google Partners Faydaları Nelerdir?

google-partners-nedir-1

 • Google partner ile çalışan dijital pazarlama ajansları google ads hesaplarında yaptıkları çalışmalarda elde ettikleri başarılara göre şirket profillerine rozetler eklenmektedir. Bu eklenen rozetler şirketin bu alanda ki uzmanlığını gösterir.
 • Google partner ortaklığına sahip olan işletmeler adwors üzerinden elde ettikleri başarılar ile müşteriler güven vermektedir çünkü başarılı bir reklam çalışması müşterinin hedef kitlesine uygun çalışma yapıldığını ve reklamların sonucunda dönüşümler yaşandığını göstermektedir.
 • Google partner rozeti, Dijital pazarlama sektöründe bir statü olarak gösterilir bir şirketin bu rozete sahip olması şirketin marka bilinirliğini ve güvenilirliğini arttırmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Beyaz Şapka Seo Nedir?

Kaynak

Google Partners Nedir

Google Cezaları Hakkında Soru Cevaplar

https://www.mediaclick.com.tr/tr/blog/google-partners-nedir

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.