En İyi İnstagram Benzeri Uygulamalar 2023

Dünyada en çok kullanıcısı olduğu bilinen sosyal medya uygulaması olan Instagram, gün geçtikte kullanıcı sayısını arttırıken aynı zamanda kullanıcı da kaybetmektedir. Bu kayıpların  bir çok nedeni olsa da en belli sebeplerinden biri Instagram’ın Facebook tarafından satın alınmasından dolayı güvensizlik olduğu bilinmektedir.

Facebook’un kullanıcı verilerini sattığına dair iddialar ve soruşturma süreci, Instagram’ın kullanıcı kitlesine de yansımış oldu. Bir diğer sebebi de Instagram’ın oldukça fazla algoritma kullanması ve reklam sunması olarak görülmektedir. Bu durumlar kullanıcıları instagram benzeri uygulamalar konusunu araştırmaya itmektedir.

instagram-benzeri-uygulamalar-1
İnstagram Benzeri Uygulamalar

Ücretsiz İnstagram Benzeri Uygulamalar Listesi

Instagram’ın en önemli amaçlarından biri, kişilerin takipçileri ile fotoğraf paylaşmasını sağlamaktır. Oluşan güvenlik ve reklam sorunları ile birlikte kullanıcılar Instagramdan bir nevi göç etmekte ve instagram benzeri uygulamalara yönelmektedir. Bu tür uygulamalar da tıpkı instagram gibi kullanıcıların fotoğraf düzenlemesini ve paylaşmasını amaçlamaktadır.

Instagram üzerinden olan bu kayıplar kullanıcıları instagram gibi uygulamalar aramaya itmiştir. Talebin çok olmasından kaynaklı olarak geliştirilen uygulama sayıları da bir o kadar artış göstermektedir.

İnstagram benzeri uygulamalar listesini şu şekilde sıralayabiliriz;

1. EyeEm – İnstagram Benzeri Uygulamalar 

Tamami ile kendine has filtreleri ve fotoğraf düzenleme seçenekleri ile karşımıza çıkan bir uygulama. EyeEm’i İnstagram benzeri uygulama yapan en önemli unsur, kullanıcıların fotoğrafları ile ön plana çıkmasıdır. Aynı zamanda İnstagram uygulamasına ek olarak, çerçevelendirme ve fotoğraf renklendirme işlemi de EyeEm uygulaması üzerinden gerçekleştirilmektedir. Hem Android hem de IOS kullanıcıları için uygundur.

2. Pinterest – Instagram Benzeri Uygulamalar 

Pinterest, oldukça geniş bir yelpazede görsel içeriklerin sunulduğu bir platformdur. Kuruluşundan bu yana son dönemlerde oldukça popüleritisi artmış bir uygulamadır. Pinterest’i İnstagram’dan ayıran nokta ise, Modadan, yemek tariflerine, televizyon programlarından saç modellerine kadar her konuda içeriği kolaylıkla bulabileceğiniz bir alan üzerine kurulmuş olmasıdır. Ayrıca Pinterest, kullanıcı takipçi ilişkisinden çok arama niteliğine göre kategorize edilen bir platformdur.

3. VSCO – Instagram Benzeri Uygulamalar

VSCO uygulaması kullanıcılar arasında daha çok fotoğraf düzenleme ve efekt programı olarak bilinir. Bunun aksine VSCO, İnstagram’a benzeyen bir uygulama olarak ön plana çıkar. VSCO üzerinde oluşturduğunuz hesap ile fotoğraf düzenleyip paylaşarak, takipçi kazanabilir ve diğer hesapları da takip edebilirsiniz. Genellik profesyonel fotoğrafların yayınladığı bu ortama, Apple ya da Play Store’dan VSCO uygulamasını indirerek sahip olabilirsiniz.

4. Flickr – Instagram Benzeri Uygulamalar

Instagram’a benzeyen uygulamalar arasında Flickr, oldukça büyük bir kitleye sahiptir. İçerisinde oldukça geniş görsel kategorisi bulunan bu uygulamada ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı ara yüz bulunur. Ücretli kullanmanız durumunda fotoğrafa erişiminiz, indirmeniz ve paylaşmanız sınırsızdır. Ücretsiz formunda ise 1000 tane fotoğraf paylaşma hakkınız bulunmakta ve bazı fotoğraflara erişim sıkıntısı yaşayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz

5 . Snapchat – Instagram Benzeri Uygulamalar

Snapchat’in kurulduğunda ki ilk amacı aslında kişilerin birbiri ile görsel şekilde mesajlaşmasına dayanıyordu. Lakin gün geçtikte Snapchat de Instagrama benzeyen uygulamalar arasında yerini almaktadır. Özellikle son güncellemeleri ile getirdiği, hikaye, herkese açık görsel paylaşımı ve çok takipçili hesapların geniş kitleye yayılması ile Instagram benzeri uygulama olarak adından sıkça söz ettirmektedir.

6. Tumblr – Instagram Benzeri Uygulamalar

Tumblr, 2007’den beri popülerliğini sürdürmekte olan bir sosyal medya uygulamasıdır. Tumblr’ın asıl amacı, kullanıcıların bir “blog” oluşturmasını sağlayarak dilediği içerik konusunu paylaşmasıdır. Gün geçtikte Tumblr içerisinde ki görsel paylaşımlar artmış ve çoğu blog hesapları fotoğraf paylaşmaya başlamıştır. Bu durum da Tumblr’ı Instagram’a benzeyen uygulamalar arasına sokmaktadır. Kullanıcılar kendi kategorileri ile alakalı fotoğraflar paylaştıkça buna paralel olarak görsel yelpazesi oldukça geniş bir uygulama halini almıştır.

7. Vero – İnstagram Benzeri Uygulamalar

Vero uygulaması, kendine has tasarımı ile reklamsız ve algoritmanın çok fazla işlemediği bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok fazla adından söz ettirmese de içerisinde oldukça kaliteli ve profesyonel bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Instagram’a benzeyen uygulamalar arasında yer almasının başlıca sebebi ise fotoğraf paylaşırken aynı zamanda takipleştiğiniz kişiler ile mesajlaşıp görüntülü konuşabilme özelliğidir. IOS ve Android sürümlerinden kolaylıkla indirip uygulamaya erişebilirsiniz.

8. 500px – İnstagram Benzeri Uygulamalar

500px uygulaması, minimal ve modern arayüzü ile instagram gibi uygulamalar içerisinde yerini almaktadır. Ücretli ve ücretsiz iki ara yüze sahip bu uygulama, kullanıcılara bir çok görsel alternatifleri sunmaktadır. Ücretsiz kullanımda haftada 7 paylaşım sınırı bulunmaktadır. Ücretli kullanımda ise paylaşım sınırının kalkması ile bir çok yenilik ve fotoğraf indirme imkanına erişim vermektedir.

İnstagram Benzeri Uygulamalar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnstagram gibi uygulamaları kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri güvenliktir. Instagram, son zamanlarda sözleşme ve güvenlik ile alakalı soru işareti bırakmış olsa iyi bir alt yapıya sahiptir. Instagrama benzeyen uygulamalarda ise güvenlik her ne kadar sağlanmış da olsa mutlaka korumalı faktörleri devreye sokmak daha yararlı olacaktır.

Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken diğer konu ise bu uygulamaların birebir şekilde Instagram’ın özelliklerini sağlayabilmesini düşünmektedir. Listelenen uygulanan her ne kadar Instagram benzeri uygulamalar olarak bilinse de kendilerine has arayüzleri, amaçları ve araçları mevcuttur.

 

Elvin Naz Tunç
Author

Elvin Naz Tunç, sitemizin SEO Uyumlu İçerik Yazarıdır. Editörlük, İçerik Yazarlığı ve SEO uzmanlık alanlarıdır. 2017'den beri İnternet İçerik Yazarlığı, Blog ve Haber yazarlığı yapmaktadır. Medyacılık ve SEO'nun yanı sıra Psikolog olarak meslek hayatına devam etmektedir.