İnstagram Sayfa Büyütme Yolları

İnstagram hesaplarınızın büyümesini istiyorsanız instagram sayfa büyütme teknikleri adlı hazırladığımız yazımızda ki teknikleri uygulayarak başarılı olabilirsiniz.

İnternet dünyasının gelişmesiyle sosyal medya kanallarının önemi her geçen gün artmakta, büyük ve küçük işletmeler, fenomenler gibi pek çok hesap bu sosyal medya kanallarında instagram sayfa büyütme yollarını deneyerek bugün çok büyük takipçi ve etkileşim elde etti bu instagram sayfa büyütme yollarını sizde öğrenirseniz takipçi sayısı ve etkileşimi yüksek bir instagram sayfasına sahip olabilirsiniz.

İnstagram Sayfa Büyütme Taktikleri

İnstagram hesabınızın takipçisini ve beğenisini arttırmak için instagram hesabınızın hızlı büyümesini istiyor olabilirsiniz fakat hesabınız instagram seo çalışması gibi büyütme strateji uygulamanız gerekmektedir. İnstagram seo stratejisi ile hesabınızı büyütürseniz organik bir şekilde hedef kitlenize ve istediğiniz sayısal istatistikleri elde edebileceksiniz. İnstagram sayfa büyütme taktikleri listesini aşağıda sizin için hazırladık.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

İnstagram hesabınızı büyütmek için öncelikle hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Hedef kitleniz sizin stratejinizi belirleyecektir bu yüzden hedef kitlenizin neleri takip ettiğinizi neleri izlediğini ve nelerden hoşlandığını iyi bilmelisiniz buna uygun şekilde içerikler oluşturursanız hesabınızdaki etkileşim oranı artacaktır.

Dikkat Etmeni Gerekenler

 1. Yaş
 2. Konum
 3. İlgi Alanları

Stratejinizi Planlayın

İnstagram hesabını büyütmek için tüm işlemleri aynı anda yapmayın stratejik şekilde hedefleriniz doğrultusunda ilerleyin çünkü organik olarak büyümenin tek yolu budur eğer takipçi sayısı ve beğeni sayısını birden arttırırsanız hesabınız kapanabilir veya istediğiniz hedef kitleye ulaşamayabilirsiniz. Planlı bir şekilde ilerlemek için kendinize uygun bir çalışma takvimi içerisinde uygulayacağınız adımları belirleyin. reels paylaşım günleri post paylaşım günleri veya etkinlik günlerini belirleyerek hedef kitlenize uygun içeriklerinizi ulaştırmalısınız.

Farklı Etkinlikler

İnstagram hesabınızı hızlı büyütmek ve tanınırlığını arttırmak istiyorsanız etkinlik düzenlemek size yardımcı olabilir. Viral instagram etkinliklerine katılabilir veya bunları siz düzeneleyerek takipçi ve beğeni elde edebilirsiniz. Etkinlik düzenlerken bu etkinliğe hedeflediğiniz kitle ile uyumlu olup olmadığına oldukça dikkat etmenizi öneririz. Farklı etkinlikler düzenleyerek instagram sayfa büyütme ve marka büyütme yolunda önemli etkileşimler elde edebilirsiniz.

 1. Marka Bilinirliği Elde Edebilirsiniz.
 2. Farklı Kitlelerden Takipçi Elde Edersiniz.
 3. Etkileşim Oranları Artar.

Yabancı Sayfaları Örnek Alın

Türkiye de yer alan instagram hesapları genellikle içerik olarak yetersiz kalmaktadır. Farklı içerikler ve farklı etkinlikler gözlemleyip kendi instagram hesabınızda bunları uygulamak size fayda sağlayabilir. Bu yüzden yabancı ve dünya çapında olan instagram hesaplarını takip edin bu hesaplar sizin uluslararası rakip markanız veya aynı kategoride bir sayfanız olmasına dikkat edin. Bu sayfaların ne tür paylaşımlar yaptığına hangi saatlerde ve hedef kitlelerin nelerden hoşlandığına dikkat edin.

Özgün İçerikler Paylaşın!

İnstagramda takipçi ve etkileşimi arttırmanın en kolay yolu özgün içeriklerle kullanıcıların dikkatini çekmektir. İnstagramda nasıl içerikler hazırlamalısınız? İnstagram sayfa büyütme için içerikleriniz dikkat çekici olmalı, viral içerik dediğimiz paylaşıma açık bir içerik olmalı bu tür içerikler kullanarak paylaşım sayınızı arttırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz

Reklam Verin!

İnstagram da reklam vermek size pek çok şey katabilir. Reklam verdiğiniz de hesabınıza yeni kitleler gelebilir bu kitlelere dikkatlerini çekebilecek içeriklerle reklama çıkarsanız instagram sayfa büyütme yolunda önemli adımlar atarsınız.

İnstagramda verdiğiniz reklamlarda ürünlerinizin veya içeriklerinizin açıklamasını detaylı bir şekilde akıcı bir şekilde anlatarak değinin.  Reklam da kullandığınız görselin sayfaya takipçi ve ziyaretçi getirmesini sağlayacak görseller kullanın. instagram sayfa büyütme teknikleri arasında yer alan reklam verme yöntemini en iyi şekilde kullanmaya özen gösterin.

Düzenli Paylaşımlar Yapın!

İnstagramda büyümek istiyorsanız düzenli olmanız gerekiyor. İnstagramda büyük bir sayfa oluşturmak için paylaşımlarınızın sıklığı önemli günde 1-2 tane paylaşım yaparak ziyaretçilerinize her gün yeni içerikler sunabilirsiniz bu hem aktif bir sayfa olduğunuzu gösterir hemde güvenilir bir hesap olduğunuz sinyalini verebilir. Aktif bir şekilde paylaşım yapan sayfalar yeni ziyaretçiler çekebilmekte bu ziyaretçilerin bir çok içeriğiniz arasında web sitede dolaşır gibi dolaşım yaşatabilirsiniz

instagram-sayfa-buyutme
İnstagram Sayfa Büyütme için Paylaşım Saatleri Kullanın.

Hastagh Kullanımı

İnstagramın hastagh imkanını doğru şekilde kullanırsanız hem kendi kitlenize ulaşabilir hemde farklı kitleleri sayfanıza çekebilirsiniz. İnstagramda hastagh takip etme özelliği ile ürünlerinize yerleştirdiğiniz hastaghler sayesinde reklam gerekmeden kitlenizin veya yeni bir kullanıcı kitlesinin karşısına çıkabilirsiniz.

İnstagram sayfa büyütme yollarını arıyorsanız aşağıda ki listeyi uygulayarak doğru bir hastagh çalışması ile etkileşim ve takipçi arttırabilirsiniz.

 • Hastagh kullanımında önemli olan detay spama düşmemek 10-15 arasında hastagh kullanın.
 • Hastaghlerin takip edilme oranına dikkat edin ve hedef kitlenizin ilgilendiği aradığı takiplediği kelimeleri hastagh olarak ekleyin.

Konum Ekleyin

Paylaşımlarınızda veya storylerinizde konum ekleyerek konum üzerinden takipçilerinizin karşısına çıkabilirsiniz içeriklerinizin dikkat çekici olması burada çok önemli bir unsur çünkü ilgi çekici bir içerik ziyaretçiyi sayfaya çeker burada doğru bir içerik strateji uygulamanız gerekmektedir.

Doğru bir strateji uyguladıysanız sayfanızda dolanan ziyaretçi sizi takip edebilir içeriklerinizi paylaşabilir beğenebilir kaydedebilir bunun gibi pek çok eylemi sadece konum ekleyerek hastagh ekleyerek elde edebilirsiniz.

Reels Video Paylaşın

İnstagramın yeni bir içerik oluşturma türü olarak kullanıcılara sunduğu reels video sayesinde sahip olduğunuz takipçi saysının üstüne çıkarak gösterim elde edebilirsiniz.

 • İnstargram reels videolarını kullanarak instagram sayfa büyütme yolunda iyi bir sonuç elde edebilmek için reesl video olarak ekleyeceğiniz içeriğin dikkat çekici olması görsel, ses, yazı gibi video içerisinde kullanıcıların dikkatini çekeceği unsurları barındırmalıdır.
 • Reels videolara hastagh ekleyerek de gösterilme oranını arttırabilirsiniz.

Yorumlara Cevap Verin

İnstagram hesabınızı büyütmenin pek çok farklı yolu var fakat onlarla iletişim kurmak ve bu iletişimde geri dönüşlerde bulunmak oldukça önemli bir sayfa büyütme yöntemi çünkü ziyaretçiler genellikle onlarla ilgilenen mesajlarına yorumlarına cevap veren hesaplara daha fazla sık geri dönüş beğeni ve takipte bulunmaktadır.

Paylaşımlarınıza yapılan yorumlara mutlaka geri cevap verin bu yorumlar olumsuz olsa bile onları anlayışla karşılayıp sorunlarına çözüm ile yaklaşmaya çalışın.

instagram sayfa büyütme teknikleri

Influencerlarla Reklam Yapın

İnstagram da reklam yapma özelliği dışında sponsorlu reklam yapmak da oldukça gelir ve etkileşim getiren yöntemler arasında yer alıyor. Hesabınızın ürünlerini veya marka bilinirliğini tanıtmak için ınfluencerlarla anlaşma yaparak tanınırlığınızı arttırabilirsiniz bunun yanında etkileşim sayınızda da önemli değişimler yaşanması olabilir.

Rakip Analizi Yapın

İnstagram sayfa büyütme için yapabileceğiniz en iyi şey rakip analizidir. Rakip analizi sizin stratejinizi ve sizin hedef kitlenizi tanımak için oldukça önemlidir. İnstagram rakip analizi yaparken rakibinizin uyguladığı içerik formatlarına ve hedef kitlesiyle olan ilişkisine özellikle dikkat edin. Hedef kitlenin rakibinizi tercih etmesinde ki nedenleri ve sizin eksiklerinizi analiz ederek bir plan doğrultusunda stratejinizi yeniden kurgulayın.

IG TV Kullanın

İnstagram hesaplarının genellikle gözden kaçırdığı önemli bir içerik paylaşım türü olan IG TV aslında pek çok instagram kullanıcısının da takip ettiği bir alan bu alan içerisin video paylaşarak farklı bir içerik kanalında da hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

İstatistikleri Kullanın

İnstagram sayfa büyütme için pek çok farklı yöntem olduğunu yukarıda vurguladık fakat instagramın kendi araçları arasında yer alan istatistikleri mutlaka kullanmalısınız. İstatistikleri incelerken hedef kitlenizi tanıyabilir hedef kitlenizin sizinle ne kadar ilgilendiğini gözlemleyebilirsiniz. İstatistikler bölümünde hedef kitlenizin hangi saat aralıklarında paylaşımlarını beğendiğini görerek buna uygun instagram paylaşım saatleri 2022 kullanabilirsiniz. Eğer etkileşim oranlarınız düşükse instagram seo çalışması stratejisi ile hesabınızı büyütebilirsiniz.

instagram-sayfa-buyutme-3
İnstagram Sayfa Büyütme için İstatistikleri Kullanın.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Yaş
 2. Cinsiyet
 3. Konum
 4. Beğeni Saatleri

 

İnstagram Sayfa Büyütme Taktikleri

 

 

seodefteri
Author