İnstagram SEO Nedir? İnstagram SEO Nasıl Yapılır?

Dünyanın en çok kullanılan uygulaması olan instagram her geçen gün önemli bir hale geliyor. İnstagram kişisel profillerden e-ticaret ve bloglara ev sahipliği yapmaya başladı instagramın büyümesi instagram seo çalışmasını da ortaya çıkardı.

İnstagram seo çalışması yaparak instagram içerisinde takipçi, marka bilinirliği ve etkileşim elde edilebilir. İnstagram seo çalıması yapmak için uygulayabileceğiniz tüm teknikleri instagram seo çalışması başlığı altında topladık bu yazıyı inceleyerek instagram hesabınızı başarılı bir şekilde optimize edebilirsiniz.

İnstagram SEO Nedir?

İnstagram seo, e-ticaret, bloger, gibi hesapların kitlelerine hitap edebilmek ve kolaylıkla ulaşabilmek için kullanıcılara uygun hesabın optimize edilmesidir.

İnstagram seo, e-ticaret hesaplarının kullandığı bir yöntem çünkü satış yapmak ve tanınırlığını arttırmak isteyen hesaplar hedef kitlelerine hitap etmek zorunda bu yüzden bulundukları platformun algoritmasına uygun çalışmalar yürütmektedir.

İnstagram SEO
İnstagram SEO

İnstagram Seo Optimizasyonu Faydaları

 • Hedef Kitleye Ulaşılır
 • Beğeni Sayısı Artar
 • Takipçi Sayısı Artar
 • Marka Bilinirliği Artar
 • Web Sitesi Trafiği Sağlanır
 • E-ticaret Profillerine Dönüşüm Kazandırır

İnstagram SEO Nasıl Yapılır?

İnstagram seo nasıl yapılır diye arama yaptığınızda kafa karıştıran yöntemler arama dizininde karşınıza çıkmakta seo defteri ekibi olarak hazırladığımız bu listede instagram seo çalışmasının tıpkı bir web site ihtiyaçlarına uygun bir şekilde seo yapıldığını göreceksiniz.

İnstagram optimizasyonu yapmak için öncelikle hesabınızın e-ticaret mi yoksa bir blog hesabımı olup olmadığını belirleyin çünkü yapacağınız optimizasyon işlemleri bu hesaplar arasında farklılıklar gerektirebilir.

İlginizi Çekebilir: İnstagram Toplu Fotoğraf Silme

1. Kullanıcı Adı Seçin

İnstagram seo çalışması için instagram hesabınızı optimize edilmesi için ilk adım kullanıcı adı olarak belirliyoruz çünkü kullanıcı adı sizi aradıklarında kolaylıkla arama sonuçlarında yer almanızı sağlamalı ve kolay anlaşılır bir kullanıcı adı olması gerekmektedir.

Kullanıcı adı ve instagram adı seçerken sektörünüzle ilgili bir ad seçmeye özen gösterin eğer web siteniz varsa sitenizin adını ve domain uzantısını ekleyebilirsiniz böylelikle hem instagram da hemde web aramalarında kolay bir şekilde bulunabilir bir hesaba sahip olabilirsiniz.

2. Biyografi Ekleyin

İnstagram hesaplarının kendilerini tanıtabilmek için kullanabileceği biyografi kısmı optimizasyon yapılması gereken en önemli alandır. Biyografi alanında işletmeniz veya profilinizle ilgili bilgileri doğru bir şekilde eklemeniz gerekiyor. Ekleyeceğiniz bilgiler size ulaşmaları ve karşı tarafa güven verme konusunda çok etkilidir. Profesyonel bir instagram hesabının biyografi kısmı işletmenin verdiği hizmetleri yansıtır bu yüzden biyografi kısmında işletmenizden hizmet almak isteyenlerin sıklıkla sorduğu sorulara cevap ekleyin.

instagram-seo-nasil-yapilir-2
İnstagram SEO Nasıl Yapılır

İnstagram Hesap Optimizasyonu İçin Biyografiye Eklenecekler

 • Telefon Numarası
 • Mail Adresi
 • İşletme Adresi
 • İşletmenin Hizmet Bilgileri (Kargo Bedava-Ödeme İşlemleri)
 • İşletme Çalışma Saatleri
 • İşletmenin Sektörü
 • Web Site Adresi
 • Ürünlerinizle İlgili Bilgiler
 • İşletmenin Sloganı

3. Görsel Optimizasyonu

İnstagram hesaplarının rakipleriyle mücadele edebilmek için görsellerinizin kalitesi çok önemli peki instagram da paylaşacağınız görseller nasıl olmalı bu görseller ile profilinize ziyaretçi çekebilirsiniz. Görsellerinizi nasıl optimize edeceğiniz ile bilgileri aşağıda listeledik aşağıda ki listeyi doğru uyguladığınız takdirde görselleriniz size etkileşim kazandırabilir.

 • Paylaşacağınız görsellerin kaliteli olmasına dikkat edin kaliteli görseller sizin de kalitenizi işinize olan ciddiyetinizi simgeler.
 • Görsellerde ürünleriniz veya paylaştığınız konular hakkında detaylı bilgiler verin.
 • Görsellerde dikkat çekici mesajlar kullanın harekete geçirici mesajlar ile ürünlerinize hesabınızla ilgilenilmesini sağlayın.
 • Görsellerin anlattığı konu ile alakalı olmasına dikkat edin.
 • Görselleri profesyonel bir şekilde hazırlayın.
 • Görsellerinizde anlattığınız konuyu kısa cümlelerle anlatın.
 • Görsellerinizi yana kaydırma özelliğiyle kullanın.

İlginizi Çekebilir: İnstagram Sayfa Büyütme Teknikleri

4. Hastagh Optimizasyonu

İnstagramda Igtv, reels video, görsel paylaşırken hastagh kullanabilirsiniz fakat dikkat etmeniz gereken konu hangi hastaglar ve ne kadar kullanacağınızdır. Hastagh seçimi yaparken paylaştığınız konu ile ilgili hastagları görsele eklemeye dikkat edin bu hastagların takip edilme oranlarını ve ne kadar sık kullanıldığını analiz edin çünkü bu hastagları takip eden ve kullanan kullanıcıların anasayfasına çıkabilirsiniz. Kullanacağınız hastaghlar ile hedef kitlenizin anasayfasına çıkabilir hesabınıza ziyaretçi çekebilirsiniz.

Hastagh kaç tane kullanılmalı sorusuna gelirsek 10-15 hastagh ideal bir orandır fakat bunun üstüne çıkarsanız instagramın kullandığı algoritma yaptınız hastagh çalışmasını spam olarak işaretleyecek ve gönderileriniz hastagh takip edenlerin sayfasına çıkmayacaktır bu yüzden ideal hastagh oranı ve doğru hastaghları kullanarak hesabınıza hedef kitlenizi çekebilirsiniz.

5. Gönderi Açıklamaları

Gönderilerinizi hiç bir açıklama olmadan paylaşmak yapacağınız en kötü paylaşım olabilir. Gönderilerinizin açıklama kısmını paylaşımınız hakkında detaylı bilgi verecek şekilde paylaşın. Görsel optimizasyonunda kısa bir bilgi verdiğinizde daha fazla bilgileri açıklama kısmına ekleyerek kullanıcıların içeriğinizle ilgilenmesini sağlayabilirsiniz kaydetme ve beğenme etkileşimi elde ederek hedef kitlenize ulaşabilir yeni hedef kitleler de elde edebilirsiniz.

6. Mesajlarla İlgilenin

Takipçilerinizle bir bağ kurmak istiyorsanız hesabınıza gelen mesajlarla ilgilenmelisiniz. Hesabınıza gelecek olan mesajlarla ilgilenmek takipçinin size güven duymasını sağlar. Ürünleriniz veya blogger iseniz yaptığınız paylaşımlar hakkında mesajlar aldığınız da onlara samimi bir şekilde cevap vererek ilginizi gösterin.

7. Reklam Verin

İnstagram seo için reklam vermek yeni açılmış veya hizmetlerini daha çok duyurmak isteyen instagram hesapları için faydalı bir yöntem olabilir. Reklam vererek yeni hedef kitleleri hedefleyebilir dikkat çekici reklamlar ile profilinize ziyaretçi çekebilirsiniz. Reklam verirken dikkat etmeniz gereken hesabınzıın sektörel olarak ilgili olduğu hedef kitleyi elde edebilmek ve reklama çıkacağınız gönderinin reklama uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

 • Dikkat Çekici Görsel Kullanın
 • Harekete Geçirici Mesajlar Kullanın
 • Hedef Kitleye Uygun Reklam Yapın
 • Konumu Belirleyin
 • Açıklamaları Detaylı Yapın
 • Mesaj Almaya Yönlendirin

8. Konumları Kullanın

İnstagram hesapların da gönderi paylaşırken konum seçeneklerine bulunduğunuz konumun veya hedefklediğiniz bölgenin konumunu ekleyin bu bölge üzerinde ki hedef kitlenize ulaşabilmek için konum odaklı yaptığınız paylaşımlar üzerinden onlara ulaşabilirsiniz. Eklediğiniz konumları çok sık değiştirmeyin fakat bu konum odaklı gönderdiğiniz paylaşımların bulunduğu konumu kontrol ederek hedef kitlenize manuel olarak ulaşmayı da ihmal etmeyin.

9. Profiliniz Herkese Açık Olsun

Profilinizin herkese açık olması hesabınızı öneriler kısmında gören veya hesabınızı arayan kullaıcıların hesabınızı bulduğunda gezinmesini ürünlerinizi içeriklerinizi keşfetmesini sağlar bu yüzden herkese açık bir hesap daha doğru bir tercih olabilir.

10. Etiketleme Stratejisi

Paylaştığınız içerikleri ilgili olduğu sektördeki kişileri veya firmaları etiketleyerek buradan dikkat çekebilir ve takipçi elde edebilirsiniz. Büyük hesaplar üzerinden etiketleme yaparsanız instagram seo çalışması için bu daha faydalı olabilir. Büyük markaların dikkatini çekmek büyük markalar üzerinden müşteriler elde edebilmek için etiketleme stratejisini instagram seo çalışması sırasında kullanın.

11. Link Ekleyin

İnstagram hesabına link eklemek şu anda 10.000 takipçilerin yapabileceği bir yöntem fakat yakında bu 10.000 kuralıda kalkacak. Bu kural kalktıktan sonra gönderilerinize link ekleyerek sitenize veya satış yaptığınız platforma yönlendirme yapabilirsiniz dönüşüm elde edebilmek veya bir firmanın reklamını yapabilmek için çok değerli bir stratejidir.

İlginizi Çekebilir: İnstagram Paylaşım Saatleri

12.Etkinlikler Düzenleyin

Etkinlikler, dönüşüm elde edebilmek için en faydalı yöntem. Kullanıcıların ilgisini çekebilecek yarışma tarzında etkinlikler yaparak dönüşüm elde etmeyi kolaylaştırabilirsiniz bu yarışmalarda şart olarak beğenme, kaydetme ve hikayede paylaşma gibi şartlar uygulayarak dönüşüm oranında değişimler yaşatabilirsiniz.

13. İlgili Hesapları Satın Alın

Bulunduğunuz sektör veya kategori ile alakalı hesapları satın alabiliyorsanız bu fırsatı gerçekleştirin çünkü rakiplerinizi saf dışı bırakabilir bu instagram hesaplarının elde ettiği kitleyi de kendi bünyenize katabilirsiniz bu yüzden bu ilgili hesapları satın alma stratejisini gözden geçirin.

İlginizi Çekebilir: İnstagram Kodları

14. Reels Video Paylaşın

İnstagram seo çalışmasında en önemli özellik reels video paylaşımı. Eğer reklam vermek için bütçeniz yok ise dikkat çekici reels videolar çekerek reklamdan elde edeceğiniz görüntülemeden daha fazlasını reels videolar ile elde edebilrisiniz bu yüzden reels videolar paylaşmayı şiddetle öneriyorum. Reels videolarınız ilgi çekici ve trendlere uygun konular üzerinden olmalı bu reels videoların sonunda etkileşimi hedefleyici mesajlar barındırmalı.

15. Anahtar Kelimeler Kullanın

Web siteler için içeriklerde anahtar kelimeler kullanarak içerik hazırlamak ne kadar önemli ve değerli olsa da sosyal medya platformlarında da kısmen bu önem arz etmektedir. İnstagram da paylaşımlarınız da belirli bir ana anahtar kelime kullanarak içerikler hazırlamanız her zaman size faydalı olacaktır. Hesabınız bir ürün satışı yapıyorsa ürünün anahtar kelimesini ne kadar sık kullanırsınız hesabınız instagram ve google arama sonuçlarında yer alabilir.

instagram-seo-nasil-yapilir-3
İnstagram SEO Nasıl Yapılır

Ücretsiz İnstagram SEO Araçları

İnstagram seo analizi yapabilmek için kullanacağınız instagram seo analiz araçları listesini hazırladık bu analiz araçlarını kullanarak rakiplerinizin durumunu ve profiliniz hakkında bilgi edinebilir instagram anahtar kelime bulucu kullanarak aranma hacmine uygun anahtar kelimelerle içeriklerinizi oluşturabilirsiniz.. İşte rakiplerinizi analiz etmek için kullanabileceğiniz instagram seo araçları aşağıda listeledik.

İnstagram Anahtar Kelime Bulucu ve İnstagaram Hastagh Bulucu

İnstagramda reklamlara çıktığınız da veya bir uzun bir içerik hazırladığınız da bu içeriklerin keşfete çıkması veya google arama sonuçlarında yer alması oldukça değerlidir. İnstagram seo optimizasyonu tıpkı web sitelere içerik için yapılan seo optimizasyonu gibi doğru anahtar kelime seçimiyle değer kazanmaktadır. Aşağıda instagram anahtar kelime bulucu listesini sizler için hazırladık.

 1. Keyword Tool İo : Keyword tool io, web siteleri, amazon ve instagram anahtar kelime bulucu için en çok kullanılan anahtar kelimeler arasında yer almaktadır. bu anahtar kelime aracını kullanarak instagram da reklam verdiğiniz sırada içeriklere doğru anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz.
 2.  Influencer Marketing Hub Instagram Hashtag Generator: Bu anahtar kelime aracı genellikle instagram da hastag bulmak için kullanılmaktadır fakat hastagh takip etme özelliği ile hastaghlar de birer anahtar kelime özelliği değeri taşımaktadır. Marketing hub instagram aracı, instagram anahtar kelime bulucu olarak kullanmanızda size fayda sağlayabilir.
 3. All Hashtag İnstagram Anahtar Kelime Bulucu: Yukarıda bahsettiğimiz gibi sadece instagram da sadece anahtar kelimelere değil hastaghlara da odaklanmanızı öneriyoruz. Kullanıcıların takip ettiği hastaghlar adeta bir anahtar kelime değeri taşımaktadır. Bu hastagh aracını tıpkı bir instagram anahtar kelime bulucu olarak kullanabilirsiniz.
 4. SİSTRİX: İnstagram da içeriklerinize doğru anahtar kelimeler eklemek bazen yeterli olmayabilir bu yüzden bu aracı kullanmanızı tavsiye ediyorum bu aracı kullanarak instagram da doğru hastaghleri bulabilirsiniz.
 5. İngramer: İngramer, kullanabileceğiniz en iyi instagram seo ve instagram anahtar kelime bulucu araçları arasında yer almaktadır. Yapay zeka destekli bir alt yapıya sahip olması size en iyi anahtar kelime ve hastaghı seçmede yardımcı olmaktadır.
 6. Photerloo Instagram Hashtag and Keyword Generator: Yapay zeka altyapısı ile çalışan bu instagram anahtar kelime bulucu pek çok platform için çok değerli bir instagram seo ve sosyal medya seo analiz aracıdır. Bu Araca eklediğiniz bir fotoğraf diğer platformlarda paylaşılabilir ve fotoğrafa uygun anahtar kelimeleri size önerebilir.

 

İnstagram Seo Araçları Listesi

Aşağıda yer alan listeyi kullanarak instagram seo çalışması yaparken rakibinizi analiz edebilir ve rakiplerinizin kullandığı taktikleri sizde uygulayarak arama sonuçların da ve etkileşimlerde fark yaratabilirsinzi.

 • Collecto (Önceden Followgram)
 • IconoSquare (Önceden Statigram)
 • lnk 361
 • Search Instagram
 • TakeOff
 • Like2Buy/Inselly
 • Websta (Önceden Webstagram)
 • Twtrland
 • Latergram.me
 • RePost

Bonus

Ben okuyarak instagram seo çalışması yapamam diyorsanız aşağıya eklediğimiz instagram seo çalışması ile ilgili videoyu izleyerek instagram hesabınızı optimize edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Opencart Seo Ayarları

İnstagram Seo yazımızda kullandığımız kaynaklar

neil patel instagram seo çalışması

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.