Etkili SEO Taktikleri

Seo uzmanları web sitelerini arama motorlarına uygun bir şekilde optimize ederken birden fazla seo teknikleri kullanmaktadırlar. Seo uzmanlarının kullandığı seo taktikleri web sitenin bulunduğu duruma ve ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Seo taktikleri aslında web sitelerin rakipleriyle mücadele edebilmesini sağlayan önemli bir stratejik çalışmadır. A-Z’ye tüm seo taktiklerini uygulamanızı sağlayacak olan seo teknikleri rehberimiz size yardımcı olacak.

Etkili Olabilecek SEO Teknikleri

Web sitenizin arama dizininde rakiplerinizle rekabet etmesini istiyorsanız hazırladığımız 2024 seo teknikleri listesi sizin için faydalı olabilir. Burada yer alan maddeleri sitenizde uygulayarak arama dizininde ön sıralara çıkabilir google gözünde sitenize 2024 seo taktikleri sayesinde değer katabilirsiniz.

Benzersiz İçerikler

Web sitenizin rakiplerinizle mücadele edebilmesi için sayfalarınızın ve içeriklerinizin benzersiz özgün içeriklerden olması gerekmektedir. Doğru seo taktikleri uygulamak istiyorsanız hazırladığınız içeriklerde özgün olmaya dikkat etmelisiniz. İçeriklerinizi rakiplerinizin içeriklerini karşılaştırarak hazırlamalı kullanıcıların arattığı anahtar kelimeleri içeriğe akıcı bir uslup kullanarak yerleştirmelisiniz. İçeriğiniz özgün ve kullanıcı odaklı olması önemli seo taktikleri arasında yer almaktadır.

İçeriklerde Ne Olmalı?

 • Özgünlük
 • Video ve Görsel
 • Akıcı Anlatım
 • Anahtar Kelime

Mobil Uyumluluk

Teknolojinin gelişmesi ile internette her alanda hayatımızda haliyle telefonlarda internet kullanımının payı her geçen gün artmakta seo taktikleri arasında uygulanması en önemli olan seo tekniği mobil uyumlu bir site yapısına sahip olmaktan geçiyor. Mobil uyumluluk önemlidir çünkü google yaptığı son güncellemelerde mobil uyumluluğu olan sayfaları arama dizininde ön sıralara çıkartmaktadır. Kullanıcılarınıza düzgün bir sayfa deneyimi yaşatmak, kullanıcının sayfada gezinmesini sağlayabilir.

Breadcrumb Yapısı Kullanın

Breadcrumb e-ticaret siteleri için çok önemlidir çünkü müşteriler sitenizde gezinirken hangi sayfada olduğunu ve hangi sayfadan geçiş yaptığını görmelerini sağlar. Breadcrumb yapısı kullanarak müşterilerinize olumlu bir sayfa deneyimi yaşatarak etkili bir seo taktiği uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Breadcrumb Nedir

Site Hızını Optimize Edin

Hızlandırılmış sayfalar google için ve kullanıcı için çok önemli bir kriterdir. Doğru bir seo tekniği uygulayarak sitenizin hızını artırabilirsiniz. Sitenizde çok fazla yer kaplayan görselleri ve veri yapılarını analiz ederek site hızınızı artırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir Web Site Hızı Arttırma

Google Kurallarını Uygulayın

Google kurallarını uyguladığınız sürece en doğru seo taktiklerini uygulamış olacaksınız. Google web sitelerden kullanıcılara göre optimize edilmiş bir site yapısı istemektedir. Kullanıcılara uygun seo teknikleri uygulamak istiyorsanız google kurallarına uygun bir site hazırlamaya dikkat edin.

Link Hiyerarşisine Dikkat Edin

Link hiyerarşisi web sitenizi tarayan botlar için ve ziyaretçileriniz içinde önemlidir doğru seo taktikleri uygulayarak en uygun link hiyerarşisine sahip olursanız hem kullanıcılar hemde google tarafından ödüllendirilirsiniz. Siteniz içerisinde linklerin birbirleri ile aldığı iç linkleme hiyerarşisine dikkat etmelisiniz. Doğru bir iç linkleme hiyerarşisi google botları açısından sayfanızın doğru taranmasını sağlayabilir. Önemli bir seo tekniği olarak da sitenize referans bağlantı veren sitelerin verdiği bağlantıların önem derecesine ve sektörel olarak sizle ilgisine dikkat edin bu linkler eğer sizin için olumsuzsa bu linkleri kaldırın.

İlginizi Çekebilir: Site İçi Linkleme Nasıl Yapılır?

Google Anlytics Kullanın

Google anlytics size ziyaretçileriniz hakkında pek çok bilgi verebilir bu bilgiler doğrultusunda seo taktikleri uygulayabilirsiniz. Ziyaretçilerinizin en çok ziyaret ettiği en çok çıkış yaptığı sayfaları belirleyebilirsiniz. Kullanıcılarınızın sitenizi ne sıklıkla ziyaret ettiği eski ve yeni kullanıcıların geri dönüşümünü ölçebilirsiniz. Bunlara uygun şekilde site içi seo ve site dışı seo çalışmaları yaparak başarılı seo taktikleri uygulayabilirsiniz.

Google Search Console

Web sitelerin en önemli bakım yeri olarak adlandırabiliriz google search console bir web sitenin hangi anahtar kelime üzerinden aratıldığı bilgileri öğrenebilir ve siteniz içerisinde yer alan sayfaların indeks alıp almadığını kontrol edebilirsiniz. Sitenize gelen zararlı referans bağlantıları bu araç üzerinden reddedebilirsiniz. Google search console üzerinden seo taktiklerini doğru şekilde kurgulayarak arama sıralamasında yükselebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Ücretsiz Anahtar Kelime Bulucu

Referans Bağlantılar Kazanın

Backlinkler olarak adlandırdığımız referans bağlantılar sitenin güvenilirliğini marka bilinirliğini artırmaktadır. Ücretli veya ücretsiz referans bağlantılar alabilirsiniz fakat doğru ve kullanıcı odaklı içerikler üretirseniz içeriklerinizde ki dönüşüm sayısını artırabilirsiniz. Kullanıcı odaklı içerikler üretip paylaşmaya teşvik etmelisiniz. Güvenilir içerikler üretirseniz içeriğiniz ilerleyen zamanlarda referans gösterilerek backlink kazanmanızı sağlayabilir.

Site Haritası Ekleyin

Site haritaları bir web siteyi tarayan botlar için önemlidir çünkü sitenizi tarayan botlar site haritaları doğrultusunda içeriklerinize sayfalarınıza ulaşacaktır. Site haritasına sitenizde önem verdiğiniz kısımları ekleyerek tarama bütçesini doğru kullanmış olursunuz bununla birlikte siteniz de önem verdiğiniz içerikler taranarak arama dizinine hızlıca eklenmesini sağlayabilirsiniz unutmayın google botlar çok fazla tarama gerektiren sayfalarla uğraşmıyor ve sayfayı terk ediyor. Doğru bir site haritasına sahip olursanız seo taktikleri uygularken başarılı olabilirsiniz.

Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar kelime seçimi bir içeriğe başlarken en önemli adımdır. Anahtar kelime seçerken aranma hacminin orta ve düşük seviyelerde olması önemli yüksek seviyelerde rekabet edebilecek bir site yapınız yoksa haliyle düşük ve orta seviyelerde ki anahtar kelimeleri seçmeniz gerekmektedir. Keywordfinder gibi araçlar sayesinde doğru anahtar kelimeleri kullanarak içerikler oluşturabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araçları

 • Google Ads
 • Keyword Finder
 • Keyword Surfer

Sosyal Medya SEO Teknikleri

Seo teknikleri arasında yer alan sosyal medya her web sitesi için oldukça önemlidir. Web siteler sosyal medya üzerinde pek çok şey kazanabilir. Doğru yönetilmiş bir web sitesi ile marka bilinirliği ve marka güvenilirliği kazanılabilir. Sosyal medya kullanımı sadece bilinirlik ve güvenilirlik bitmiyor sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıp sosyal medya odaklı içerikler üreterek burada hedef kitlenize ulaştırırsanız buradaki kitleyi sayfanıza yönlendirerek dönüşüm elde edebilirsiniz. Sosyal medya kanallarını aktif kullanmak seo taktikleri ve seo teknikleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. seo teknikleri arasında yer alan sosyal medya kanalları hangiler

Facebook

Dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğunun yer aldığı facebook artık işletmeler ve web siteler içinde oldukça önemli çünkü burada yer alan web siteler hedef kitlelerine kurdukları sayfa ve gruplar yöntemlerini kullanarak ulaşabilirler ve bunları sitelerine yönlendirerek dönüşüm elde edebilirler doğru bir şekilde seo teknikleri kurgularsanız facebook üzerinden dönüşüm elde edebilirsiniz.

Pinterest

Pinterest çok büyük bir görsel paylaşım sitesidir. Fakat bu görsel paylaşım sitesi bloglar,işletmeler gibi pek çok kullanıcıya hesap açma imkanı sunmaktadır. içeriklerinizi burada pano oluşturarak sitenizin linkini ekleyip pinlerseniz burada hedef kitlenize uygun hastaglare takılarak sitenize dönüşüm sağlayabilir bilinirliğinizide artırabilirsiniz.

Twitter

Twitter kullanıcılarla en kolay etkilşeime geçebilme imkanı sunan sosyal medya kanalları arasında yer almaktadır. İyi bir seo tekniği uygulamak istiyorsanız twitter üzerinden markanızın bilinliğini ve güveniliğini artırmak için kitlenize uygun içerikler üretip onlarla iletişime geçebilirsiniz onlara indirimler yaparak sitenize dönüşüm sağlayabilirsiniz.

İnstagram

İnstagram her geçen gün büyürken içerisinde artık işletmelere ve web sitelerinede yer verdi. Seo teknikleri arasında en çok kullanıcının bulunduuğu alanlara ağırlık vermek önemli bu yüzden iyi bir seo taktiği için instagram en doğru sosyal medya kanalıdır. İnstagram üzerinden reels, Igtv,story, gibi içerik türlerini kullanarak paylaşım yapip sitenize trafik sağlayabilir kullanıcılarla aranızda bir bağ oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnstagram SEO Çalışması

2023 Yılında Etkili Olabilecek Youtube SEO Taktikleri

Dünyanın en büyük arama motoru denildiğinde aklımıza ilk sırada google gelmektedir fakat dünyanın en büyük video arama motoru olarak kullandığımız youtube genellikle unutulmaktadır. Youtube içerisinde her geçen gün rekabetin artması kanal sahiplerinin arama dizininde birbirlerini geçmesi rekabetini ortaya çıkartıyor. Youtube’da ön sıralara çıkmak istiyorsanız Youtube seo taktikleri uygulamanız gerekli  bu taktikler sayesinde ön sıralara çıkabilir rakiplerinizle rakabet edebilirsiniz.

Ön Sıralara Çıkartacak Youtube Seo Taktikleri

 • Video Başlığında Anahtar Kelime Kullanın.
 • Videoları 10-15 dakika arasında tutun.
 • Videolarınız akıcı olsun izleyiciler sıkılmasın.
 • Video açıklamasında anahtar kelime ve ilgili anahtar kelimeleri geçirin.
 • Video Kapağına Dikkat Çekecek Görseller Koyun.
 • Dikkat Çekici Başlıklar Kullanarak Tıklamaları Artırın.
 • Video İçerisinde Abone olmayı ve beğenmeyi hatırlatın.

Trafik Arttıracak Google SEO Taktikleri

Google da başarılı olmak aslında o kadar da zor değil kullandığınız google seo taktikleri kullanıcılar içn tasarlanmış taktiklerdir. Google bizden kullanıcılara uygun onları yanıltmayan içerikleri ve taktikler uygulamamızı istemektedir. Google seo taktikleri nelerdir diye araştırıyorsanız google hazırladığı seo ile ilgili bloga göz atmalısınız ama google bizden istediği şeyler aslında o kadar zor değil en önemlisi yanıltıcı çalışmalar yapmamamız gerekiyor. Site içerisinde yaptığımız tüm çalışmaların doğal bir ilerleme kaydederek gelişmesini istiyor.

Sıralama Artıran Google Seo Taktikleri

 • Özgün İçerik
 • Site Hızı
 • Mobil Uyumluluk
 • Referans Bağlantı
 • Site Güvenliği

WordPress ile Uygulayabileceğiniz SEO Teknikleri

WordPress ile seo teknikleri uygulamak eklentiler sayesinde oldukça kolay olabilir. WordPress ile seo teknikleri uygulamak için indirmeniz gereken eklentiler bulunmaktadır. Bu eklentiler sayesinde rakiplerinizi analiz ettikten sonra daha iyi içerikler üretmenize, seo uyumlu makale yazmanıza, hata aldığınız sayfalardan bildirim almanızı sağlayabilirler. WordPress ile seo teknikleri sitenizi hızlandırabilir mobil uyumluluğunu artırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: WordPress Hızlı İndex Alma Taktikleri

WordPress ile seo teknikleri için eklentiler

 • Rank Math Seo
 • Redrection
 • AMP
 • Realy Simple SSL

2024 Yılında Etkili Olacak E-Ticaret SEO Teknikleri

E ticarette seo teknikleri kullanmak işletmelerin rakipleriyle rekabet edebilmeleri için çok önemlidir. Rakiplerinizin içerikleri, referans bağlantıları, anahtar kelimelerinin durumunu kendi sitenizle karşılaştırıp arama dizininde onların önüne çıkmanız için önemli yol göstericiler olabilir. E-ticarette seo teknikleri daha çok kullanıcıya uygun optimize etmekten geçer seo stratejisinin mantığında kullanıcı odaklı düşünmekten geçiyor e ticarette seo teknikleri uygulamak istiyorsanız web sitenizde dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda listeledik.

 • Breadcrumb Yapısı
 • Özgün İçerik
 • Hızlı Sayfalar
 • SSL Sertifikası
 • Marka Bilinirliği
 • Aktif Sosyal Medya Kullanımı
 • Kategori Optimizasyonu

2024 Yılında Popüler Olacak Site İçi SEO Teknikleri

Site içi seo çalışması yapmak sitenizin dış seo çalışması yaparken başarılı olmasını sağlayacaktır. Site içi seo teknikleri uygulayarak web sitenizin temelini sağlamlaştırabilirsiniz. İç seo teknikleri kullanıcılara uygun içerik, iç linkleme, kategorilerin düzenlenmesi, robot.txt dosyası gibi unsurları içerisinde barındırmaktadır. İç seo tekniklerini listeleyecek olursak şöyle:

 • Özgün İçerik
 • Aranma Hacmi Anahtar Kelime Seçimi
 • İç Linkleme (Sayfada gezinme ve google botlar için önemli)
 • Zenginleştirilmiş İçerik Kullanımı (Görsel, Video)
 • 404 Hatalarını 301 olarak yönlendirmek
 • Site Haritası, google botları sayfanızı düzgün taramasını sağlar

2024 Yılında Popüler Olacak Dış SEO Teknikleri

Site Dışı seo teknikleri daha çok referans bağlantılar üzerine düşünülebilir fakat dış seo teknikleri kullanırken başarı sahibi olmak istiyorsanız kullandığınız iç seo taktikleri de çok önemlidir. sitenin %75’lik kısmını kapsayan dış seo sitenizin güvenilirliğini marka bilinirliğini sağlamak için yapmanız gereken uygulamalar arasında yer almaktadır.

Dış Seo Taktikleri Listesi

 • Referans Bağlantı (Backlink)
 • Site dışı verilen linkleri kontrol edin
 • DR Puanı düşük backlinklerden kurtulun.
 • Dofollow backlink alın.seo-taktikleri-2021-seo-teknikleri-rehberi-2

Kaynaklar

seodefteri.org olarak Site İçi Seo Çalışması Nasıl Yapılır? ile ilgili hazırladığımız yazımızda kullandığımız kaynaklar.

Kitaplar

 • Sorularla Seo – Kaan Gülten
 • Uzmanından Seo – Kaan Gülten
 • Stratejik Seo – Enver Çakır

Web Site

seodefteri
Author