En Çok Kullanılan Emojiler ve Anlamları 2023

Günlük hayatımızda pek çok kez mobil telefon aracılığıyla mesajlaşırken emoji ve emojiler kullanmaktayız. İnternetin gelişmesiyle mobil telefonların kullanımının artması mesajlaşmalar sırasında farklı bir dilin yani emojilerin ortaya çıkmasını sağladı. Sevdiklerimizle konuşurken kullandığımız emojiler ve anlamları nelerdir merak ediyorsanız hazırladığımız bu yazımızda pek çok merak ettiğiniz emojiler ve  anlamları sizler için listeledik.

Emoji Nedir?

Emoji, sosyal medya platformlarında ve internet web siteleri ile mesajlaşma uygulamalarında gönderilen mesajı zenginleştirmek anlatımı kuvvetlendirmek için kullanılan ideografi ve smileydir.

Emoji alfabesi içerisinde pek çok farklı emoji bulunmaktadır. Bu emojiler dünyadaki pek çok insanın anlayabileceği ortak nesnelerdir. Hava durumu emojileri, hayvan emojileri, alet emojileri, insan emojileri, rakam emojileri, bayrak emojileri gibi emoji nesneleri yer almaktadır.

emojiler-ve-anlamlari-3
Emojiler ve anlamları

Emojiler pek çok farklı platforma göre değişiklik göstermektedir. İphone emojiler ve anlamları, whatsapp emoji anlamları ile oldukça farklı olabilir emojilerin kullanımı platforma göre kullanımları da değişiklik gösterebilir bu platformlar arasında snapchat emoji anlamları, instagram emoji anlamları, facebook emojiler ve  anlamları ve messenger emoji anlamları oldukça farklıdır.

Emoji, yüz ifadeleri, ortak nesneler, yerler ve hava durumu türleri ve hayvanlar dahil olmak üzere çeşitli türlerde bulunur. Bazen de karakterlerden oluşturulur.

Emojilerin Tarihi

Günlük hayatımızda arkadaşlarınızla veya müşterilerinizle mesajlaşırken bir şeyler anlattığınız sırada emoji kullanmışsınızdır. İlk emoji Shigetaka kurita tarafından 1998 yılı ile 1999 yılları arasında Japonya’da ortaya çıkmıştır.

Emoji, elektronik iletişim sırasında kullanıcıların birbirlerini oldukça kolay bir şekilde anlayabilmesi için yaratılmıştır. Emoji 12×12 piksel boyutundadır. Kurita ilk emoji sitenin bulunduğu şehir içerisinde yer alan hayvanlar, insanlar, evler ve ifadeler üzerinden kurgulamıştır.

emojiler-ve-anlamlari-1
Emojiler ve Anlamları

1997 yılına gelindiğinde emojilerin kullanımı oldukça popüler olduğu görülmekteydi o sıralarda bunu fark eden nicolas loufrani ASCII yüz ifadeleri yani noktalama işaretlerinin 🙂  kullanımına karşılık olarak dijital ortamlarda kullanılabilmesi için çok daha ilgi çekici ve her konu ile ilgili renkli emojiler yaratmak için smiley yüz ifadeleri üzerinde çalışmalar yapmaya başlamıştır.

Loufrani dijital ortamlarda kullanılması ve popülerliğinin artmasını ön gördüğü emojiyi yaratabilmek için denemeler ilk olarak grafikli yüz ifadelerini ortaya çıkartmıştır.

Bu emojiler bugün de kullandığımız klasik emojilere benzemektedir. Ruh hali emojileri, bayrak emojileri, kutlama emojileri, eğlence emojileri, spor emojileri, hava durumu emojileri, yemek emojileri, hayvan emojileri, gezegen emojileri ve meslek emojileri ortaya çıkmıştır.

Bugün sıklıkla kullandığımız bu klasikleşmiş emoji ifadeleri günümüzde yüz ifadesi sözlüğünü ortaya çıkartmıştır. Yüz ifadesi sözlüğü için 1997 yılında çalışmalar başlamıştır Birleşik devletler telif hakkı ofisi tarafından tescil edilmiş. 1998 yılına gelindiğinde web ortamında .gif siteleri için ve web ortamında kullanılabilmek için yayınlanmıştır.

2000 yılına gelindiğinde mobil telefonlarda internet kullanım oranının artmasıyla mesajlaşma uygulamaları daha sık kullanılmaya başlandı insanlar mesajlaşma sırasında anlattıkları konuyu vurgalamak veya eğlenmek için emojileri indirebilmek için smileydictionary.com sitesinden emoji paketini telefonlarına indirmeye başladı.

2001 yılından sonra emojilerin kullanımı popülerleşmeye başladı bunun yanında dico smileys kitabıda yayınlandı. Smiley şirketi nokia, motorola, samsung ve pek çok farklı teknoloji şirketlerinin ürünlerinde emoji kullanımını sağladı.

ne anlama gelir emoji, emoji isimleri, bu emoji ne demek, emojilerin gerçek anlamları, en anlamlı emojiler, emoji alfabesi anlamları, emojilerin isimleri, emojilerin gerçek anlamları

En Çok Kullanılan Popüler Tüm Emojiler ve Anlamları 2023

İnternet, sosyal medya platformları ve mobil mesajlaşma uygulamalarında mesajlaşırken kullandığımız emojiler ve anlamları nelerdir? tüm emoji anlamları detaylı olarak sizler için araştırdık ve aşağıdaki hazırladığımız listemize emojiler ve anlamları ile ilgili tüm bilgileri ekledik.

emojiler-ve-anlamlari-2
Emojiler ve Anlamları

El Emoji Anlamları 🤲

Sosyal medya ve internette dolaşırken el emojileri sıklıkla kullanmaktayız bir konuyu anlatırken veya bir fotoğraf paylaşırken anlatmak istediğimiz uzun düşünceleri veya kısa düşünceleri bir tek emoji ile anlatmak için el emojileri kullanıyoruz peki bu el emoji anlamları nedir? el işareti emoji anlamları nelerdir aşağıda listeledik el emoji anlamları için emojileri inceleyebilirsiniz.

Havaya Kalkan Avuç Bitişik El Emojisi Anlamı 🤲

Bu emoji genellikle dini anlamları temsil etmek için kullanılmaktadır. Dua etmeyi, her şeyin iyi gitmesini dilemek ve istemek için kullanılmaktadır. Genellikle bir başkasından bir şey istemek için mesajlaşma sırasında vurgulayıcı olması için kullanılmaktadır. Diğer bir anlamıysa teşekkür etmek, memnun olmak ve şükretmek içindir.

Açık Eller Emojisi Anlamı 👐

Açık eller emojisi anlamı birisine uzanmak, sevdiğine uzanmak veya özlediğin birisine uzanmak anlamına gelmektedir. Sevgiyi ve dürüstlüğü temsil etmektedir. Açık eller emojisi anlamı diğeri ise kucaklama ve sarılma olarak kullanılmaktadır.

Alkış Emojisi Anlamı 👏

Emojiler ve anlamları arasında sıklıkla yer alan alkış emojisi aferin, takdir ve iyi anlamlarına gelmektedir. Birisini takdir etmek veya bir şeyi tebrik etmek için kullanılmaktadır. Onaylamak içinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bazen bu emoji birine yapma denilen şeyi yaptığında da kullanılmaktadır 🙂

Tokalaşma Emoji Anlamı 🤝

Emojiler ve anlamları arasında sıklıkla kullanılan tokalaşma emojisidir. Bu emoji genellikle bir konu etrafında anlaşmak veya ticaret yapmak için kullanılmaktadır. Diğer bir anlamı ise vedalaşma için kullanılmaktadır.

Beğeniyorum Emoji Anlamı 👍

Emojiler ve anlamları arasında beğeniyorum emojisi genellikle bir şeyi onlamak için kullanılmaktadır. Baş parmağın yukarıya kaldırılması onaylamak ve doğrulamak içindir. Beğeniyorum emojisi arap ülkelerinde hava kaldırılmış parmak olarak algılandığından hakaret anlamına gelebilir.

Yumruk Emojisi Anlamı 👊

Emojiler ve anlamları arasında yer alan en çok kullanılan emoji check yani bir konu etrafında anlaşmak veya kankaların selamlaşması olarak kullanılmaktadır. Hoşgeldin anlamına da gelmektedir. Yumruk emojisi diğer anlamı ise tehdit etmek birisini dövmek olarak kullanılmaktadır.  

Havaya Kalkmış Yumruk Emoji Anlamı ✊

Emojiler ve anlamları arasında en çok kullanılan emoji havaya kalkmış yumruk emojisidir. Bu emoji arkadaşlar arasında mesajlaşırken gücü ifade etmesi için kullanılır. Birisi bir şeye inandığını mesajında vurgulamak için kullanır. Bu mesaj günlük hayatta meydan okuma, siyasi atışmalarda da kullanılmaktadır.

Orta Parmak El İşareti Emoji Anlamı 🖕

Emojiler ve anlamları arasında yer alan bu emoji genellikle hakaret, küfür veya birisini aşağılamak için kullanılmaktadır. Bir tartışma esnasında bir başkasına hakaret etmek için mesajda gönderilir.

V Parmak Emojisi Anlamı ✌

V parmak emojisi 1960 yıllarında giyinimleri ve düşünce tarzları ile oldukça popüler hippilerin barış işaretidir. Direniş ve zafer anlamına gelmektedir. Bu emoji kadın bacaklarını ifade etmek içinde kullanılabiliyor.

Boynuz Parmak İşareti Emojisi Anlamı 🤘

Emojiler ve anlamları arasında rock müzik severler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Metal rock şarkıları sevenler tarafından kullanılır. Bu emoji aldatma, kötü şans ve şeytan selamlaması ile budist dininde selamlama içinde kullanılabiliyor.

Her Şey Yolunda Emoji İşareti Anlamı 👌

Avusturya, kuzey ve güney amerika ülkelerinde olumlu olarak karşılanmaktadır fakat günlük hayatta bu el hareketini ters çevirerek yapıldığında olumsuz ve hakaret anlamına gelmektedir.

Düğümlü Parmaklar Emojisi Anlamı 🤞

Birbirine düğümlü parmaklar emojisi bir arkadaşa veya bir başka şey için iyi şans dilemek için kullanılmaktadır. Küçük çocuklar kendi aralarında söz vermek veya yemin etmek için bu işareti kullanmaktadır.

Seni Seviyorum Emojisi Anlamı 🤟

Yumruk ile serçe parmağı, baş parmak ve işaret parmağının uzanmasıyla oluşturulan bu emoji kuzey amerika işaret dilinde seni seviyorum anlamına gelmektedir. Bu işaret farklı ülkelere ve kültürlere göre değişiklik göstermektedir.

Vulcan Selamo Emojisi Anlamı 🖖

Parmaklar eşit derecede birbirinden ayrılarak emoji oluşturulur. Herkesin adını duyduğu star trek yapımında mr. spock en çok kullandığı selamlama simgesidir. Bu selamlamanın asıl adı volkanik selamı ve uzun yaşa başarılı ol demektir.

Kalp Emoji Anlamları 💓

Kalp emoji anlamları pek çok farklı renge göre ve konuya göre kullanılmaktadır. Sosyal medya ve internet içerisinde en çok kullanılan kalp emojiler ve anlamları sizler için listeledik. Aşağıdaki listede kalp emoji anlamları ve diğer emojiler ve anlamları inceleyebilirsiniz.

Mavi Kalp Emoji Anlamları 💙

Mavi kalp emoji anlamı iletişimde bulunduğunuz kişiye karşı güvenli olduğunuzu göstermek için kullanılmaktadır. Mavi kalp emoi ve anlamları arasında diğer anlamı platonik aşk veye karşılıksız aşk için kullanılmaktadır. 

Siyah Kalp Emoji Anlamı 🖤

Siyah kalp emoji sosyal medya paylaşımlarında ve mesajlaşma sırasında sıklıkla kullanılmaktadır. Siyah kalp emoji anlamı üzüntü, mutsuzluk, keder ve hüzünü ifade etmektedir. Bu emoji genellikle üzgün ve olumsuz durumlarda kullanılmaktadır. Arkadaşlar birbirlerine küstüklerinde bu emojiyi kullanırlar.

Mor Kalp Emoji Anlamı 💜

Mor kalp emoji anlamı, sevgiyi dostluğu, iyi arkadaşlığı temsil etmektedir. Mor kalp emojisi genellikle sıkı arkadaşlar tarafından kullanılmaktadır. 

Yeşil Kalp Emoji Anlamı 💚

Yeşil kalp emojisi anlamı genellikle diğer emojiler ve anlamları gibi olumlu ifadeler için kullanılmaktadır. Sevgi, dostluk, arkadaşlık ve iyiliği vurgulamak için kullanılmaktadır. Bu emojiler ve anlamları arasında yeşil kalp emoji anlamı doğa sevgisini de ifade etmektedir.

Sarı Kalp Emoji Anlamı 💛

Sarı kalp emojisi, mutluluk ve yaşam mutluluğunu vurgulamaktadır. Hayata karşı mutlu ve istekli şekilde yaşamayı vurgulamak için mesaj ve biyografi içerisinde kullanılmaktadır. Sarı kalp emojiler ve anlamları arasında diğer ifadesi ise altın kalpli anlamıdır.

Kahverengi Kalp Emoji Anlamı 🤎
Kahverengi kalp emojisi, aşkı, sevgiyi sevdayı temsil etmektedir. Kahvrengi kalp emojisi ise tatlı severlerin vazgeçilmezi olan çikolataya olan sevgiyi ifade etmek vurgulamak için kullanılmaktadır. Emojiler ve anlamları arasında diğer anlamı ise ağaçları doğayı sevmek anlamına gelmektedir. 

Pembe Kalp Emoji Anlamı 💓

Büyüyen pembe kalp emoji anlamı birisine karşı derinleşen ve büyüyen aşkı temsil etmektedir. Kesin bir sevgi ve sadıklık anlamına gelmektedir. 

Kelebek Emojisi Anlamı 🦋

Kelebek emoji anlamı, kelebeği temsil etmektedir kelebeğin zarifliğini ve naifliğini anlatmaktadır. Bunun yanında sevgiyi mutluluğu ve güzelliği de vurgulamak için mesajlaşma esnasında kullanılmaktadır.

Kiraz Emojisi Anlamı 🍒

Kiraz emojisi anlamı, genç ve canlı kızı anlatmak için kullanılıyor. Mesajlaşma sırasında genellikle bu anlamlar için kullanıldığıyla karşılaşmaktayız. Fakat kiraz genellikle bir meyve olduğundan meyve olarak kullanmaya çalışın 🙂 bazı insanlar bunu farklı anlamlarda kullanabiliyor.

4 Yapraklı Yonca Emoji Anlamı 🍀

4 Yapraklı yonca emoji anlamı genellikle çok büyük bir şansı temsil etmektedir. Bunun yanında dört yapraklı yonca bitkisininde kendisini temsil etmektedir fakat kültürel sebeplerden dolayı şansı temsil eder.

3 Yapraklı Yonca Emoji Anlamı ☘

3 Yapraklı yonca emoji anlamı genellikle naifliği ve yoncanın kendisine atıfta bulunulmaktadır. Bu emoji dinde hıristiyan üçlüsü içinde kullanılabiliyor.

Elmas Emoji Anlamı 💎

Elmas emoji anlamı zenginlik, mücevherler anlamına gelmektedir. Bu emoji diğer anlamı ise evlilik, düğün, nişan anlamına gelir. Pahalı ürünleri temsil etmek için kullanılır.

3 Yıldız Emoji Anlamı ✨

Grup renkli yıldız veya parlayan yıldız takımını temsil etmektedir. İyi ve ışığı temsil etmek için kullanılmaktadır. Temiz, iyi, güzel ve parlak anlamına gelmektedir. Rüya tabirleri içinde kullanılmaktadır.

Güneş Emoji Anlamı ☀

Güneş emoji anlamı, güneşi, aydınlığı, güneşi günü, güneşli havayı ve hava durumunu anlatmaktadır. Uzay ve ışık ile ilgili anlamlar içinde kullanılmaktadır.

Balon Emoji Anlamı 🎈

Balon emoji anlamı futbol, basketbol, doğum günü veya süpriz kutlama gibi özel günler için kullanılmaktadır. Bu emoji kullanım amacı özel günler içindir.

Kurdele Emoji Anlamı 🎀

Kurdale emoji anlamı kutlama için kullanılmaktadır. Faaliyet günleri ve etklinlik için kullanılmaktadır.

Zarf Emoji Anlamı

Apple ve whatsapp platformları içerisinde gelen kutusu için kullanılmaktadır. Gelen kutusu olarak kullanılan zarf emoji anlamı mektup anlamına gelmektedir. Posta kutusu, e-posta gönderimini ve alımını temsil etmektedir.

Öpücük Emoji Anlamı

Bebek Emoji Anlamı

Laje Emoji Anlamı 🌷

Emojiler ve anlamları arasında en çok kullanılan çiçek emojileri arasında lale emojisi başta gelmektedir. Lale emojisi baharın geldiğini haber vermektedir ve diğer anlamı olarak ise kibarlık naifliği temsil etmek için kullanılır. Lale çiçeği osmanlı dönemini de temsil etmesinden dolayı tarihi konularda da sıklıkla kullanılır.

Whatsapp Emoji Anlamları

Mobil telefonların kullanımı arttıkça mesajlaşma uygulamaları da oldukça popülerleşti 2001 yılından sonra emojilerin kullanımının artması her platformda görülmeye başladı dünyanın en büyük mesajlaşma platformu olan whatsapp emojilerin en sık kullanıldığı platformlar arasında yer alıyor whatsapp emoji anlamları aşağıya listeledik.

Kalp Emoji Anlamı ❤: Klasikleşmiş aşk sembolüdür. Sevgiyi, sevgililiği veya romantizmi ifade etmektedir. Sevgi ile ilgili pek çok anlama gelebilmektedir. Kız arkadaşlar ve erkek arkadaşlarda sıklıkla kullanmaktadır.

Gülen Yüz Emoji Anlamı 😁: Whatssap emojileri arasında en çok kullanılan emojidir. Bu emoji genellikle pozitif durumları anlatan mesajlar içerisinde kullanılır. Selam vermek, heyecan veya mutluluk bildirmek için kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız

İnstagram Emoji Anlamları

Dünyanın en çok kullanılan fotoğraf paylaşma platformu olan instagram, facebook şirketi tarafından satın alınmasıyla mesajlaşma hizmetini de kullanıcılarına sunmaya başladı. Emojiler ve anlamları platformlara göre değişebileceğinden instagram emojii anlamları diğer platformlara göre farklılık göstermektedir. İnstagram emoji anlamları aşağıda listeledik.

Üç Kalpli Gülen Yüz Emoji Anlamı 🥰: Üç kalpli gülen yüz emoji genellikle sevgililer arasında kullanılmaktadır. Aşık olmuş veya gördüğü bir şeyi bir kimseyi çok fazla beğendiğini ifade etmek için kullanılır. Romantizm ve sevgi kategorisi içerisinde yer almaktadır.

Ukala Kendini Beğenmiş Gülen Emoji 😏 Anlamı: Kendini beğenmiş gülen yüz emojisi anlamı flört etme, cinsel anlam için kullanılabilir. 
Snapchat Emoji Anlamları
Anlık ve story olarak fotoğraf ve video paylaşma platformları arasında en çok kullanılan snapchat platformu içerisinde kullanılan emojiler ve anlamları diğer platformlara göre farklılık göstermektedir. Snapchat emoji anlamları öğrenmek için aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz.
Kahkaha atan mutlu surat emojisi anlamı 😁 : Gamsızlık ve dertsizliği temsil etmek için kullanılır genellikle arkadaşlar arasında sıklıkla kullanılan bir konu hakkında mutluluk, heyecan veya utanç bildiren bir emojidir.
Güneş Gözlüklü Emoji Anlamı 😎: Güneş gözlüklü emoji anlamı adında da anlaşılabileceği gibi güneşi, yazı, tatili ve plajı kast etmektedir fakat emojiler kişilere, gruplara ve çevreye göre anlamlarında farklılıklar göstermektedir. Genel anlamıysa cool ve rahat olarak bilinmektedir. Kendinden emin özgüvenli ve yaptığı iş için başarılı olduğunu simgelemek için mesajlaşma ve paylaşım sırasında kullanılmaktadır.
emojiler-ve-anlamlari-2

Cinsel Emoji Anlamları

Emojiler ve anlamları pek çok farklı platform ve konu için anlamları farklılık göstermektedir. Emojiler ve anlamları pek çok farklı platforma göre farkılılık gösterebileceği gibi konular içinde farklılık gösteren emojiler ve anlamları bulunmaktadır. Cinsel konular içinde kullanılan emojiler bulunmaktadır bu emojiler pek çok kişiye göre farklılık gösteriri tabii biz bu emojilerin ilk hailini temsil ettikleri halini kullanmanızı tavsiye ediyoruz cinsel emojiler ve anlamları sizler için listeledik.

Ateş Emojisi Anlamı

Ateş emojisi mesajlaşma esnasında birisine iyi, güzel ve yakışıklı olarak gözüktüğünü ifade etmek için atılmaktadır. Ateş emojisinin ilk halini temsil eden anlamını kullanın 🙂 

Barış İşareti

Cinsel emojiler arasında belkide en çok kullanılanı benimde ilk kez duyduğum bir anlamı bulunuyor. Barış işareti “vajina” anlamına gelmektedir. 

Şeftali Emojisi Anlamı

Cinsel emojiler ve anlamları arasında şeftali emojisi “popo” anlamına gelmektedir. Şeftali emojisi ve diğer emojileri ilk anlamları ile kullanmayı öneriyoruz bizde anlamlarını öğrendikçe şaşırıyoruz 🤣🤣

Parmak İşareti 👉

Parmak atma işareti sosyal medya platformlarında gruplarda özellikle çiftler tarafından kullanılmaktadır.

Ter İşareti 💦

Ter işaretini genellikle yorgun olduğumuz zamanlarda yorgunluğu halsizliği ifade etmek için kullanıyoruz fakat bu emojinin cinsel olarak anlam “orgazm” ifade etmek için kullanılıyor.

Patlıcan Emoji Anlamı 🍆

Şeftali emojisinden sonra şimdi diğer cinsel emojiler ve anlamları arasında patlıcan yer alıyor. Patlıcan emojisi “penis” ifade etmek için kullanılıyor. 

 

Kaynak

Emojiler ve Anlamları

 

 

 

seodefteri
Author