Evergreen İçerik Nedir? Evergreen İçerik Nasıl Yazılır?

İçerik pazarlaması dünyasında adını sıklıkla duyduğumuz evergreen içerik en iyi içerik biçimleri arasında ilk sırada gelmektedir. Bu içerik formatı kullanıcılar tarafından her zaman tercih edilen ve bir siteye en çok organik trafiği getirebilme potansiyeline sahip içerik türleri olarak gösterilmektedir.

Evergreen içerik her zaman güncel kalabilmesi ve arama sonuçlarında diğer rakip içeriklerle rekabet edebilmesinden dolayı SEO çalışmaları için önemi oldukça fazladır. Çünkü bu tarz içerikler sadece blog sayfalar için değil e-ticaret sitelerinin ürünlerini açıklamada ve blog sayfalarında da kullandıkları bir strateji biçimidir hazırladığımız bu yazımızda evergreen içerik nedir ve nasıl hazırlanır bunları anlatacağız.

Evergreen İçerik Nedir?

Evergreen içerik, yapı bakımından nedir, nasıl yapılır, kimdir gibi soruların cevaplarını içerisinde barındıran sürekli olarak güncel kalabilen ve organik trafik getirebilme potansiyeline sahip içerik biçimidir.

Evergreen içerik nedir, nasıl yapılır gibi soruları açıklayabilmesinden dolayı her zaman güncelleme istemez bu yüzden iyi bir yazılmış içerik arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alırken bu içerik siteye organik trafik getirebilmektedir.

Nedir, Nasıl Yapılır, Kimdir gibi her konuda sorulabilecek kalıplaşmış sorular olduğundan her zaman aranma hacmi yüksektir bununla birlikte kullanıcının da aramada kullandığı anahtar kelimeleri de içermektedir.

Evergreen İçerik Nasıl Hazırlanır?

Evergreen içerik hazırlayabilmek için öncelikle bir konuyu belirlemek ve daha sonra bu konu etrafında oluşabilecek kalıplaşmış kullanıcılar tarafından sorguları belirlemeniz gerekmektedir.

Evergreen kelime anlamı “Sürekli Yeşil” demektir. Kelimenin anlamından da anlayacağınız üzere sürekli olarak sorgulanan bir içerik oluşturup bu içeriğin içerisine onu sorgulamak için kullanılan sorulara cevaplar eklemeliyiz.

Evergreen formatını daha iyi anlayabilmek için bir örnek olarak SEO kelimesini ele alabiliriz SEO kelimesini aratan bir kullanıcı Nedir? Nasıl Yapılır? Tarihi, Fiyatları, Özellikleri gibi bilgileri de öğrenme niyeti taşımaktadır içeriğiniz bu gibi kullanıcı tarafından talepte bulunan soruları cevaplayabilecek bir içerik formatına sahipse sürekli yeşil kalan yani evergreen formatta bir içeriğe sahip olabilirsiniz.

Eğer evergreen formatında bir içerik hazırlamayı düşünüyorsanız yapmanız gereken en önemli şey rakiplerinizi analiz etmektir çünkü sizden önce bakacağınız analiz edeceğiniz ve uygulayacağınız pek çok şey rakibiniz tarafından içerikte kullanıldığında sizin kendi içeriğinizde uygulayacağınız strateji daha kolay belli olacaktır.

Rakipleriniz içerik içerisine nedir, kimdir, nelerdir, nasıl yapılır gibi soruları ekliyorsa sizin de hazırladığınız içerik içerisinde bu sorulara cevap verebilecek bilgileri eklemeniz gerekiyordur. Bunun yanında rakibinizin hangi anahtar kelimelerde sıralama aldığı ve hangi anahtar kelimeden en çok trafik elde ettiğini gözlemek sizi sürekli yeşil kalabilecek bir içerik sahibi olmada yardımcı olabilir.

Evergreeen İçerik Türleri

Evergreen içerik türleri birden fazla olabilmektedir aşağıda yer alan içerik türlerini incelediğinizde bu içerik türlerinin her site için en fazla organik trafik getiren ve uzun bir yapıya sahip olan içerikler olduğunu fark edeceksiniz bu içerikler genellikle çok fazla değişime uğramaz ve kullanıcıların taleplerine uygun olan en çok aranan sorgular üzerine içerikler hazırlanmaktadır.

 • Nedir? Nasıl Yapılır? İçerik Formatı
 • SSS Sıkça Sorulan Sorular
 • Ansiklopediler ve Sözlükler
 • Röportajlar
 • Ürün İnceleme Raporları
 • Eğitim Odaklı İçerikler
 • Biyografik İçerikler
 • Sanat veya Tarih ile ilgili içerikler

Ürün İnceleme Rehberi Hazırlayabilirsiniz

Evergreen formatında bir içerik hazırlamak için fikir arıyorsanız ve e-ticaret sitesiyseniz bu formatı uygulayabilirsiniz sitenizde yer alan ürünler ile ilgili bir inceleme rehberi hazırlayabilirsiniz nasıl çalıştığı veya ne olduğu hakkında hazırlayabileceğiniz bu içerikler kullanıcıların dikkatini çekebilir bununla birlikte organik arama sonuçlarından da trafik elde edebilirsiniz.

Nedir? Nasıl Yapılır? İçerikleri Hazırlayın

Nedir, Nasıl yapılır? gibi bir konu ile ilgili arama yapan her kullanıcının sorduğu sorular ilk sırada gelmektedir bu gibi içerikleri hazırlamak size uzun vadede organik trafik getirebilir burada rakiplerinizin çok fazla olmasını bir avantaja çevirerek rakiplerinizin doğru yaptığı şeyleri içeriklerinizde kullanabilirsiniz.

Sektörel Konular Üzerine Bilgiler Paylaşın

Kurumsal bir web siteniz varsa blog sayfanıza evergreen içerik ekleyebilirsiniz buna örnek olarak sektörel bilgiler olabilir. Örnek olarak SEO Fiyatları veya SEO Paketleri gibi içerikler hazırlayabilirsiniz

İlginizi Çekebilecek İçeriklerimiz

Evergreen İçerik Hakkında Bilinen Bazı Yanlışlar

Günümüzde içerik pazarlaması sektörünün büyümesi ile doğru bilgilerin sayısı azaldı ve daha çok yanlış bilgi ile maruz kalmaya başladık bu yazımızın başlığı altında evergreen formatındaki bir içeriğin ne olmayacağını açıklayacağız.

1. Dönemsel Trend Konuları

Dönemsel konular akla geldiğinde hemen içeriğin evergreen olabileceğini düşünebilirsiniz fakat durum böyle değil evergreen formatındaki bir içerik belirli bir dönemin değil her dönemin değişmeyen içerik yapısına sahiptir dönemsel trend konular ise geçici ve sürekli güncellenmesi gerektiğinde evergreen olamazlar.

2. Anlık Haber Konuları

Anlık haberler haber siteleri tarafından oldukça önemlidir çünkü kısa süreler içerisinde milyonlara ulaşabilecek trafik ve dönüşüm oranını ifade etmektedir fakat haberler ve anlık konular geçici olacaklar için bir daha böyle bir trafiği elde edemezler fakat evergeen içerik için durum böyle değil sürekli trafik alan ve her dönem kullanıcılar tarafından aratılmaktadır.

3. Mevsimsel yada Güne Özel Hazırlanan İçerikler

Haber içerikleri gibi tıpkı bu içerik türleri de o güne özel olduğundan daha fazla trafik ve dönüşüm elde etmektedir örnek olarak bir öğretmenler günü içeriği o gün en yüksek dönüşümü elde edebilir fakat bir sonraki gün değerini kaybedecektir evergreen formatına sahip bir içerikte durum bunun tam tersidir.

4. Geçmişe Ait Veriler

İstatistiki verileri aratmak covid-19 dönemi ile birlikte hayatımıza girdi bunun sonucunda pek çok web site covid-19 günlük tablosunu paylaşmaya başladı elbette çok fazla organik trafik getirdiğinden bunun yapılması normal fakat bu evergreen içerik olamaz çünkü bir sonraki gün yeniden güncellenmesi gerekmektedir.

Evergreen İçerik Faydaları

Eğer evergreen içerik yazmakla ilgili hala kararsızsanız aşağıda yer alan evergreen içerik formatının faydalarını inceleyebilirsiniz.

 • Sürekli güncelleme gerektirmez.
 • Her dönem organik trafik getirebilir.
 • Rehber niteliği taşıdığından kullanıcılar tekrardan ziyaret edebilir.
 • Sitenizin hemen çıkma oranını düşürebilir çünkü uzun ve rehber tarzında olması gerekmektedir.
 • Kullanıcıların en çok arattığı kelimeler evergreen içerik formatında hazırlanmaktadır.

Evergreen İçerik Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evergreen formatında bir içerik yazmadan önce dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda listeledik aşağıda yer alan maddeleri inceleyerek hata yapmadan kaliteli ve organik trafik sahibi olabileceğiniz bir içerik hazırlayabilirsiniz.

 • Konunun bütünlüğünün dışına çıkmamaya çalışın.
 • Kullanıcıların sorguladığı sorulara cevap verecek içerikler hazırlayın.
 • İçerik yazmadan önce mutlaka rakibinizi analiz edin.
 • İçeriğinizi bir rehber niteliği taşır gibi hazırlamaya çalışın nedir, nasıl yapılır, gibi sorgular üzerinden anlatım yapmaya çalışın.
 • İçeriğinizi hazırlamadan önce anahtar kelime araştırması yapın.
 • İçeriğinizin giriş seviyesinde olmasına dikkat edin çünkü bu tarz içerikler genellikle ilk kez ziyaret edilme özelliğine sahiptir.
 • İçeriğinizin uzun ve okunması yorucu cümlelerden olmamasına dikkat edin her zaman kısa maddeler ile anlatmaya çalışın.
 • Okunabilirliğe dikkat edin uzun cümleler yerine kısa cümleler veya ipuçları ekleyin.

Aşağıda yer alan videoyu izleyerek evergreen içerik yazmayı öğrenebilir sitenizde evergreen içerik yayınlayarak organik trafik elde edebilirsiniz.

Kaynak

Holistic SEO –  Evergreen Content

İbrahim Şahin
Author

İbrahim Şahin, SEO uzmanı ve SEO & Sosyal Medya, Dijital Pazarlama Yayınları Yapan SEO Defteri Kurucusudur. Teknik SEO, Semantik SEO, Google Algoritmaları, Kullanıcı Deneyimi, Sosyal Medya, Veri Bilimi, Siber Coğrafya ve Dil Bilimi İlgi Alanlarıdır. 2018'den beri SEO, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Sektöründe Aktif Olarak Proje Yönetmektedir. SEO ve Dijital Pazarlama Sektörlerinden Elde Ettiği Tecrübeleri Paylaşmak ve Doğru Bilgiye Ulaşmayı Kolaylaştırmak için SEO Defteri Blogunu Kurmuştur. Group DP Şirketinde Search Engine Optimization Specialist Pozisyonunda Proje Yönetmeye Devam Etmektedir.